Skocz do zawartości

davee

Donatorzy
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez davee

  1. Jak któryś dysk padnie to jak odzyskasz dane? Tak byłbyś zabezpieczony w jakimś stopniu. Chociaż RAID to nie backup.
  2. Jak bardzo zależy Ci na tych danych? Ile dysków planujesz zainstalować?
  3. Średnio. Jeśli to jest do biura i będą tam dane na których na bierząco pracujecie to bym nie bawił się w takie cuda. Kup sobie coś co ma w miarę dostępne częsci lub sprawdzonego producenta. 1. Czy tam będzie Hardware RAID, software RAID czy ZFS? 2. Jak prędkość łącza jest Ci potrzebna? 3. Czy dane będą często czytane?
  4. Myślę, że powyższy setup to min 150-160W. Lepiej kupić coś z małej platformy: Xeon E3 lub nawet Ryzen. Oba rozwiązania mają ECC. Zmniejszysz zużycie prądu o około 50W
  5. To jest tak szeroki temat, że nie tutaj nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Możesz iść w jakiś poleasingowy serwerek. Możesz kupić jakieś desktop, który będzie miał 8 zatok 3.5cala lub 3x3.5 + 3x5.25 i do niej kieszeń 5x3.5. Poza tym pamiętaj, że jak będziesz miał 8 dysków to przy RAID Z2 faktycznie będziesz miał powierzchnię z 6 dysków.
  6. Jak dla mnie spoko, od 4 lat korzystam to mieli może 2 poważniejsze problemy. Było też jakieś CVE ale tylko dla tych co otworzyli port API bez ograniczeń.
  7. CWP. Jak dla mnie dużo łatwiej się nim zarządza niż DA, ale trzeba przywyknąć do niektórych konwencji i trzeba znać minimum administracji serwerami.
  8. Z mojego doświadczenia wynika, że rzeczywiście ogromny nacisk jest na wsparcie - zwłaszcza w firmach/urzędach gdzie nie ma dedykowanego personelu do serwerów. Nie zgodzę się, że Supermicro jest tańsze. Zrób sobie jakikolwiek build i zobaczysz, że cena jest lekko kilkadziesiąt procent wyższa od konkurencji - pomijając koszt wsparcia. Również nieprawdą jest, że Supermicro nie jest popularne. Owszem mniejsze firmy nie kupią tego ze względu na powyższe powody. Jednak jeśli mówimy o dużej skali to ogromna część dostawców jedzie na Supermicro, OVH, Online, ATM. Rzuć sobie okiem na jakiekolwiek zdjęcie z DC tych firm a sam zobaczysz. Obecnie można zauważyć, że sporo firmy idzie w OCP, lub całkiem customowe rozwiązania(Hetzner). Co do zarzutu o tym, że jest tego mało na rynku. Jasne, że jest! Widziałeś, żeby duzi dostawcy sprzedawali sprzęt? Oni go tak wyeksploatują, że to się potem nawet na złom nie nadaje(linie kimsufi czy SoS).
  9. davee

    Opinie o contabo.com

    Na coś ważnego bym nie brał, ale mam parę wirtualek z dużym dyskiem na backup to spoko.
  10. Możesz wywalić wszystkie pliki zakończone na .gz
  11. davee

    Miejsce pod backup

    Jeśli te backupy idą z maszynki do której masz roota i starczy Ci 15GB to masz nawet dysk google. Kawałek skryptu do rotowania i masz gotowe.
  12. Zależy co robisz bo czasami nie ma większego wpływu a czasami jest ogromny. Poczytaj sobie o NUMA nodes. Przy dobrze zaplanowanej wirtualizacji możesz nie zauważyć różnicy. Zaletą rozwiązania z dwoma CPU jest, że przeważnie mają większe taktowanie. Także odpowiedź na twoje pytanie zależy od tego co planujesz postawić na serwerze.
  13. @Ponury Typ 1. Proszę byś przeczytał wszystko to co napisałem jeszcze raz lub dwa ale ze ZROZUMIENIEM. 2. W żadnym miejscu mojej wypowiedzi nie polecam i3 w wersji U. Pytałeś jaki laptop bierze 20W to Ci napisałem. 3. Zauważ proszę, że OP napisał, że ma 1000zł i to ma być serwer domowy. Nie będzie to host z 500 VMkami. Co więcej będzie pewnie go trzymał w pomieszczeniu, w którym pracuje więc niepotrzebny jest serwer, który chłodzeniem zwieje mu kawę z biurka i będzie nieznośnie głośny (nawet w idle).
  14. W pierwszym poście OP napisał, że chciałby też, żeby to pełniło funkcję routera. Przynajmniej ja tak zrozumiałem na podstawie przełączenia routera w tryb modemu. Natomiast w moim pierwszym poście napisałem, że osobiście poszedłbym w skrzynkę od HPE albo DELLa. Z racji powodów, które opisałem powyżej. Co do wydajności I3 z serii U. Są to 2 rdzeniowe procki z HT. Jeśli nie będzie fanatykiem bezpieczeństwa (bo po co na domowym sprzęcie) i nie wyłączy HT, VT-d i VTx to będzie dobrze. Sam napisał, że nie będzie ze wszystkiego korzystał na raz. Jedyny problem jaki widzę to stream do TV. Jeśli będzie chciał jakiś dziwne rzeczy robić z Plexem to dobrze żeby ten komputer miał dedykową kartę grafiki( https://support.plex.tv/articles/115002178853-using-hardware-accelerated-streaming/).
  15. Wygaszasz ekran do zera, procek i3 z serii U, 4GB RAM, SSD. Co do Microserver, nie zauważyłem żeby jakoś się grzały. Raczej wszystko było z nimi dobrze. Miałem w jednej z firm dwa z pierwszej serii. Przepracowały bezawaryjnie 10lat. W lipcu jeden padł i wymieniłem oba na małe Supermicro bo były na promce. Czemu Della nie rozbuduje? Ma 2x PCIE, więc spokojnie wrzuci sobie kartę sieciową i coś jeszcze. Miejsce na dwa dyski 3.5 cala. Wydaje mi się, że więcej nie potrzeba.
  16. Na początek może policzmy jakieś TCO. Bo pamiętaj że zakup to tylko część kosztów jakie będziesz ponosił. Możesz założyć, że każdy Watt obciążenia przez cały miesiąc to około 0.50zł. Więc przykładowo laptop, który bierze nonstop min 20W to koszt 10zł do prądu co miesiąc. Natomiast taki DL380G7 w idle bierze min 100W więc to jest 50zł do prądu. Innym ważnym czynnikiem wg mnie jest możliwość naprawy. W lapku jak walnie Ci karta sieciowa to jesteś w dup... Dodatkowo, laptop nie ma możliwości rozbudowy. Nie ma szans na dodatkową kartę sieciową czy kontroler RAID w przyszłości. Chociaż patrząc na twoje wymagania zalecałbym min dwie karty sieciowe. Jedna WAN i druga LAN. Pewnie dałbyś radę na jednej z VLANami ale to musiałbyś mieć modem z obsługą VLAN i zarządzalny switch. Więc załóżmy, że to nie wchodzi w grę. Więc co Ci pozostaje - osobiście poszukałbym czegoś w rodzaju HP MicroServer lub DELL T20. Będziesz miał pobór prądu na poziomie 30-40W w idle i przyzwoite możliwości rozbudowy. Pracują też dosyć cicho. Spokojnie znajdziesz coś w swoim budżecie. Jedyny minus to brak awaryjnego zasilania. Jednak biorąc pod uwagę twoje potrzeby, wydaje mi się, że nie jest Ci bardzo potrzebne.
  17. davee

    Tani dedyk

    Jakie parametry miał ten pod linkiem? Niestety już nie jest aktywny-404.
  18. Źle się wysłowiłem:) Ping po IP idzie z plusa i tmobile. Po domenie idzie tylko z tmobile i da się wejść na stronę. Z plusa nie idzie ping po domenie i nie da się wejść na stronę.
  19. Ping działa z tmobile i plusa. Natomiast na samą witrynę z plusa nie idzię dostać bo nie ma odpowiedzi z DNS.
  20. Zależy co chcesz kupić i do jakich zastosowań. Napisz coś więcej. Co do samych licencji Cisco - to się zaczyna robić śmieszne. Niby coś posiadasz, ale jednak nie. Z drugiej strony, teraz z wieloma rzeczami(routery, firewalle, część przęłączania, itp.) ucieka się do wirtualizacji bo np. TCO mniejsze, łatwiejsze utrzymanie i zarządzanie. Także w sumie nie dziwie się im, że chcą wydoić klienta ile się tylko da.
  21. Chyba to czego szukasz to exim w trybie smarthost
  22. davee

    Jak sprawdzić zasilacz?

    1. Jeszcze nie widziałem zasilacza który ma 100% wydajności. Nawet jak kupisz super dobry zasilacz to będzie on miał 94-95% wydajności. Co więcej, wydajność nie jest taka sama przy każdym obciążeniu. Przeważnie najbardziej wydajny jest w okolicy połowy maksymalnego obciążenia. Na przykład, masz zasilacz 1000W(to jest moc mierzona na wejściu, czyli z gniazdka). Montujesz go w komputerze z i3, 4GB RAMu, bez zewnętrznej grafiki i jakiś tam SSD. Przy bardzo dużym obciążeniu ten komputer będzie brał 70-80W. Zwróć uwagę, że zasilacz 1000W przy takim obciążeniu będzie miał bardzo słabą wydajność - nawet w okolicach 70%. Czyli faktyczna moc na gniazdku wyniosłaby 100-114W. Stąd wniosek, że lepiej dobrać mniejszy zasilacz do takiej konfiguracji. 2. Jeszcze inną sprawą jest to co napisali przedmówcy. Bierz tylko markowe zasilacze, nawet nie ze względu na pobór prądu ale bezpieczeństwo pracy. Dobre zasilacze mają lepiej zaprojektowane układy, które lepiej chronią przed niestabilnym napięciem, czy nagłymi skokami napięcia. 3. Dobre zasilacze mają certyfikat 80Plus i przeważnie są dosyć ciężkie. Co do samego mierzenia to nie potrzebujesz zasilacz tylko sztucznie obciążenie, np. https://www.bkprecision.com/products/dc-electronic-loads/8512-600-w-500-v-programmable-dc-electronic-load.html Ceny są z kosmosu więc nie wiem czy to będzie Ci opłacać, a jeden nie wystarczy. Bo bez sensu jest mierzenie tylko 12V cz 5V. Powinno się mierzyć oba w tym samym czasie. Można byłoby to również zmierzyć podłączając oporniki dużej mocy i parę mierników, ale to będzie ani dokładne ani tanie. Cena parę razy większa niż dobry zasilacz.
  23. Jeśli masz proxmoxa podłączonego do sieci to zobacz czy w fizycznym switchu nie masz włączonej kontroli adresów MAC.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.