Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Linux pod desktopa?


dzagu

Rekomendowane odpowiedzi

Cytuj

jakie distro wybrać pod laptop. Na serwerach korzystam z debiana. Sporo dobrych opinii słyszałem na temat minta.


Chcesz nauczyć się czegoś nowego? W takim razie może Fedora?
Chcesz pozostać przy tym, co umiesz? Nie chcesz/nie masz czasu na grzebanie w systemie i szukaniu odpowiedzi, co i jak zrobić? Polecam Ubuntu.

Z Minta korzystałem przez krótki okres czasu, nie potrafię się za bardzo wypowiedzieć na jego temat. Jest ok, korzysta z tego samego menadżera pakietów co Debian/Ubuntu, ma na pewno świeższe paczki niż Debian stable :P

 

Cytuj

Z jakich wy dystrybucji korzystacie prywatnie?

Ubuntu 18.04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma znaczenie wybór dystrybucji jeżeli chodzi o programy uruchamiane przez WINE czy niezależnie od tego powinno na każdej działać względnie podobnie?

Mam na stanie starego Della Inspirion z 2012 roku. Obecnie działa na W10 ale mam obawy co do dalszego korzystania z tego systemu - kolejne aktualizacje lubią coś psuć, za chwilę Windows będzie jako usługa z ABO, nie podoba mi się za bardzo kierunek w jakim idzie Windows. Potrzebuję jednak uruchomić kilka aplikacji dedykowanych pod okienka - Office 365, Adobe Photoshop CS, OneDrive. Zainteresował mnie Linux Mint, warto pod takie typowo biurowe rozwiązania go brać? Mam może nie tyle co doświadczenie co obycie z Debianem, Ubuntu i SuSE. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2018 o 22:47, dzagu napisał:

Hejka forumowicze, zastanawiam się jakie distro wybrać pod laptop. Na serwerach korzystam z debiana. Sporo dobrych opinii słyszałem na temat minta. Z jakich wy dystrybucji korzystacie prywatnie?

 

No to lecimy:

Primo: Określ swoje wymagania - do czego masz zamiar korzystać z danej "dystrybucji" oraz określ mniej więcej jak dobrze odnajdujesz się w środowisku systemowym - poziom wiedzy.

 

Secundo: Jakie jest przeznaczenie owego "laptopa"? Czy tak na prawdę potrzebujesz korzystać z tego "laptopa" jako pełnoprawny zamiennik dla stacji roboczej z M$ Windows, do gier, chcesz dać go dziecku czy może chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę i zostać linux ninja? Warto byłoby też określić preferencje dot. środowiska graficznego (gnome,kde,xfce, może jakiś dwm...).

Trieto: Hardware - jaki producent, model etc.? Czy potrzebujesz z tego "laptopa" korzystać zgodnie z pierwotnym założeniem - tzn. "komputer przenośny" i liczy się dla Ciebie mobilność czy też nie. Tutaj inaczej będzie zachowywać się np. jajko <4.14 z patchami łudubuntu czy vanilla z configiem arch'a 4.20+ . Oczywiście warto zbadać sprawę wszelakich opcji nvidia optimus czy powertop, tlp etc.

 

Summa summarum: inny wybór będzie dla osoby która po prostu musi mieć "coś" do przeglądania internetu i poczty (np. Łudubuntu), inny dla programisty który potrzebuje odpalić IDE i mieć "w miarę" świeże paczki (np. Fedora), inny dla cebuli co chciałaby mieć mac os'a z aqua (elementary + pantheon DE), jeszcze inny dla gracza (SteamOS, Debian, jakiś fork Arch'a) inny dla dziecka (hannah montana linux...). Jeżeli jednak chcesz się nauczyć "linuksa" "hard-way" to polecam Slackware'a.

 

Prywatnie nie ma znaczenia z czego korzystamy - preferencje kogoś kto wie jak działają alternatywy i czego konkretnie chce są bez znaczenia w przypadku rekomendacji dla osoby która nie ma sprecyzowanych wymagań.

 

W kwestii oprogramowania - pierw polecam zainteresować się natywnymi zamiennikami, potem osobną vm'ką a na końcu bawić się w WINE'a.

 

Linux Mint to raczej bym sobie odpuścił, gdyż "w szerokich internetach" można znaleźć różne niepokojące informacje na temat tego distro ;)

 

Polecam również informacje z: https://distrowatch.com/?language=PL - warto porównać sobie wybrane dystrybucje.

Edytowane przez Spoofy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z przedmówcą, że wybór zależy od tego co chcesz robić na tym laptopie i jak biegle sobie radzisz z linuxem.

 

Wcześniej korzystałem na laptopie (10-latku) z Debiana i pochodnych, aczkolwiek ilość procesów w tle przyrasta, a komputer nie młodnieje.

Obecnie korzystam z Archa i jestem bardzo zadowolony, bo udało się tak go skonfigurować, żeby nie odczuwać niedoborów sprzętowych.

Owszem instalacja i konfiguracja zajmie więcej czasu niż w debianopodobnych systemach, ale będzie to nieco łagodniejsza przeprawa niż z ww.  Slackware.

 

 

Arch Linux to dobry wybór jeśli masz czas i chce Ci się go poświęcić na konfigurację systemu.

Niewątpliwym plusem jest system skrojony na miarę i aktualne paczki (aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, żeby go dość regularnie aktualizować, bo po dłużej przerwie potrafi zaskoczyć ;) )

Ew. można próbować  instalacji forków Archa, gdzie w pewnej mierze w konfiguracji wyręczą Cie ich autorzy. Chociaż moim zdaniem to droga na skróty i pewna proteza, jeśli decydujesz się na optymalizację systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, wielką zaletą Linuksa jest to, że można go uruchomić nawet na kalkulatorze, ale w ostatnich dziesięciu lat technologia naprawdę poszła naprzód i warto taki komputer wymienić. To nie jest tylko kwestia parametrów, ale też jakości klawiatury, ekranu, obudowy, wifi 5Ghz, czy energooszczędności.

 

Warto zacząć od wymagań. Co chcesz na tym komputerze robić? Jaki do tego system wybrać. I do niego dobrać sprzęt, żeby był kompatybilny.

 

Ale pewnie i tak wyjdzie Ubuntu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie na moim ThinkPad'dzie testuje najnowszą Fedore w edycji WorkStation(Gnome). Aktualnie wszystko jest dobrze lecz jedna rzecz mnie denerwuje, niektóre paczki z repo posiadają zmiany meta, np. Firefox 64 Fedora przez co niektóre serwisy typu Netflix blokują dostęp ponieważ preinstalowany firefox z repo nie jest oficjalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.