Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Wybór serwera NAS


Pawel_15

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wymagania nie są wygórowane, to praktycznie cokolwiek z dopiskiem "for NAS" (z wyjątkiem "WD Red" bez dopisku Plus/Pro). Ja w 2020 wziąłem 2x Toshiba N300 8 TB, bo były "dobre i tanie".

 

https://diskprices.com/

 

Nie mieszaj tylko dysków 512e i 4Kn, np. takie Synology chce mieć macierz złożoną z dysków tego samego typu (choć rozmiary można już mieszać w przypadku SHR), nie wiem jak TrueNAS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zdecydowałem się na WD RED SA500 SSD. Był komunikat o niezgodności z listą, poza tym działa i robi to do czego zostało wyprodukowane :)

Na pewno widocznym plusem jest czas robienia kopii gdzie na światłowodzie 1000/300 wysyłałem do iDrive jedną partycję dziennie. Teraz idzie szybciej.

Na pewno będę miał później kilka pytań o konfigurację kilku drobiazgów.

20230814_153631.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam pierwsze pytanie :D Czy widoczny na powyższym zdjęciu modem Playa mógł trafić szlag od nadmiaru przesyłania danych? Padło WiFi 5GHz i widzę brak diody Internet pomimo tego że jestem online. Czy to po prostu przypadek? Jak zacząłem robić kopie to dostałem cynk z pokoju obok że TV zdechło - idzie bezprzewodowo właśnie po WiFi 5GHz. W telefonach tak samo, brak sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z tych wiekowych już co do roku 2000 mówili milicja zamiast policja :) Tutaj tak samo, pisząc FTP mam na myśli jego najnowsze wcielenia.

NAS działa tak jak powinien, jest cichy i w nocy w ogóle go nie słyszę a miałem obawy że będzie musiał być podłączony gdzieś indziej po kablach.

Kwestie kopii zapasowych mam ogarnięte, teraz czas na kolejny poziom trudności - mam światłowód z UPC/PLAY 1000/300 i zmienne IP. Nie prowadzę działalności gospodarczej pod tym adresem (w ogóle jej nie prowadzę) i nie załapię się na stały adres IP przez co serwer będzie widoczny online do pierwszej zmiany IP, potem ręczna zmiana i znów do kolejnej... za dużo z tym roboty. Jakieś proste rozwiązanie pod jedną czy dwie domeny nie za miliony monet aby nie było potrzeby ręcznej zmiany? No-IP czy DynDNS znam jeszcze z czasów późnego KrasnalServ ale wtedy brałem jakieś darmowe subdomeny i jakoś działało. Teraz bym chciał podpiąć własną domenę ale jak wspomniałem - nie za miliony monet, to ma być rozwiązanie dla sportu a nie pod czynną produkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Pawel_15 napisał(a):

Teraz bym chciał podpiąć własną domenę ale jak wspomniałem - nie za miliony monet, to ma być rozwiązanie dla sportu a nie pod czynną produkcję.

 

CNAME do tej dyn-dns'owej nazwy powinno załatwić temat.

Możesz też iść przykładowo w https://webinsider.pl/cloudflare-ddns/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kafi napisał(a):

 

CNAME do tej dyn-dns'owej nazwy powinno załatwić temat.

Możesz też iść przykładowo w https://webinsider.pl/cloudflare-ddns/

 

 

Ten poradnik jest tak stary, że API, które opisuje już dawno nie działa :D

 

13 godzin temu, someone napisał(a):

Zerknij na DDNS w panelu sterownia, dostęp zewnętrzny. Masz darmową usługę od Synology lub innych dostawców. W przypadku skorzystania z CNAME (o której pisze kafi) i certyfikatu z LE będziesz miał info o nieprawidłowym adresie.

 

Najłatwiej wyklikać DDNS od Synology. Co do błędów certyfikatu po wskazaniu CNAME'm, w panelu w sekcji Bezpieczeństwo/Certyfikat powinno się dać wygenerować certyfikat Let's Encrypt na domenę wskazaną CNAME'm (z wyjątkiem certyfikatu wildcard, który wymaga DDNS Synology).

 

Alternatywnie: można używać QuickConnect (Synology robi za proxy) albo zainstalować Cloudflare Tunnel w Dockerze (pod nazwą Container Manager).

Dodatkowym bonusem w przypadku Cloudflare jest możliwość zabezpieczenia dostępu przy pomocy Access.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zagwozdkę i nie wiem jak to ogarnąć ażeby to miało ręce i nogi.

Jednym z zastosowań NASa ma być prywatna "chmura" dla mnie i dla ojca. Problem polega na tym że mam zainstalowanego klienta na Windowsie, zalogowany jestem jako ja i nie mogę wskazać folderu ojca tylko mój. Jak ogarnąć temat (proszę obrazkowo i drukowanymi żebym zrozumiał) żeby każdy z nas miał swój folder na swojej partycji który będzie się synchronizował z telefonami czy innymi urządzeniami typu tablet i żeby każdy z nas miał swoje bez dostępu drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworzysz użytkowników i nadajesz im uprawnienia do folderów:

image.thumb.png.1138fa8b0735ae98900a86b5f43f6058.pngimage.thumb.png.94f9d19057c56a5e185a5f9f9efa01c5.png

 

Alternatywnie: włączasz obsługę folderów domowych ("home" z folderem usera i "homes" ze wszystkimi razem)

image.thumb.png.5e389cf9a606f17181a85cd1861e4a71.png

 

Idziesz do Centrum Pakietów zainstalować sobie Synology Drive Server:

image.thumb.png.9d4a8d8be543d35f770a0d4c2ddb01cc.png

 

Konfigurujesz foldery zespołów:

image.thumb.png.47590513c812e6f1a80f76999f1fd5ea.png

 

Na końcu, instalujesz klienty u użytkowników. O ile dobrze rozumiem, będą mieć dostęp do uaktywnionych "folderów zespołu" wg własnych uprawnień.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony piszesz, że chcesz mieć separację użytkowników. I tak masz obecnie - zalogowany user ma dostęp tylko do swoich katalogów i plików.

Z drugiej - chcesz na jednym zalogowanym użytkowniku mieć wspólne zasoby dwóch userów.

Musisz się zdecydować. Albo rybki, albo akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.