Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Wybór serwera NAS


Pawel_15

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu zastanawiam się nad kupnem niewielkiego serwera NAS pod kilka zastosowań. Najważniejsze to oczywiście kopie zapasowe dysków komputera. Kolejne to prywatna chmura, odpowiednik GDrive czy OneDrive dla dwóch osób. Dalej dysk sieciowy z opcją udostępniania i FTP. Ostatnie zastosowanie to tylko dla sportu że się zrobiło i że działa - serwer WWW dla strony na którą nie zagląda bot z kulawym kodem :)

Nie potrzebuję drogich i wielo kieszeniowych rozwiązań. Wystarczy w zupełności jak da radę wpakować dwa dyski. Zastanawiam się nad Synology DS223, nie kosztuje majątku, interfejs ma w języku polskim co jest dla mnie warunkiem koniecznym do użytkowania. Warto brać czy jest może coś podobnego jakościowo/wydajnościowo w podobnej cenie? Pudło będzie stało u mnie na biurku więc zależy mi żeby w nocy było względnie cicho, nie będę robił kopii i pozostałych czynności po nocach czy w trybie ciągłym. Kolejna kwestia to dyski - wolałbym SSD najlepiej od Samsunga ale jeżeli to trochę przerost formy nad treścią to mogą być zwykłe talerzowe choć odzwyczaiłem się od nich kilka lat temu. 2x2TB w zupełności wystarczy spięte w RAID. Cały majdan nie licząc dysku systemowego zajmuje u mnie nie całe 500GB więc 2TB to solidna nadwyżka.

A jakie jest Wasze zdanie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru lat używam NASów Synology i według mnie robią porządny soft i sprzęt. DSM jest ciągle rozwijany, stabilny, nigdy nie miałem problemów z aktualizacjami. Jak potrzebujesz niewielkiego NASa to DS223 powinien być odpowiedni. Miałem przygodę QNAPem i ciężko było mi się odnaleźć w ich sofcie, mimo tego że sam sprzęt jest mocniejszy w porównaniu do Synology to elastyczność i prostota DSMa jest nie do pobicia. No i jedna z aktualizacji QTSsa spowodowała, że NAS się co jakiś czas restartował, support jako rozwiązanie dał downgrade softu do starszej wersji. Pomogło, ale nigdy nie miałem takich problemów z Synology.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałbym dwa takie: https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-870-evo-2tb-2-5-sata-iii-mz-77e2t0b-eu-5945792/

ale cenowo ten talerzowy wychodzi taniej https://www.morele.net/dysk-serwerowy-seagate-ironwolf-2tb-3-5-sata-iii-6-gb-s-st2000vn004-1042385/

Pytanie co będzie lepszym rozwiązaniem, niekoniecznie tańszym? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o mnie polecał bym ci do robienia backup na pendrive ja kupiłem na to pendrive 2 TB i na tym trzymam kopie zapasowe które robią mi się raz na dzień 

 

Tu masz linka do takiego pendrive i jest taki plus że pendrive nie jest głośny 

 

https://m.olx.pl/d/oferta/pendrive-2tb-nowy-CID99-IDUMj26.htmlI rozwiązanie z pendrive jest prawdopodobnie najtańsze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Gryzli napisał(a):

Jeżeli chodzi o mnie polecał bym ci do robienia backup na pendrive ja kupiłem na to pendrive 2 TB i na tym trzymam kopie zapasowe które robią mi się raz na dzień 

 

Tu masz linka do takiego pendrive i jest taki plus że pendrive nie jest głośny 

 

https://m.olx.pl/d/oferta/pendrive-2tb-nowy-CID99-IDUMj26.htmlI rozwiązanie z pendrive jest prawdopodobnie najtańsze 

Ale ty sobie zdajesz sprawę że to pendrive 16 GB tylko ze zmienionym softem że pokazuje 2 TB? Jak wgrasz tam więcej danych to one po prostu będą znikać .... Na necie jest milion artykułów o tym. Nie wiem czy istnieje jakikolwiek pendrive 2 TB w normalnej cenie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tweedlex napisał(a):

Ale ty sobie zdajesz sprawę że to pendrive 16 GB tylko ze zmienionym softem że pokazuje 2 TB? Jak wgrasz tam więcej danych to one po prostu będą znikać .... Na necie jest milion artykułów o tym. Nie wiem czy istnieje jakikolwiek pendrive 2 TB w normalnej cenie.

Masz rację. Ale to że jeżeli produkt nie ma takich parametrów jakie zapewnia sprzedawca można się upomnieć o zwrot kosztów za ten towar wadliwy bo inaczej to jest oszustwo. Sprzedawca musi przyjąć ci zwrot i oddać kasę w całości lub części po odstąpieniu od umowy. (Zwrot kosztów wysyłki będzie pisać na stronie sprzedawcy czasami przy odstąpieniu od umowy nie oddają kasy za wysyłkę) 

 

Dla mnie ten pendrive starcza ale faktycznie bo sprawdziłem nie na takich parametrów jakie mówił producent ale ja do backupu używam dziennie jakieś 100mb wiec dla mnie to starczy. Plus jest jeden ze dane się same się kasują na nowe dane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2023 o 11:00, Pawel_15 napisał(a):

A jak wygląda sytuacja z dyskami? Z jednej strony Synology ma listę kompatybilnych i za korzystanie z innych zrzeka się pomocy, z drugiej na Youtube pokazują jak instalują normalnej jakości sprzęt jako rozszerzenia etc. i wszystko działa bez problemów.

 

Gdzieś wyczytałem, że modele >8 kieszeni wymuszają dyski z listy kompatybilności, natomiast modele <= 8 kieszeni tylko ostrzegają (można pominąć i kontynuować).

 

Mam DS920+ do którego kupiłem dyski Toshiba N300 (nieobecne na liście kompatybilności), działają bez żadnych komunikatów ostrzegawczych. Dołożyłem także RAM przekraczający maksimum w specyfikacji i też działa (acz tutaj loteria i należy sobie zarezerwować możliwość zwrotu, np. 14 dni przy zakupie przez Internet).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2023 o 11:23, Pawel_15 napisał(a):

Widziałbym dwa takie: https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-870-evo-2tb-2-5-sata-iii-mz-77e2t0b-eu-5945792/

ale cenowo ten talerzowy wychodzi taniej https://www.morele.net/dysk-serwerowy-seagate-ironwolf-2tb-3-5-sata-iii-6-gb-s-st2000vn004-1042385/

Pytanie co będzie lepszym rozwiązaniem, niekoniecznie tańszym? :)

 

SSD (w wersji SATA) na pewno będą cichsze i bardziej responsywne (jeśli zamierzasz uruchamiać usługi nie-plikowe, np. serwer WWW albo Plex Media Server, albo częste operacje na małych plikach). Natomiast prędkość będzie ograniczona do ~112 MB/s dzięki Ethernetowi 1 Gbit/s, każdy współczesny dysk HDD ma prędkości zapisu/odczytu sekwencyjnego na poziomie 200-270 MB/s.

 

Alternatywnie, możesz zainteresować się linią Plus, która ma:
- procesor x86, co pozwala na uruchamianie maszyn wirtualnych i kontenerów

- sloty na dyski SSD m.2, co pozwala użyć ich jako cache dla dysków talerzowych (niska cena HDD i duża responsywność SSD), modele na rok 2023 również pozwalają gromadzić na nich pliki

- 2 i więcej portów Ethernet (zależy od modelu), które pozwalają (w określonych warunkach) na przesyłanie plików z prędkością ponad 1 Gbit/s.

- można im rozbudować RAM

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem już DS223, za kilka dni powinien u mnie być. Co do dysków to jeszcze rozważam czy SSD czy HDD. Może to chrupanie w nocy nie będzie aż tak słyszalne.

Dopiero co zaczynam przygodę z NASami stąd też wybór tego modelu - nie jest zupełnie najtańszy z jedną kieszenią ale też nie jest bardzo drogi. Na początek i pod moje potrzeby powinien wystarczyć na dłużej. Zawsze kiedyś można wymienić na lepszy i pojemniejszy model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozważyć zakup dysków 5400 rpm zamiast najczęściej wybieranych 7200 rpm. Będą one jednak mniej wydajne, szczególnie przy odczycie losowym.

 

np.

WD Red Pro 2 TB - 7200 rpm, głośność 29/31 dBa (bezczynność/szukanie)

specs

vs

WD Red Plus 2 TB - 5400 rpm, głośność 21/26

specs

 

(powyższe dyski to przykłady, ale do dysków "WD Red", bez dopisku Pro lub Plus, się nie zbliżaj).

 

Możesz też postawić na dyski wypełnione helem zamiast powietrzem, np.

Toshiba N300 o pojemności >= 12 TB są wypełnione helem, natomiast <= 10 TB powietrzem, co daje rezultat, np.

8 TB 31 dB w bezczynności vs 12 TB 20 dB
(zwróć uwagę na inną jednostkę niż WD, ale prawidłowość widać).

Dodatkowym atutem tutaj jest, że w dalszym ciągu to dyski 7200 rpm, z odczytem sekwencyjnym 250-280 MB/s.

specs

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dysk talerzowy słychać. Nawet 2,5 calowe dyski 5400 rpm w nocy słychać. Z tym, że w zależności od dysków i od NAS-a, można je usypiać - wtedy zatrzymują się i są bezgłośne w tym stanie "czuwania". Czyli jeśli w nocy nikt nie będzie ich używał, to nie będą się kręcić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem wczoraj, miało przyjść 16 w środę, właśnie odebrałem. Wezmę te SSD 2 TB od WD Red.

Na wersji demonstracyjnej systemu zarządzania NASem widziałem opcję uruchomienia bezpośrednio strony opartej na WordPressie. Akurat na WP chciałbym postawić dla sportu stronę żeby zobaczyć jak działa ale mam jedno pytanie - czy to będzie w pełni funkcjonalny WP 1:1 jak na zwykłym serwerze czy ma jakieś ograniczenia, czegoś nie idzie uruchomić etc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawel_15 napisał(a):

Znalazłem jeszcze takie cudo https://www.morele.net/dysk-ssd-wd-red-sa500-2tb-2-5-sata-iii-wds200t1r0a-6409064/

NAS będzie stał na biurku i jakoś obawiam się chrupania w nocy gdzie mam zupełną ciszę.

 

WD Red SSD są sprzedawane z myślą o zastosowaniu jako cache (podwyższone TBW, żeby dłużej wytrzymały, kosztem mniejszej wydajności, dosyć stary kontroler). Jako że zamierzasz głównie trzymać pliki, mogłeś wziąć dowolne SSD SATA o przyzwoitej cenie (może z wyjątkiem chińskich noname'ów). To nie oznacza, że są złym wyborem, po prostu mają kompromisy.

 

Godzinę temu, Pawel_15 napisał(a):

Zamówiłem wczoraj, miało przyjść 16 w środę, właśnie odebrałem. Wezmę te SSD 2 TB od WD Red.

Na wersji demonstracyjnej systemu zarządzania NASem widziałem opcję uruchomienia bezpośrednio strony opartej na WordPressie. Akurat na WP chciałbym postawić dla sportu stronę żeby zobaczyć jak działa ale mam jedno pytanie - czy to będzie w pełni funkcjonalny WP 1:1 jak na zwykłym serwerze czy ma jakieś ograniczenia, czegoś nie idzie uruchomić etc?

 

Pakiety z "Centrum Pakietów" to trochę hit-and-miss. O ile programy Synology są aktualizowane na bieżąco (faktycznie to jedyna metoda dystrybucji), to pakiety firm trzecich oraz open-source mają tendencję do pozostawania przez długi czas w bardzo starych wersjach. Właśnie zerknąłem i WordPress 6.1, PHP 8.0 i MariaDB 10.3 (wszystko stare). O ile WordPressa możesz sobie ściągnąć ze strony, to DB i PHP chyba nie da się tak łatwo zaktualizować. Nie instalowałem tego, więc nie wiem.

 

Jednakże nie porzucaj nadziei. DS223 pozwala zainstalować Dockera, gdzie sobie uruchomisz wszystko w najnowszej wersji. CPU jednak nie jest demonem prędkości, więc raczej na stronki o małym ruchu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.