Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Domowy NAS


oui

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 12.09.2017 o 10:11, behemoth napisał:

Też zastanawiam się, czy nie lepiej obudowa + płyta microITX nie jest lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o elastyczność.

Dla niektórych może być zdecydowanie "brzydszy" wygląd niż cukierkowy wygląd webinterface'u synology.

Wsparcie społeczności natomiast jest duże, zarówno w przypadku freenasa, jak i produktów QNAPa czy Synology.

Dlatego jeśli potrzebuje się trochę "bajerów", nie ma co iść w stronę Zyxela czy mniej popularnych nasów.

 

Zmieściłem się we własnej konstrukcji w ~1000 PLN. Płyta Intela, Atom, 4GB RAM, 2 x 1 TB 2,5'' SATA.

Mam na tym uruchomionego FreeNASa - m.in. AFP.

Przy takiej konfiguracji sprzętowej nie mam najmniejszego problemu z oglądaniem filmów HD, które leżą na nim.

 

Z drugiej strony kupujesz QNAPa, czy Synology - wkładasz dyski i zapominasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy własnoręcznie złożony komp small factor [typu mini ITX]  będzie lepszy od gotowych NAS'ów domowych. Koszt, wydajność, możliwości, rozbudowa.

Koszt. Płyta + procka + dysków [2x 2TB] + zasilania + ramu = <1000zł netto.
Wydajność. Nie jesteśmy skazani na najtańsze WD caviary 5400 jakie pakują producenci do gotowych NAS'ów, małowydajne chipsety, kontrolery czy wąskie gardła w stylu USB-to-SATA bridge. Pobór mocy przy litografii 45nm też wiele pozostawia do życzenia.
Możliwości. Ubuntu albo KODI  - i mamy wszystko, NFS, samba, rsync, screen cast na twój smart TV [!!!], torrent, DLNA, SSH, VPN, backupy, dropbox, googledrive, LDAP,  Active Directory, relay pocztowy, VirtualBox, RAID hardwarowy albo softwarowy,
Rozbudowa. Chcesz poszerzyć/przekonfigurować macierz ? Dołożyć protokół ? Podłączyć gigabit WiFi 5Ghz ac ? Dorzucić lepszy procek albo RAMU? Spróbuj to zrobić na jakimś gotowym rozwiązaniu ;)

Lepiej poświęcić chwilę i złożyć sobie mercedesa, niż jeździć jakimś gotowym zaporożcem. Zwłaszcza, że - jak piszesz - masz doświadczenie.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm oj tak zachęcacie to zacznę się rozglądać za jakimiś częściami pod itx'a. Jak ktoś ma gotową taką platformę mógłby podzielić się listą części jaką użył?

Ogólnie gdzieś w kartonach wala mi się i3 4130 więc procek odpadłby, tylko jakaś sensowna płyta musiałaby być.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zależy Wam mocno na RAID, to bardzo ekonomicznym rozwiązaniem jest jeszcze Banana Pi [klon Raspberry Pi] - mikrokomputer ARM mieszczący się w paczce fajek, z kontrolerem 1xSATA, Wifi b/g/n, uSD, HDMI i Ethernetem 1GB. Minimalistyczne rozwiązanie z dużymi możliwościami [są na to Debianowe dystrybucje]

 

 

Edytowane przez gravisrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, gravisrs napisał:

Każdy własnoręcznie złożony komp small factor [typu mini ITX]  będzie lepszy od gotowych NAS'ów domowych. Koszt, wydajność, możliwości, rozbudowa.

Koszt. Płyta + procka + dysków [2x 2TB] + zasilania + ramu = <1000zł netto.
Wydajność. Nie jesteśmy skazani na najtańsze WD caviary 5400 jakie pakują producenci do gotowych NAS'ów, małowydajne chipsety, kontrolery czy wąskie gardła w stylu USB-to-SATA bridge. Pobór mocy przy litografii 45nm też wiele pozostawia do życzenia.
Możliwości. Ubuntu albo KODI  - i mamy wszystko, NFS, samba, rsync, screen cast na twój smart TV [!!!], torrent, DLNA, SSH, VPN, backupy, dropbox, googledrive, LDAP,  Active Directory, relay pocztowy, VirtualBox, RAID hardwarowy albo softwarowy,
Rozbudowa. Chcesz poszerzyć/przekonfigurować macierz ? Dołożyć protokół ? Podłączyć gigabit WiFi 5Ghz ac ? Dorzucić lepszy procek albo RAMU? Spróbuj to zrobić na jakimś gotowym rozwiązaniu ;)

Lepiej poświęcić chwilę i złożyć sobie mercedesa, niż jeździć jakimś gotowym zaporożcem. Zwłaszcza, że - jak piszesz - masz doświadczenie.
 

 

Kiedyś tak, dziś szkoda mi czasu. Po prostu idę do sklepu kupuję , podłączam i używam. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Behemoth z laptopowym tylko mam VIA EPIA TC10000. 1GHz, 512MB albo 256MB ramu. Śmigało u mnie z routeros kilka lat :)

 

 

Edit:

Również korzystałem z takiej płytki i  zasilacz 1U z serwera. Również dawało radę. Ciekaw jestem czy taka płyta by w ogóle działała z picopsu.

Edytowane przez Poziomecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo poważnie rozpracowywałem temat dla siebie prywatnie - mam bardzo dużo fotografii. Aktualnie przestają się mieścić na dyskach 2TB. I po namyśle doszedłem do wniosku, że kupie najtańszą macierz Zyxela dwudyskową. I do niej dobre dyski 6 albo 8 TB. Dyski odpalę jako Raid-1 (mirror) i na storage domowy będzie ok. W miarę niedrogie, dostęp po lanie, duża pojemność i mało prądożerne.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do poboru prądu: http://www.buildcomputers.net/power-consumption-of-pc-components.html 

Pobór prądu DS216j z 2x4TB WD RED to max 20W na godz: https://www.servethehome.com/synology-diskstation-ds216j-2-bay-nas-review/

Cena jednego kWh prądu u mnie(PGE mazowieckie) to 0.62zł. Więc biorąc to pod uwagę, NASy biorą prądu za około 12-13zł/mies(24h * 30 * 20W /1000 * 0.62zł/kWh).

Pobor prądu przez składaki jest sporo wyższy, min. 40W na godz. przy oszczędnym procku. Co daje około 25zł/mies.

Wszystko się składa do tego jaka jest różnica ceny gotowego NASa a składaka. Może się okazać, że pomimo większego poboru prądu będzie on bardziej opłacalny.

Jeszcze jedną istotną sprawą jest awaryjność dysków w RAID, ale to kwestia na odrębny wątek.

Edytowane przez davee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 12.09.2017 o 10:24, Mruczek napisał:

Natomiast jak ktoś chce NAS tanio, ale kosztem RAID (tylko jeden dysk 2,5 cala), to polecam NanoPi NEO2 i 1-bay NAS Kit v1.2. Tu co prawda trzeba przylutować dwa złącza i nie każdy jest to w stanie zrobić, ale za 200 zł + dysk mamy świetną platformę pod OpenMediaVault.

 

Ale czy to nie spowoduje osiągów porównywalnych z TS231 lub nawet gorszych? Co prawda 1-bay NAS Kit posiada interfejs usb3 to sata, to jednak NanoPi posiada jedynie usb2.

 

I z tego co widzę, problem "wąskiego gardła" usb2 dotyczy się chyba wszystkich tego typu urządzenia. Bo o ile, znajdzie się płytka z gniazdem SATA, to najczęściej, jest to i tak wewnętrzny interfejs usb2-to-sata.

 

Podobne rozwiązania mają też inne płytki

Orange Pi zero > https://botland.com.pl/akcesoria-orange-pi/8976-orange-pi-zero-nas-expansion-board-nakladka-dla-orange-pi-zero.html dostępne SATA i mSATA.

Odroid HC1 https://botland.com.pl/moduly-odroid/9615-odroid-hc1-home-cloud-one-samsung-exynos5422-octa-core-20ghz-14ghz-2gb-ram.html Dedykowana płytka pod sata, z dość ciekawą obudową, tylko pod 2,5" :/

 

Jeśli chodzi o wydajność, to sensowny wydaje się dopiero takie zestaw z Odroid XU4

https://botland.com.pl/akcesoria-odroid/10790-cloudshell-2-case-2-dla-odroid-xu4-elementy-do-budowy-serwera-plikow-nas-niebieski.html

https://botland.com.pl/moduly-odroid/6314-odroid-xu4-samsung-exynos5422-octa-core-20ghz-14ghz-2gb-ram.html

 

Tylko mówimy tu o cenie 800 zł za 2 dyskowy nas i to jeszcze bez dysków :/

------------------------------------------------------------

 

Tylko dla mnie podstawowym problemem jest skalowalność takiego rozwiązania. Już w tej chwili fajnie by było mieć 4-8TB miejsca i to w jakimś raid tak by mieć kopię tych materiałów.

 

Domyślam się iż OMV mogę spiąć jakoś w "chmurę", tak by dodatkowe nody "karmiły" powierzchnią główny NAS? Co prawda, nie będzie to sprzętowy raid, ale zawsze dane będą bezpieczniejsze?

--------------------------------------------------

Inne pytanie, czy taki wtyk SATA można "rozdzielacz" jak USB? Tak, by pod jedno NanoPi podpiąć 2 HDD, które by działały jako ten RAID1?

 

--------------------------------------

 

Oczywiście (chyba?) nic nie stoi na przeszkodzie, by "armia" takich nodów karmiła swoją pojemnością gotowego NASa?

 

-----------------------

Przeglądając teraz, co mogę mieć z 2 zatokowych NASów, zainteresował mnie TS-231P2 - bo w teorii może być ten (serwerem?) loT > i tak chciałem pobawić się MQTT w domu. Ktoś miał już styczność z loT u nich?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, spex napisał:

Odroid HC1 https://botland.com.pl/moduly-odroid/9615-odroid-hc1-home-cloud-one-samsung-exynos5422-octa-core-20ghz-14ghz-2gb-ram.html Dedykowana płytka pod sata, z dość ciekawą obudową, tylko pod 2,5" :/

Z tego co widzę nowszy model HC2 zapowiada się ciekawiej

https://kamami.pl/odroid-hc2/569463-odroid-hc2-z-procesorem-samsung-exynos5422.html

http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php

 

Droższy o parę złotych, ale w zamian daje

- interfejs SATA (na mostku USB3-to-SATA, a dokładniej kontroler usb3 odpowiada jedynie na eth i sata).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A da się zastosować jakiś "hub" sata? Czy karty rozszerzeń są tylko PCI-Ex to sata?

I powtórzę pytanie, na którym mi zależy. Czy da się połączyć kilka instancji OMV w chmurę, by uzyskać jedną przestrzeń dyskową z jakaś redundancją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMV to nie system rozproszony.

Może zbudowanie klastra jakoś byłoby blisko tego co chcesz osiągnąć - sam nigdy tego nie robiłem także na tym się nie znam i jest to jedynie mój domysł.
Można także spróbować zbudować własne rozwiązanie w oparciu o NFS i rsync - choć to wydaje się nie być najlepszym pomysłem.

Takie rozwiązania z pewnością istnieją - ale raczej nie do użytku prywatnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.