Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Domowy NAS


oui

Rekomendowane odpowiedzi

Domyślam się, choć cały czasz szukam i poznaję systemu. O czym niech świadczy fakt, iż do tej pory byłem dość mocno ukierunkowany na OMV, ale od wczoraj ciągnie mnie do FreeNAS. I to tylko za sprawą wbudowanej wirtualizacji. W końcu, jak się bawić, to się bawić na całego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt że FreeNAS ma o wiele większe wsparcie i temu też ma dużo więcej funkcji i pluginów. 
Osobiście i tak wolę OMV z tego względu że to debian i w razie awarii byłoby dużo prościej coś z tym zrobić lub ewentualnie uruchomić coś jeszcze w cli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2018 o 14:57, Vescer napisał:

To fakt że FreeNAS ma o wiele większe wsparcie i temu też ma dużo więcej funkcji i pluginów. 
Osobiście i tak wolę OMV z tego względu że to debian i w razie awarii byłoby dużo prościej coś z tym zrobić lub ewentualnie uruchomić coś jeszcze w cli.

To jest jeden z argumentów za OMV, bo jednak z Debianem jakiś tam kontakt miałem, choć jestem zielony w linuxa.

 

Ale nie wiem, czy się nie skończy na FreeNAS jako warstwa sprzętowa i potem np. NextCloud jako "chmura"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Dzień dobry wieczór. Na wstępie chciałbym podziękować z góry za przyznanie mi złotej koparki czy nawet całej floty :)

Ostatnimi czasy zacząłem interesować się tematem domowego NAS'a. Powody są dwa, pierwszy to planowana migracja danych na nowe dyski w nowym sprzęcie i drugi to kwestie techniczne związane z wysyłaniem do atmosfery kilkuset GB - za długo to trwa. Przy okazji zewnętrzne FTP i odpowiednik usług chmurowych dla urządzeń mobilnych. Szczerze powiedziawszy jestem w tym temacie zupełnie zielony. Potrzebuję waszej pomocy co do wyboru urządzenia, jego konfiguracji, określenia co jest mi w zasadzie potrzebne a co nie, podłączenie etc itd.

Postaram się opisać to czego oczekuję od urządzenia:

- kopiowanie zawartości partycji manualne/automatyczne/cykliczne,

- zewnętrzny FTP do którego będę mógł podpiąć subdomenę,

- umieszczanie plików z urządzeń mobilnych (smartfony, tablety),

- tworzenie kopii zapasowych urządzeń mobilnych,

- odpowiednik OneDrive/Google Drive/DropBox ale TYLKO w sieci lokalnej,

- obsługa wszystkiego najlepiej GUI i w rodzimym języku,

Jak się do tego tematu w ogóle zabrać? Na co zwracać szczególną uwagę, czego unikać etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Pawel_15 napisał:

- odpowiednik OneDrive/Google Drive/DropBox ale TYLKO w sieci lokalnej,

- obsługa wszystkiego najlepiej GUI i w rodzimym języku,

 

Ja znam w tej sytuacji tylko jedną opcję. Nextclouda można postawić praktycznie na wszystkim, nawet na routerze za 200 zł z OpenWRT i dyskiem po USB (chociaż wtedy demonem prędkości nie będzie).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Pawel_15 napisał:

Potrzebuję waszej pomocy co do wyboru urządzenia


Masz na myśli zakup gotowego urządzenia (Synology, QNAP, ASUSTOR lub innego) czy zbudowanie czegoś własnego? W pierwszym przypadku jesteś z góry ograniczony co do wydajności i możliwości rozbudowy ale konfiguracja tego wszystkiego co wymieniłeś powinna być prosta. W drugim przypadku wydajność i możliwości rozbudowy zależne będą od wybranego sprzętu a  możliwości konfiguracyjne od wybranego systemu (FreeNAS, OpenMediaVault lub innego).

Brakuje też informacji ile miejsca dyskowego potrzebujesz i jakiego stopnia ochrony przed utratą danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Spoofy Też mnie kiedyś zainteresowało to "maleństwo" ale z drugiej strony za 800 PLN można złożyć maszynkę na x64 (niekoniecznie w pełni na nowych częściach) i mieć wolny wybór co do systemów operacyjnych i nie martwić się o wsparcie. Na dzień dzisiejszy przykładowy zestaw zawierający Athlon 200GE + 8GB RAM DDR4 + MBO można mieć już za jakieś 600 PLN - zostaje więc 200 PLN na zasilacz i obudowę (trochę mało ale zawsze można dołożyć drugie tyle i mieć markowy sprzęt). Taki zestaw będzie wydajniejszy i bardziej przyszłościowy kosztem wielkości, głośności i poboru energii (ale nie żeby ten zestaw jakieś grube rachunki za prąd powodował).

Edytowane przez Vescer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z Nextclouda i jakoś nie przekonuje mnie to rozwiązanie. Po prostu osobista niechęć do tego oprogramowania.

Wyjście na świat zapewnia mi modem z UPC, konkretnie ten https://www.upc.pl/internet/poznaj/connectbox/

Przy zastosowaniu urządzenia QNAP/Synology muszę kupować dodatkowy sprzęt czy podłączyć kablem i powinno śmigać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pawel_15 napisał:

 

Przy zastosowaniu urządzenia QNAP/Synology muszę kupować dodatkowy sprzęt czy podłączyć kablem i powinno śmigać?

 

Też z tego korzystam, musisz przedzwonić do UPC aby odblokowali Ci wyjście na świat po ipv4. Jeśli tego nie zrobisz, oprogramowanie routera pozwoli jedynie na przekierowanie portów tylko po ipv6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pawel_15 napisał:

Rozumiem że brak zdjęcia blokady będzie skutkował tym że urządzenie będzie działało TYLKO w sieci lokalnej?

 

Lub po zewnętrznym adresie v6, który przydzieli mu urządzenie.

 

Alternatywnie można CHYBA skorzystać z DMZ i to działa przy ipv4, ale nie dam głowy. Zmianę konfiguracji routera na działające z v4 można wykonać jednym telefonem do upc, cała procedura trwa nie więcej niż kilkanaście minut.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam o możliwościach jakie oferują urządzenia NAS i im więcej czytam tym mniej wiem :)

Znalazłem takiego NAS'a => https://www.morele.net/serwer-plikow-synology-ds718-1522455/

Trochę drogi ale według opisów wydaje się być OK.

Podstawowym zadaniem NAS'a ma być tworzenie kopii zapasowej komputera i laptopa (LAN i na kablu). Dodatkowo w późniejszym czasie domowa chmura - pliki dostępne lokalnie na kablu i na Wi-Fi oraz folder FTP z wyjściem na świat (wymóg kontaktu z UPC, swoją droga jak wygląda to w Orange?) gdzie dostęp ma być tylko do folderu a nie do kopii czy plików w chmurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na dwu zatokowy NAS to powiedział bym że bardzo drogi. Potrzebne Ci multimedialne funkcje (HDMI)?

 

Ogólnie miałem QNAP TS-251A którego sprzedałem a teraz nie dawno zakupiłem QNAP TS-231P na drewnianym CPU i daje radę. Jedynie CPU nie wyrabia z VPNem ale mi to nie przeszkadza. 

 

Jak byś miał jakieś pytania o aplikacje QNAPa to dawaj znać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, te wszystkie opcje multimedialne, udostępnianie muzyki, zdjęć, filmów na tę chwilę są dla mnie zupełnie zbędne. W przyszłości przy zakupie nowego TV pewnie bym chciał mieć opcję pokazania na nim zdjęć z wakacji ale w dalszym ciągu nie jako serwer multimedialny.

 

O QNAP TS-231P trochę czytałem, cena nie boli, lista funkcji i opcji spora. Serwer VPN nie będzie mi potrzebny. Interfejs mam nadzieję jest w naszym języku bez artefaktów z tłumaczenia maszynowego.

 

Generalnie to ma być urządzenie pod kopie zapasowe, to jest główne zadanie serwera. Kopie też nie wykonywane co chwila tylko co jakiś czas według ustalonego harmonogramu albo na żądanie. Cała reszta to dodatki mające ułatwić nieco życie :)

 

O aplikacjach QNAP na smartfony czytałem sporo negatywnych opinii, jakie jest odniesienie do stanu faktycznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.