Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.


D D

Rekomendowane odpowiedzi

Ceny utrzymania domen .pl (PLN netto / rok)

 

Rejestrator           .pl odnowienie      .pl po terminie      AuthInfo w panelu
         
gnum.pl 39,57 100,00 TAK
kru.pl 40,20 47,99 TAK
seohost.pl 40,20 48,20
vipower.pl 41,00 49,20 TAK
hostinguj.pl 44,64 52,33 TAK
ovh.pl 44,99 44,99 TAK
forpsi.pl 45,00 45,00 TAK
jdm.pl 47,97 56,10 TAK
hitme.pl 47,97 67,97
atthost.pl 58,53 89,00
aftermarket.pl 59,95 69,95 TAK
domeny.tv 69,00 69,00
webd.pl 70,00 70,00
cyberfolks.pl 79,00 79,00
dhosting.pl 79,00 79,00
kylos.pl 79,00 79,00
cba.pl 79,90 99,90
cal.pl 80,00 99,00
dinfo.pl 89,00 97,90
zenbox.pl 89,00 178,00 TAK
LH.pl 90,00 90,00
premium.pl 90,00 140,00 TAK
domena.pl 100,00 100,00
az.pl 120,00 195,00
home.pl 120,00 240,00
nazwa.pl 120,00 240,00

 

.pl po terminie – koszt odnowienia w ciągu 30 dni od wygaśnięcia domeny

AuthInfo w panelu – kod do transferu domeny dostępny w panelu

 

Źródło danych: cenniki rejestratorów

 

Gdzie najdrożej i dlaczego tak drogo?

 

Spośród blisko 2,5 miliona zarejestrowanych domen .pl około milion nazw jest utrzymywana w dwóch firmach: home.pl i nazwa.pl. Jednocześnie to dwóch najdroższych na rynku partnerów NASK. Przedłużenie ważności domeny .pl kosztuje u nich 100 – 120 PLN netto za rok. To 2-3 razy więcej niż można płacić u konkurencji. Dlaczego więc wciąż przepłacamy za utrzymanie domen?

 

Istotna jest tutaj nieznajomość rynku przez przeciętnego użytkownika Internetu. Liderzy branży domen to również liderzy wydatków na marketing w tym sektorze. Nie sposób przegapić ich wszędobylskich bannerów i linków reklamowych w Google. Reklama się opłaca, ale wysokie budżety reklamowe finansowane są z wysokich marż utrzymania domen w kolejnych latach.

 

Panuje też przekonanie, że domena jest ściśle powiązana z usługą hostingową (utrzymania strony www), dlatego klienci posiadający serwery wirtualne w home.pl czy nazwa.pl niechętnie przenoszą swoje domeny do konkurencyjnych firm, chociaż wiedzą, że mogliby sporo zaoszczędzić.

 

Odnowienie domeny .pl po jej wygaśnięciu

 

Co w przypadku gdy zapomnę o opłaceniu odnowienia domeny w terminie? W takiej sytuacji usługa przestaje działać i domena przechodzi do tzw. kwarantanny. Okres ten trwa 30 dni od wygaśnięcia. W tym czasie domena nie działa, ale cały czas można ją odnowić. Przedłużenie ważności domeny .pl możliwe jest zarówno u rejestratora, gdzie jest obsługiwana, ale również u innego – wystarczy wykonać transfer domeny z jej jednoczesnym odnowieniem.

 

Od 2010 roku rejestr .pl zaczął naliczać swoim partnerom dodatkową opłatę za odnowienie ważności usługi po jej wygaśnięciu. W przypadku domen .pl jest to 4 PLN netto. Na początku rejestratorzy nie przerzucili dodatkowych opłat na klientów. Jednak po jakimś czasie zauważyli, że może być to świetne źródło dodatkowego zarobku.

 

Obecnie, zależnie od wybranej firmy, za odnowienie domeny .pl po terminie ważności, u niektórych rejestratorów nic nie dopłacimy. Usługa będzie kosztowała tyle samo co w przypadku terminowej płatności. W innych firmach opłata może wynieść od kilku do kilkudziesięciu PLN netto.

 

Rekordzistami są nazwa.pl i home.pl, gdzie za odnowienie domeny .pl w ciągu 30 dni od jej wygaśnięcia trzeba zapłacić dodatkowo 120 PLN netto. Łączna opłata za odnowienie domeny .pl wyniesie 120 PLN netto + 120 PLN netto = 240 PLN netto.

 

Dla porównania – u rejestratora ovh.pl ta sama usługa (przedłużenie ważności domeny .pl w 30-dniowej kwarantannie) kosztuje tylko 44,99 PLN netto. Czyli tyle samo, ile odnowienie domeny u tego rejestratora w terminie (brak dodatkowej opłaty karnej). Podobnie jest w forpsi.pl – cena 45 PLN netto za odnowienie .pl w terminie i w kwarantannie.

 

Odnowienie domeny po terminie może przytrafić się każdemu. W natłoku spraw łatwo zapomnieć o opłacie. E-mail z przypomnieniem może zaginąć w gąszczu innych wiadomości. Codziennie kilkaset domen .pl jest odnawianych już w okresie kwarantanny. Dobrze więc obsługiwać domeny u takiego rejestratora, gdzie ta usługa również będzie tania.

 

Jeśli natomiast zawsze opłacasz domeny w terminie to najlepsze dla Ciebie oferty będą miały następujące firmy:

 

gnum.pl (39,57 PLN i 100,00 PLN po terminie)

kru.pl (40,20 PLN i 47,99 PLN po terminie)

seohost.pl (40,20 PLN i 48,20 PLN po terminie)
vipower.pl (41,00 PLN i 49,20 PLN po terminie)

 

Podane ceny netto, odnowienie domeny .pl o 1 rok.

 

Utrzymanie domeny może kosztować mniej

 

Przenoszenie domeny nie jest skomplikowane i jest bezpieczne. Nawet jeśli utrzymujesz swoją stronę w firmie X, a chciałbyś przenieść i płacić za utrzymanie domen w firmie Y, to nie ma to absolutnie wpływu na działanie twojego serwisu. Przy transferze domeny do innego rejestratora nie następuje też przerwa w działaniu, ani żadne inne niedogodności. Jedyna zmiana to niższa faktura za domeny przy opłacie kolejnego roku :) Do transferu domeny będziesz potrzebować tzw. kod AuthInfo (w przypadku domeny .pl).

 

Co ciekawe – liczba transferów między rejestratorami systematycznie spada. Według statystyk rejestru NASK w 2011 roku wykonano ponad 200 tys. transferów. W 2019 było ich już tylko 137,5 tys., czyli średnio 377 transferów dziennie.

 

Wpływ na to ma na pewno polityka największych rejestratorów. Do transferu domeny potrzebny jest kod AuthInfo. Żeby go uzyskać trzeba spełnić różne wymagania, które zależne są od konkretnego usługodawcy. Dwóch najpopularniejszych rejestratorów wymaga przesłania skanów lub papierowych wniosków na adresy korespondencyjne firm. Czasem w celu uwierzytelnienia potrzebne są dokumenty firmy bądź skany dowodów osobistych (bez danych wrażliwych). Te procedury mają na celu utrudnić i zniechęcić klientów przed zmianą operatora. Na szczęście coraz więcej firm udostępnia kody AuthInfo domen .pl w panelu administracyjnym, co znacznie ułatwia ich przenoszenie.

Może być tanio, ale czy jest bezpiecznie?

Wszystkie wymienione przeze mnie w tabeli firmy są akredytowanymi partnerami NASK (operatora domen .pl). Dzięki temu masz gwarancję, że twoje domeny są bezpieczne. W przypadku nieprawidłowości w działaniu któregoś z partnerów, NASK może wykonać konieczne kroki do zapewnienia ciągłości działania twoim domenom. W przypadku powtarzających się nieprawidłowości domeny mogą zostać przeniesione do innego rejestratora.

 

Przy wyborze firmy, która będzie obsługiwała twoje domeny, warto też zwrócić uwagę na dostępność i jakość obsługi klienta (np. jak szybko odpowiada na e-maile, reaguje w przypadku zaistnienia problemu).

Podsumowanie

W zestawieniu porównałem oferty wybranych przeze mnie 26 rejestratorów domen .pl. Ceny są aktualne na dzień 1 czerwca 2020 roku. Rejestr NASK ma ponad dwustu partnerów (z Polski i zagranicy). Lista wszystkich usługodawców dostępna jest na stronie rejestru.

 

Warto pamiętać, że większość firm oferujących rejestrację i przedłużenie domen oferuje zniżki przy utrzymaniu większej ilości domen. Rabaty mogą być już dostępne dla właścicieli 10-20 domen.

 

UWAGA! Rejestracja domen w promocji oznacza zazwyczaj, że zanim przeniesiesz domenę do innej firmy, będziesz musiał przedłużyć domenę na warunkach danego rejestratora (czytaj: drogie odnowienie domeny). Lepiej więc dobrze sprawdzić warunki promocji, żeby potem nie być „przywiązanym” do drogiego usługodawcy.

 

https://danieldryzek.pl/2020/06/04/nie-przeplacaj-za-przedluzenie-waznosci-domen-2/

 

DD

Edytowane przez D D
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, D D napisał:

Panuje też przekonanie, że domena jest ściśle powiązana z usługą hostingową 


W przypadku jednego z najdroższych rejestratorów domen na polskim rynku, powyższe przekonanie jest również technicznym faktem.

Tytułem uzupełnienia dodam, że od 4 czerwca 2020 lista rejestratorów domeny .pl wzbogaciła się o informację o udostępnianiu kodu AUTHINFO w panelu klienta:

https://www.dns.pl/lista_rejestratorow

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tom X napisał:

W przypadku jednego z najdroższych rejestratorów domen na polskim rynku, powyższe przekonanie jest również technicznym faktem.


I tak i nie, w przypadku tego rejestratora wystarczy nie korzystać z jego serwerów DNS. Oczywiście wymaga to nieco wiedzy i kombinowania, co niestety potęguje wrażenie jakoby konieczne było uiszczenie dodatkowych opłat lub w zasadzie korzystanie z usług tego rejestratora przy posiadaniu u niego hostingu..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, theqkash napisał:


I tak i nie, w przypadku tego rejestratora wystarczy nie korzystać z jego serwerów DNS. Oczywiście wymaga to nieco wiedzy i kombinowania, co niestety potęguje wrażenie jakoby konieczne było uiszczenie dodatkowych opłat lub w zasadzie korzystanie z usług tego rejestratora przy posiadaniu u niego hostingu..

 

Dokładnie. Korzystania z hostingu w nazwa.pl przez posiadaczy domen utrzymywanych u innych rejestratorów jest jak najbardziej możliwe. Faktycznie nie można bezpłatnie korzystać z DNSów nazwa.pl dla zewnętrznych domen. Trzeba w rekordzie A domeny ustawić IP serwera, na którym znajduje się serwer wirtualny (usługa hostingowa) a w rekordzie MX poczty należy podać adres serwera (nazwa domenowa usługi w domenie nazwa.pl). Instrukcja, gdyby ktoś mniej obeznany chciał skorzystać :)

 

PS. Dodałem do tabelki informację o możliwości uzyskania kodu authinfo w panelu. 

 

DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kapitan_Bomba napisał:

Z ciekawości: czemu w rankingu brak gnum.pl?

 

Zestawienie dotyczy wybranych partnerów NASK. Prawdę mówiąc - kiedy przygotowywałem zestawienie - nie wiedziałem, że gnum.pl jest rejestratorem. WHOIS gnum.pl pokazuje, że domena jest zarejestrowana w Consulting Service Sp. z o.o. Byłem przekonany, że firma jest ich resellerem. Już po opublikowaniu  zestawienia przeczytałem komentarz pod wpisem ze strony gnum.pl (jak mniemam). Poprosiłem o kontakt w celu wyjaśnienia, ale taki kontakt nie nastąpił. Myślę, że nie powinienem polecać w zestawieniu firmy, która utrzymuje swoją główną domenę u innego rejestratora. W międzyczasie przeczytałem też sporo negatywnych komentarzy na temat funkcjonowania tego rejestratora.

 

Póki co czekam na kontakt i przeniesienie domeny gnum.pl do gnum.pl :) Potem zobaczymy.

 

DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim :)

Argumentacja bardzo trafna ale chciałbym napisać małe sprostowanie.

 

1. Dlaczego nie ma gnum.pl w gnum.pl? - Ciężko to wytłumaczyć - niedopatrzenie, domena zarejestrowana przed założeniem serwisu na kilka lat z góry i temat odszedł w zapomnienie. Oczywiście zgadzam się, że źle to wygląda i lada chwila się to zmieni.

 

2. Negatywne opinie -  zwróćcie proszę uwagę na daty tych negatywnych opinii. Serwis od około 2 lat jest mocno modernizowany i zarówno technicznie aspekty jak i obsługa jest na o wiele wyższym poziomie niż w czasie gdy negatywne opinie zostały pisane.

 

3. Serwis w tym roku rozbudowany będzie o sporo nowych funkcjonalności, których nie znajdziecie nigdzie indziej - trwają już zaawansowane pracę, ale o tym później.

 

P.S Nie ukrywam, że (już na jednym forum wspomniałem), że główną działalnością firmy jest praca w przemyślę ciężkim (elektrownie, koksownie, stocznie). Ale to dzięki temu zebrałem pokaźny kapitał, który w sporej części inwestowany jest w serwis gnum.pl o czym się przekonacie :)

 

Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za konstruktywne opinie!

 

 

Edytowane przez Gnum.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym do zestawienia, czy rejestrator umożliwia skonfigurowanie DNSSEC (lub robią to automatycznie).

 

Możemy narzekać na nazwa.pl dużo, ale fakt, że włączyli DNSSEC dla wszystkich domen klientów, uznaję za ogromny plus. Wszyscy rejestratorzy powinni to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, psz napisał:

Możemy narzekać na nazwa.pl dużo, ale fakt, że włączyli DNSSEC dla wszystkich domen klientów, uznaję za ogromny plus. Wszyscy rejestratorzy powinni to zrobić.

 

Możliwość - tak, domyślnie - nie (ewentualnie z jakimś mechanizmem ostrzegającym przed delegacją i możliwością wyłączenia).  Delegacja domeny z włączonym DNSSEC jest bardziej karkołomna. 

Edytowane przez nnd.newbie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nnd.newbie napisał:

 

Możliwość - tak, domyślnie - nie (ewentualnie z jakimś mechanizmem ostrzegającym przed delegacją i możliwością wyłączenia).  Delegacja domeny z włączonym DNSSEC jest bardziej karkołomna. 

 

... ale nie niemożliwa. Owszem, jeśli ktoś ma domenę wydelegowaną na zewnętrzne serwery, to oczywiście nie powinno być to włączone automatycznie.

 

Jeśli zaś chodzi o zmiany DNSSEC dla domen wydelegowanych na zewnętrzne serwery, istnieje mechanizm aktualizacji rekordów DS w rejestrze: Managing DS Records from the Parent via CDS/CDNSKEY. Kilka rejestrów TLD obsługuje automatyczną konfigurację domen w ten sposób, natomiast potrzebne rekordy publikuje np. Cloudflare.

 

Niestety, rejestr .pl nie ma tej obsługi i, sądząc po ich tempie wprowadzania ulepszeń technicznych, nie powinniśmy spodziewać się tego w najbliższych latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego tak jak powiedziałem: możliwość włączenia tak, automatycznie nie. I nie tylko kiedy jest wydelegowana. Bo ktoś sobie kuku zrobi delegując domenę zabezpieczoną DNSSEC, nie wiedząc nawet że mu operator dobrze zrobił i włączył automatycznie. Świadomość istnienia DNSSEC jest jeszcze mała, a możliwość delegacji jest w najlepszym razie, jak sam napisałeś: "...nie niemożliwa". 

 

Dlatego zgodzę się, że trzeba DNSSEC wdrażać, ale nie hurtem wszystkim. Nie znam nazwy.pl i nie chcę rzucać potwarzy, ale nie zdziwiłbym się gdyby zablokowali możliwość wyłączenia, w efekcie skutecznie blokując możliwość delegacji. Co by świetnie wyjaśniało czemu tak ochoczo i radośnie wdrożyli usługę hurtem wszystkim klientom.

Edytowane przez nnd.newbie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, nnd.newbie napisał:

Świadomość istnienia DNSSEC jest jeszcze mała

 

... i się nie poprawi, jeśli nie będzie się promować, promować, promować. Do czego zachęcam wszystkich rejestratorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 czerwca 2020 home.pl podniosło ceny odnowień domen .pl do 120 zł netto na rok (dotyczy również domen funkcjonalnych i regionalnych).

 

Który z większych rejestratorów jako pierwszy przekroczy granicę 10 zł netto za miesiąc utrzymania domeny .pl? ;)

 

Teraz już tylko trzeba wypatrywać komunikatu NASK o podniesieniu cen odnowień domen .pl dla rejestratorów... :P

 

Rejestrator           .pl odnowienie      .pl po terminie      AuthInfo w panelu
         
home.pl 120,00 220,00 -

 

DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tom X napisał:

 

Nie wiem, czy pierwszy:
Odnowienie domeny .pl na 30 dni - 13 PLN NETTO
ten sam operator.

 

No tak, racja. Niemniej jednak chodziło bardziej o cenę za miesiąc w przypadku odnowienia o przynajmniej 12 miesięcy.

 

BTW Cena odnowienia .pl w az.pl też podskoczyła do 120 zł netto.

 

DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.