Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Domowy lab


Przemek Jagielski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

 

Ostatnimi czasy zbieram się do wykupu jakiegoś sprzętu do postawienia domowego laba. Co sprzęt musi spełniać:

  • Najważniejsze: niski, bardzo niski pobór prądu. Z racji, że będzie to stało w mieszkaniu a nie w DC to nie może być zasobożerna krówka. Serwer będzie umieszczony w/na biurku.
  • Drugie najważniejsze: Brak AMD w zestawie;
  • Dwa dyski;
  • Wsparcie dla wirtualizacji;

Bez zbędnych bajerów typu hard raid, dwa zasilacze itp. Może być coś z outlettu, może być coś używanego. Budżet na używki: do 500zł na nówkę: różnie, aby nie było za drogie. Coś byście mogli polecić ze swojego doświadczenia? 

 

Zaznaczam - nie musi być to odrazu serwerówka. Może to też być coś na płycie mini ITX bądź jakiś mniejszy desktop. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Przemek Jagielski napisał:

Cześć. 

 

Ostatnimi czasy zbieram się do wykupu jakiegoś sprzętu do postawienia domowego laba. Co sprzęt musi spełniać:

  • Najważniejsze: niski, bardzo niski pobór prądu. Z racji, że będzie to stało w mieszkaniu a nie w DC to nie może być zasobożerna krówka. Serwer będzie umieszczony w/na biurku.
  • Drugie najważniejsze: Brak AMD w zestawie;
  • Dwa dyski;
  • Wsparcie dla wirtualizacji;

Bez zbędnych bajerów typu hard raid, dwa zasilacze itp. Może być coś z outlettu, może być coś używanego. Budżet na używki: do 500zł na nówkę: różnie, aby nie było za drogie. Coś byście mogli polecić ze swojego doświadczenia? 

 

Zaznaczam - nie musi być to odrazu serwerówka. Może to też być coś na płycie mini ITX bądź jakiś mniejszy desktop. 

 

 

Za 500 to będzie niestety żarło prąd.

Może lepiej jakiś laptop?

Ja mogę za jakiś grosz oddać 1U DELL Chyba XEON ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, furek napisał:

 

 

Za 500 to będzie niestety żarło prąd.

Może lepiej jakiś laptop?

Ja mogę za jakiś grosz oddać 1U DELL Chyba XEON ;)

O jakim delku mówimy? 

Godzinę temu, Poziomecki napisał:

Mówiłem, nówka żeby mnie cenowo nie dobiła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przemek Jagielski napisał:

O jakim delku mówimy? 

Mówiłem, nówka żeby mnie cenowo nie dobiła :D

 

To był przykład. Ja swojego razu kupiłem fajnego HP 7700 ultra slim.

 

Wygląda to tak: http://www.trustedreviews.com/reviews/hp-compaq-dc7700p-ultra-slim-desktop

 

Wymiarowo jest wielkości ekranu 17 cali może mniejszy :) Do tego procek z vt-x, są 3 sloty ram to spokojnie 6GB sobie wrzucisz na ddr2 i rozmiarowo nie zajmie miejsca.

 

 

Oczywiście to jest mocno ekonomiczna wersja przy zakupie. Możesz wyhaczyć ewentualnei za 500zł jakąś mini itx na s1155, 4GB ddr3, do tego zasilacz i bude. W 500zł bez dysków się zmieścisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja laba zrobiłem sobie z takiego czegoś:

http://allegro.pl/hp-8000-q9400-4x2-66-4gb-250hdd-w7-pro-coa-fv23-i6833337157.html

 

Nawet jak padnie to nie wielka strata.

Nie opłaca się naprawiać tylko kupić drugi wtedy jest zestaw części do przekładania ;)

Śmiga na nim zapis z monitoringu domowego/lamp i masa innych pierdół daje radę.

Rachunki za prąd wiele się nie zwiększyły.

Ps.

Nie jest to duże i co najważniejsze bezgłośne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2017 o 21:32, Przemek Jagielski napisał:

O jakim delku mówimy? 

Mówiłem, nówka żeby mnie cenowo nie dobiła :D

 

Ja nie pamiętam jaki to jest, ale jest 1U  6GB ramu i dyski chyba 60GB albo 100.

No i wiada jest głosny ;) więc jak coś to trzeba go wyciszyć ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do domowego laba chyba najbardziej się sprawdza używany laptop z rozbitą matrycą,

zawsze można kupić jakiegoś rozbitego hpka które kosztują mało. 

Najwięcej będzie Cie kosztował ram pewnie (chcesz wirtualizację to się przyda).

 

No i do tego adapter hdd zamiast napędu dvd ;-) 

 

Sam mam dwa stare delle z intelami i5 2gen, (albo 3?, nie pamietam)  naturalnie bez matryc ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamysł jest taki, żeby zrobić male DC, które odwzorowywałoby mi infrastrukturę (web, sql, mail itp.). Najchętniej bym poszedł w stronę RPi 0, gdyż są tanie i można ich kupić dużo i wrzucić do szafeczki ze switchem i mieć fajną zabawkę aczkolwiek z nimi jest jeden problem - nie mają gniazda ethernet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale rpi nie nadają się do nauki wirtualizacji - to bardziej do oglądania tv czy jakiś zdalnie sterowanych aut.

 

kup sobie np taką obudowe:

http://allegro.pl/dic0104-mitx-black-bez-zasilacza-wyprzedaz-i6654555057.html

 

do tego płyte mini itx, procesor i3/5/7 , dysk 2,5 i zasilacz zewnętrzny i tyle - zestaw cichy i wydajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polecam jakąś płytę na J1900 - sam posiadam jako mój domowy serwer. Stoi na nim proxmox, mam na nim trochę LXC i parę VMek i daje sobie radę bez problemu. Używa też bardzo mało prądu bo z tego co podaje UPS to maksymalnie 30w z dwoma dyskami, ale częściej utrzymuje się to od 18 do 24w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.