Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Serwer DNS slave


theqkash

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam  kilkanaście wirtualek działających w ramach jednej firmy, potrzebuję rozwiązania które będzie pobierało rekordy DNS co interwał czasowy z wybranych  lub wszystkich stref na wskazanych serwerach. Ponadto rozwiązanie musi zapewniać replikację na drugi serwer, który będzie docelowo serwerem DNS secondary. 

Dodatkowym atutem byłaby możliwość automatycznej zmiany adresów serwerów NS w locie dla importowanych domen.

 

Znacie jakieś rozwiązanie, które mogłoby zaspokoić wymienione potrzeby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do głowy mi przychodzi rsync (pobieranie stref) + sed (podmiana DNS) + _dns_service_ reload (załadowanie nowej konfiguracji) na docelowym "DNS slave". Zależne jest to oczywiście od tego, jak aktualnie masz zorganizowaną konfigurację.

Edytowane przez mariaczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz to na czystym serwerze czy jest jakiś panel? Zapewne wystarczy kluczem ssh połączenie na drugi ns i edycja + przeładowanie binda.

 

Pod DA korzystam z tego: http://forum.directadmin.com/showthread.php?t=24888

Na pewno łatwo da się to przerobić pod twoje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, gb1 napisał:

 

z ciekawości się zapytam, w jakim celu ?


Nie wszystkimi bezpośrednio zarządzam i nie mam wpływu na to, że rekordy NS zostaną zmienione. Rejestrując natomiast domeny np. niemieckie, muszę mieć pewność, że zadziałają na zadanej parze serwerów DNS którymi będę zarządzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@theqkash czy dobrze rozumiem że chcesz okresowo pobierać zony dla domen z serwerów dns którymi nie zarządzasz, zmieniać w każdej zonie rekordy NS na własne serwery i umieszczać je na własnych serwerach ? Jeśli dobrze rozumiem to po pierwsze jak uzyskasz AXFR z serwerów którymi nie zarządzasz, drugie jaki to ma cel jeli w registry dla domeny wpisy wskazujące serwery dnsy pozostaną nie zmienione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, gb1 napisał:

czy dobrze rozumiem że chcesz okresowo pobierać zony dla domen z serwerów dns którymi nie zarządzasz, zmieniać w każdej zonie rekordy NS na własne serwery i umieszczać je na własnych serwerach ? Jeśli dobrze rozumiem to po pierwsze jak uzyskasz AXFR z serwerów którymi nie zarządzasz, drugie jaki to ma cel jeli w registry dla domeny wpisy wskazujące serwery dnsy pozostaną nie zmienione ?

 

Może inaczej:


Mam klientów, którym kiedyś przygotowałem serwery i obecnie działają na nich samodzielnie, mogę tam pewne konfiguracje wprowadzić, ale niektóre panele spośród tych które się znajdują na serwerach narzucają własne konfiguracje DNS i o ile mogę to zmienić, to przy aktualizacji ustawienia te są przywracane do domyślnych, a klienci czasem te panele aktualizują.

 

Mogę natomiast w dowolny sposób te strefy pobierać, czy przez bindowe allow-recursion (które się paradoksalnie nie skasuje przy aktualizacji), czy w dowolny inny sposób. Wówczas klienci będą mogli dla swoich domen korzystać z moich serwerów DNS, które będą automatycznie co interwał synchronizować się z ich serwerami i zmieniał odpowiednio rekordy NS aby zachować kompatybilność dla np. niemieckiego nic'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, theqkash napisał:

dla swoich domen korzystać z moich serwerów DNS

 

W takim przypadku nie mogą ustawić rekordów NS w swoich serwerach DNS wskazując na Twoje ?

Wtedy stawiasz dwa pdns jako slave, jako master dla każdej z domen wskazujesz odpowiednie serwery klientów i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, gb1 napisał:

W takim przypadku nie mogą ustawić rekordów NS w swoich serwerach DNS wskazując na Twoje ?

Wtedy stawiasz dwa pdns jako slave, jako master dla każdej z domen wskazujesz odpowiednie serwery klientów i po sprawie.


To są często serwery zapleczowe z podpiętymi setkami domen. Można zmienić rekordy NS hurtem, ale przy każdej aktualizacji czy zmianie którą sobie klient sam wprowadzi, tego typu zmiany przestają obowiązywać, dlatego potrzebuję rozwiązania które będzie działało bez względu na ewentualne zmiany konfiguracji w strefach. 

Przechodziłem już to o czym piszesz i wierz mi, że nie ma to w ogóle prawa bytu przy niektórych przypadkach, dlatego potrzebuję czegoś co załatwi ten konkretny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, theqkash napisał:

To są często serwery zapleczowe z podpiętymi setkami domen. Można zmienić rekordy NS hurtem, ale przy każdej aktualizacji czy zmianie którą sobie klient sam wprowadzi, tego typu zmiany przestają obowiązywać, dlatego potrzebuję rozwiązania które będzie działało bez względu na ewentualne zmiany konfiguracji w strefach. 

 

Dlaczego przestaną obowiązywać jeśli ich nie zmienią ? Co to jest "serwer zapleczowy" ? przyznam że pierwszy raz takie pojęcie techniczne poznaję :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2017 o 07:28, gb1 napisał:

 

Dlaczego przestaną obowiązywać jeśli ich nie zmienią ? Co to jest "serwer zapleczowy" ? przyznam że pierwszy raz takie pojęcie techniczne poznaję :-)


Trochę się rozpędziłem ;)

Serwer zapleczowy w moim przypadku to serwer na którym funkcjonuje kilkadziesiąt~kilkaset domen, zwykle związanych z utrzymaniem zaplecza. Jest tam w sumie kilkadziesiąt adresów IP na każdym z nich. Stąd też wspólny DNS by się przydał, ale w takiej opcji jak wspomnałem wyżej.

Jest na to jakieś rozwiązanie czy trzeba się sed-em posłużyć i ręcznie podpinać strefy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@theqkash zatem dlaczego zmieniając inne rekordy automatycznie zmieniają się także rekordy NS ? Innym rozwiązaniem jest brak utrzymania lokalnych serwerów DNS na serwerach "zapleczowych", a w panelu który je zarządza przepisanie funkcjonalności która odwołuje się do lokalnych serwerów aby odwoływała się do centralnego.

 

Nie myślałeś aby uruchomić całość w chmurze która pozwoli na większą elastyczność aniżeli standardowe panele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.