Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

2 monitory, różne kolory


Arkoso

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam dość nietypowy problem z monitorami w biurze. Sam niestety już nie wiem jak się za to zabrać.

1) DELL U2414H - 2 letni, od początku u mnie

2) DELL U2414H - poleasingowy, od miesiąca u mnie

3) DELL U2515H - nówka sztuka

 

Pierw były 1 i 2 na raz podłączone. Niestety te same modele a wyświetlały zupełnie inaczej kolory, próba podmiany kabli nie przynosiła zmian, fabryczne ustawienia i próba kalibracji ręcznej również bez efektów. Na monitorze numer 1 kolory były strasznie wyblakłe i nienaturalne, dlatego gwarancyjnie wymieniłem monitor 1 na monitor 3. Nowy monitor(3) działa świetnie, jednak dalej pozostały różnice kolorów między nimi(między 2 a 3).

Monitor 3 jest podłączony przez displayport, monitor 2 przez hdmi. Grafika MSI GTX 970. Przesyłam obrazowe zdjęcia telefonem(screen by tego nie ujął) jak to wygląda.

 

Gdzie tu może być problem? Karta graficzna? Różnice w złączach? (kable hdmi podmieniałem na inne dla sprawdzenia).

 

 

 

 

unnamed.jpg

111.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupić to 2-3 szt z tego samego sklepu z tej samej serii ale i tak nie będzie to pewne. 

Ja jak kupowałem 2szt to brałem usługę wygrzewania matrycy (polecam sklep mastiff :)) z opcją aby dobrali maksymalnie podobny wyświetlany obraz. Koszt na 1szt + 200zł ale na oko ciężko rozróżnić obraz i praktycznie jest co samo w obu. 

 

Wszystkie monitory podłączasz tym samym kablem tzn. DP. 

 

Na gwarancje to Ci nawet nie przyjmą tego bo to nie wada. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kalibrator sprzętowy, który na podstawie analizy obrazu wygeneruje Ci profil kolorów dla poszczególnych monitorów (mówiąc w wielkim skrócie).

W pracy mam tak skalibrowany nawet wyświetlacz w laptopie i dwa monitory i każdy ma teraz ten sam odcień i barwy.

Edytowane przez Mruczek
Uzupełnienie
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostanie tutaj zatem kwestia odpowiedniej kalibracji, chyba, że masz możliwość jakiejkolwiek wymiany sprzętu. Tak jak zauważył @krzysiuus perfekcji nigdy nie uzyskasz, a raczej na pewno już nie w tej cenie. 

Kalibracja i ustawienia mogą jednak trochę pomóc, aby różnica nie była irytująca. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysiuus

Mam tylko w tej karcie 2xDVI, 1xDP, 1xHDMI, więc podłączyć 2x DP nie da rady. Czy w związku z tym, może tutaj coś karta graficzna mieszać?

Dell uznał monitor numer 1 na gwarancje z racji tych kolorów i jeszcze jednego artefaktu.

Czy takie wypalanie można zastosować też w używanym monitorze? Czy tylko nowe?

Oświetlenie tak samo pada na oba, ustawione są w tym samym kącie.

 

Właśnie nawet zbliżona głębia kolorów byłaby ok, lecz niestety tutaj różnice są ogromne, szczególnie jeśli chodzi biały, czarny i natężenie innych kolorów.

@Mruczek jaka firma Ci to robiła? najlepiej jakby to była jakaś firma z centum polski

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem od monitorów ale jak kupowałem swoje monitory to dostałem wyraźne info że mają być podłączone tym samym kablem najlepiej DP. Testowo przełączyłem się kiedyś na jednym na złącze hdmi i już wyraźnie było widać inne kolory. 

 

Nie zapomnij iż monitor się zużywa (jak każdy sprzęt :P) podczas pracy. Więc jeżeli jeden jest nowy a drugi ma 2 lata to wiadomo że w standardowych ustawieniach na bank nie będą takie same kolory. 

 

Powiem tak, zapewne nie dysponujesz kalibratorem więc w odpowiednim oświetleniu miejsca pracy (gdy jest jasno) ustaw kolorystykę pod siebie w menu OSD monitora tak aby były maksymalnie zbliżone do siebie innego wyjścia nie widzę. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie nie ustawisz.

 

Bardzo prymitywny sposób to ustawienie monitora pod biały kolor kartki  (przystawiając kartkę do miniatora). 

Ja tam nie bawiłbym się w przejściówki. Podłącz 2xDVI i 1 np. hdmi lub DP. Wtedy ustawiaj - wcześniej przywróć ustawienia fabryczne we wszystkich monitorach. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Arkoso napisał:

Właśnie nawet zbliżona głębia kolorów byłaby ok, lecz niestety tutaj różnice są ogromne, szczególnie jeśli chodzi biały, czarny i natężenie innych kolorów.

@Mruczek jaka firma Ci to robiła? najlepiej jakby to była jakaś firma z centum polski

Żadna zewnętrzna firma. Mamy w firmie pracownię digitalizacji, która ma na wyposażeniu kalibrator monitorów. Chyba x-rite i1 lub podobny. Pół godziny zabawy (bez żadnej specjalistycznej wiedzy) i monitory od razu są identyczne co do jasności, kontrastu, temperatury itp. Oczywiście wszystko zależy od monitorów, ale na moich budżetowych iiamach i laptopie Della efekt jest genialny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz profil/palete kolorów i nasycenie ustawione takie same na wszystkich monitorach ?

Te Dell'to są biurkowe, ich odwzorowanie kolorów jest mizerne bo nie są do tego stworzone.

 

Jeśli chcesz aby obydwa monitory odwzorowywały dobrze kolory to poszukaj monitorów z marki Eizo - typowo do zastosowań graficznych. Albo NEC do zastosowań profesjonalnych (niestety cena też jest profesjonalna)- cała reszta to zazwyczaj monitory domowe - gdzie użytkownikowi nie zależy aby biały był biały a czarny, czarny....więc w ( y ) to mają :) co najwyżej aby nie smużyło w grach.

 

Po za tym na dwóch róznych modelach (nawet tego samego producenta) będzie ciężko uzyskać idealne kolory na dwóch monitorach.

 

A może wystarczy oko przyzwyczaić ? :)

Edytowane przez Rafiki
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Poleasingowe Eizo z matrycą IPV (a najlepiej IPS, ale drożej wychodzą) - te same kąty widzenia w każdej płaszczyźnie więc spokojnie możesz je obracać o dowolny kąt i będzie wszystko czytelne. Do tego solidna obudowa. Klasyczne kanciaste obudowy. Nie jakieś aerodynamiczne emfemeryczne szajsy łamiące się przy najmniejszym dotyku. Jak na nich nie grasz to nie powinno przeszkadać lekkie smużenie. Do tego świetne kolory. Wszystkie moje dziewczyny z nazwiskami .jpg i .png prezentują się na nich wspaniale.

Edytowane przez Pół człowiek pół admin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przerobilem 14 monitorow u siebie, zeby dopasowac je kolorystycznie. Ten sam producent, model, zamienialem kable, oba wpiete w mac mini, zmienialem kable na inne (oba tego samego producenta), suma wyszla taka, ze w koncu skalibrowalem i dopiero wtedy zaczely "gadac tak samo". Loteria z kolorami mocna byla. Jeden swiecil na bialo tak jak powinien (bez wzgledu na to ktorym kable i do ktorego portu wpiety), drugi zolty, bywaly niebieskie itd. Rzecz jasna polka monitorow "byle dzialal".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozostaje potwierdzić - tylko kalibracja pozwoli na uzyskanie spójności na kilku ekranach.
Może być łatwiej gdy jest to ten sam model monitora lub monitory o matrycach z podobnym widmem podświetlenia.
Może być bardzo trudno i zależnie od obserwatora jeśli spróbujemy uzyskać zbieżność na monitorach o różnych typach podświetlenia.
Interfejs natomiast nie ma praktycznie nic do rzeczy poza dsub, który jest łączem analogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, vitavision napisał:

Pozostaje potwierdzić - tylko kalibracja pozwoli na uzyskanie spójności na kilku ekranach.
Może być łatwiej gdy jest to ten sam model monitora lub monitory o matrycach z podobnym widmem podświetlenia.
Może być bardzo trudno i zależnie od obserwatora jeśli spróbujemy uzyskać zbieżność na monitorach o różnych typach podświetlenia.
Interfejs natomiast nie ma praktycznie nic do rzeczy poza dsub, który jest łączem analogowym.


Kalibracja powinna pomóc, lecz zwyczajnie matryce mogą mieć różny "backlight bleed" i pod różnym kątem, różne podświetlenie będzie oddawać kolory inaczej - sam tak mam.

W przypadku interfejsów - ma to cholerne znaczenie - od kabli, ich standardów poprzez sam rodzaj. Również w rootnode'owej ekipie, razem z  @Adam Szendzielorz poruszany był m.in. temat kabli, gdzie przykładowo przy 4 takich samych monitorach, różne kable z różnymi kartami (obsługa Freesync, g-sync) zachowywały się zupełnie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.