Skocz do zawartości

sebak

Użytkownicy
 • Zawartość

  65
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana sebak w Rankingu w dniu 26 Wrzesień

sebak posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

20 Excellent

Informacje osobiste

 • Imię
  Sebastian Szeliga

Ostatnie wizyty

51 wyświetleń profilu
 1. Gdzie najlepiej domena .net?

  @gb1 przecież @MateuszCODE napisał, że w przypadku domen, nie ma potrzeby korzystania z supportu. Więc fakt, że support OVH jest wolny, w tym przypadku nie przeszkadza.
 2. Jakie konkretnie dyski SSD do serwerów?

  Pamięci mogą i pewnie są te same. Jednak pamięci NAND podobnie jak procesory tworzone są z wafli krzemowych. A to podobnie jak w procesorach, oznacza że w każdym waflu są produkty o lekko różnej charakterystyce. Producenci procesorów testują rdzenie i te lepsze wrzucają do wyższych modeli. Myślę że podobnie jest w przypadku NAND.
 3. Jakie konkretnie dyski SSD do serwerów?

  @Marekxbx pamięci NAND mimo że takie same, mogą się trochę różnić. W zależności od rozłożenia na waflu krzemowym, pamięci NAND mogą się charakteryzować trochę inną żywotnością. Myślę, że takie firmy jak Samsung, potrafią je wyłuskać i pewnie stosują je w modelach enterprise. Dodatkowo overprovisioning i mamy różnicę w cenach i endurance.
 4. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  @gb1 czepiasz się szczegółów, które nie są kluczowe dla sprawy, a zostały podane tylko by naświetlić sytuację. Przypominam, że dyskusja wyszła od kontrolerów LSI 2308 i 3008, a nie kiedy to było robione, czy jakie dyski były użyte. Jakie ma to znaczenie, jeśli wyniki wyszły dokładnie takie same? Dla mnie temat zamknięty.
 5. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  Cóż, potraktowałbym to jako czepianie się, które nie ma dużego związku z głównym tematem tego wątku jak i naszej dyskusji. Jakie ma to znaczenie, czy testy odbywały się 4 lata temu, czy 3,5 roku temu? Dysk wskazuje mi czas pracy 4 lata i kilka miesięcy. Przecież mówiąc o czasie, chodziło mi o to, że testy wykonywałem dłuższy czas temu, nie zaś że dzisiaj minęły równe 4 lata od tych testów...
 6. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  Smart dla jedynego dysku Samsunga 850, który mi został wskazuje, iż dysk pracował 36653 godzin, co daje ponad 4 lata: https://pastebin.com/UvkwFGFD
 7. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  @gb1 fakt, 4 lata temu stosowałem jeszcze samsungu 850 pro. Jednak jeśli chodzi o wydajność LSI 2308 vs 3008, podtrzymuję swoje zdanie. Był to kluczowy element testów jaki przeprowadzałem, przed budową pierwszej dużej maszyny na ZFS'ie.
 8. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  Nie w tym przypadku, na podstawie tych testów podejmowałem decyzje na temat doboru komponentów do budowy praktycznie wszelkich storage, jakie w przyszłości budowałem. Więc w tym przypadku, jestem pewien tych wyników.
 9. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  @gb1 przykro mi, ale nie dysponuje już wynikami, testy wykonywałem ponad 4 lata temu. Platforma na Xeonach E5 1 generacji, 8 dysków SSD w trybie JBOD, Freebsd/Solaris, ZFS.
 10. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  @gb1 wątpię, testowałem to na serwerowych dyskach SSD samsung SM863. Kontroler zawsze miałem jako IT, testy wykonywane dla ZFS'a i wyniki które mi wychodziły były z grubsza inne niż Twoje. Nie pamiętam ilości IOPS, ale read/write dla 4k miałem lekko powyżej 2GB/s. Zastosowanie lepszego kontrolera(LSI 2308) nie zwiększyło mi tej przepustowości, a przepustowość sama w sobie była dla mnie wystarczająca.
 11. Narzędzia do monitorowania serwerów/infrastruktury

  U siebie stosuję zabbix'a praktycznie do wszystkiego, łącznie z generowaniem statystyk dla panelu billingowego ;-). Start był ciężki, ale jeśli już go mamy za sobą, to możemy zbierać dowolne dane i tworzyć ciekawe wykresy, powiadomienia jak i dashboard'y.
 12. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  @gb1 nie zgodzę się z Tobą. Z moich testów wynika, że w przypadku JBOD i ZFS'a nie ma żadnej różnicy czy zastosujesz LSI 3008 czy 2308 dla dysków SSD.
 13. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  @mcbarlo sugeruje, że każdy ma swoich dostawców i swoje ceny ;-). Ale to nie jest temat tego wątku. @nrm to staroć, G6, Xeony E5 to G8 i G9 ;-). ML to z kolei wersja serwerowa, tyle że w obudowie tower.
 14. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  @mcbarlo masz ceny lekko duże i na tym skończę temat cen. W moim przypadku pamięci REG są około 2-4 krotnie tańsze od zwykłych pamięci ECC. @nrm musisz poczytać w necie, może ktoś poruszał ten temat. Ja niestety nie ma doświadczenia z tymi obudowami towerowymi, ale na ogół im większe wentylatorki tym sprzęt jest bardziej cichy ;-).
 15. Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)

  @nrm z racji na to, iż nigdy nie stosowałem towerowych rozwiązań nie jest w stanie Ci powiedzieć jak jest w rzeczywistości. Jednak te towery były sprzedawane jako stacje robocze(poza propozycją intela), wiec z natury miały pracować w biurze.
×