Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Cloud hosting? Czy aby napewno?


Damian82

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnim czasie przeglądając wiele ofert hostingowych natknąłem się hasło cloud hosting.  Jakie warunki muszą być spełnione by hosting mógł być pełnoprawnym cloud hostingiem?

Z tego co wyczytałem to widzę, że jedna firm wielkiej trójcy dysponuje takim rozwiązaniem i patrząc po strukturze infrastruktury sieci, rzeczywiście jest to typowy cloud hosing. Mam wrażenie, że usługodawcy nadużywają nazewnictwa dla promocji marketingowej w przypadku posiadania cloudlinuxa. Jakie macie przemyślenia? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie chmura to rozwiązanie :

  • Wysoce skalowane, mam na myśli że w danym regionie mogę odpalić od 1-2 VMek/kontenerów/funkcji do 100+, 1000+
    • Do tego duża część produktów jest sprzedawana w HA jako opcji (np. MySQL)
  • Posiada rozliczanie za użyte zasoby oraz/czy rozliczanie minutowe/godzinowe
  • Posiada API do zamawiania i zarządzania usługami oraz integracje z providerami takimi jak terraform czy pulumi
  • Rozbudowane opcje dostępu do poszczególnych zasobów (IAM)
  • Wysokie SLA na komponenty (VM, LB, Bazy danych itd)

Czy któryś hosting spełnia te podpunkty? Czy istnieje jakiś hosting który serwuje obsługuje ruch np. w PHP z dwóch serwerów i potrafi się autoskalować? (nie mam na myśli CDNa).

  • Lubię 1
  • Super! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, oui napisał:

Dla mnie chmura to rozwiązanie :

  • Wysoce skalowane, mam na myśli że w danym regionie mogę odpalić od 1-2 VMek/kontenerów/funkcji do 100+, 1000+
    • Do tego duża część produktów jest sprzedawana w HA jako opcji (np. MySQL)
  • Posiada rozliczanie za użyte zasoby oraz/czy rozliczanie minutowe/godzinowe
  • Posiada API do zamawiania i zarządzania usługami oraz integracje z providerami takimi jak terraform czy pulumi
  • Rozbudowane opcje dostępu do poszczególnych zasobów (IAM)
  • Wysokie SLA na komponenty (VM, LB, Bazy danych itd)

Czy któryś hosting spełnia te podpunkty? Czy istnieje jakiś hosting który serwuje obsługuje ruch np. w PHP z dwóch serwerów i potrafi się autoskalować? (nie mam na myśli CDNa).


Możesz postawić cpanel na instancji openstack'a od biedy, ale dalej nijak ma się to do "cloud" + ciekaw jestem jakby wypadało to "wydajnościowo" :D

Let's face it - mówię o tym od dłuższego czasu - zmienia się świat, zmieniają się technologie. Jeżeli masz jakiegoś WordPressa i potrzebujesz PHP to raczej nie jest to aplikacja do skalowania, tak jak w przypadku aplikacji, pisanych z myślą o tym co wymieniłeś ;) Na całe szczęście idzie cała fala SaaS'ów i Jamstack'owych rozwiązań, które troszkę namieszają w tym zakresie, ale dalej - dla zwykłego "shared hostingu www" nijak się to ma.

W ogóle - w jaki sposób chciałbyś realizować dostęp IAM? :D No chyba tylko do bucket'ów w public_html :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Spoofy napisał:

W ogóle - w jaki sposób chciałbyś realizować dostęp IAM? :D No chyba tylko do bucket'ów w public_html :D

Nie znam się na hostingach ale w przypadku IAM w chmurach publicznych mam na myśli dostęp dla kont pracowników czy kont "aplikacyjnych" (service account) z rozbudowanymi rolami które mogę określić na poziomie organizacji, projektu / jednostki organizacji czy samej już instancji. W przypadku hostingów myślę że dałoby się zbudować rozbudowany system dostępów, np.:

 

  • Dostęp do billingu
    • Zarządzanie billingiem czy tylko jego odczyt dla księgowych
  • Dostęp do zarządzania wspomnianymi kontami FTP
  • Dostęp do zarządzania vhostami i możliwość wyseparowania jednego vhosta/domeny pod jedno konto
  • Dostęp do zarządzania instancjami SQL/Redis itp
  • I wiele innych 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołani jakoby do tablicy przez kogoś kto znikąd nas wywołał (konkurencja?) chcielibyśmy wyjaśnić dlaczego stosujemy takie właśnie nazewnictwo naszej usługi. 

 

Z definicji chmura obliczeniowa czy cloud jak kto woli definiuje model w którym przetwarzanie odbywa się przez połączone ze sobą zasoby mające na celu realizację potrzeb klienta. Jest to definicja na tyle szeroka, że wiele usług można w zasadzie "teoretycznie" pod to podpiąć. My jednak staramy się to zrobić tak, aby nikt nie miał w tej kwestii wątpliwości.

 

W naszym przypadku opieramy się na ulokowaniu danych na osobnych nodach dla praktycznie każdego elementu składowego usług klienta. W dużym uproszczeniu wygląda to tak:

Poczta: 
- grupa nodów na imap i pop3
- grupa nodów na smtp
- odrębny storage na dane poczty + jeszcze jeden odrębny na replikę
- klaster na webmail
- klaster na forwarder

SQL: 
- klaster na SQL + replika
- grupa nodów do utrzymania phpmyadmin

WWW:
- klaster web
- grupa nodów do utrzymania dns

 

Do tego backupy wszystkiego wykonywane co godzinę. Na osobnych nodach i w osobnym miejscu.

 

Wszystkie wymienione wyżej elementy usługi są rozłożone na tyle w infrastrukturze, że nie występuje możliwość, aby jednemu klientowi nagle przestała działać np. poczta i www. Backupy jak wspomnieliśmy mamy wykonywane na zewnątrz.

 

Wszyscy klienci na usługach webowych mogą wyskalować swoje strony do zasobów określonych w ofercie. Pozostałe elementy infrastruktury skalują się automatycznie.

 

Ktoś mógłby oczywiście stwierdzić, że ma inne oczekiwania co do definicji kto może i kiedy może nazywać swoją usługę "cloudem", ale biorąc pod uwagę jak to jest u nas skonstruowane, myślę, że możemy swobodnie takiej właśnie nazwy używać. Za konkurentów i tego czy nadużywają tego rodzaju nazewnictwa nie jesteśmy w stanie odpowiadać.

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po prostu forma "Cloud Hosting" w przypadku shared hostingu jest po prostu czymś wykreowanym w Polsce. Nazwa nie robi tego od niedawna - wprowadziła to jeszcze w okolicach 2013 roku. 

 

Cloud hostingiem w Polsce de facto nazywana jest tak najczęściej redundantna usługa. Na "zachodzie" właśnie wspomniana w tym temacie zarządzana VM z preinstalowanym panelem na jakimś OpenStacku. 

 

Definicja chmury obliczeniowej nie wiem szczerze mówiąc jak miałaby zostać dopasowana do shared, gdzie ograniczenia są oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegoś jednak powodu takie Siteground, OVH czy Hostgator również oferują Cloud Hosting bazujący często na cpanelu i będący zazwyczaj niczym innym niż po prostu hostingiem z regulowaną ilością zasobów wedle potrzeb witryny. Nic nam nie wiadomo, aby były to firmy bazujące na "polskim nazewnictwie" albo że korzystają z polskiej nomenklatury do nazewnictwa własnych produktów. 

 

Natomiast tak jak wcześniej zasugerowaliśmy, definicja ta jest nie do końca jednoznaczna i nie podważamy prawa do interpretacji w taki albo inny sposób.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2022 o 21:18, oui napisał:

Czy któryś hosting spełnia te podpunkty? Czy istnieje jakiś hosting który serwuje obsługuje ruch np. w PHP z dwóch serwerów i potrafi się autoskalować? (nie mam na myśli CDNa).

 

Patrząc po opisie @webh można stwierdzić że mają jakąś namiastkę rozwiązań typu cloud. Drugą firmą firmą będzie home i tyle. Cała reszta wali typową marketingową ściemą. Większość to nawet obok clouda nie stała.

Niech udowodnią że mają rozproszone filesystemy, niezależne data center a nie szafa obok w tej samej serwerowni. Cdn i inne cukierki z ładnym opakowaniem to nie jest cloud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
5 minut temu, jvr napisał(a):

Na pewno kosmiczne? Jak chcę kupić sobie VPS, licencję + płacić komuś za opiekę to wyjdzie mnie samodzielnie dużo więcej. 

 

Wszystko zależy od zakresu. Większość firm, które sprzedają VPS z administracją to po prostu VPS + DA + minimalna administracja w stylu zmiana wersji, aktualizacja i to nie systematyczne a tylko "na zgłoszenie". Jak firma ma 2-3 osoby zajmujące się tym i np. kilkanaście / kilkaset VPSów z administracją to nie ogarną pełnej administracji. W większości nawet te usługi nie mają podstawowego monitoringu.

 

Często nazwa "cloud" jest nadużywana i w większości to są zwykłe VPS, ale serwery "matki" są np. redundatne i mają zrobione HA na zasadzie uszkodzi się jedna to VPS uruchamia się na drugim. To można nazwać już usługą cloud. Dla innych skalowalność i rozliczenia per godzina będą już cloudem.

 

Od dłuższego czasu "cloud" stał się po prostu frazą marketingową i jest nadużywane przez małe firmy, które oferują tylko zwykły VPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lata temu rozwiązania Cloud w naszej branży to po prostu IaaS. Miały być spełnione punkty:

1. API

2. Pay-per-use

3. Możliwość skalowania VM w dół i w górę w dowolnym momencie

4. On demand

5. Brak pojedynczego punktu awarii

 

Teraz... no cóż :)

Edytowane przez jvr
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.