Skocz do zawartości

sebak

Użytkownicy
 • Zawartość

  27
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana sebak w Rankingu w dniu 25 Wrzesień

sebak posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

18 Good

O sebak

Informacje osobiste

 • Imię
  Sebastian Szeliga

Ostatnie wizyty

19 wyświetleń profilu
 1. Jakie konkretnie dyski SSD do serwerów?

  Mój najbardziej wyeksplatowany dysk ma lekko ponad 36k godzin i cały czas działa bezawaryjnie. Jeśli chodzi zaś o endurance, najwięcej zrobiłem na jedym dysku ~560 TB i był to 1 TB Cruciam M550.
 2. Jakie konkretnie dyski SSD do serwerów?

  @nrm dobór dysków w moim przypadki zależny jest w dużem mierze od tego jaki zapis przewiduję. Dysk SSD to konstrukcja w miarę prosta i mało awaryjna, jeśli nie zużyjesz komórek pamięci. Z dysków PC, używałem głównie Crucial M550, Samsung 960 PCIe, Intel 750 PCIe. Z dysków Enterprise, używałem Micron M500DC i Samsung SM863. Miałem kilka Samsungów 850 Pro i w moich zastosowaniach te dyski szybciej się zużywały niż Cruciale M550. A podobno to Samsungi były dyskami bardziej PRO ;-). W każdej konfiguracji dyski SSD działają u mnie jako JBOD. Mam złe doświadczenie z kontrolerami SAS i dyskami SSD jako HW. Część dysków działa na macierzach ZFS, część bezpośrednio w serwerach. Na ogól nie zdarzyło mi się, by którykolwiek z tych dysków padł mi na maszynie produkcyjnej. Zawsze monitoruję SMART i jeśli coś mnie nie pokoi, to wymieniam dysk. Zdarzyło mi się 2 razy, że dysk wyjęty po niepokojących parametrach SMART już mi nie wstał, jak próbowałem go za jakiś czas przetestować.
 3. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  @Adam Szendzielorz moje platformy mają stosunek odczyt/zapis na poziomie 20/80 %.
 4. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  @Adam Szendzielorz niestety, ten najtańszy dysk może i będzie robił 20k, ale tylko przez chwilkę, po zapełnieniu cache wydajność Ci spadnie zdecydowanie. Na przykład taki Crucial MX300, którego używam do backupu przy długotrwałym obciążeniu jego wydajność spada Ci do około 5k iops: https://www.anandtech.com/show/10274/the-crucial-mx300-750gb-ssd-review-microns-3d-nand-arrives/2 Oczywiście to nadal dużo, ale trzeba mieć na uwadze, że większość dysków SSD przy długotrwałym obciążeniu ma wydajność zdecydowanie mniejszą niż przy krótkich testach na nieobciążonym systemie.
 5. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  @SiXwishlist ale jednak ten temat dotyczy SSD, a nie innych czynników ;-). Co nie zmienia faktu, że w większości dla klienta usługa ma działać dobrze, a mało kto interesuje na czym ona stoi.
 6. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  Masz tutaj np. PDF: http://www.samsung.com/semiconductor/global/file/insight/2017/04/best-practices-for-mysql-with-ssds-0.pdf jest o tyle ciekawy, że masz porównanie SAS, SSD AHCI i SSD NVMe. Kilka stron: https://blog.2ndquadrant.com/tables-and-indexes-vs-hdd-and-ssd/ https://blog.serverdensity.com/mongodb-performance-ssds-vs-spindle-sas-drives/ https://itblog.sandisk.com/the-impact-of-ssds-on-business-analytics-apache-hadoop-terasort-benchmark-using-sandisk-ssds/ https://serverfault.com/questions/507521/are-ssd-drives-as-reliable-as-mechanical-drives-2013/507536#507536 https://www.quora.com/Does-using-SSD-improve-the-performance-of-server http://www.profesorweb.es/wp-content/uploads/2012/11/ssd_vs_hdd_price_and_performance_study.pdf
 7. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  @smarthost poszukaj w necie testów wydajności, jest ich trochę. Jak chcesz, możesz dawać takie przykłady klientom. Z moich obserwacji wynika, że tylko mały odsetek klientów zwraca uwagę na czym stoi usługa. Jednak gdy usługa źle działa, to większość użytkowników to widzi ;-).
 8. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  Roztargnienie. Poprawiłem już ;-).
 9. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  @Adam Szendzielorz przedstawił Ci ciekawe wyniki porównania: Strony www, przeważnie w testach i tak w większości lecą z ramu, więc trudno to odnieść jakkolwiek do dysków. Zaufaj doświadczeniu innych, my stosujemy dyski SSD od conajmniej 6 lat i różnice na plus były na tyle istotne, że dzisiaj poza kopiami nie stosujemy nigdzie dysków talerzowych.
 10. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  Wszystko zależy od tego jaką masz infrastrukturę. W innym temacie pisałem, że tam gdzie się da używam ZFS'a. W przypadku ZFS'a backup jest prosty, mało zajmuje i można praktycznie z maszyny kopii odtworzyć maszyny wirtualne, a kompresja daje zazwyczaj ratio na poziomie 1.3-1,5x. Więc takie kopie, mają dużo mniejsze zapotrzebowanie na dane i wydajność niż inne metody. Serwery kopii zazwyczaj nie wymagają zbyt dużych zasobów. Ja miałem swego czasu kilka serwerków typu HP Microserver Gen 8 i działało to dobrze ;-). Uprzedzę przyszłe wydarzenia. Webh niedługo wycofa się z oferty OpenVZ, zostając tylko przy KVM. Głównym powodem takiej decyzji, były problemy z efektownym backupowaniem dużych ilości danych. Gdzie dla KVM i ZFS'a nie stanowiło to najmniejszego problemu ;-).
 11. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  @SiXwishlist nie mówiłem o backupie 2TB danych, tylko o koszcie dysku 2TB. Oczywiście backup wszystkich danych na SSD, jest obecnie zbyt drogi i sam go nie stosuję. Jednak jak pisałem wyżej, mam jedną instancję której kopię robię na SSD i jest to celowe, gdyż w tym przypadku czas podniesienia usług z kopii jest dla mnie kluczowy.
 12. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  @Adam Szendzielorz dlatego też mam tylko jedną taką instancję ;-). Na backup w zupełności starczą dyski SSD pokroju Crucial MX300, które są po około 2k zł za 2 TB. Zwłaszcza jeśli kopia jest kopią przyrostową, generowaną poprzez przesyłanie różnicy między snapshotami. Generuje to minimalne ilości zapisu.
 13. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  A ja mam jedną instancję na której trzymam backup na SSD. Jest to kopia, z której w razie awarii mogę podnieść usługę. Więc czasem i na backup idą SSD ;-).
 14. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  @mcbarlo random read, random write czy random read/write? W tym ostatnim dyski talerzowe radzą sobie najgorzej, a niestety ma on najwięcej wspólnego z normalnym ruchem. Nie znam się na Cephie, więc nie wiem na ile on ma wpływ na wydajność.
 15. Realne zyski z używania dysków SSD w serwerze.

  @mcbarlo jeśli chodzi o transfery, faktycznie dyski talerzowe poszły do przodu. Więc jeśli potrzebujesz przepustowości, to będzie dobry wybór. Niestety gorzej wychodzi jeśli chodzi o iops'y i losowe operacje odczytu / zapisu.
×