Skocz do zawartości

Archi

Donatorzy
 • Zawartość

  126
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  11

Ostatnia wygrana Archi w Rankingu w dniu 7 Listopad 2018

Archi posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

57 Excellent

1 obserwujący

Ostatnie wizyty

507 wyświetleń profilu
 1. Archi

  Optymalizacja pod kątem odczytów z dysków HDD

  Jeśli bottleneckiem jest I/O to warto rozważyć fs, który oferuje natywnie kompresję, ZFS będzie bardzo dobrym wyborem pod storage, i kompresję również oferuje.
 2. Archi

  Wyszukiwarka wielu domen?

  Punkt 2 w dużej mierze zależy od firmy/osoby zajmującej się tym serwisem. Jeśli jest to znak towarowy to sądownie można rządać zdjęcia Twojej domeny. Do tego dochodzi jeszcze sporo artykułów z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji, w tym przede wszystkim w tym wypadku podszywanie się pod daną markę w celu wprowadzenia klienta w błąd. Nie sugerowałbym pójscia w tym kierunku, nawet jeśli Twój serwis nie byłby powiązany w żaden sposób z oryginalnym, a zajmowanie się dokładnie tym samym, o ile nie masz naprawdę dobrych argumentów na swoją obronę, może być bardzo łatwo potraktowane jako próba wyłudzenia. Oczywiście decyzję może wydać wyłącznie sąd i zdarzały się co najmniej "dziwne" wyroki w tych kwestiach, ale na ogół powinieneś się starać uniknąć problemów, a nie tworzyć z nadzieją, że nic z nich nie wyniknie, przynajmniej z biznesowego punktu widzenia.
 3. Archi

  Prezentacja produktów - jaka technologia?

  W zależności od wymagań i oczekiwań, PHP nie musi być wymagany. Sam ostatnio odkrywam ile rzeczy potrafi zrobić webpack z vue, i tak długo póki nie wchodzimy w tematykę baz danych i klasycznej wizji strony internetowej, tak długo można naprawdę sporo osiągnąć statycznym kodem generowanym dynamicznie w oparciu o bardzo skomplikowane czasem źródła.
 4. Archi

  Przechowywanie haseł

  Też korzystam z keepassa - mając trochę umiejętności jesteś w stanie bez problemu zrobić sobie własną chmurę synchronizując bazę z hasłami tam gdzie trzeba. Do tego jest sporo dodatków, które automatycznie łatają niewygodne dziury (mam tu na myśli przede wszystkim chromeipass dla chrome'a i chromium), przez co jest to bardzo fajne, otwarto-źródłowe rozwiązanie, całkowite niezależne od czegokolwiek i oferujące Ci wybór na ew. rozszerzenia we własnym zakresie. Nic nie stoi na przeszkodzie w używaniu keepassa np. z nextcloudem, wraz z apką na androida. Na pewno mam większe zaufanie do takiego rozwiązania niż do czegokolwiek "online".
 5. Archi

  Domena z liczbą - co myślicie?

  Zbyt dużo zależy od domeny. Nie wyobrażam sobie jakiegoś portalu informacyjnego na czymś pokroju x7z.pl i na ogół domeny z liczbą są dość rzadko spotykane, żeby nie powiedzieć, że w ogóle. Wyjątkiem jest nazwa jakiegoś brandu lub sama firma, bo tutaj domena jest tylko odnośnikiem po więcej informacji, a nie własnym niezależnym serwisem (np. h88.pl). Są jednak domeny gdzie cyfra na początku, albo na końcu nie robi aż tak kolosalnej różnicy, ale chyba nadal uważam, że o wiele lepiej tego unikać - jakiekolwiek pozycjonowanie czy budowanie marki/brandu na czymś takim jest o ile nie skazane na porażkę, to na pewno mocno pod górkę w stosunku do innych.
 6. Archi

  Nginx - Apka symfony i zwykły serwer www

  Polecam postawić sobie jakiś prosty panel do zarządzania subdomenami, czasy gdy z palca się robiło configi nieco odeszły już do lamusa. ISPConfig świetnie współgra z nginxem, korzystam i sobie chwalę. Wszystkie regułki możesz sobie wpisać do panelu, a i sporo rzeczy masz z automatu, chociażby certyfikaty LE. Sam nie przepadam za większością paneli hostingowych, a niektóre z nich (np. VestaCP) powinno się wręcz wymazać z historii. M.in dlatego lubię ISPConfig, bo nadal masz pełną kontrolę nad tym co panel ma robić, a co chcesz robić manualnie, więc pomagasz sobie tam gdzie chcesz, a nie tam gdzie musisz. Jest to też jeden z niewielu paneli, który działa dosłownie z każdą, nawet najbardziej egzotyczną konfiguracją, w tym z moją produkcją na debianie testingu opartej właśnie o nginxa. Zero problemów.
 7. Archi

  Szukam budżetowego vpsa pod vpn .

  Rzeczywiście trudno będzie znaleźć coś taniej i lepiej niż aruba, przynajmniej za tę cenę. Oczko wyżej będą najtańsze kimsufi, ale to już koszt co najmniej 20 zł / mc, co najmniej czterokrotnie więcej, więc jeśli będzie działać OK to nie ma sensu zmieniać (sam nigdy nie testowałem jak u nich ze stabilnością).
 8. Archi

  Kompresja gzip

  GZIP na ogół działa na plikach tekstowych gdzie możesz osiągnąć kompresję wynoszącą ułamek pliku docelowego - w przypadku perfekcyjnie kompresowalnych danych rzędu 1/1032. Nawet z przeciętnymi plikami html jesteś w stanie bez większych problemów osiągnąć od 1/5 do 1/20 rozmiaru docelowego. Samo przesłanie tych danych może kosztować Cię więcej niż ich skompresowanie, i jak najbardziej mówię tutaj o CPU na transmisję TCP - wyliczanie sum kontrolnych pakietów również swoje kosztuje. Użycie gzip -1 na dobrze kompresowalnych plikach (text/html, text/css, text/plain, application/javascript itp) niemal zawsze poprawia lub przynajmniej zrównuje wydajność zarówno po stronie użytkownika jak i serwera. Nie ma żadnego logicznego powodu na rezygnowanie z kompresji dobrze kompresowalnych plików, musiałbyś serwować miliony plików o wielkości pojedynczych bajtów, żeby koszt ich kompresji przewyższył ich przesył. Jak ostatnio sprawdzałem benchmarki to już przy 130 KB (skompresowanych do ~13 KB) plikach gzip się zrównuje z CPU na TCP. Do tego poza samym CPU dochodzi Ci jeszcze koszt przesłania tych danych, odebrania ich po drugiej stronie i sparsowanie - coś co również będzie o wiele szybsze po stronie klienta gdy odbierze 13 KB i zdekompresuje niż sparsuje pełny ciąg 130 KB.
 9. Archi

  Przeniesienie domeny z nazwa.pl do OVH

  Nie zapominaj o "pomyłkach systemu" i dostawaniu nieprawidłowych kodów authinfo, które co najmniej kilku użytkowników zgłaszało w przypadku nie tylko tej firmy .
 10. Archi

  [nazwa.pl] Informacje od nazwa.pl

  TLS 1.3 prawdopodobnie rozwiąże ten problem. Poza tym w wielu przypadkach (np. Cloudflare) w żaden sposób nie identyfikuje to końcowej strony.
 11. Archi

  [nazwa.pl] Informacje od nazwa.pl

  Polecam wysłać maila i się zatem spytać dlaczego twoje meteo się zdecydowało na taki krok. Albo nie wysyłać i zdać sobie sprawę z tego, że nawet jak odwiedzam zdjęcia kotów to powinny one być szyfrowane niezależnie od contentu i tego co tam się znajduje. mrViperoo wyżej wrzucił odpowiedni link.
 12. Archi

  [nazwa.pl] Informacje od nazwa.pl

  Chociażby po to, żeby twój ISP i osoby w LANie obok nie wiedziały jakie serwisy w ogóle odwiedzasz. Powodów ekstra jest jeszcze co najmniej kilka - jak już powiedziałem wyżej, jeśli ktoś nie rozumie dlaczego szyfrowanie https jest dobre niezależnie od serwisu to powinien zrezygnować z administracji bo nie ma zielonego pojęcia o faktycznym wykorzystaniu szyfrowania dla bezpieczeństwa samych użytkowników.
 13. Archi

  [nazwa.pl] Informacje od nazwa.pl

  Realnie to jeśli ktoś serwuje stronę http zamiast https bo jest "szybciej" to powinien się mocno walnąć w głowę i iść doić krowy, bo do żadnej administracji się nie nadaje.
 14. Archi

  Opinie o nazwa.pl

 15. Archi

  RN Cafe / Gadka szmatka / O wszystkim i niczym...

  Jak we Francji to prawdopodobnie SBG, ale raczej celowałbym w WAW.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.