Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Jakie konkretnie dyski SSD do serwerów?


nrm

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, gb1 napisał:

Także dla samego 850 pro masz różne także w zależności od pojemności. Jednak najbardziej istotny element to jak wspomniałem wcześniej overprovisioning co przekłada się na endurance. 

 

Nawet pomijając kwestie performance i realne osiągi 850pro po preconditioningu to mnożąc enudrance przez trzy nadal mamy poniżej 1PB, trochę mało (choć punkt widzenia zależy od punktu siedzenia).


Tak na marginesie to dla obu modeli już sam interfejs sata jest dużym ograniczeniem na początku, ale klienci kupują to producenci produkują :-)

 

U mnie na kilkudziesięciu maszynach średnia odczytu to max 50 MB/sek :-) Więc wydajność nawet SATA 3 na poziomie 700MB/sek to jest dużo za dużo i jeszcze z dużym zapasem ;)

Realne 50-60 tys IOPS to też jest "kosmos" w porównaniu do talerzy.

 

A jeżeli chodzi o overprovisioning i endurance - z doświadczenia wiem już, że najgorsza mieszanka to system plików CoW, brak obsługi TRIMa (np. ZFS on Linux) i brak OP.  Jeżeli mamy filesystem typu ext4 i stosujemy OP, to nawet brak TRIMa nie powoduje niszczenia dysku w takim tempie. I również z doświadczenia - kości nawet TLC wytrzymują znacznie więcej, niż producent deklaruje (mam w jednym klastrze samsungi 840 evo na TLC), to jest też kwestia warunków w jakich pracuje dysk (głównie temperatura).

 

Tak jak napisałeś - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - ja mam średni zapis na maszynach 50TB / rok, więc 850pro według tego, co gwarantuje Samsung powinny wytrzymać 6 lat, w praktyce mogą nawet do 10-ciu. A za tyle lat to taki dysk będzie kosztował 100 pln i wymiana nie będzie stanowiła większego kosztu :-)

 

4 godziny temu, gb1 napisał:

@Marekxbx w przypadku obu wymienionych przez Ciebie to technologia ta sama, jednak nand różny, w 850 pro w zależności od pojemności także masz inny nand.

 

Skąd taka informacja? We wszystkich wersjach 850 pro masz "Samsung 3D V-NAND MLC". Różnią się rzeczywiście kontrolery (MEX dla 128GB, MGX dla 256/512GB i MHX powyżej) ale kości są IMHO te same.

Edytowane przez Adam Szendzielorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Adam Szendzielorz napisał:

U mnie na kilkudziesięciu maszynach średnia odczytu to max 50 MB/sek :-) Więc wydajność nawet SATA 3 na poziomie 700MB/sek to jest dużo za dużo i jeszcze z dużym zapasem ;)

 

Jeśli tylko patrzysz jedynie na bandwidth to problemu nie ma :-) Spojrzyj na długość kolejki w NCQ.

 

Storage obecnie jest dzielony ogólnie na capacity oraz performance, dla tego pierwszego istotna jest powierzchnia oraz zwykle sekwencyjny zapis gdzie wyznacznikiem jest przepustowość (bandwidth), dla tego drugiego istotne są operacje io (iops) i opóźnienia (latency).

 

13 godzin temu, Adam Szendzielorz napisał:

Realne 50-60 tys IOPS to też jest "kosmos" w porównaniu do talerzy.

 

Co prawda to prawda, ale chyba nie będziemy porównywać jednego do drugiego ? ;)

 

13 godzin temu, Adam Szendzielorz napisał:

to jest też kwestia warunków w jakich pracuje dysk (głównie temperatura).

 

Warunki termiczne są niezwykle istotne, ponieważ wraz z ich pogorszeniem (a nand się grzeje) kontrolery wprowadzają ograniczenia aby utrzymać poniżej zadanego limitu temperatury.

 

13 godzin temu, Adam Szendzielorz napisał:

punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - ja mam średni zapis na maszynach 50TB / rok

 

i wszystko jasne :-) odpowiednie narzędzie do zadania.

 

13 godzin temu, Adam Szendzielorz napisał:

We wszystkich wersjach 850 pro masz "Samsung 3D V-NAND MLC".

 

Technologia ta sama, ale kości inne, z pamięci będę strzelał ale dla 1-2 (może trzech?) modeli o największej pojemności są inne aniżeli dla pozostałych. Informacja pozyskana praktycznie przez rozłożenie urządzeń :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, gb1 napisał:

Jeśli tylko patrzysz jedynie na bandwidth to problemu nie ma :-) Spojrzyj na długość kolejki w NCQ.

 

W praktyce wystarczy po prostu obserwować iowait, czy ilość zużywanych TPSów. U mnie iowait praktycznie bliskie zeru, a iopsy to 2-3 tys, z czasowymi skokami do 10 tys. Jest duuuży zapas. Mam kilkadziesiąt maszyn więc przekrój różnych typów stron, sposobów korzystania z maili etc jest ogromny ale średnia per maszyna wychodzi nam prawie zawsze taka sama :) Dlatego w moich zastosowaniach rozwiązania nvme jeszcze długo będą zwykła fanaberią ;)

 

5 minut temu, gb1 napisał:

Technologia ta sama, ale kości inne, z pamięci będę strzelał ale dla 1-2 (może trzech?) modeli o największej pojemności są inne aniżeli dla pozostałych. Informacja pozyskana praktycznie przez rozłożenie urządzeń :-)

 

To jest bardzo ciekawe - ale może po prostu miałeś w rękach modele z różnego okresu produkcji? Bo Samsung we wszystkich specyfikacjach wyraźnie podaje, że w modelach o różnych pojemnościach NANDy są identyczne, różnica jest tylko w kontrolerach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Adam Szendzielorz napisał:

Dlatego w moich zastosowaniach rozwiązania nvme jeszcze długo będą zwykła fanaberią

 

Masz jeszcze inne rozwiązania aniżeli nvme, na przykład SAS, jednak najlepiej odpowiednie narzędzie do zadania, jeśli sata się sprawdza to czemu nie korzystać.

 

15 minut temu, Adam Szendzielorz napisał:

To jest bardzo ciekawe - ale może po prostu miałeś w rękach modele z różnego okresu produkcji? 

 

Nie wykluczam takiej możliwości. Napisałeś o trzech kontrolerach, a ja miałem w pamięci że 850 PRO miało tylko dwa typy, natomiast EVO miało trzy. Jednak pamięć jest zawodna, a także vendorzy robią zmiany.  Masz rzeczywisty techniczny datasheet dla tego modelu, czy tylko taki ulotkowo/marketingowy ? Z tego co wiem ogólnie dla konsumenckich urządzeń takich dokumentów zwykle nie przygotowują jednak tam powinna być informacja o modelach nand które zostały wykorzystane i jeśli były zmiany w produkcji to wraz z informacja kiedy zmiany zaszły. Choć można także poszukać w PCN (product change notification) czy zmiany były, jeśli Samsung publikuje PCN dla konsumenckich urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gb1 napisał:

Masz rzeczywisty techniczny datasheet dla tego modelu, czy tylko taki ulotkowo/marketingowy

 

Nic, co nie jest ogólno-dostępne, ot ten konkretny data sheet: 

 

http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/downloads/document/Samsung_SSD_850_PRO_Data_Sheet_Rev_3.pdf

Edytowane przez Adam Szendzielorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłoniłeś mnie do użycia google:

 

2015 rok, revision 2, mamy jeden kontroler

http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/downloads/document/Samsung_SSD_850_PRO_Data_Sheet_rev_2_0.pdf

 

2015 rok, revision 2.1, mamy dwa kontrolery

https://www.bmstech.com.au/Brochures/Samsung/850PROSeries.pdf

 

Czyli jak widać wraz z upływem czasu modyfikowali urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Mój ulubiony wątek z początków RN przymarł ;) więc może czas na odswieżenie? ;)

 

Co teraz w końcowce 2018? PM883 nada się? Macie to już produkcyjnie w miejscu starych poczciwych 863? ;) A jak nie PM883 to co pamiętając o granicy rozsądku w cenach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.