Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Migracja poczty z o2


szuwarekmini

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,
Jako, że poczta.o2 staje się coraz gorsza, zmulista, imap działa jakby chciał, a nie mógł; dodatkowo brak supportu od miesięcy - podjąłem decyzję o migracji wszystkich klamotów z tego dziadostwa. Odkładałem tę decyzję długo, bo jest to pewnego rodzaju przedsięwzięcie, niemniej mam przeczucie, że tej poczty nikt w grupie WP nie bierze już na poważnie i idąc tym tropem to kiedyś się można będzie obudzić bez poczty.

Macie jakieś rady jak uciec od takiego operatora?

Aktualnie mam dwie drogi:

- wykupić pakiet premium za 12 PLN rocznie i zrobić przekierowanie całej poczty np. na gmail lub outlook. Plus jest taki, że poczta będzie w miarę na bieżąco, ale z czasem może zostać odbita przez filtry gmail/outlook. Bo jeżeli moją skrzynkę na gmailu czy outlooku codziennie setką maili będzie atakowała poczta o2, to któryś filtr w końcu zablokuje. Chyba, że wtedy whitelista.
Nadal jednak będzie problem skutecznie filtrować spam.

- podpiąć do skrzynki gmail/outlook konto o2 po POP3. I ku temu skłaniam się najbardziej, bo nie generuje to kosztów, poczta pobierana jest na konto gdzie po pobraniu odbywa się pełna filtracja, w dodatku odpowiadać mogę w swoim adresie o2. Idealnie z tym, że wydaje mi się, że ani w gmail ani w outlook nie jestem w stanie ustawić interwału pobierania wiadomości. W efekcie czego dostarczenie wiadomości może być nawet kilkadziesiąt minut, a nawet kilka godzin. Chyba, że ma ktoś wiedzę, czy taki interwał można ustawić?

Gdzie lepiej uciec? Gmail? Outlook?
Wizualnie bardziej do gustu przypadł mi outlook. Gmail swoimi etykietami zamiast katalogów mnie odrzuca. Swego czasu sporo się namęczyłem żeby czytelnie sortował maile poza skrzynką odbiorczą.  Z drugiej strony gmail jest mi bardziej znany niż outlook.
Outlook ma też tę przewagę, że rozważam tam office 365 oraz, że jest większa dostępność nazw/aliasów.

 

Będę wdzięczny za pomoc i rady jak skutecznie ugryźć migrację i gdzie :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem napisać, przecież możesz sobie w ustawieniach poczty ustawić by przekierowywało ci to dowolną pocztę, ale teraz widzę, iż ta opcja jest dostępna tylko w pakiecie prenium.

 

W takim przypasku, faktycznie zostaje ci pobieranie via POP3. Z praktyki z gmail wiem, iż rozbieżność to będzie dosłownie parę minut. Przy domowym wykorzystaniu, spokojnie akceptowalne.

 

W Gmail, zarówno dla przekierowania jak via POP3 (zapewne podobnie jest w Outlooku), możesz sobie ustalić, by odpowiadać via mail, na który przyszła wiadomość. Czyli z poziomu gmail, możesz pisać jako @o2.pl

 

Zwróć uwagę, jakie maile (waga) dostajesz. Bo jeśli dostajesz maile via przekierowane, które są cięższe niż 20mb (gmail), to serwer odbije takie wiadomości. I adresat takiej wiadomości, dostanie informacje zwrotną od gmail, iż nie można było dostarczyć wiadomość, bo jest za duża.

Nie pamiętam, czy pobieranie via POP3 omija ten limit.  Sprawdzone, omija ten limit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szuwarekmini napisał:

Będę wdzięczny za pomoc i rady jak skutecznie ugryźć migrację i gdzie

Sugeruje zgłosić się z zleceniem do Kolegi: @patryk ...  Bo z doświadczenia własnego i klientów, wiem, że takie "zrób to sam" nie zawsze jest najlepsza drogą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro obsługiwany jest IMAP, to może kopia wszystkiego na inne konto pocztowe przez imapsync? 

 

Powinno trochę pomóc przybliżyć temat:

https://webinsider.pl/imapsync-od-gilles-lamiral-migracja-poczty-email/

https://imapsync.lamiral.info

http://helpdeski.pl/synchronizacja-poczty-pomiedzy-kontami-imap-imapsync/

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spex jeżeli gmail będzie poprzez POP3 pobierał pocztę nawet do 10 minut, to jest to w pełni akceptowalne. Ciekawe jak sprawa ma się w outlook.com.

@Mion dzięki za polecenie, chociaż nie wiem czy tu znajdzie swoje uzasadnienie. Nie migruję poczty z poziomu administratora, mogę operować jedynie na prostych podpięciach kont, dodanie przekierowania :).

@zajcev to do wykonania kopii ok, ale do synchronizacji na bieżąco musiałbym to gdzieś trzymać i z czegoś odpalać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam trzecią drogę.

 

Pozostawienie tego konta jako konta śmieciowego, służącego do rejestrowania się w różnych, niekrytycznych serwisach, które celowo wysyłają spam.

Natomiast drugie, nowe konto, służące do komunikacji i rejestrowania się w serwisach krytycznych, zależnie od wyboru ekosystemu: Microsoft/Google.

 

Nie polecam łączyć kont. W jednym będziesz miał reklamowy śmietnik, w drugim porządek.

 

Do backupu na wszelki wypadek (ale również do ewentualnej migracji, jeśli jednak się zdecydujesz) możesz skorzystać z prostej windowsowej aplikacji, nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy informatycznej:

https://www.broobles.com/imapsize/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Tom X napisał:

Polecam trzecią drogę.

 

Pozostawienie tego konta jako konta śmieciowego, służącego do rejestrowania się w różnych, niekrytycznych serwisach, które celowo wysyłają spam.

Natomiast drugie, nowe konto, służące do komunikacji i rejestrowania się w serwisach krytycznych, zależnie od wyboru ekosystemu: Microsoft/Google.

 

Nie polecam łączyć kont. W jednym będziesz miał reklamowy śmietnik, w drugim porządek.

 

Do backupu na wszelki wypadek (ale również do ewentualnej migracji, jeśli jednak się zdecydujesz) możesz skorzystać z prostej windowsowej aplikacji, nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy informatycznej:

https://www.broobles.com/imapsize/

 

 

Czyli bezpiecznie by było poprzez POP3 pobrać pocztę na nowy serwer i na tym zakończyć.
Poprzepinać wszystkie kontakty u operatorów internetowych, telefonicznych, urzędach i Bankach na nowy mail. Wszelkie steamy itp i ewentualnie podpiąć w jakimś programie pocztowym konto po IMAP, żeby przez jakiś czas monitorować stan porzucanej stopniowo skrzynki.
Niestety to mail służący mi od wielu lat i nie mogę tak o z dnia na dzień go zaniechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szuwarekmini napisał:

 

 

Czyli bezpiecznie by było poprzez POP3 pobrać pocztę na nowy serwer i na tym zakończyć.


Przez POP3 pobierzesz tylko pocztę odebraną, nie skopiujesz w ten sposób poczty wysłanej. Sugerowałbym raczej skorzystanie z synchronizacji/kopii via IMAP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten scenariusz też rozważam. Tj. podpiąć u siebie lokalnie na komputerze oba konta i ręcznie przegrać foldery ze starej skrzynki na nową.

Potem po prostu w programie pocztowym dodam stare konto o2, aby przez jakiś czas mieć kontrolę nad korespondencją która spływa i z czasem powoli wszystko przekierowywać na nowy email.

Też jakieś rozwiązanie.
Jeszcze inna kwestia gmail czy outlook. Ewentualnie co innego sprawdzonego :). Chociaż aktualnie najbliżej mi outlooka, mimo, że skrzynkę na gmailu oczywiście też mam :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie od outlooka.com odrzuca, wyłażą jakieś mniejsze lub większe niedociągnięcia np. w swoim czasie wyszukiwarka która szukała po innych datach niż data która była wyświetlana przy emailach. Poza tym MS ciągle zmienia zasady. Np. w swoim czasie mieli nieograniczoną przestrzeń na skrzynkę. Z tym, że ta "nieograniczona" to była ograniczona skrzynka której rozmiar rósł w miarę użytkowania wg algorytmu nieznanego nawet konsultantom. Więc jak się chciałeś przenieść z Gmaila z np. 8GB to zapychałeś sobie skrzynkę, bo nie wiedziałeś jaką masz pojemność skrzynki,  a oni nawet nie wprowadzili żadnego licznika. Teraz  jest chyba 15GB, a w ustawieniach możesz zobaczyć zajętość, ale tylko czekać aż wymyślą i wdrożą kolejną durnotę. Ja o wiele mniej problemów i zaskoczeń miałem z Gmailem.

 

I zgadzam się ze zdaniem przedmówców. Wybierz pocztę, skopiuj sobie imapsync z wp -> na nową pocztę, zaktualizuj pocztę wszędzie gdzie pamiętasz i zacznij używać nowego adresu. Wp.pl sobie podepnij do smartfona (bez powiadomień) albo POPem zassysaj do gmaila/outlooka do dedykowanego folderu i tylko sprawdzaj co kilka dni.

 

EDIT. I jeszcze dodajmy do tego znacznie lepszą obsługę usług Google na Androidach (kontakty, kalendarz, poczta), gdzie w przypadku Microsoftu potrzebujemy do tego dedykowanej aplikacji Outlook.

Edytowane przez nnd.newbie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nnd.newbie napisał:

Mnie od outlooka.com odrzuca, wyłażą jakieś mniejsze lub większe niedociągnięcia np. w swoim czasie wyszukiwarka która szukała po innych datach niż data która była wyświetlana przy emailach. Poza tym MS ciągle zmienia zasady. Np. w swoim czasie mieli nieograniczoną przestrzeń na skrzynkę. Z tym, że ta "nieograniczona" to była ograniczona skrzynka której rozmiar rósł w miarę użytkowania wg algorytmu nieznanego nawet konsultantom. Więc jak się chciałeś przenieść z Gmaila z np. 8GB to zapychałeś sobie skrzynkę, bo nie wiedziałeś jaką masz pojemność skrzynki,  a oni nawet nie wprowadzili żadnego licznika. Teraz  jest chyba 15GB, a w ustawieniach możesz zobaczyć zajętość, ale tylko czekać aż wymyślą i wdrożą kolejną durnotę. Ja o wiele mniej problemów i zaskoczeń miałem z Gmailem.

 

I zgadzam się ze zdaniem przedmówców. Wybierz pocztę, skopiuj sobie imapsync z wp -> na nową pocztę, zaktualizuj pocztę wszędzie gdzie pamiętasz i zacznij używać nowego adresu. Wp.pl sobie podepnij do smartfona (bez powiadomień) albo POPem zassysaj do gmaila/outlooka do dedykowanego folderu i tylko sprawdzaj co kilka dni.

 

EDIT. I jeszcze dodajmy do tego znacznie lepszą obsługę usług Google na Androidach (kontakty, kalendarz, poczta), gdzie w przypadku Microsoftu potrzebujemy do tego dedykowanej aplikacji Outlook.



Stąd też moje pytania, bo outlook.com do tej pory nie wykorzystywałem. Chętnie zakumplowałbym się z gmailem, bo już jedną skrzynkę od wielu lat mam ciągle używaną, ale etykiety mnie skutecznie odrzucają. Zdecydowanie wolę standardowe foldery. Aktualnie bujam się z porządkowaniem maila i żeby jedne maile nie znalazły się w katalogu z drugą etykietą i każde są w głównym katalogu odebrane. Dla mnie bajzel :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz odpowiedź. Obie usługi są wystarczająco podobne żeby nie robić tragedii jak się używa drugiej. Dla mnie etykiety w gmailu to tak jak foldery, tylko różnica taka że email może być w kilku folderach/etykietach na raz, ale co kto lubi.

 

W outlooku jeszcze masz tę zaletę, że jak masz kupioną subskrypcję Microsoft 365 to masz skrzynkę zwiększoną  z 15 GB na 50 GB.  

Edytowane przez nnd.newbie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś maila na o2.pl ale straciłem do niego dostęp po pewnej akcji kiedy z dwóch skrzynek (wp.pl i o2.pl - wtedy niezależne, 2013 rok) poszedł spory spam. O ile skrzynkę na wp.pl udało się odratować (zmiana hasła) to tej na o2.pl pomimo próby wyjaśnienia niestety się nie udało uratować. Jak patrzę na to z biegiem lat to w sumie wyszło mi to na dobre bo dzisiaj całe o2.pl jest takim dziadostwem które każdy Adblock powinien wycinać w całości. Płakać po skrzynce nie zamierzam tak jak po całym o2.pl które mam nadzieje kiedyś padnie na pysk i będzie niemiłym wspomnieniem,

Po tym jak mi zablokowali konto postanowiłem założyć domenę z własnym nazwiskiem i trzymać to na własnym serwerze gdzie nikt mi jej nie zablokuje na amen, nawet w przypadku włamu czy innego spamu. Trzymałem całość na różnych serwerach ale ZAWSZE na Roundcube. To była podstawa i tego trzymam się po dzień dziś. Są inne webmaile ale ten przypadł mi na tyle do gustu że postanowiłem go nie zmieniać.

Rozważałem wielokrotnie przeniesienie majdanu z firmy hostingowej na Gmaila czy Outlooka ale za każdym razem odrzucała mnie świadomość powierzania swoich danych korporacji która może zachować się różnie. Zależy od tego kto aktualnie za oceanem jest u władzy (bez wchodzenia w politykę). Własna domena na własnym serwerze daje mi tę przewagę że mam nad tym prawie pełna kontrolę (mogę mi zablokować domenę czy serwer albo mogę to stracić z powodu braku przedłużenia) i nie jestem zależny (prawie) od korporacji i jej kaprysów.

Po utracie konta musiałem rozwiązać problem migracji maili w wielu serwisach czy sklepach. Raz szło szybko i bez problemów a raz szło wolno i z problemami. Po kilku latach w zależności od potrzeb 99% usług miałem przypisanych do nowego maila. Własnego gdzie nikt mi nie wyskoczy z automatyczną formułką bez opcji pozytywnego odwołania.

Jak masz możliwości to zainwestuj we własną domenę i serwer i tam trzymaj pocztę. Żadne Gmaile czy Outlooki. Mają może i ciekawe oferty ale jest ryzyko że coś im się nie spodoba i nie będzie od tego odwołania. Siedzę ósmy rok na własnej domenie i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawel_15 własna poczta brzmi spoko i jest to dla mnie wykonalne, niemniej na chwilę obecną po prostu nie chce mi się w to bawić. Własny serwer pocztowy nie jest dla każdego, wymaga opieki, wdrożenia i dbania o niego. Przede wszystkim jest to stały koszt utrzymania.
Wiem, że jak coś jest darmowe to płacimy za to swoimi danymi. Owszem, mogę kupić hosting z kontem pocztowym. Acz na chwilę obecną skłaniam się ku darmowym sprawdzonym rozwiązaniom + ewentualnie zakup office 365 w M.
Chciałbym więc zebrać na bazie Waszych doświadczeń ewentualne sugestie jak taką migrację z o2 przygotować i gdzie najlepiej.
Outlook wygląda dużo bardziej czytelnie niż gmail. Niepokoi jednak tak mały udział w rynku pocztowym, przynajmniej w Polsce. Chociaż patrząc po wyniki G Chrome swego czasu, to mam wrażenie, że u nas pojawił się szeroki kult Google :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, szuwarekmini napisał:

Niepokoi jednak tak mały udział w rynku pocztowym, przynajmniej w Polsce. Chociaż patrząc po wyniki G Chrome swego czasu, to mam wrażenie, że u nas pojawił się szeroki kult Google :).

 

Próba wejścia MS w rynek popularnych urządzeń mobilnych okazał się kompletną klapą, po tej porażce MS skupił się głównie na rynku korporacyjnym/biznesowym. Korzystanie (pełne) z systemu Android niejako wymusza posiadanie konta Google. Moim zdaniem usługi Google są lepiej zaprojektowane i lepiej dopasowane dla potrzeb zwykłego użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Przy czym, nie jestem pewien czy korporacja wchodząca w świat MS, jeśt w stanie prawidłowo działać na Androidzie bez kont G? W sensie, czy samym MS da się mieć dostęp do Google Play, by instalować aplikacje?

W dniu 9.04.2021 o 22:48, Pawel_15 napisał:

Po tym jak mi zablokowali konto postanowiłem założyć domenę z własnym nazwiskiem i trzymać to na własnym serwerze gdzie nikt mi jej nie zablokuje na amen, nawet w przypadku włamu czy innego spamu. Trzymałem całość na różnych serwerach ale ZAWSZE na Roundcube. To była podstawa i tego trzymam się po dzień dziś. Są inne webmaile ale ten przypadł mi na tyle do gustu że postanowiłem go nie zmieniać.

Też bym tak chciał, ale mi na przykład strasznie pasuje ideak zakładem z Gmaila i jak by to się dało odtworzyć w jakimś selfhosted środowisku, to bym od razu sobie coś takiego postawił. Chyba najbliżej do tego Synologi Mail, te rozwiązanie jest płatne i też wymaga ich hardwaru. Choć kiedyś kiedyś trafiłem na informacje, iż to tak naprawdę zmodyfikowany Roundcube lub jakiś inny darmowy system. Ale wtedy jak to szukałem, to nie było możliwość odtworzenia tego samego, nie wchodząc w świat Synologi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2021 o 22:08, spex napisał:

^^ Przy czym, nie jestem pewien czy korporacja wchodząca w świat MS, jeśt w stanie prawidłowo działać na Androidzie bez kont G? W sensie, czy samym MS da się mieć dostęp do Google Play, by instalować aplikacje?

 

Da się. Należy odróżnić konto Gmail od Konta Google.

 

Można mieć Konto Google z Gmail'em albo Konto Google bez Gmail'a (wtedy należy podać inny adres mailowy, który będzie identyfikatorem konta). Można także na istniejącym Koncie Google w(y)łączać Gmail w dowolnym momencie, nie trzeba zakładać nowego.

W dniu 9.04.2021 o 09:39, szuwarekmini napisał:

@Mion dzięki za polecenie, chociaż nie wiem czy tu znajdzie swoje uzasadnienie. Nie migruję poczty z poziomu administratora, mogę operować jedynie na prostych podpięciach kont, dodanie przekierowania :).

 

imapsync to narzędzie z linii poleceń i nie potrzebuje dostępu administratora, można uruchomić nawet na domowym komputerze. Podaje się dane logowania obu kont IMAP i ustala, w jaki sposób zsynchronizować maile.

 

Używałem tego narzędzia wielokrotnie ze świetnymi wynikami. Polecam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, psz napisał:

 

imapsync to narzędzie z linii poleceń i nie potrzebuje dostępu administratora, można uruchomić nawet na domowym komputerze. Podaje się dane logowania obu kont IMAP i ustala, w jaki sposób zsynchronizować maile.

 

Używałem tego narzędzia wielokrotnie ze świetnymi wynikami. Polecam.

Dziękuję Ci za czujność. Obczaiłem zaraz po moim wpisie imapsync i wiem, że spokojnie mogę to wyklikać od siebie niezależnie od warunków. Nie wiem czemu w momencie pisania tamtego posta się zamotałem i wyciągnąłem błędny wniosek, że pada sugestia jakoby imapsync poza samą migracją miałby mi później synchronizować maile :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.