Skocz do zawartości
 • Cześć!

  Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

NASK podwyższa ceny domen .pl dla rejestratorów


D D

Rekomendowane odpowiedzi

4 kwietnia 2022 Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa ogłosiła zmiany w zestawieniu opłat pobieranych od rejestratorów. Nowe ceny będą obowiązywać od 12 października 2022. Główna zmiana to podwyższenie opłaty za odnowienie domeny .pl na kolejny rok. Dotychczasowa kwota 40 PLN netto zostanie zwiększona do 50 PLN netto za 1 rok. Nie zmienia się natomiast cena rejestracji domeny, która nadal będzie wynosiła 10 PLN netto.

Historia cen rejestracji i odnawiania domen .pl

Rok         rejestracja .pl     odnowienie .pl
     
2000 300 300
2001 200 200
2002 200 200
2003 100 100
2004 70 70
2005 60 60
2006 30 60
2007 60 60
2008 10 60
2009 10 40
2022 10 50

 

Ceny PLN netto za 1 rok dla domeny .pl dla rejestratorów
Źródło danych: www.dns.pl

 

Przed 2001 rokiem cena rejestracji i odnowienia domeny .pl wynosiła 300 PLN netto / rok. Utrzymanie domeny .pl było możliwe tylko bezpośrednio w rejestrze domen .pl NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Biorąc pod uwagę wartość pieniądza z uwzględnieniem inflacji, to był to faktycznie wydatek rzędu 600-700 PLN netto w przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniądza. Rejestracja domeny .pl ani jej odnowienie nie były tanie.

 

Pierwsza obniżka ceny rejestracji i utrzymania domeny .pl nastąpiła w 2001 roku. Nowa cena wyniosła 200 PLN netto. Następnie w 2003 roku NASK uruchomił tzw. program partnerski, który umożliwił partnerom otrzymanie rabatu zależnego od liczby rejestrowanych miesięcznie domen oraz liczby utrzymywanych nazw przez danego rejestratora. Na początku rabat ten wynosił maksymalnie 50%, co przedkładało się na cenę 100 PLN netto za rejestrację i odnowienie domeny .pl. W 2004 roku rabat wzrósł do 65% (obniżka do 70 PLN netto) a w 2005 do 70% (obniżka do 60 PLN netto). W 2006 roku rabat przestał być zależny od wyników rejestracji poszczególnych partnerów i był dostępny dla każdego współpracującego z NASK usługodawcy.

 

Na początku 2006 roku, przed dwa miesiące, obowiązywała też promocja na rejestrację nowych domen dla osób indywidualnych. Cena promocyjna za pierwszy rok wynosiła 30 PLN netto. Pod koniec tego samego roku NASK ponownie wprowadził tę promocję, tym razem na cztery miesiące i bez rozróżniania osoba / firma. W 2007 roku cena rejestracji domen .pl wróciła do 60 PLN netto, ale w zamian NASK zaoferował promocję na rejestrację domen IDN .pl, czyli domen z polskimi znakami diakrytycznymi (ogonkami). Jak się potem okazało był to swego rodzaju test, bo w 2008 roku wprowadzono promocję na rejestrację wszystkich domen .pl w cenie 10 PLN netto za pierwszy rok. Promocja ta pozostała do dziś.

Spodziewana podwyżka cen

Od ostatniej obniżki w 2009 roku minęło już ponad 13 lat. Należało się spodziewać, że prędzej czy później NASK zmieni swój cennik dla rejestratorów. Myślę, że można śmiało stwierdzić, że podwyżka jest na możliwie minimalnym poziomie. Co ważne – nie zmienia się cena rejestracji. Zmianie nie ulegnie też cena odnowienia domen funkcjonalnych np. com.pl – ta pozostanie na starym poziomie 30 PLN netto za 1 rok odnowienia domeny.

 

Znacznej podwyżce uległy natomiast ceny rejestracji i odnowień domen regionalnych. Stare ceny odpowiednio 2,50 PLN i 10,00 PLN netto zostały zastąpione kwotami 10,00 PLN netto i 30,00 PLN netto. Podobnie ceny odnowień domen IDN (z polskimi znakami diakrytycznymi) zostały znacznie podniesione.

Ceny domen IDN (z polskimi „ogonkami”)

Zmiana ceny w przypadku IDNów jest drastyczna. Odnowienie domeny jaskółka.waw.pl będzie teraz kosztowało rejestratora 12x więcej niż przed podwyżką. Faktem jest natomiast, że według raportu NASK za czwarty kwartał 2021, spośród ponad 2,5 miliona zarejestrowanych domen .pl tylko 28 609 z nich było IDNami.

 

Rodzaj domeny        Stara cena rejestracji       Nowa cena rejestracji       Stara cena odnowienia       Nowa cena odnowienia
         
.pl 10,00 10,00 10,00 30,00
funkcjonalna 7,50 10,00 7,50 30,00
regionalna 2,50 10,00 2,50 30,00

 

Ceny PLN netto za 1 rok dla polskich domen IDN dla rejestratorów od 10.2022
Źródło danych: www.dns.pl

Sposób na uniknięcie podwyżek

W niedawno przygotowanym przeze mnie zestawieniu porównującym ceny odnowień domen .pl u rejestratorów można znaleźć wiele ofert, gdzie domenę .pl można odnowić za 40-50 PLN netto / rok. Należy spodziewać się, że pod koniec roku ceny te wzrosną przynajmniej o 10 PLN netto.

 

Jednak nie każdy wie, że ważność domeny .pl można odnowić z góry na maksymalnie 10 lat. Wystarczy więc odnowić domeny w nadchodzących miesiącach, żeby skorzystać jeszcze ze starych, niższych cen. Szczególnie w przypadku domen IDN będzie to miało sens i pozwoli sporo zaoszczędzić.

 

Podsumowanie

 

Niby człowiek wiedział, ale jednak się łudził 😉 Wzrost ceny odnowienia .pl o 10 PLN jest pewnie do przełknięcia. W końcu wszystko ostatnio drożeje. Nie zmienia się też cena rejestracji. Trochę boli zmiana cen odnowień IDN. Na szczęście można częściowo zniwelować efekty podwyżki odnawiając domeny na kilka lat z góry jeszcze przed wprowadzeniem zmian w cennikach.

 

Ciekaw jestem jak nowy cennik NASK odbije się na cenach u rejestratorów.

 

Podzielcie się swoimi uwagami :)

 

Link do oryginalnego wpisu na blogu:

https://danieldryzek.pl/2022/04/04/nask-podwyzsza-ceny-domen-pl-dla-rejestratorow/

 

DD

 • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to cena rejestracji domeny .pl z 9,90 zł wzrosła na 10 zł. Cały ten nowy cennik wygląda jakby chcieli się pozbyć końcówek w kwotach. Może księgową te końcówki przerastały.

 

Czy ktoś wie czy opłata za próbę rejestracji domeny dalej będzie istnieć?

Edytowane przez Tweedlex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Tweedlex napisał:

Ale to cena rejestracji domeny .pl z 9,90 zł wzrosła na 10 zł. Cały ten nowy cennik wygląda jakby chcieli się pozbyć końcówek w kwotach. Może księgową te końcówki przerastały.

 

Czy ktoś wie czy opłata za próbę rejestracji domeny dalej będzie istnieć?

 

Cena rejestracji wynosiła 10 zł netto i pozostała 10 zł netto. Dla funkcjonalny i regionalnych wzrosła z 7,50 zł i 2,50 zł na 10 zł. Chodzi raczej o formę prezentacji cennika.

 

Tutaj "stary" cennik z ceną 10 zł netto:

https://dns.pl/regulamin_nazw_domeny_pl/zestawienie_oplat

 

Stary cennik z ceną 9,90 zł netto + 0,10 zł netto:

https://dns.pl/cennik_dla_rejestratorow

 

Pozostałe ceny bez zmian.

 

DD

 • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupiasz się w analizie tylko na jednym rozszerzeniem. Warto też zaznaczyć że ceny odnowień domen regionalnych wzrasta z 10 na 30 zł. Aktywnych rozrzeszeń waw.pl i wroclaw.pl trochę jest.

Konsekwencją zmian cen już teraz będzie jeszcze większe podniesienie cen przez niektórych rejestratorów, przecież nie można odpuścić sobie takiej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, st220 napisał:

Skupiasz się w analizie tylko na jednym rozszerzeniem. Warto też zaznaczyć że ceny odnowień domen regionalnych wzrasta z 10 na 30 zł. Aktywnych rozrzeszeń waw.pl i wroclaw.pl trochę jest.

Konsekwencją zmian cen już teraz będzie jeszcze większe podniesienie cen przez niektórych rejestratorów, przecież nie można odpuścić sobie takiej okazji.

 

Zgadza się. Zważywszy, że domeny regionalne to 3,69% wszystkich zarejestrowanych nazw, to wydaje mi się, że większość osób będzie zainteresowana głównie domenami .pl. Ceny funkcjonalnych nie zmieniają się. Dodatkowo większość rejestratorów zrównało ceny regionalnych, funkcjonalnych i .pl już jakiś czas temu, więc obecna podwyżka cen w NASK niewiele tu zmieni.

 

A że będzie to okazja dla rejestratorów do kolejnych podwyżek cen - w to nie wątpię 😉

 

DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 tygodnie później...
 • 1 miesiąc temu...
1 godzinę temu, Tweedlex napisał:

Czyżby to dns.pl próbował ukryć tą podwyżkę jak zobaczył ile to osób zaczęło przedłużać domeny na maksymalną ilość lat?  Czy tylko mi zniknął artykuł o podwyżkach na dns.pl?

 

Wszystko jest na swoim miejscu, trzeba tylko wejść w Aktualności -> Wiadomości :)

 

https://dns.pl/newsy

https://dns.pl/newsy/zmiany-w-zestawieniu-oplat

 

Myślę, że NASK jest zadowolony z wpłat na 10 lat z góry. Przy obecnej inflacji na poziomie 20% (w usługach podobno 10%), to za 2-3 lata 50 PLN będzie tyle warte co teraz 30 PLN :P

 

DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę w nawiązaniu do ostatniego zdania z mojego poprzedniego wpisu.

 

Instynktownie wydaje się, że sensowne jest odnowienie domen (przynajmniej tych wartościowych, które mamy i tak w planach odnowić) na kilka kolejnych lat z góry, może nawet na 5 lub 10 lat. Moja pierwsza myśl taka była. Jednak z drugiej strony, nie zapominajmy o inflacji. Może się okazać, że 50 PLN za 2 lata będzie warte tyle co 40 PLN dziś. A za 3-5 lat 50 PLN może być warte tyle co obecnie 30 PLN lub jeszcze mniej.

 

Oczywiście inaczej jest w przypadku IDNów, gdzie skok ceny jest tak duży (z 10 PLN na 30 PLN), że odnowienie nawet na 10 lat ma zdecydowanie sens.

 

Podsumowując: odnowienie domen .pl na 2-3 lata z góry może mieć sens, ale już na dłużej - niekoniecznie. W przypadku IDNów warto odnowić na 3-5 lat z góry lub nawet na 10 lat w przypadku najciekawszych domen. Oczywiście zasada ta obowiązuje posiadaczy większych portfolio, powiedzmy od kilkudziesięciu domen wzwyż. Jeśli ktoś ma kilka domen, które używa do prowadzenia biznesu, to pewnie najlepiej odnowić je na 10 lat z góry, co przyniesie przede wszystkim oszczędność czasu i ustrzeże przed ewentualnym zapomnieniem opłaty odnowienia.

 

Jak myślicie? :) Na ile lat planujecie / odnawiacie domeny .pl przed nadchodzącą podwyżką?

 

DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro podwyżka cen jest odpowiedzią na inflację, to można spokojnie założyć że to tylko rozpoczęcie jakiegoś cyklu podwyżek. Czyli równie dobrze za 5 lat odnowienie może już kosztować 100 zł. Jak nie masz 1000 domen to raczej nie będzie większego znaczenia czy odnowisz teraz na 10, czy zrobisz to rok po roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 1 miesiąc temu...

Dla porządku, nazwa.pl podniosła cenę odnowienia ze 120 zł na 150 zł netto / rok (+ dodatkowo w przypadku reaktywacji domeny po terminie ważności 150 zł netto).

 

OVH 15 sierpnia 2022  podwyższa cenę odnowienia domeny .pl o 1 rok z 44,99 zł netto na 58,99 zł netto.

 

DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 4 tygodnie później...
 • 3 tygodnie później...

Cennik u nas po podwyżkach:

Rejestracja domeny .pl: 11.34zł (13.95zł brutto)

Przedłużenie domeny .pl: 56.96zł (70.06zł brutto)

 

Rejestracja domeny funkcjonalnej .pl: 11.34zł (13.95zł brutto)

Odnowienie domeny funkcjonalnej .pl: 35.51zł (43.68zł brutto)

 

Rejestracja domeny regionalnej .pl: 11.34zł (13.95zł brutto)

Odnowienie domeny regionalnej .pl: 35.51zł (43.68zł brutto)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 3 tygodnie później...
W dniu 15.07.2022 o 14:41, D D napisał:

OVH 15 sierpnia 2022  podwyższa cenę odnowienia domeny .pl o 1 rok z 44,99 zł netto na 58,99 zł netto.

 

DD

Co ciekawe, nie zmienił się cennik domen regionalnych. Nadal można odnawiać domeny za 14,99 zł, czyli ponad 15 zł taniej niż w cenniku NASK. 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2022 o 14:41, D D napisał:

Dla porządku, nazwa.pl podniosła cenę odnowienia ze 120 zł na 150 zł netto / rok (+ dodatkowo w przypadku reaktywacji domeny po terminie ważności 150 zł netto).

 

 

Trochę nieaktualne, już 160zł 😉 

 

Cyberfolks natomiast poszybował na 129.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.