Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Firma hostingowa i vat


Kolopik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, posiadam swoich klientów, którym robiłem strony www, kupowałem domeny, hosting itp. Przyszedł czas żeby założyć w końcu działalność i pozwolić swoim klientom na zakup domen i hostingu u mnie (na własną rękę) Większośc to klienci indywidualni. 

Większośc firm hostingowych oferujących domeny i usługi z tym związane są vatowcami, ja jednak planowałem zostać nievatowcem ze względu na niewielkie koszta utrzymania tym bardziej, że pracuję również na etacie, więc miałbym trochę mniej rozliczeń jeśli chodzi o księgowość. 

Nie kontaktowałem się jeszcze z księgową, bo to na razie podchody, ale do sedna... 

 

Chciałbym spytać Was, czy w ogóle firma hostingowa (domeny i dzierżawa miejsca na serwerze) może być zwolniona z Vat? Czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens, czy jednak lepiej będzie przejść na system ogólny?
 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limit od roku 2017 wynosi 200 000zł obrotu rocznego. Nie musisz więc być płatnikiem podatku VAT dopóki nie osiągniesz wyżej wymienionego obrotu. Istnieją jednak pewne wyjątki tj. profile działalności które wymagają płacenia podatku VAT bezwzględu na obrót. Wśród wyjątków nie ma oczywiście działalności hostingowej ale jest chociażby działalność jubilerska (dla przykładu). Jeżeli większość klientów to klienci indywidualni to jak najbardziej powinieneś korzystać ze zwolnienia. Problem jest wtedy gdy większość klientów to firmy. Nie mogą wtedy odliczyć podatku VAT od wystawionej przez Ciebie faktury ponieważ po prostu go nie płacisz i część klientów biznesowych mogłaby tego nie akceptować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VAT to standard. Oprócz jakichś niszowych spraw i działalności (głównie dla osób prywatnych którzy vatu i tak nie odliczają) będziesz mieć kłopot z kręceniem nosem na rachunek bez vatu.

VAT nie jest skomplikowany, jak będziesz mieć księgową to już zupełnie wszystko jest poza tobą.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smarthost napisał:

VAT to standard. Oprócz jakichś niszowych spraw i działalności (głównie dla osób prywatnych którzy vatu i tak nie odliczają) będziesz mieć kłopot z kręceniem nosem na rachunek bez vatu.

VAT nie jest skomplikowany, jak będziesz mieć księgową to już zupełnie wszystko jest poza tobą.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka
 

 Też się tego obawiam, ale sposób rozliczania zawsze można zmienić. Mam swoją grupkę klientów, w większości są to osoby indywidualne, którym nie zależy na fakturze. Myślę, że dla mnie akurat VAT nie jest potrzebny, bo kosztów wysokich mieć nie będę (przynajmniej na początku) tym bardziej, że pracuje na etacie i z tego nie zrezygnuje. Jeżeli działalność zaczęłaby się rozwijać to przeszedłbym na zasady ogólne w kolejnym roku rozliczeniowym. 

 

Na razie zamiast faktury VAT będę mógł zaoferować swoim klientom zniżki jako rekompensatę. 

 

Zastanawia mnie fakt, czy mając swoją ofertę w necie powinno się informować klientów o tym, że jestem nievatowcem? Żeby uniknąć właśnie tego kręcenia nosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrym guście by było zamieścić taką informacje w jakimś FAQ, ale chyba nie ma prawnego wymogu, by o tym wspominać. A przynajmniej nie kojarzę, by taki obowiązek istniał - szczególnie, że de-facto każdy może to sprawdzić: https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/#1

Edytowane przez samu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spex Tak, dobrze rozumiesz.

 

@Kolopik, póki masz możliwość korzystaj ze zwolnienia ponieważ to jednak dużo większe koszty dla Ciebie niż prowadzenie firmy bez VAT. Po co masz 23% swojego dochodu oddawać Państwu jeżeli masz możliwość aby tego nie robić? Piszę o dochodzie a nie o przychodzie ponieważ z poniesionych kosztów możesz oczywiście wtedy odliczyć VAT. W efekcie rzeczywistą kwotę podatku VAT płacisz od dochodu. Jeżeli później zapłacisz jeszcze podatek dochodowy 18% przy rozliczaniu na zasadach ogólnych, to na start oddajesz Państwu 41% swojego dochodu nie biorąc pod uwagę jeszcze składek ZUS.

 

Co do obowiązku informowania o zwolnieniu z VAT, również nie słyszałem o tym. Oczywiście mimo to warto informować klientów biznesowych aby uniknąć późniejszych negatywnych opinii. Dla klientów indywidualnych oczywiście nie ma to żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kolopik napisał:

Zastanawia mnie fakt, czy mając swoją ofertę w necie powinno się informować klientów o tym, że jestem nievatowcem? Żeby uniknąć właśnie tego kręcenia nosem.

 

Powinno, nie powinno, moim zdaniem przyzwoitość względem drugiego człowieka (nie względem urzędu/instytucji) nakazuje poinformować o takich sprawach wyraźnie, czy wystawia się paragony, faktury, rachunki, sporządza umowy zlecenie lub o dzieło, albo że nie wystawia się żadnych oficjalnych dokumentów księgowych, żeby potem nie było ewentualnych niedomówień, żeby każdy klient - firmowy, nie-firmowy - wiedział z góry na czym stoi. Firma przecież kwotę rachunku (nie faktury VAT) też może wciągnąć w koszta prowadzenia swojej działalności, czy wychodzi to korzystniej czy nie w stosunku do odliczania VATu itd. - nie wiem, nie zagłębiam się, akurat nie mam potrzeby się tym szczegółowo interesować.

 

Dla przykładu CBA wystawia rachunki, nie faktury, oni akurat postanowili informację o tym umieścić w FAQ. Na samym początku, gdy poza ofertą darmową wprowadzali usługi płatne i nie mieli o tym informacji nigdzie (poza odpowiedziami na zadane pytania na ich forum), to było chyba kilka takich "niedomówionych" osób.

Edytowane przez Piotr GRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2018 o 08:28, spex napisał:

@Suspect Dobrze rozumiem, iż wtedy dla klienta indywidualnego cena netto=brutto, a dla firmy faktura jest z vat 0% - i wtedy faktycznie dla niektórych może być problem, iż nie można tego VAT rozliczyć.

 

A ja mam inne pytanie, a co z re-fakturami?

 

vat 0% i bez vat to dwie różne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Poziomecki napisał:

 

vat 0% i bez vat to dwie różne rzeczy.

 

Tak, mój błąd że potwierdziłem. Sądziłem, że spex miał przez to na myśli wystawianie faktur bez VAT czyli w uproszczeniu 0%.  Tak naprawdę od strony prawnej wystawiający fakturę jest zobowiązany do wskazania na niej, że jest zwolniony z podatku VAT. Wpisuje się "zw." w miejscu gdzie wpisywana jest stawka podatku VAT, nie stawkę 0%.  Dodatkowo od stosunkowo niedawna jest obowiązek podania na takiej fakturze podstawy prawnej zwolnienia z VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2018 o 00:15, Suspect napisał:

Jeżeli większość klientów to klienci indywidualni to jak najbardziej powinieneś korzystać ze zwolnienia. Problem jest wtedy gdy większość klientów to firmy.

 

Dokładnie taki jest podział. Jeśli Twoimi klientami są przedsiębiorcy, spółki, organizacje, rejestruj się jako płatnik VAT, bo ich i tak interesuje cena netto, a z VAT-u zawsze coś odliczysz. Natomiast świadcząc usługi konsumentom, będziesz nieco tańszy na zwolnieniu.

 

Niezależnie od VAT-u polecam świadczenie usług b2b, bo konsumenci to zmora.

 

W dniu 16.06.2018 o 11:24, Kolopik napisał:

Myślę, że dla mnie akurat VAT nie jest potrzebny, bo kosztów wysokich mieć nie będę (przynajmniej na początku) tym bardziej, że pracuje na etacie i z tego nie zrezygnuje. Jeżeli działalność zaczęłaby się rozwijać to przeszedłbym na zasady ogólne w kolejnym roku rozliczeniowym.

 

Zasady ogólne to są raczej przy PIT. To jest skala z progami (18%, 32%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam podejście w informowaniu klienta(biznesowego) o tym że nie jest się Vatowcem w takiej formie

"Nie płacisz Vatu a wiec nie musisz go odliczać"

prosta zasada, będąc vatowcem do swoich usług musisz doliczyć Vat przez co twoje usługi są droższe o 23%, a wiec analogicznie jeżeli nie musisz go naliczać to klient nie musi go odliczać i każdy jest zadowolony

inaczej ma się jeżeli sprzedajesz produkt który był obarczony jakimś kosztem VAT, a np ty doliczyłeś swoją marże to wtedy faktycznie wyjdzie drożej ale jeżeli nie masz kosztów to cena będzie taka sama, a tak naprawdę skorzystają z niej zarówno konsumenci jak i biznesowi (konsument zapłaci mniej a biznesmen tyle samo ale nie będzie musiał wyrabiać przychód żeby odliczyć VAT bo go nie ma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 18.06.2018 o 09:28, robert0770 napisał:

Ja polecam podejście w informowaniu klienta(biznesowego) o tym że nie jest się Vatowcem w takiej formie

"Nie płacisz Vatu a wiec nie musisz go odliczać"

prosta zasada, będąc vatowcem do swoich usług musisz doliczyć Vat przez co twoje usługi są droższe o 23%, a wiec analogicznie jeżeli nie musisz go naliczać to klient nie musi go odliczać i każdy jest zadowolony

inaczej ma się jeżeli sprzedajesz produkt który był obarczony jakimś kosztem VAT, a np ty doliczyłeś swoją marże to wtedy faktycznie wyjdzie drożej ale jeżeli nie masz kosztów to cena będzie taka sama, a tak naprawdę skorzystają z niej zarówno konsumenci jak i biznesowi (konsument zapłaci mniej a biznesmen tyle samo ale nie będzie musiał wyrabiać przychód żeby odliczyć VAT bo go nie ma)

Pełna zgoda co do tego, żeby informować klienta o tym, że nie jest się Vatowcem. Dzięki temu możemy uniknąć niejasnych sytuacji podczas współpracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.