Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Prosta metoda sprawdzania wydajności MySQL


Artur Pajkert Hekko.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Wydajność MySQL często jest przedmiotem wielu zapytań. Jej pomiar nie jest prosty, zwłaszcza dla tych, którzy są zwykłymi użytkownikami lub początkującymi programistami, a nie administratorami z dużym doświadczeniem. Takie osoby często nie mają możliwości uruchomienia niczego w linii komend, nie mają także wpływu na ustawienia konfiguracyjne silnika MySQL na serwerze. Mimo to zagadnienie wydajności może być dla nich interesujące.

 

Z myślą o takich właśnie userach proponuję skrypt Simple DB Speed Test. To proste narzędzie w PHP, jeden plik w zasadzie, który należy umieścić na swoim hostingu i wywołać w przeglądarce url skryptu. Następnie podaje się dane do bazy, a skrypt wykonuję serię popularnych zapytań w pętlach. Narzędzie pozwala przełączać się między mechanizmami składowania InnoDb i MyISAM, co pozwala oceniać wydajność różnych typów tabel.

 

Co więcej - od wersji 1.2 istnieje obsługa 3 trybów:

  1. Jedno zapytanie = jedno połączenie z bazą (czyli: połączenie, zapytanie, rozłączenie).
  2.  Wszystkie zapytania = jedno połączenie z bazą (czyli: połączenie, seria zapytań, rozłączenie).
  3.  Transakcje (czyli: połączenie, transakcja, seria zapytań, zakończenie transkacji, rozłączenie).

 

Początkujący developerzy są zatem w stanie przewidzieć, jakie skutki wydajnościowe może nieść dla nich różna struktura bazy i kształtowanie zapytań.

Narzędzie pozwala także na porównanie różnych środowisk hostingowych pod kątem wydajnościowym.

 

Jeśli zatem myślisz dopiero o wyborze hostingu, a wydajność MySQL jest dla Ciebie wyjątkowo istotna: możesz założyć sobie konta testowe i na każdym

uruchomić ten test, aby porównać środowiska między sobą.

 

Z pewnością nie jest to metoda idealna, ponieważ efektywność może się wahać zależnie od chwilowego obciążenia - zwłaszcza w środowiskach współdzielonych - ale można taki test wykonać kilkukrotnie o różnych porach i wyciągnąć średnią. Metoda ma też kilka innych wad, m.in. powiązanie z PHP - więc na wydajność wpłynie także wydajność samego środowiska PHP, choć tak samo dzieje się przecież później w realnych aplikacjach. Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to idealnie "wyseparowana" wydajność samego MySQL'a. Z pewnością nie zastąpi bardziej zaawansowanych narzędzie dla administratorów, ale może pozwolić na wstępną ocenę z punktu widzenia użytkownika lub programisty.

 

Jeśli wydaje Ci się to interesujące - zapraszam do filmu.

Narzędzie jest dostępne całkowicie bezpłatnie.

 

 

 

 

 


 

  • Lubię 1
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.