Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Jakiego webowego języka programowania warto się zacząć uczyć?


theqkash

Rekomendowane odpowiedzi

Może to będzie bardzo ogólne pytanie, ale jaki język programowania aktualnie uznawany jest za "modny" dla pisania aplikacji webowych? Który jest aktualnie najwygodniejszy?

 

Ja niestety zatrzymałem się na PHP, myśle pójść gdzieś do przodu, ale nie wiem w którą stronę, a tych jest dzisiaj wiele..

 

W czym piszecie? Który język "webowy" jest dobry do jakiego zastosowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To może zapytam, trochę od innej strony - gdzie warto uczyć się jakiegokolwiek języka programowania? Czy szkolenie poprzez internet jest OK? Jak patrzę na kursy dostępne na uniwersytetach po 30h nauki, to średnio chce mi się wierzyć, że w ciągu tak krótkiego czasu przekażą mi wszystkie niezbędne informacje w przystępny do ogarnięcia sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MateuszCODE napisał:

@theqkash Warto uczyć się laravela w PHP bo jest duże zapotrzebowanie, a tak to NodeJS i Python(Django).

Włożę kij w mrowisko, ale nie warto się uczyć laravela. 

 

Dlaczego?

 

  • Produkt jednego człowieka. 
  • Standardy kodowania by Taylor.
  • Szybka ścieżka rozwoju, Zend 1 ciągle jest rozwijany, Symfony ma wersje LTS a tutaj nawet do 3 nie ma dokumentacji na oficjalnej stronie :)
  • Dużo globalnych funkcji które mogą się pogryźć z innymi bibliotekami.
  • Fasady i inne rzeczy które powodują że IDE nie ogarnia kodu.
  • Eloquent ORM i Blade

Jeżeli ktoś by chciał poznać jakiś mikroframework to polecam np. Slim czy Symfony w wersji 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Framework to tylko narzędzie, najpierw trzeba poznać podstawy programowania ... co do microframeworków to ZF również takowy posiada - Expressive  https://docs.zendframework.com/zend-expressive/  ...

 

...osobiście uczę się języka który jest mi w danym momencie potrzebny, a właściwie całej 'technologi/otoczki' z nim związanej... lub to co mnie interesuje... nie kieruje się tym co jest na topie, czytaj jest modne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysiek napisał:

To może zapytam, trochę od innej strony - gdzie warto uczyć się jakiegokolwiek języka programowania? Czy szkolenie poprzez internet jest OK? Jak patrzę na kursy dostępne na uniwersytetach po 30h nauki, to średnio chce mi się wierzyć, że w ciągu tak krótkiego czasu przekażą mi wszystkie niezbędne informacje w przystępny do ogarnięcia sposób.

Szczerze, nie warto kupować kursów/szkoleń bo nie każdy zrozumie słownictwa/zagadnień które omawia prowadzący. Najłatwiej uczyć się na dokumentacji i na kodzie  gotowym(nie każdym!).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysiek napisał:

Ajax framework

AJAX to nie framework

Cytuj

AJAX (ang. Asynchronous JavaScript and XML, asynchroniczny JavaScript i XML) – technika tworzenia aplikacji internetowych, w której interakcja użytkownika z serwerem odbywa się bez przeładowywania całego dokumentu, w sposób asynchroniczny. Ma to umożliwiać bardziej dynamiczną interakcję z użytkownikiem niż w tradycyjnym modelu, w którym każde żądanie nowych danych wiąże się z przesłaniem całej strony HTML.

 

 

Jeśli chodzi o obecne trendy, to bez "AJAXA" nic nie zrobisz, gdyż obecne aplikacje www oparte są na AJAXIE jako technologi frontendowej do pobierania danych z bacendu PHP, nodeJS itd

 

Natomiast frameworki, to np:

https://vuejs.org/

https://reactjs.org/

https://angular.io/

 

 

 

Kolejność przypadkowa ;)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszCODE napisał:

Szczerze, nie warto kupować kursów/szkoleń bo nie każdy zrozumie słownictwa/zagadnień które omawia prowadzący. Najłatwiej uczyć się na dokumentacji i na kodzie  gotowym(nie każdym!).

 

 

Ah, zupełnie się nie zgadzam. Całkowicie. Absolutnie! ;)

 

Dzięki kursom można teraz w dosyć szybki, przystępny i skondensowany sposób zacząć z jakimś zagadnieniem. Żeby zrobić to samo samemu potrzeba X więcej czasu ślęczenia nad dokumentacją, a i to nie gwarantuje, że ogarniemy minimum bo to "tylko sucha dokumentacja".

  • Lubię 1
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówce ... zdobywać wiedzę powinno się na różne sposoby: sucha wiedza książkowa, kursy, warsztaty, realizowane projekty, dyskusje ze znajomymi w branży (czy to bezpośrednie, czy via serwisy społecznościowe/fora) itd. ... ważne by non stop coś realizować w danym jeżyku - praktyka, praktyka, praktyka ....  dobra zmykam na meeting, choć chętnie bym się rozpisał ... 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że PHP to najlepsza inwestycja. Możesz być pewien, że jeżeli nauczysz się go w odpowiednim stopniu to na brak zajęć nie będziesz narzekał :)

 

Osobiście programuję w PHP od kilku lat jednak początki nie były łatwe. Nie kupowałem żadnych książek, wszystko czego się nauczyłem pochodzi z google.pl (kursy, fora internetowe). Gdy znałem już absolutne podstawy programowania w PHP, podjąłem się wymyślonego projektu który przyszedł mi na myśl. Znałem jedynie absolutne podstawy więc nie miałem pojęcia jak się do tego zabrać. Na każdym jego etapie miałem mnóstwo problemów. Jeżeli nie wiedziałem jak porównać ciągi znaków, szukałem w wyszukiwarce jak tego dokonać. Jeżeli nie wiedziałem jak wyciągnąć kilka znaków z danego ciągu, też szukałem. I tak robiłem z każdym problemem jaki napotkałem aż w końcu udało się skończyć ten makaron w którym jedynie ja wiedziałem co do czego :) Polecam Ci tą samą drogę z zaznaczeniem, że żadnych wklejek, tylko i wyłącznie własny kod.

 

Gdy tak samo będziesz już znał absolutne podstawy programowania w PHP, pomyśl nad jakimś prostym projektem który chciałbyś stworzyć, np. strona internetowa z logowaniem i wrzucaniem obrazków. Następnie po prostu zacznij go tworzyć i cierpliwie rozwiązuj wszystkie napotkane problemy. Później podejmij się czegoś trudniejszego i tak aż do chwili kiedy uznasz, że możesz swobodnie programować bez potrzeby rozwiązywania problemów z użyciem wyszukiwarki.

 

Framerworki to jak wspomnieli przedmówcy jedynie narzędzia pracy. W połączeniu z odpowiednią wiedzą sprawią, że programowanie większych projektów będzie po prostu szybsze. Bez odpowiedniej wiedzy dotyczącej programowania nie napiszesz dobrego projektu niezależnie od tego czy użyjesz framerwoka czy nie. Najlepszy na początek będzie czysty PHP, bez żadnych frameworków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.