Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

nowe top100 firm hostingowych


smarthost

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałeś o stronicowaniu? :D

 

A tak na poważnie - rzuciłem temat "uwiarygodnienia". Nie oszukujmy się - o ile rankingu nie wypuści sam NASK, to ZAWSZE będzie on obarczony ryzykiem jakiegoś ingerowania (i mam tu na myśli tylko ingerencję, a nie samą niedokładność). Moją intencją jest tylko to, żeby ten ranking był transparentny, a nie "wierzysz albo nie" jak to było do tej pory. A do tej pory było tak, że mogłeś zgłosić np. 100 domen ze swoimi NS'ami, a przez kolejne dni ubywało 200 domen (przy jednoczesnym zyskiwaniu jednej jedynej firmy).

 

Po prostu moim zdaniem fajnie jest wyciągać jakieś wnioski z doświadczeń pierwowzoru, a nie powielać ślepo każdą rzecz (dlatego pisałem też o rankingu, którego ja byłem przeciwnikiem od zawsze na WHT).

 

PS. Władza zawsze korci do wszelkiego rodzaju matactwa, uprzywilejowania itd. Warto już na samym starcie zadbać o to, żeby tej władzy można było zarzucić jak najmniej, żeby nie było potem gadania, że "a firma xyz ma tutaj moderatora, to znaczy że ma lepiej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, SomeGuy napisał:

Na pewno społeczność nie ograniczy się do projektu forum czy zalewania czatu :)

Wspólnymi siłami zrobi się coś fajnego tylko potrzeba na to czasu, a cierpliwość popłaca. 

Byle forum nie poszło w komercję jak takie jedno...

W kwestii samych opinii, fakeowe opinie odsiałoby weryfikowanie wpisu SMSem.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się, różnorakie scenariusze były/są już analizowane jeżeli chodzi o TOP100. Nie sądzę aby ktoś z nas chciał kopiować 1:1 z powielaniem patologii i to tyczy się zarówno TOP100 jak i opinii czy w ogóle pozostałych inicjatyw.

 

- NASK nie ma tu nic do rzeczy bo to ranking utrzymywanych domen u polskich hostingodawców, a nie rejestratorów domen .PL

- listowanie tysięcy jakiś przyciętych domen to moim zdaniem nieporozumienie, które zresztą nic a nic nie uwiarygania, a co najwyżej może odstraszyć firmy przed przekazywaniem danych

- dane przekazane czy też dane samodzielnie pozyskane z bota będą okresowo sprawdzane

- więcej info wkrótce

 

  • Lubię 1
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

NASK nie ma tu nic do rzeczy bo to ranking utrzymywanych domen u polskich hostingodawców, a nie rejestratorów domen .PL

Ale weź nie pisz jak pewien admin który myślał, że top100 to ilość zarejestrowanych domen :D Jak to NASK nie ma nic co rzeczy? Top100 od zawsze dotyczył domen PL, więc tylko NASK zna PEŁNĄ listę aktywnych domen pl, więc tylko NASK mógłby stworzyć taki ranking w 100% wiarygodny (także dlatego, że jest to instytucja niezależna, niepowiązana z żadną firmą hostingową). Chyba, że nagle ranking zacznie obejmować wszystkie rozszerzenia, to wtedy ok  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kapitan_Bomba napisał:

Ale weź nie pisz jak pewien admin który myślał, że top100 to ilość zarejestrowanych domen :D Jak to NASK nie ma nic co rzeczy? Top100 od zawsze dotyczył domen PL, więc tylko NASK zna PEŁNĄ listę aktywnych domen pl, więc tylko NASK mógłby stworzyć taki ranking w 100% wiarygodny (także dlatego, że jest to instytucja niezależna, niepowiązana z żadną firmą hostingową). Chyba, że nagle ranking zacznie obejmować wszystkie rozszerzenia, to wtedy ok  ;)

 

No nie do końca, trochę się mijamy mam wrażenie :)

 

Ranking NASK - również ten zawarty w podsumowaniu (raport) za Q2 2017 zawiera informację dot. OPERATORÓW (rejestratorów) domen .pl .

 

NASK nie weryfikuje, z jakiego serwera te domeny się wyświetlają, nie przedstawia rankingu/zestawienia firm, które serwują strony internetowe dostępne pod domenami, które zostały zarejestrowane przez operatorów.

 

My natomiast, chcemy zrobić właśnie taki ranking, który te dane będzie prezentował, ranking zupełnie niezależny od żadnego usługodawcy. 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kapitan_Bomba napisał:

Ale weź nie pisz jak pewien admin który myślał, że top100 to ilość zarejestrowanych domen :D Jak to NASK nie ma nic co rzeczy? Top100 od zawsze dotyczył domen PL

 

Nie. Oryginalne TOP100 kiedyś tam dotyczyło domen pl. Dawno i nieprawda. 

 

Obecne top100 na WHT dotyczy utrzymywanych domen na serwerach dns. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mijamy się, chyba nie do końca wiesz czym jest NASK i jaką bazą danych dysponuje. NASK jako jedyna instytucja ma PEŁNĄ listę domen .pl. Nikt, w żaden sposób nie będzie w posiadaniu bardziej dokładnej listy. Zatem tylko ta instytucja mogłaby stworzyć w pełni wiarygodny ranking domen posortowanych wg DNS. Wszystkie inne rozwiązania opierają się jedynie na crawlerach i wysyłanych przez hostingodawcach bazach domen. To nigdy nie będzie w 100% wiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kolopik napisał:

Ja polecam stary system. Bez żadnych top itp. Moim zdaniem ciekawiej było jak opinie były pisane na forum aniżeli na tym śmiesznym top. 

Też jest to jakieś wyjście, jednak w przypadku top100 mowa jest o hostingodawcach, a nie o module opinii o firmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kapitan_Bomba napisał:

No mijamy się, chyba nie do końca wiesz czym jest NASK i jaką bazą danych dysponuje. NASK jako jedyna instytucja ma PEŁNĄ listę domen .pl. Nikt, w żaden sposób nie będzie w posiadaniu bardziej dokładnej listy. Zatem tylko ta instytucja mogłaby stworzyć w pełni wiarygodny ranking domen posortowanych wg DNS. Wszystkie inne rozwiązania opierają się jedynie na crawlerach i wysyłanych przez hostingodawcach bazach domen. To nigdy nie będzie w 100% wiarygodne.

Zrób swoją implementację, daj link do repo i administracja rozważy jak to zaimplementuje czy po prostu użyje twojej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kapitan_Bomba   z tego co widzę sugerujesz transparentność, a jednocześnie piszesz, by nie robić top100, bo to nie ma sensu bez pomocy NASK-u... pytanie jakie rozwiązanie proponujesz?   

Drugie pytanie: Rejestratorzy domen to jedno (NASK nie ma dokładnych danych, przecież mamy jeszcze np. resellerów - chyba, że mamy na myśli tylko registratorów głównych, czy jak to ich nazwać), a firmy utrzymujące usługi pod tymi domenami to drugie - ranking ma obejmować ta druga opcje - dlaczego więc sugerujesz, by nie realizować pierwszej (obejmującej po prostu rejestratorów domen), skoro jej nikt nie planuje?

Edytowane przez szarik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zrób swoją implementację, daj link do repo i administracja rozważy jak to zaimplementuje czy po prostu użyje twojej wersji.

A to co, sugerować/proponować nie można? Bo jeśli tak, to chyba będzie to jeden grzyb z WHT...

 

Cytat

z tego co widzę sugerujesz transparentność, a jednocześnie piszesz, by nie robić top100, bo to nie ma sensu bez pomocy NASK-u... pytanie jakie rozwiązanie proponujesz?   

Matko, gdzie ja napisałem, żeby nie robić top100 bez pomocy NASK?! Ludzie, no bez jaj. Weź mi rzuć jakimś cytatem czy coś...

Jeszcze raz w skrócie: proponuję transparentność (moje pomysły są luźne, pod dyskusje, niczego nie narzucam etc) i jako argument za tym stwierdzam, że tylko NASK zna pełną listę polskich domen (jeśli tak nie jest - proszę o sprostowanie).

 

Cytat

dlaczego więc sugerujesz, by nie realizować pierwszej (obejmującej po prostu rejestratorów domen), skoro jej nikt nie planuje?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem to zdanie wielokrotnie złożone (wybacz, liga mistrzów, piwkowanie itd.), ale NASK w swoich raportach rankinguje rejestratorów domen. Może jesteś młody ciałem i duchem i nie pamiętasz, ale kiedyś istniało coś takiego jak statystykidomen.pl (via nazwa.pl) i top100.pl (via home.pl). W pewnym momencie obie firmy zlikwidowały oba rankingi (powodów możemy się domyślać). Niedawno to się zmieniło...

 

Ledwo forum ruszyło, a już jakieś bezsensowne ataki..

Edytowane przez Kapitan_Bomba
  • Zaskoczony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kapitan_Bomba napisał:

A to co, sugerować/proponować nie można? Bo jeśli tak, to chyba będzie to jeden grzyb z WHT...

 

Matko, gdzie ja napisałem, żeby nie robić top100 bez pomocy NASK?! Ludzie, no bez jaj. Weź mi rzuć jakimś cytatem czy coś...

Jeszcze raz w skrócie: proponuję transparentność (moje pomysły są luźne, pod dyskusje, niczego nie narzucam etc) i jako argument za tym stwierdzam, że tylko NASK zna pełną listę polskich domen (jeśli tak nie jest - proszę o sprostowanie).

 

Ledwo forum ruszyło, a już jakieś bezsensowne ataki..

 

Myślę, że warto czasem trochę wyluzować :)

Nikt nikogo nie atakuje, staramy się tylko pokazać (czytającym), żeby nie mylili "rankingów":

1. ranking domen - per rejestrator - prezentowany w raportach NASK za każdy kolejny Q

2. ranking domen - per operator domeny (hostingodawca) - o tym NASK nie ma 100% wiedzy, bo nie może rozróżnić tego na podstawie wprowadzonych DNS (p. resellerzy)

3. ranking firm - oparty o opinie

 

I to tyle :)

 

 

Edytowane przez SomeGuy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kapitan_Bomba napisał:

A to co, sugerować/proponować nie można? Bo jeśli tak, to chyba będzie to jeden grzyb z WHT...

 

Matko, gdzie ja napisałem, żeby nie robić top100 bez pomocy NASK?! Ludzie, no bez jaj. Weź mi rzuć jakimś cytatem czy coś...

Jeszcze raz w skrócie: proponuję transparentność (moje pomysły są luźne, pod dyskusje, niczego nie narzucam etc) i jako argument za tym stwierdzam, że tylko NASK zna pełną listę polskich domen (jeśli tak nie jest - proszę o sprostowanie).

 

Ledwo forum ruszyło, a już jakieś bezsensowne ataki..

 

Aleście się zakręcili :-)

Podsumujmy:

 

1. Tak - tylko NASK ma pełną listę domen

2. NASK nam nie da tej listy

3. Czy to oznacza, że w ogóle mamy temat porzucić? Nie - po prostu trzeba znaleźć sposób aby lista była możliwie najdokładniejsza (czyli crawlery, zgłoszenia od firm).

 

Masz jakiś pomysł na punkt 3 poza przekazaniem tego do NASKu? Jeżeli tak, to pisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kapitan_Bomba napisał:

 

Do zcrowlerowania 409 mln urli:

 

https://www.google.pl/search?q=site%3A.pl

 

;)

 

Więcej, bo nikt nie powiedział, że musimy uwzględniać w top100 tylko polskie domeny :) Ten temat też trzeba przedyskutować.

google potrafi to i my sobie poradzimy ;-) Pozatym moim zdaniem każda licząca się firma nie powinna robić problemu z przekazywaniem aktualnej listy utrzymywanych przez nią domen (moje Progreso np. robiło to przez cały czas dla WHT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.