Skocz do zawartości

gravisrs

Użytkownicy
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez gravisrs

  1. Chciałbym poruszyć temat optymalizacji hostingu z perspektywy developera aplikacji internetowych. Drobnych szczegółów, które są coraz częściej zaniedbywane a mają ogromny wpływ na prędkość hostowanych aplikacji opartych o nowoczesne CMS na PHP'ie, Rzecz pierwsza. Otóż zauważyłem, że coraz częściej trafiam na hostingi, gdzie baza danych jest na bardzo "odległej" maszynie niż sam serwer http. Złożona witryna oparta na Drupalu, WordPressie czy Joomli generuje 100+ zapytań SQL'owych przy każdorazowym wyświetleniu strony, często bardzo prostych i w większości dobrze zoptymalizowanych po stronie kluczy na tabelach itp. Odległej mam tu na myśli opóźnienie na pojedynczym zapytaniu SQL od 1ms, dochodzących nawet do 10-20ms które pochodzi najczęściej z zastosowanej topologii sieci/VPS/Firewalli. Przy jednym zapytaniu SQL'owym nie ma to znaczenia, ale w skryptach, które blokują się na każdą z setek+ odpowiedzi z bazy - te opóźnienie wynikłe z trasowania rośnie do tysięcy milisekund. Jest to bardzo ważny aspekt optymalizacji hostingów na styku aplikacja <-> baza danych. Rzecz druga. Głęboka konfiguracja. Zdarzają się hostingi, które do każdych żądań HTTP dodają nagłówki X-Frame-Options: SAMEORIGIN - rozumiem kwestie bezpieczeństwa anty XSS/XSRF, ale chciałbym mieć możliwość ich wyłączenia. Wciąż w sieci są systemy np. rezerwacji hoteli osadzane w ramkach. Zdarzają się hostingi, gdzie próżno szukać podstawowych ustawień PHP jak limity zasobów/czasów wykonywań. Zdarzają się hostingi, gdzie wciąż nie są interpretowane .htacces. Jeżeli planujecie (roz)budowę hostingu, pamiętajcie proszę o tych drobnych szczegółach, za które klienci używający popularnych CMS będą bardzo wdzięczni.
  2. gravisrs

    Domowy NAS

    Jeśli nie zależy Wam mocno na RAID, to bardzo ekonomicznym rozwiązaniem jest jeszcze Banana Pi [klon Raspberry Pi] - mikrokomputer ARM mieszczący się w paczce fajek, z kontrolerem 1xSATA, Wifi b/g/n, uSD, HDMI i Ethernetem 1GB. Minimalistyczne rozwiązanie z dużymi możliwościami [są na to Debianowe dystrybucje]
  3. gravisrs

    Domowy NAS

    Każdy własnoręcznie złożony komp small factor [typu mini ITX] będzie lepszy od gotowych NAS'ów domowych. Koszt, wydajność, możliwości, rozbudowa. Koszt. Płyta + procka + dysków [2x 2TB] + zasilania + ramu = <1000zł netto. Wydajność. Nie jesteśmy skazani na najtańsze WD caviary 5400 jakie pakują producenci do gotowych NAS'ów, małowydajne chipsety, kontrolery czy wąskie gardła w stylu USB-to-SATA bridge. Pobór mocy przy litografii 45nm też wiele pozostawia do życzenia. Możliwości. Ubuntu albo KODI - i mamy wszystko, NFS, samba, rsync, screen cast na twój smart TV [!!!], torrent, DLNA, SSH, VPN, backupy, dropbox, googledrive, LDAP, Active Directory, relay pocztowy, VirtualBox, RAID hardwarowy albo softwarowy, Rozbudowa. Chcesz poszerzyć/przekonfigurować macierz ? Dołożyć protokół ? Podłączyć gigabit WiFi 5Ghz ac ? Dorzucić lepszy procek albo RAMU? Spróbuj to zrobić na jakimś gotowym rozwiązaniu Lepiej poświęcić chwilę i złożyć sobie mercedesa, niż jeździć jakimś gotowym zaporożcem. Zwłaszcza, że - jak piszesz - masz doświadczenie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.