Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Nowe gTLD


theqkash

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wszyscy wiemy, jakiś czas temu wpuszczono (i cały czas się to odbywa) całe mnóstwo nowych gTLD. 

 

Moim zdaniem przynajmniej spora część z nich ma dyskusyjne zastosowanie i sens. Ponadto niektórzy właściciele końcówek narzucili kosmiczne ceny za rejestrację domen które określili jako "premium". 

 

Jak dla mnie - porażka.

 

Jakie jest Wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za długie, za drogie, i zbyt mało popularne. Do tego większość jest bardzo specyficzna i ma kosmiczne wymagania, całkowicie z dupy bo nikt w 2018r nie szpanuje domeną.

 

Weź sobie za przykład gTLD .domains. Otworzysz na tym jakieś qkash.domains, ale jak już będziesz chciał dołożyć hosting to cała marka leci do /dev/null bo trzymanie marki hostingowej na domenie .domains jest po prostu słabe. Do tego i tak wolałbym o wiele bardziej pójść od razu w qkash.net niż jakieś qkash.domains.

 

IMHO do niczego dobrego to się nie nadaje, poza domenami wizytówkami jakiś specyficznych firm, ale nawet w tym wypadku nie potrafię znaleźć jednego powodu dlaczego wybrać nowe gTLD zamiast generycznego .pl, .com.pl czy innego .net.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie chwalę domeny .OVH

Wiem, że taki adres zawiera "kryptoreklamę", ale to najtańsze i co najważniejsze krótkie gTLD. Używam do testów i kilku prywatnych, ale produkcyjnych projektów z gatunku IoT.

Za 14 złotych rocznie jest lepsze niż jakakolwiek subdomena, czy wynalazki typu .TK

 

Reszta? Cóż, .cloud jest bardzo fajne, .online też niegłupie i wolę je od .info, ale tu generalnie stosuję kryterium ceny, do 50 zł/rok może mieć sens. Więcej - tylko w bardzo uzasadnionych przypadkach i przy świetnym dopasowaniu do nazwy domeny i jej profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Archi napisał:

nie potrafię znaleźć jednego powodu dlaczego wybrać nowe gTLD zamiast generycznego .pl

 

bo .PL czy inne globalne są po prostu zajęte.  Teraz ludzie widzę mają dosyć kombinowania typu "pizzeria-italiano-krakow.pl tylko już wiele razy widziałem italiano.pizza np => http://xpress.pizza/ i analogicznie z innymi biznesami i nowymi końcówkami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nrm napisał:

 

bo .PL czy inne globalne są po prostu zajęte.  Teraz ludzie widzę mają dosyć kombinowania typu "pizzeria-italiano-krakow.pl tylko już wiele razy widziałem italiano.pizza np => http://xpress.pizza/ i analogicznie z innymi biznesami i nowymi końcówkami. 

 

Pierwsze co mi przyszło na myśl to xpress-pizza.pl i oczywiście jest wolna. Spoko, uzasadnienie jest, ale z tych dwóch wolałbym jednak plkę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, nrm napisał:

bo .PL czy inne globalne są po prostu zajęte.


Tak czy inaczej poza krajami angielskojęzycznymi, ciężko dotrzeć gdziekolwiek z nowymi tld. Nie wiem jak to wygląda np. w US, ale nie wyobrażam sobie podawania komuś takiego adresu w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Mruczek napisał:

Używam do testów i kilku prywatnych, ale produkcyjnych projektów z gatunku IoT.

 

Publiczna domena dla takich projektów tak dla sportu i wygody czy rzeczywiście praktyczne jakieś potrzeby ?

 

20 godzin temu, theqkash napisał:

Jak dla mnie - porażka.

 

Jakie jest Wasze zdanie?

 

Wolność wyboru wreszcie, brak narzuconych ograniczeń oraz limitów i tym samym obniżenie poziomu spekulacji nazwami domen co miało miejsce przez ostatnie jakieś 15 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Archi napisał:

z tych dwóch wolałbym jednak plkę

 

Ja też jestem konserwatystą (w tym temacie) ale w biznes wchodzą już osoby bez takiego obciążenia przywiązaniem do .PL ;)

 

14 godzin temu, theqkash napisał:

nie wyobrażam sobie podawania komuś takiego adresu w Polsce.

 

 Jak dyktuje swojego maila [email protected] to też dosyć często słyszę "a na końcu chyba giemajl / wupepeel?" co właśnie wynika z przyzwyczajeń.  Nie wiem czy nowe domeny będą robiły jakąś furorę (na razie to margines) ale widzę, że powoli ktoś to kupuje i ma nową, krótką, ciekawą domenę i łatwiej mu się promować niż mając jakiegoś długiego myślnikowego potworka ale w .pl (poza tym nic nie stoi na przeszkodzie aby mieć je obie ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, nrm napisał:

 

 Jak dyktuje swojego maila [email protected] to też dosyć często słyszę "a na końcu chyba giemajl / wupepeel?" co właśnie wynika z przyzwyczajeń.  Nie wiem czy nowe domeny będą robiły jakąś furorę (na razie to margines) ale widzę, że powoli ktoś to kupuje i ma nową, krótką, ciekawą domenę i łatwiej mu się promować niż mając jakiegoś długiego myślnikowego potworka ale w .pl (poza tym nic nie stoi na przeszkodzie aby mieć je obie ;) ).



Ja mam .re na końcu maila to w ogóle jest kosmos ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. Ale - z racji tego, że rozwój technologii idzie niezwykle szybko w porównaniu do innych dziedzin ludzkiego życia - myślę, że nowe domeny uzyskają jako tako rozpoznawalny status już w ciągu kilku/kilkunastu lat. W mojej ocenie to krótko, w ocenie nastolatka czy nawet studenta to pewnie wieczność.

 

Istotne jest - o czym już wspomniano - "zduszenie" (też w perspektywie kilku/kilkunastu lat) w ten sposób trochę "wtórnego" rynku domen, spekulacji na nich. Nie zniknie to całkiem, ale mam nadzieję, że się zjawisko to zmniejszy.

 

Póki co, na dziś, tylko dla kilku spośród nowych domen dostrzec można szersze "ogólnoużytkowe" zastosowanie, szczególnie dla ludzi nie-anglojęzycznych. Zdecydowana większość musi być naprawdę dobrze dobrana pod konkretną nazwę/dziedzinę. A i tak, jeszcze przez lat kilka co najmniej przy przekazywaniu głosowym duża część ludzi będzie dopytywać: "a na końcu peel czy kom?", a w przypadku przekazu pisemnego (który nie jest linkiem) trzeba będzie dodawać "www" na początku (lub w inny sposób uściślać), by nie było wątpliwości, że to faktycznie jest adres internetowy (wyobraźcie sobie ulotki reklamowe z napisem "najsmaczniejsza.pizza" albo "najsmaczniejszapizza.pl" - drugie dla większości jest już oczywiste, ale ilu klientów zaskoczy czym jest to pierwsze?).

 

 

Ciekawostka:

Na potrzeby odpowiedzi w tym temacie przejrzałem listę domen w cenniku OVH. Widział ktoś cenę domen *.makeup? Rejestracja: 31 tysięcy, przedłużenie: 34 tysiące złotych...

 

 

Edytowane przez Piotr GRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.