Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Podzielenie strony na katalogi


tqim

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam dwa pytania. 

 

1.  Posiadam stronkę z usługami na WP. Chcę zainstalować w katalogu każde osobno sklep, portfolio, blog. Czy to będzie dobre dla SEO takie rozwiązanie? Czyli WP w głównym i 3 katalogi ?

 

2.  Opiekuję się stroną kogoś z rodziny. Ta osoba potrafi na WP w ciągu roku nawalić około 60 GB postów ( to już po optymalizacji bazy, zdjęć). Obecnie jest wykorzystane 480 GB. Potrzebuje jakieś tanie miejsce w sieci 1-2terabajty. Strona ma mały ruch około 70-150 unikalnych odwiedzin dziennie. Może jakieś rady na te zdjęcia? Głównie to skany książek (zdjęcia) i różnych archiwaliów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeżeli wszystko jest pod jednym brandem i tematyką to autorytet domeny nie powinien ucierpieć, tylko wszystkie odnośniki muszą być poprawnie skonfigurowane. Jeżeli zawartość pozostałych 3 katalogów nie jest spójna z tematyką WP w tym głównym katalogu to odradzałbym z punktu widzenia SEO.

2. Jak to głównie zdjęcia, sugerowałbym wgrywać już skompresowane zdjęcia od razu w webp, nie wrzucać nic jpeg/png. 500 GB jeżeli to nie woocommerce a zwykły wordpress wydaje się jakąś kosmiczną liczbą, ciężko mi sobie wyobrazić przyrost roczny 60GB z samych zdjęć jeżeli są już kompresowane, no chyba że masz tam jakąś wtyczkę, która kompresuje zdjęcia ale i zachowuje oryginały. Z hostingów które mają taką dużą powierzchnię to nie znam, może ktoś inny się wypowie, tu by chyba pasował bardziej jakiś budżetowy storage vps jak ma być tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w ciągu roku przyrost to 60 GB a potrzeba ci 2 TB powierzchni to ja na twoim miejscu bym szedł w jakieś object storage (s3) jak backblaze. Jest pełno wtyczek na rynku które nie zapisują mediów na serwer ze stroną, a wprost na zdefiniowany object storage. Jeżeli jednak to ma być coś znacznie tańszego to możesz przyoszczędzić i kupić jakiś server dedykowany np. Kimsufi KS-01 w którym jest duża szansa że dostaniesz dysk 2 TB. Mógłbyś wtedy na nim postawić stronę aby zaoszczędzić koszty (lecz nie polecam z uwagi na wydajność) lub skonfigurować go jako serwer typu storage do mediów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie z Blackblaze wydaje się dobrym rozwiązaniem (jakość, cena, użyteczność) Wysłałem im email co bym chciał. Wstępnie to 1TB na dane i około 200-400GB pobieranie miesięczne. 

 

To co można to optymalizuję, webp wszystko i kompresja(wywalam stare). Są takie pliki co nie mogę kompresować, bo autor potrzebuje w oryginale np. 348mb jpeg skan starej mapy, pdfy po 200mb i się zbiera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

host1.eu też ma plan 1TB. AZ.pl ma nawet 2TB.

Z tych wymienionych wyżej bym brał chyba webd.pl jeżeli chodzi o hosting. Znani, stabilni, kupę lat na rynku jak nie dłużej.

Ale tutaj chyba najlepszy byłby typowy storage czy niewielki serwer dedykowany.

Może to by było dobre https://rapiddc.pl/rapidbox ? Rapid to marka SprintDataCenter.pl

 

@Tweedlex możesz polecić jakieś wtyczki co zapisują media na storage, cloudzie i innych podobnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tqim napisał(a):

1.  Posiadam stronkę z usługami na WP. Chcę zainstalować w katalogu każde osobno sklep, portfolio, blog. Czy to będzie dobre dla SEO takie rozwiązanie? Czyli WP w głównym i 3 katalogi ?

 

Sugeruję zrobienie każdej oddzielnej od strony usługi jako subdomenę. Wtedy w folderze subdomeny możesz zainstalować np. drugiego WordPressa. Jeśli masz inne foldery, która mają być widoczne w Internecie i w folderze głównym serwera WWW dla domeny jest WordPress to musisz pamiętać, że po instalacji WP to on steruje folderami - np. do tworzenia wpisów w menu i nie można sobie ot tak stworzyć innego katalogu i wrzucić tam np. innego WordPressa, czy jakiegoś CMS-a, bo mogą wtedy dziać się cyrki (a najczęściej Error 500, czy 404).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tqim napisał(a):

To rozwiązanie z Blackblaze wydaje się dobrym rozwiązaniem (jakość, cena, użyteczność) Wysłałem im email co bym chciał. Wstępnie to 1TB na dane i około 200-400GB pobieranie miesięczne. 

Nie musi to być B2, może to być również R2 od Cloudflare lub każdy inny object storage od innych firm. Nie musisz wysyłać im maila. Logujesz się tutaj https://www.backblaze.com/cloud-storage na start dają 10 GB za darmo, podpinasz kartę i płacisz za zużycie (6$ za 1 TB). Plusem R2 i B2 jest to że transfer jest w cenie*.

* W przypadku B2 jest w cenie trzykrotna używana pojemność.

 

52 minuty temu, Pawel_15 napisał(a):

@Tweedlex możesz polecić jakieś wtyczki co zapisują media na storage, cloudzie i innych podobnych?

Produkcyjnie używałem takie rozwiązanie lecz własnej produkcji (minio + podpisywanie url). Nie produkcyjnie bawiłem się WP Offload Media Lite, darmowa wersja niestety nie posiada możliwości wgrania aktualnie posiadanych plików ale teoretycznie można by to oszukać odświeżając rekordy w bazie. Wiele pluginów optymalizujących wordpressa posiada podobne funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, tqim napisał(a):

Ta osoba potrafi na WP w ciągu roku nawalić około 60 GB postów ( to już po optymalizacji bazy, zdjęć).

Jesteś pewien tego co Piszesz ?

Cytat

Jeśli ktoś publikuje 60 GB treści w ciągu roku, to odpowiada to około 164.4 MB dziennie. [..] Przy założeniu, że średni rozmiar zoptymalizowanego zdjęcia wynosi 100 KB, można opublikować około 1683 zdjęć dziennie, korzystając z limitu 164.4 MB danych.

WP przechowuje (chyba) LOGI w bazie lub jakaś wtyczka z tego WP, więc one mogę powodować takie puchnięcie bazy, a nie same treści. 

Tak, czy inaczej jeśli jest dużo zdjęć polecam AWS S3 do ich przechowywania jako osobny magazyn praktycznie bez ograniczeń, co do ilości przechowywanych danych.

Edytowane przez Mion
brakujące info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2024 o 08:37, Mion napisał(a):

Jesteś pewien tego co Piszesz ?

WP przechowuje (chyba) LOGI w bazie lub jakaś wtyczka z tego WP, więc one mogę powodować takie puchnięcie bazy, a nie same treści. 

Tak, czy inaczej jeśli jest dużo zdjęć polecam AWS S3 do ich przechowywania jako osobny magazyn praktycznie bez ograniczeń, co do ilości przechowywanych danych.

Z mojego doświadczenia z WP - jeden post to kilka jak nie kilkanaście wpisów w bazie w zależności od ilości wstawianych rzeczy. 

Bierze się to z zależności między postem a post_meta, którymi ten post jest obudowany. Dodatkowo dolicz wrzucanie zdjęć, które również mają swoje post_meta. Ostatecznie z prostej strony zrobi się lekki kombajn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 60 gb  to baza jeśli tak  zrob zrzut ekranu   z listownia  jej tabel z wartościami i będzie jasne  co tam zajmuje miejsce. co  zajętości    samego ftp   no cóż jka ktos wrzuca zdjecia  w formacie co wychodzi z aparartu  to 400gn jest mozliwe  przy  dużej ilości zdjęć  w poscie i  idiotycznym motywie który tworzy np 15   posrednich rozmiarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2024 o 07:37, Mion napisał(a):

Tak, czy inaczej jeśli jest dużo zdjęć polecam AWS S3 do ich przechowywania jako osobny magazyn praktycznie bez ograniczeń, co do ilości przechowywanych danych.

 

Autor prosił o "tanie miejsce" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, psz napisał(a):

Autor prosił o "tanie miejsce" ;)

Godzinę temu, Mion napisał(a):

TANIE to jest pojęcie względne. Ale proszę może będzie taniej:
https://www.scaleway.com/en/object-storage/

 

Ja tam od Scalewaya trzymam się z daleka od czasu, gdy zaczęli mi naliczać fikcyjne opłaty - ni to za zużycie, ni to za zawartość na serwerze, której u nich nie mam na Cold Storage. Ich konsultant tłumaczył, że wysyłali maile z informacją, że będą pobierali opłaty. Podał daty, kiedy te maile były wysyłane. U mnie w skrzynce takich maili nie było. Tak więc zalecam ostrożność w korzystaniu z ich usług, bo może się okazać, że nagle transfer skoczy razy 2, czy 3 albo coś innego doliczą, o czym nie klient nie miał wcześniej pojęcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.01.2024 o 18:22, tqim napisał(a):

Potrzebuje jakieś tanie miejsce w sieci 1-2terabajty. Strona ma mały ruch około 70-150 unikalnych odwiedzin dziennie. Może jakieś rady na te zdjęcia? Głównie to skany książek (zdjęcia) i różnych archiwaliów. 


Za 3,20 EUR miesięcznie w Hetznerze masz StorageBox o pojemności 1TB. Można podpiąć go/synchronizować na wiele sposobów (FTP/FTPS/SFTP/SCP/Samba/CIFS/BorgBackup/Restic/Rclone/Rsync/WebDAV/NetworkDrive) zarówno z kompem jak i jako katalog na dowolnym serwerze, dzięki czemu bez jakichkolwiek wtyczek może zastąpić folder uploads dla WP. 

 

StorageBox najlepiej wziąść razem z Cloud VPS Hetznera w tej samej serwerowni, dzięki czemu nie będzie praktycznie żadnych opóźnień a razem z VPS-em otrzymasz aż 20 TB ruchu co przy plikach po 300 MB oraz ilości zasobów ma duże znaczenie, choćby ze względu na samą indeksację przez Google.  VPS-y rozliczane są godzinowo/miesięcznie (od € 3.79) i jak na profesjonalne usługi Cloud hostingu przystało - Hetzner ma API na pokładzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.