Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

MySQL Tuner - Optymalizacja Baz Danych


SomeGuy

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo, najlepiej zoptymalizować zapytania :)

 

MysqlTuner:

https://github.com/major/MySQLTuner-perl

 

Ktoś używa bądź używał? Kiedy najlepiej przeprowadzić test i zastosować się do wskazówek? Czy w ogóle warto słuchać tego narzędzia?

W jaki sposób przeprowadzić test, aby był skuteczny?

 

 

Kilka razy zdarzyło mi się użyć tego tunera, ale niestety nie podłapał nic co mógłbym zmienić na lepsze, może było dobrze ? :)

 

Edytowane przez SomeGuy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zajmuje sie administrowaniem zawodowo więc zapewne nie wykorzystałem pełnych możliwości tego softu ale korzystałem kilka razy. Oczywiście najlepiej odpalic je po conajmniej 24 godzinnym działaniu serwera (i aby w tym czasie mysql był realnie obciążony przez aplikacje) - pokazuje przydatne informacje ile ramu nam zeżre przy maksymalnym obciążeniu, czy slow logi itp są odpowiednio ustawione, i podstawowa konfiguracjia w zabezpieczeniu ... zawsze przypomni o indexach i takie tam pierdoły...ale czy przy optymalizacji dot. szybkości działania jest pomocne ?
Nigdy nie obserwowałem dłużej wyników mysqltuner ale mi często kazał podwyższać niektóre wartości do niezrozumiale wysokich (zdecydowanie za wysokich - czasem większych niż dostępny RAM itp) - poprostu wariował. Często też sugerował wyłaczenie mi query_cache, przez co aplikacje działały kilka razy wolniej zamiast szybciej. Dlatego od dostosowaniu konkretnych wartości typu key_buffer_size, myisam_pool_buffer_size i innych przez mysqltuner wstrzymał bym się - a dostososwywał je na "oko" - i widząc jak działa aplikacja po zmianie.


PS. możesz jeszcze spróbowac ten skrypt: https://launchpad.net/mysql-tuning-primer - ale akurat z tego nie korzystałem :)

Edytowane przez Rafiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Poziomecki napisał:

Działa dobrze, ale pamiętaj że to raczej sugestie / wskazówki. Nie wrzucaj na 100% tego co on zasugeruje. Może się okazać że co chwila będzie kazał ci zwiększać parametry dopóki serwer mysql się nie uruchomi bo zabraknie mu ramu :D

 

Jasna sprawa, jeśli coś wyda mi się podejrzane to się tym nie sugeruje i uparcie obstawiam przy swoim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie - bardzo fajna sprawa. Ale podobnie jak reszta - sugeruję wartości, które są wypluwane w raporcie - do dokumentacji i zastosować ze zdrowym rozsądkiem. Zastosowanie na ślepo - pewnie by poprawiło stan MySQL, ale mogłoby spowodować zjedzenie całych zasobów przez bazę i po co komu dostrojony MySQL skoro ramu brakuje na przetworzenie stron ;)

No i dodatkowo - trzeba mieć na uwadze co się ma w tej bazie. Jak baza jest dedykowana pod jeden projekt, faktycznie można zdziałać dużo, na typowym serwerze hostingowym gdzie jest wszystko sprawdza się to dużo mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też się upewnić, że korzysta się z aktualnej wersji.

 

Twórcy mysql tunera cały czas go poprawiają, aktualne wersje są o wiele mniej podatne na właśnie takie błędy jak zwiększanie parametrów w nieskończoność, poza nowymi funkcjami które podpowiadają coraz to nowsze parametry dodane w aktualnych wersjach MySQL/MariaDB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do tego, co napisał Tomek - stosować się do jego rekomendacji z głową i po lekturze dokumentacji. 

 

Na pewno w przypadku problemów z wydajnością mysqla zajrzeć do logów lub włączyć logowanie.

 

A jak natrafiasz na zwolnienie MySQLa to najlepszych przyjacielem jest zawsze SHOW PROCESSLIST; i SHOW FULL PROCESSLIST; który pokaże co się aktualnie dzieje.

Ciekawą nakładką na to jest http://mtop.sourceforge.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka na VPS z VestaCP + MariaDB pokosiło mnie żeby zainstalować mysqltuner jak program:

sudo apt-get install mysqltuner

I całość MySQL zależności mi padła... na moje szczęście było to VPS testowy, wiec pozostała mi reinstalacja, bo nie podołałem z reanimacją po tej instalacji :S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.09.2017 o 12:44, SomeGuy napisał:

Ja zawsze wychodzę z założenia, że jak jest coś czego instalować nie muszę a wersja portable jest wspierana, to nie instaluję tylko odpalam, a potem usuwam. 

 

Tyle, że akurat to narzędzie to nie jest do odpalenia na raz i zapomnienia, a aktualna wersja w repozytorium apt zawsze jest bardziej wygodna niż manualna aktualizacja przed każdym użyciem.

 

Trzeba znaleźć balans między jednym a drugim. Ja z kolei wychodzę z założenia, że jak jest coś czego używam w repo, to korzystam z repo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.