Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Oprogramowanie pod NAS


spex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie, jakie oprogramowanie polecacie pod domowy serwer NAS. Z tego co widzę, mogę mieć NAS4Free czy FreeNAS - coś jeszcze?

 

Oprócz tego jest jeszcze coś takiego, jak NextCloud. Ale z tego co rozumiem, to FreeNas odpowiada za cześć sprzętową, utrzymuje RAID itp. A NC odpowiada potem za udostępnianie (www) tego zasobu NAS.

 

Czy może lepiej, kupić jednak jakieś gotowy NAS?

 

Potrzebuję ok. 4-8TB pod domowy zasób. Budowa PC-NAS jest o tyle "tańsza" iż w grę wchodzi u mnie tak naprawdę zakup tylko dysków i chyba RAMu, bo resztę części znajdę w swoim zasobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mruczek A co lepsze ? (rozumiem iż to jest ala FreeNas itp).

Coś kojarzę, iż OMV mogę skalować na kilka maszyn (cloud) i zrobić sobie z poziomu OMV redundancje na kilka naszym itp.

 

A czy, któreś rozwiązanie zapewnia wsparcie odnośnie minimalizacji duplikatów plików. Tam jak dwie osoby zapiszą sobie ten sam plik 1GB, to na dysku zajmie on faktycznie 1GB, a nie 2GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze nie wiem, bo obecnie korzystam z OMV na rozwiązaniach typu microNAS (NanoPI, BananaPI) i dość fajnie się sprawdza jako prosty serwer SMB. OMV to po prostu Debian z panelem do zarządzania storagem na kilku poziomach.  Od dysków fizycznych, po sieciowe systemy plików i ich udostępnianie i autoryzację.

 

Osobiście korzystam z dwóch QNAP-ów jako główne urządzenia NAS + kilka microNAS-ów na OVM jako ciepły backup itp.

 

Co do deduplikacji, to nie miałem nigdy potrzeby zajmować się tym w rozwiązaniach domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domowo też nie potrzebuję deduplikacji, ale jak się sprawdzi w domu, to bym chętnie wprowadził w pracy, a tam na 1000% będę miał odczynienia z duplikatami.

 

Ja właśnie do końca nie wiem, czy zrobię sobie swój NAS ex. PC czy kupić jakiegoś QNAPa/Synans.

 

MicroNAS byłby fajnie, bo kiedyś nad tym myślałem, ale gdyby ktoś mi powiedział jak zrobić sensownego cloud z tego. Gdzie master by chodził 24h online, a pozostałe nody były by offline/uśpione i były by wzbudzane na żądanie mastera. Tu mi nie chodzi o jak najniższy koszt "działania", wiem iż micro chodzi na kilku W mocy, ale jak by się udało nawet i to zmniejszyć do W tylko gdy coś zgrywam. Bo wgrywanie ogarnie master, który by robił za cache do czasu wstania noda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobno. W domku mam osobny backup najważniejszych danych z komputerów, służy również do wymiany danych między kompem a laptopem, archiwum starych zdjęć zgrywanych z innych komputerów, które były w moim posiadaniu kiedyś itp. :)

 

Na nextcloud mam synchro telefonu i kompa. Tzn. na kompie osobny katalog i sobie przerzucam dane i pobieram z telefonu bo czasami nie chce mi się go podłączać a tak to robię zdjęcie i za 90 sekund jest na kompie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ja dobrze w ogóle rozumiem, iż OMV i NextCloud to dwa różne produkt. Pierwszy to raczej cześć hardware z interfejsem www do zarządzania tym, a drugi na rozbudowany interfejs (i usługi dodatkowe) do zarządzania jakimś zasobem zdalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż dziwne że nikt nie poparł FreeNAS'a... ja też tego nie zrobię i jedyne co mogę to tak jak przedmówcy oddać głos na OpenMediaVault z bardzo prostego powodu jakim jest że to po prostu Debian przez co jest bardzo prosty w obsłudze dla większości czego przynajmniej ja nie mogę powiedzieć o FreeNAS'ie co u podstaw ma FreeBSD którego zupełnie nie ogarniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli OpenMediaVault  i Nextcloud to równoważne narzędzia i nie muszę instalować obu? Bo do tej pory myślałem iż OpenMediaVault odpowiada za tworzenie zasobu dyskowego np. macierzy RAID i udostępnianie tego przez podstawowe usługi sieciowe jak FTP czy SMB. A Nextcloud daje temu tą całą "chmurową" otoczkę - synchronizacje, dzielenie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Vescer napisał:

Człowiek zawsze się cieszy że z czegoś starego/słabego uda się coś zrobić... a potem i tak radość trochę opada jak się widzi tą wydajność. Ale najważniejsze że działa i daje radę.

 

Przy moim PC i laptopie bez sensu pchać się w dodatkowe koszta jak nie potrzeba większej wydajności. Całkiem sprawnie się pracuje na takim sprzęcie z atomem.

 

@spex trochę różnicy jest bo OMV to oprogramowanie systemowe czyli sam system. NextCloud to już oprogramowanie działające na poziomie warstwy WWW. Na OMV dodasz np. serwer SMB a na NC go podmontujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.