Skocz do zawartości

Artur Pajkert Hekko.pl

Użytkownicy
 • Zawartość

  27
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  5

Ostatnia wygrana Artur Pajkert Hekko.pl w Rankingu w dniu 20 Listopad

Artur Pajkert Hekko.pl posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

19 Good

Informacje osobiste

 • Imię
  Artur Pajkert

Informacie firmowe

 • Firma/marka
  Hekko.pl
 1. Pamięć UDIMM

  Stosuje, stosuje Zazwyczaj jedynie w niskobudżetowych rozwiązaniach. Są amatorzy jak najniższej ceny, gdzie stabilność jest już drugorzędna. Nawet są chętni na serwery z jednym dyskiem bez żadnego trybu RAID - np. serwery dedykowane z grami na amatorskim poziomie. W takim wypadku klienci wolą "serwer" bez ECC, ale tańszy - często jest to wtedy zwykły PC, choć czasem z dodatkowymi mechanizmami np. zdalnej reinstalacji systemów, rescue mode itp. Można dyskutować, co nazywamy serwerem - czy jakikolwiek komputer z softem serwerowym czy urządzenie zbudowane w celu maksymalnej niezawodności. Mam na myśli redundancję zasilania, chłodzenia, zaawansowaną pamięć...a nawet pamięć hot-swap - tak, pamięci też można wymieniać jak dyski hot-swap, w wysokiej klasy serwerach gdzie stawia się na maksymalną niezawodność. Są wtedy, wg mojej wiedzy - bo może pojawiły się nowsze rozwiązania, akurat nie śledzę aż tak dokładnie tego tematu - dwa "schowki" na moduły RAM i działa to tak, że jak się coś grzebie w jednym (np. wymienia moduły) to drugi jest zamknięty i to z niego maszyna korzysta podczas czynności serwisowych. Tak z ciekawości, ktoś z Was ma doświadczenie z redundancją modułów pamięci?
 2. Black Week - kody promocyjne

  Promocja jest na zakupiony okres. Odnowienia na kolejne okresy są w cenie regularnej. Dlatego opłaca się zamówić i opłacić np. VPS'a na rok z góry - wtedy skorzysta się najwięcej. Nie ma natomiast żadnych obostrzeń dot. konieczności odnawiania usług - tj. odnawiasz jeśli chcesz odnowić, skorzystanie z promocji do tego nie zobowiązuje.
 3. Black Week - kody promocyjne

  Cześć, W Hekko.pl uruchamiamy akcję Black Week. W ramach tej inicjatywy marketingowej cały tydzień obowiązują wyjątkowe warunki na zakup niemal wszystkich naszych usług, promocje kończą się wraz z końcem Black Friday, w dniu 24. listopada (lub z wyczerpaniem limitu zamówionych usług w promocji). Certyfikaty SSL - 25% (kod: S25MLBLW17) VPS OpenVz root - 50% (kod: V50OPBLW17) VPS KVM root -50% (kod: V50KVBLW17) Domeny -70% (kod: D70MLKBD17) a w sam Black Friday... a to nie będę teraz psuć Ci niespodzianki, sprawdź na stronie w tym dniu Ze względu na ogromną popularność oferty liczba usług w każdej z akcji promocyjnych ograniczona, więc warto się spieszyć! Osobiście uważam, że zwłaszcza VPS'y są fajną okazją - to usługi uruchomiane w Polsce, na profesjonalnym sprzęcie serwerowym, o bardzo wysokim stopniu niezawodności. W ostatnim czasie obserwujemy, że zainteresowanie tymi VPS'ami mocno rośnie, tak, że tutaj sporo do zyskania i warto się spieszyć. Promocje obowiązują na wszystkie usługi z danej kategorii, czyli np. rabat na Certyfikat SSL można wykorzystać na dowolny rodzaj SSL'a z naszej strony - także certyfikaty wildcardowe. I jak tam? Czy czujesz już, jak wiele możesz zaoszczędzić, decydując się na usługi objęte tymi działaniami - właśnie w tym specjalnym tygodniu i opłacając np. VPS z takim rabatem od razu na rok z góry? Zapraszam
 4. WAŻNE: I MEETING ROOTNODE IN KRAKOW - potwierdzenie uczestnictwa

  @Archi jeśli Cię to pocieszy... mnie też nie było. I też mega żałuję... Super kochani, że mieliście tak fantastyczne spotkanie, od razu było czuć, że na rootnode zawiązuje się fajna społeczności Cieszę się, że kolegom @jacek.krol i @danielbdrozdz udało się spotkać z rootnode'ową ekipą i przekazać obecnym zdalne wyrazy sympatii także ode mnie. Mam nadzieję, że uda się być na kolejnym nie tylko mnie, ale wszystkim, którzy by chcieli, a tym razem nie było to możliwe. Pozdrowienia i - mam nadzieję - do zobaczenia na kolejnym zlocie!
 5. To historia z polskim akcentem w tle. Na początku XIX wieku zaledwie 22-letni James Joule formułuje prawo przemiany energii elektrycznej w ciepło... Nieco ponad pół wieku później inżynier - syn polskiego szlachcica, pracujący w Norymberdze w firmie AEG, Michał Doliwo-Dobrowolski konstruuje urządzenie, które zmienia naszą konsumecko-domową codzienność, wykorzystujące tą zależność... Cieszymy się dzisiaj z polskiego pochodzenia tego inżyniera, choć wówczas, w 1899 roku, Polski nie było na mapie - na odzyskanie niepodległości musieliśmy czekać kolejne 19 lat. Michał Doliwo-Dobrowolski nie nie wie jeszcze o tym, że zasada działania jego konsumenckiego urządzenia za kolejne sto lat przyda się do chłodzenia serwerów na całym świecie. Powiedzmy to sobie otwarcie - podsystem chłodzenia jest taki trochę mało "sexy". Rzadko się o nim mówi w kontekście serwerów. Jest, bo jest. Ani nie sprawia, że strony się szybciej otwierają, ani nie przechowuje żadnych danych... a jednak jest bardzo potrzebny, a awarie w jego obszarze mogą być bolesne. Początkującym w tematach sprzętowych, którzy zastanawiają się, czy stawiać system na sprzęcie klasy PC, czy może iść w stronę rozwiązań kasetowych - może przyda się parę ciepłych słów na temat podsystemu chłodzenia i tego, jak taki system wygląda w obudowach typu rack - zapraszam na film, jeśli nigdy nie oglądałeś tego rodzaju chłodzenia... albo jeśli nie wiesz, z czego wynika potrzeba chłodzenia wnętrza serwera, a chciałbyś się dowiedzieć. Miłego oglądania:
 6. Promowanie/Pozycjonowanie strony w Google

  @MateuszCODE - jak już nabierzesz nieco podstaw, mogą także przydać Ci się narzędzia analizujące stronę i wskazujące, co można samodzielnie poprawić. Analizują one strukturę strony i mogą dać trochę wskazówek optymalizacyjnych. Popatrz sobie przykładowo na: http://audyt.hekko.pl/ (może zadzwonić koleżanka z propozycją usług SEO, ale nawet jeśli nie jesteś tym zainteresowany - z narzędzia możesz śmiało korzystać bezpłatnie) https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl https://www.woorank.com/ Pierwsze to nasz autorski system, który ma tę ciekawą cechę, że robi jeszcze copywriterski audyt dla języka polskiego, analizując poszczególne kategorie semantyczne (np. wezwania do akcji, dowody słuszności, budzenie ciekawości itp.) W ten sposób daje dodatkowe informacje, co warto poprawić w tekście (działa dla stron "sprzedażowych", zachęcających do czegoś, niestety nie daje trafnych wyników dla forów, blogów i serwisów informacyjnych). Pozostałe dają natomiast o wiele większą porcję wiedzy technicznej na temat strony, ale pozbawioną tej części analizy językowej. PageSpeed skupia się na szybkości, woorank daje szczegółowe informacje strukturalne. Miłej zabawy przy analizowaniu stron życzę
 7. Pamięć UDIMM

  Tak dla innych czytających warto uporzadkować: UDIMM - niebuforowane moduły, najczęściej bez ECC. RDIMM - tzw. Registered albo Buffered - czyli gdzie jest bufor między modułem i kontrolerem. Stosowane tam gdzie jest potrzebą instalowania dużo modułów RAM. Dotyczy to bufora linii kontrolnej między kontrolerem i modułem. Często z ECC. FBDIMM - Fully Buffered DIMM - tu są buforowane zarówno linie kontrolne jak i linie danych. ECC - korekcja i detekcja błędów, niezależna technologicznie od buforowania. Zazwyczaj pamięci buforowane mają mech. ECC ALE wcale nie muszą. Buforowanie jest nieco bardziej związane ze złożonością systemu pamięci - liczbą modułów i zamiany komunikacji kontroler - modul z rownoleglej na szeregową, a ECC stabilnością (odporność na przedstawienia bitów np. skutkiem promieniowania kosmicznego, vide mój filmik z wątku obok). W najtańszych serwerach i PCtach które mają Soft serwerwerowy, ale hardware typowo konsumencki ani RDIMM/FBDIMM ani ECC nie są po prostu stosowane. Tam ludzie uzywaja niebuforowanej pamieci bez ECC bo tylko na to plyta pozwala. Imho do prostego systemu z 2x8 GB RAM to wystarczy. Na pewno jednak w długim terminie i przy systemach z wieloma modułami może pojawić się zagadnienie braku ECC. Czytałem o badaniach Google, z których wynikało że na Ziemi błędy ECC to tak średnio raz na kilka miliardów operacji. Sam widzialem, że kontrola ECC może poprawiać stabilnosc, ale system (sprzet mam na mysli - glownie plyta i kontroler ram, ktory obecnie jest zintegrowany w CPU) musi to wspierać.
 8. Dla początkujących - o co chodzi z RAM'em ECC

  Cześć, to wpis dla stawiających pierwsze kroki w zagadnieniach sprzętowych. Ciekawe zagadnienie, związane z niezawodnością podsystemu pamięci RAM w serwerach. Do dziś pamiętam, jak dawno temu zastanawiałem się, o co chodzi z sygnalizacją błędów ECC w HP'kach DL 360 G5 (ależ to były udane maszyny!). Żeby wyjaśnić, co jest uważane za główną przyczynę przestawiania bitów w pamięci RAM i co wspólnego z dzisiejszymi serwerami ma lot balonem z 1912 roku - popełniłem krótki materiał wideo, zapraszam tych, którzy jeszcze nie wiedzą, co to jest korekcja i detekcja błędów pamięci ECC w serwerowych modułach RAM - może przyda się jako wprowadzenie do tematu. Starych wyjadaczy serwerowo-admińskich natomiast uprzedzam: nie oglądajcie, bo i tak na pewno wiecie te rzeczy... no chyba, że chcecie wiedzieć ile błędów RAM na dobę pojawia się w sondzie kosmicznej Cassini To wtedy zapraszam.
 9. DirectAdmin - za i przeciw

  @gb1 - W DA dobre są moim zdaniem: czytelny podział funkcji i poziomów obsługi (admin-reseller-user), rozpowszechnienie na całym świecie, cena, dostępność pluginów, dobra dokumentacja. Funkcjonalność w pełni wystarczająca do obsługi 95% potrzeb klientów. Łatwa zmiana wersji PHP. Łatwa obsługa crona. Jak chcesz zrobić sobie outsourcing biura obsługi klienta, to w Indiach znajdziesz ekipę, która po niemiecku angielsku zrobi Ci całodobowy BOK, bo ten panel jest powszechny na całym świecie. Oczywiście nie znaczy, że jest idealny. Np. porównując z Pleskiem - w Plesku podoba mi się lepszy interfejs, ale funkcji jest momentami aż za wiele. Porównując natomiast z cPanelem - w nim nie podobał mi się nigdy interfejs - może rzecz gustu. Autorskie panele natomiast mają jeden plus - pisane są pod konkretną firmę i łatwiej przewidzieć integrację ze specyficznymi funkcjami przez nią oferowanymi. Natomiast nie znam firmy, która by miała większe moce developerskie niż producenci pudełkowych paneli. Są plusy i minusy obu podejść, moim zdaniem trudno jednoznacznie wskazać, że jeden bezwzględnie gorszy a drugi lepszy.
 10. DirectAdmin - za i przeciw

  Ech... "co dla jednych jest podłogą, dla innych staje się sufitem..." /Z. Nałkowska - "Granica" / Z tym DA to naprawdę przedziwne, bo takie marki, które cieszą się ogromną popularnością, tak się składa, że mają właśnie Direct Admina... W H88 rozwijane są także autorskie panele, nie tylko sam Direct Admin - w poszczególnych markach mamy różne panele, można sobie pooglądać i sprawdzić, co komu najbardziej podpasuje. To zawsze sprawa indywidualna. Moim osobistym zdaniem, DA to świetne rozwiązanie, choć wygląda trochę staroświecko. Plesk też niczego sobie, akurat nam się nie przyjął, był oferowany do VPS'ów i dedyków, ale klienci go nie polubili i nie rozwijaliśmy tego kierunku. Za to w DA mamy trochę fajnych i wygodnych dodatków, np. market a aplikacjami. Co do "sztywności" - to istotnie ciekawe zagadnienie. Z jednej strony większe podmioty rzeczywiście co do zasady są bardziej "bezwładne" i wolniej zmieniają kierunek. Z drugiej strony... starczy spojrzeć na politykę promocyjną Hekko. Chyba żadna inna firma nie ma tak elastycznych promocji, dopasowanych do profilu klienta. A to promo dla nocnych marków, a to dla czytelników bloga, a to z okazji Dnia Programisty... nie mówiąc już o interakcji z klientami, nieustannie rozmawiamy z klientami, dopasowując i rozwijając ofertę tak, aby dostarczać tego, czego poszukują użytkownicy. Np. kilka miesięcy temu dodaliśmy dostęp SSH oraz komercyjny SSL w cenie hostingu. "Sztywność" może być także dobra, jeśli oznacza "stabilność" - większe podmioty zazwyczaj zapewniają po prostu lepsze parametry niezawodnościowe świadczonych usług. Moim zdaniem większe rozproszenie oznacza także słabszą jakość obsługi i niższy poziom niezawodności. I spokojnie - pozostaje na rynku jeszcze dużo drobnych firm, na rynku każdy znajdzie dla siebie serwer: ten, który chce zapłacić tylko najniższą możliwą cenę i ten, który nie chce mieć awarii i ten, który woli, kiedy support odpisuje sprawnie także w niedzielny wieczór.
 11. Opinie o OVH

  @Mion Dochodzimy do miejsca, w którym to obsługa klienta przede wszystkim decyduje o tym, czy marka jest atrakcyjna czy też nie. Liczy się owszem, pokrycie także weekendów i dni wolnych (w Hekko odpisujemy na tickety także w takie dni), ale poza tym ważna jest także jakość odpowiedzi. @MateuszCODE Że ludzie też chcą mieć weekend? Prawda. Ale są zawody gdzie pracuje się w dni wolne i zmianowo, to jest praca dla ludzi, którzy to po prostu akceptują, a nie dla każdego. Hosting działa 24/7, jak prąd czy telekomunikacja i niestety popyt na usługi, w tym usługi supportu, występuje także w Boże Narodzenie, albo w niedzielę o 22:00. Działając na dużą skalę da się zapewnić wyjątkową obsługę klienta tylko wówczas, kiedy jakość obsługi staje się wartością przenikającą całą organizację, jest uwzględniona w planie szkoleń, systemach wynagrodzeń, jest nieustannie monitorowana i analizowana itd. Jakość musi stać się celem i wartością całej organizacji, wtopić w kulturę organizacyjną, tylko wówczas marka będzie się wyróżniać na tym polu w długim terminie. Nie wszystkie firmy na rynku jednakowo dbają o obsługę, IMHO klienci wyrażający opinie na forach - i tu u nas, i na wht, wyraźnie wskazują, że istnieją spore różnice między operatorami. Z całą pewnością zapewnianie fantastycznej obsługi to zadanie nietrywialne. Jestem przekonany, że jako H88 mamy do tego świetne warunki dlatego, że poważnie podchodzimy do tematu obsługi, a także - ponieważ czerpiemy z doświadczenia wielu przejętych marek i możemy wykorzystywać najlepsze możliwe praktyki.
 12. H88 przejmuje kolejne marki hostingowe

  Będąc z H88 pozwolę sobie może na pierwszy komentarz: Moim zdaniem z punktu widzenia ogólnorynkowego powstaje konkretna przeciwwaga dla nazwa i home. Dotąd obraz rynku był taki, że home, nazwa - długo nic - potem z 10 średnich firm i za nimi setki małych. Home i nazwa mogły patrzeć głównie na siebie wzajemnie... a teraz to się zmienia. W niektórych wymienionych markach po przejęciu sporo, naprawdę sporo poprawiono, np. w zakresie ochrony antyDDoS czy niezawodności maszyn (wymiana PC na klasyczne serwery) w markach grupy Biznes-Host. Dla innych z kolei oznaczało to wdrażanie nowych technologii, np. klienci niektórych marek zyskali łatwiejszy dostęp do serwerów VPS różnych rodzajów (root'owe-managed, kvm-openvz itd). Każda taka operacja oznacza także efektywną wymianę wiedzy i doświadczenia - to, co jest najlepsze w jednej marce szybko implementujemy w innych. I na tym także zyskują klienci, np. lubiany kreator stron z Hekko został zastosowany także w innych makrach. Aktualne przejęcia oznaczają zwiększenie nie tylko rynkowej pozycji, ale otwierają także nowe kanały dyfuzji wiedzy i doświadczenia w różnych obszarach: technicznym, organizacyjnym, związanym z obsługą... a to w efekcie przyczynia się do po prostu lepiej obsłużonych klientów. Zwiększanie skali oznacza też po prostu, że można stosować rozwiązania i technologie, które nie byłyby opłacalne w małej firmie - np. w zakresie ochrony przed atakami. Zyskują na tym klienci, bo usługi cechuje większa stabilność.
 13. zgłaszanie bazę danych do GIODO przerabiał ktoś?

  To jest link w odpowiedzi na pytanie zadane przez @otlet i nie ma nic wspólnego z moimi czy hekkowymi materiałami - po prostu jest dokładnie na ten temat, o który było pytanie. Wojtek Wawrzak NIE JEST pracownikiem H88, ani właścicielem, ani prokurentem, ani podwykonawcą itp. - po prostu prowadzi wartościowy blog o prawnych zagadnieniach, m.in. związanych z GIODO, RODO, Cookies itp. To po prostu wartościowe miejsce, to nie znaczy od razu, że musi mieć coś wspólnego z H88 - akurat nie ma.
 14. zgłaszanie bazę danych do GIODO przerabiał ktoś?

  Popatrzcie, Wojtek Wawrzak na swoim blogu już sporo o tym (jak to będzie od maja) napisał: https://prakreacja.pl/rodo-czy-naprawde-trzeba-sie-bac/
 15. zgłaszanie bazę danych do GIODO przerabiał ktoś?

  Nie musisz zgłaszać baz, jeśli powołasz ABI. Wtedy zgłaszasz tylko ABI - Administratora Bezpieczeństwa Informacji, a to ABI prowadzi pełną dokumentację i rejestr Twoich zbiorów. Nie znaczy to, że można jej nie mieć, wg aktualnego stanu prawnego musisz mieć wymaganą przepisami dokumentację - w tym tak, pisemną umowę powierzenia przetwarzania danych z firmą hostingową. W grupie H88 stosujemy gotowe wzory takich umów, więc idzie sprawnie. Natomiast umowa taka jest elementem koniecznym, lecz nie wystarczającym. Mimo, że wybierając wariant ABI zbioru zgłaszać nie musisz, to ten ABI musi i tak opisać wszystkie zbiory w odpowiednich dokumentach. Poza umową powierzenia obowiązuje polityka ochrony danych osobowych i instrukcja zarządzania systemem informatycznym, służącym do ich przetwarzania, a także wytyczne z rozporządzenia do zapewnienia ochrony przetwarzania danych na poziome wysokim, m.in. określające długość, złożoność haseł i okresy ich obowiązkowej zmiany. Być może pomoże Ci ten wpis: http://blog.hekko.pl/dane-osobowe-na-stronie-www/ A także polecam Ci bloga Wojtka Wawrzaka, który moim zdaniem jest krajowym autorytetem w tej dziedzinie: https://prakreacja.pl/newsletter-giodo/ I tak, jak już przedmówcy wyjaśnili - RODO sporo zmieni w zakresie obowiązków w tym zakresie, wiec to, co Ci tutaj polecam, to zapewni Ci spokój do teraz do maja 2018.
×