Skocz do zawartości

sempre

Donatorzy
  • Postów

    242
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    18

Odpowiedzi opublikowane przez sempre

  1. Tylko pamiętaj o zaznaczeniu "korzystam z promocji" jeszcze dodatkowo do tego -20% :D, będziesz miał taniej pierwszy rok, ale co do drugiego przedłużenia, trzeciego to już wiadomo wedle regulaminu i umów ;) Generalnie na podstawie Twojego posta, twoich oczekiwań, przy wersji  CloudHosting WordPress Pro wyjdzie ( kilkoma rozsądnymi dodatkami) po roku już bez promocji  ~3400zl/12msc. 

    6 godzin temu, Odene napisał(a):

    @itomek czy nazwa ma w cenie jakieś pomoce odnośnie optymalizacji? Który pakiet z nazwy wd. ciebie był by najlepszy w moim przypadku? Mam wrażenie że pro to lekki overkill dla mnie ale może nie?

    Ta, za dopłatą odpowiednio zakeszują Ci tego potworka i popatrzą co tam poinstalowałeś w banckendzie, sprawdzą które zdarzenia katują procek i będą próbować je wyeliminować.

    Cala baze wiedzy odnosnie "cloudhosting wordpress" masz w pomoc-> "Cloudhosting wordpress", masz artykuły jak to się zachowuje wszy w ramach ich infrastruktury. Cięższe rzeczy z pewnością będą diagnozowane 

     

      

    7 godzin temu, itomek napisał(a):

    CloudHostingiem https://www.nazwa.pl/saas.

    A Tomek i usuń te kropeczkę tutaj bo linkujesz sobie do 404 ;)

     

  2. 8 godzin temu, Odene napisał(a):

    A nazwa.pl z dedykowanym cdn nie będzie lepszym rozwiązaniem? Strona nie jest źle zoptymalizowana bo przy małej bazie placówek śmigała 3x szybciej. Po powiększeniu bazy do ponad 7k placówek serwis stopniowo zaczął zwalniać. Mam wrażenie że host tutaj bardzo dużo zmieni.  

     

    Kto bogatemu zabroni ;) 

    tylko pamiętaj że pakiet CloudHosting WordPress Start a CloudHosting WordPress Pro dzieli mało różnic, jedna z nich w Twoim przypadku jest kluczowa, mianowicie maksymany czas użycia procesora. Zatem jak już tak bardzo chcesz te nazwę to weź ten pakiet pro dla świętego spokoju, potem sobie go zmniejsz na niższy pakiet jak będzie widoczne, że to za dużo.

     

     

    • Lubię 1
  3. 2 godziny temu, Gryzli napisał(a):

    @sempre w takim razie jak shared nie wystarczy trzeba się zainteresować na przykład serwerem VPS

     

     

    W domyśle chodziło mi o to, że prędzej to będzie działać po płatnej optymalizacji pod LSC przez ogarniętego technika hostido z gwarantowanymi zasobami 4vcpu/8gb na najwyższym planie, niż na webh gdzie te skalowanie jest do 72h msc, a gwarantem jest tylko 1vcpu/2gb, które mu najzwyczajniej nie wystarczy w tym konkrentym przypadku.

     

    Godzinę temu, Odene napisał(a):

    Sprawdź teraz. 

     

    Czy poza hostido nic innego byś nie rekomendował? A nazwa.pl dla wp? A te 2 opcje nie shared hostów które dałem?

     

    Dalej wywoływanie backendu trwa nienaturalnie długo, co oznacza, że aktualny hosting nie wyrabia z Twoim źle zoptymalizowanym WP. Ty nie potrzebujesz dobrego hostingu tylko optymalizacji tej strony (takiej która byłaby w stanie z jakimś skutkiem ukrócić sabotowanie CPU hostingu przez WP), sugerowałbym zrobić tak jak napisałem, załóż sobie konto na hostido, wyślij ticketa, opisz wszystko, poproś o wstępną wycenę optymalizacji i będziesz wiedział przynajmniej czy się tego podejmą i jaka kwota za tym idzie.

    Nazwa - WP na ichniejszym "cloudhostingu" chodzi naprawdę szybko, możesz sobie przetestować, tylko zanim się zdecydujesz przeczytaj wszystkie umowy i cenniki promocji/nie-promocji, żebyś nie był zaskoczony cenami różnych usług wokoło "cloudhostingowych" i nie-promocji ;) 

    Te dwie "nie sharedowe" propozycje znam tylko z agresywnej promocji w internecie, nie wiem jaka faktyczna wydajność się kryje za tym marketingiem i ile te usługi są warte a na rankingi i opinie w internecie patrzyłbym z przymróżeniem oka.

  4. 9 minut temu, Gryzli napisał(a):

    Jeżeli chodzi o webh 

    100 GB dysku

    Na stronie pisze

    "Każdy klient hostingu w chmurze otrzymuje gwarantowane zasoby CPU i pamięci RAM: 1 vCPU, 2GB RAM. W zależności od obciążenia strony www parametry te będą bezpłatnie skalować się do 6 vCPU, 8GB RAM." 

     

    Warto tu dodać, że porównując te dwie firmy, w hostido mamy te vcpu i ram gwarantowane 24/7, natomiast w webh gwarantowane jest 1vcpu i 2gb ram, skalowanie ma zastosowanie tylko przez 72 godziny w miesiącu, co autorowi, wydaje mi się, że nie wystarczy.

     

  5. No tyle to wiadomo z samego wappalyzera i aktualnej konfiguracji lscache że autor trochę nie wie jak sobie z tym poradzić samemu, zresztą sam pisze że jest laikiem "no-code", dlatego zaproponowałem w ostateczności hostido (trochę też na podstawie własnych doświadczeń z WP dynamicznym), przekazałem im kilka lat temu sklep na woo (podobnego potworka) ze sporymi skokami wejść o danych godzinach przez promocje kanałami SM. Gdzie żaden shared nie wytrzymał podczas testów, tam hostido po optymalizacji z ich strony dało radę i klient jest z nimi do dziś na NVME5. Myślę, że nie takie już potworki tam ratowali jak ten :)

  6. Tam faktycznie jest coś nie tak, wbiłem sobie w dowolną podstronę z mapki i wczytywała się na oko jakieś +10s.

    Nie wiem czy nie przekroczysz limitów bezpieczeństwa na wspomnianym hostido, tym bardziej na webh, na webh sharedzie o ile się nie mylę (niech mnie ktoś poprawi) masz niższe limity bezpieczeństwa niż na hostido, więc jak już hosting shared to bardziej hostido.

     

    Na start bym proponował hostido + płatna konfiguracja przez BOK LSCache z uwzględnieniem Twoich wytycznych + zwiększenie funkcjonalności do tych płatnych łącznie z CDNem po stronie lscache, zrezygnowanie z crona WP i zastąpienie go systemowym ale możliwe że już Ci to zrobi BOK hostido w ramach optymalizacji. Tam naprawdę dobrze znają się na optymalizacji takich potworków jak ten przedstawiony w poście na WP tylko kwestia dogadania finansowo z nimi, może na pakiecie NVME5 po optymalizacji i z płatnym quick cloudem to jakoś pociągnie chociaż głowy nie dam sobie uciąć, bo czytając elementor i optymalizacja przy dynamicznym contencie w jednym zdaniu już ciarki mnie przechodzą.

  7. 20 godzin temu, Mion napisał(a):

    Ale to nie musi być wina hostingu  jako takiego w sobie, ale samego sklepu. Np w bazie dach jest coraz więcej śmieciowych logów sesjiu usera itd..., które ogólnie spowalniają jego działania.

     

    Dokładnie, presta bardzo puchnie z czasem o ile nie jest odpowiednio konserwowana i apgrejdowana, to jest to normalne że TTFB przy nocache będzie z czasem rósł, bardziej skłaniałbym się w kierunku że to kwestia samego CMS'a a nie hostingu, ale szklanej kuli nie mam :) 

     

    19 godzin temu, Juvenito napisał(a):

    Nie twierdzę, że to miarodajne narzędzie. 

     

    Tu się nie do końca  zgodzę, mimo że narzędzie ma swoje wady, to w miarę prawidłowo pokazuje odczyty, sam się przekonałem przy okazji apgrejdu sprzętowego jednego z serwerów gdzie trzymam klientów. Sugerowałbym Ci wejście w panel hostingowy hostido i odpalenie x-raya dla danej domeny, żeby zobaczyć co przydusza sklepik. 

     

     

    W dniu 21.04.2024 o 13:39, jamiro napisał(a):

    Który dostawca jest wart uwagi, który nie tylko podniesie w najbliższym czasie drastycznie ceny swoich usług, ale zapewni intuicyjne poruszanie się w panelu oraz pomoc dla żółtodzioba ?

     

    Z tych dwóch wymienionych stawiałbym na hostido, zwłaszcza w kontekście wspomnianego przez Ciebie bycia żółtodziobem. hosting ok, BOK dobry, infrastruktura pocztowa fajna, TTFB cache/nocache też spoko. Myślę, że się nie zawiedziesz. 

     

     

     

     

     

    • Lubię 1
  8. Hej,

    taki luźny temat kogo na naszym rodzimym podwórku uważacie za prekursora jeżeli chodzi o walkę ze spamem, nawet z tym już bardziej wyrafinowanym, typu jakieś niby legitne maile z "błogosławionych globalnie" gmailowych skrzynek gdzie redirectują chainem do malware/rata. Podobnie jakieś oferty prac z CVkami, trochę z polski, trochę z od kolegów z indii. Mówię tu o kilku skrzynkach, które w internecie są widoczne już dobre kilka lat.

     

    To może ja zacznę od moich spostrzeżeń, testowałem prawie wszystkie hostingi które tutaj znajdują się na forum, czy to ja czy to przez klientów mojej agencji, ale to są bardzo stare dzieje, więc żeby był jasny obraz skupiłem się na kilku, z tego co aktualnie używam

    1. hosting.linux.pl - tutaj był stosunkowo duży problem ze spamem, ale mógł on wynikać nie z infrastruktury, a tego, że nieprawidłowo skonfigurowałem spamassasina. Więc ocenka 5/10 jeżeli problem wynikał z mojej winy 7/10 jeżeli konfiguracja  po mojej stronie okazała się błędna i faktycznie dało się to poprawić.
    2. Google workspace, no i wynik nie może być inny niż 9,9/10 (ale rozmawiamy tu tylko o naszym rodzimym podwórku, tylko tak w ramach ciekawostki, ale to raczej nie będzie dla nikogo zaskoczeniem przy tak wielkiej ilości próbek jaką dziennie otrzymują)
    3. Hostido, BOK dokładnie tłumaczy jak działa ich system antyspamowy przez co udało mi dojść jak to zrobić możliwie najlepiej, narażając się na jak najmniejszą ilość spamu i przy okazji na jak najmniejszej ilości falsepositivów w spamie, mimo wszystko dalej dostaje spamerskie oferty, ale nie jest ich jakoś mega dużo, jednak potrafią wkurzyć, na minus jedyny antywirus jaki jest podpięty to clamav a wiadomo, clamav bez podpiętych odpowiednich baz sygnatur się do tego nie nadajęm bo takiego właśnie dostałem i przeszedł sobie bez problemu inboxa:) Na plus że mają specjalnego maila gdzie klienci wysyłają próbki, na ich podstawie budują własną twierdzę antyspamowa real-time. 7/10, zwiększe jak będzie coś, co lepiej ochroni:)

     

    Zachęcam community RN do dyskusji z informacjami jak tam to działa w innych firm hostingowych, ze skrzynkami, które długo widnieją w internecie, gdzie u nas w Polszy macie hosting z mailem i jak tam ten antyspam/antywirus przy spamie działa. Które hostingi z mailem wspominacie najmilej, a które najgorzej?

    • Super! 1
  9. Cieszę się, że problem z Waszym mailem (tam gdzie klienci mają wysyłać próbki spamu), już działa i finalnie chyba wychodzi na to że to był problem lokalny u mnie, a nie jak sugerowałem w tickecie po stronie serwera. Ja Wam regularnie wysyłam w .eml, ale teraz jeden plik eml zaważył na tym, że nie mogłem wysłać, jak zatem mam Wam wysyłać? Spakować to w jakiegos zipa? Czy innym trikiem?

     

    Pozdrawiam!

  10. Pytanie takie mi się nasunęło, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi tu na forum duży fanbase DA jest więc pewnie ktoś się znajdzie kto będzie wiedział. Jak działa ten acme challenge w DA dla LE autoodnowienia. Po utworzeniu certu LE jest on ważny na 90 dni, ale po 60 dniach, wtedy kiedy zostanie 30 dni ważności certyfikatu ACME w DA próbuje automatycznie odnowić certyfikat i teraz pytanie, czy to faktycznie to jest ten 60 dzień dla autoodnowienia? Czy może jakiś dowolny inny dzień po 60 dniu a przed 90 dniem ważności certyfikatu? Czy w przypadku gdy DA się nie uda acme challenge z jakiejkolwiek przyczyny, to czy będzie go ponawiał? jeżeli tak to ile razy, w jakich odstępach czasowych? 

    Z góry dziękuje jak ktoś poświęci chwilę żeby mnie doedukować.

  11. Hej @webh rozmawialiśmy ostatnio ticketowo nt. prędkości łącz na Waszych VPS'ach. Nie wiem czy inni użytkownicy się ze mną zgodzą, ale realne uśredniając ~9, 10 11 MB/s uplinku w przypadku oferty vps kvm mini to nie jest trochę za mało? Mówię tu o sytuacji, gdzie tak jak w moim przypadku w domyśle długoterminowo z bomby wykupiłem kvm mini z dokupionymi jednorazowo ramem i vcpu, tutaj wszystkie parametry współgrają ze sobą idealnie, nic niczego nie dusi, jedynie ten  uplink jest wg. mnie za niski. Średni uplink 10MB/s dla oferty kvm mini, 28MB/s dla oferty pro (są to dane uśrednione na wielu polskich i zagranich DC). Zastanawiam się, czy nie powinniście iść z duchem czasu, popyt na fajne łącze wzrasta wykładniczo z roku na rok. Nie uważacie, że te wskazane parametry są za niskie porównując je do części konkurencji? Jestem świadom, że musi tu wejść zimna kalkulacja czy to się będzie spinać, dlatego też wcześniej wyszedłem z propozycją, aby podwyższenie łącza również było dodatkowo płatne, niech każdy płaci za to, czego potrzebuje, taki byłby dla mnie idealny VPS:). Zmierzam do tego, że przejście z KVM PRO  do KVM MINI odebrało mi trochę frajdę z zabawy nim głównie przez łącze. Popraw mnie proszę bo mogę się mylić, ale nigdzie podczas składania zamówienia nie było info o tym, że różnica przy zejściu do KVM mini będzie tak odczuwalna w kwestii łącza, być może czegoś nie zauważyłem?

     

    Jeżeli nie lekka podwyżka tego uplinku/downlinku, no może płatna jak zasugerowałem, jeżeli nie płatna to może coś w rodzaju rdc, na które wiele lat temu zrzucałem na pożarcie, teraz bardzo się poprawili pod prawie każdym możliwym względem i ciężko powiedzieć złego słowa o nich. Chodzi mi tutaj o ograniczenie transferu miesięcznego do kilku TB ale przy okazji dodanie solidnego up/downlinku. Pochylcie się proszę nad propozycją jest dużo możliwości jak to rozbudować. Klienci utrzymują firmę, a tak propokonsumencka firma jak Wasza, czego wielokrotnie dawaliście przykład powinna od czasu do czasu słuchać klientów. 

     

    Osobiście bardzo lubię VPSy z webh, markę, ich zaangażowanie w marketing a także support i przede wszystkim szczerość, ale nie taką na pokaz, bardzo fajnie tam być. Jestem ciekawy jak do tego podejdą inni użytkownicy vpsów z webh i co po wie webh w kwetii tego łącza.

    • Lubię 3
  12. Cześć, od kilku dni pojawia się na mojej resellerce problem z coraz większa ilość domen. Najwięcej tam stoi wordpressów z basicowym .htaccess.

    Panel po 60 dniach wskazuje że acme nie wyrobiło ondnowienia, mimo że miało, generalnie LE wystawia na 90 dni, ale te ACME challenge odnawia po 60 dniach z tego co rozumiem.

    Taki o problem:

    Error during automated certificate renewal for x.com

    Error during automated certificate renewal for x.com 29.11.2023, 00:38 mail.x.com was skipped due to unreachable http://mail.x.com/.well-known/acme-challenge/ file. x.com was skipped due to unreachable http://x.com/.well-known/acme-challenge/ file. www.x.com was skipped due to unreachable http://www.x.com/.well-known/acme-challenge/ file. No domains pointing to this server to generate the certificate for.

    Czyli wskazuje że nie pointuje, a pointuje, i teraz nie wiem za bardzo robić, bo manualnie co 60 dni odnawiać LE dla kilkiedziesięciu użytkowników to mi się średnio chce. Manualnie usuwając nieaktualne certy LE i manualnie wrzucanie nowych działa, znowu ACME piszę, że za 60 dni odnowi, że LE jest ogólnie na 90 dni, ale tak automatycznie to nie, z czymś takim się jeszcze nie spotkałem, mieliście podobne przypadki, macie jakieś rady jak ten acme LE automatyczny w DA ugryźć?

    Problem dotyka już na tę chwilę jakieś 20% domen i będzie to zapewne rosnąć.

  13. 36 minut temu, frn napisał(a):

    Szukam skryptu ,który na bazie zarejestrowanych użytkowników tworzy listę internetowych stacji radiowych.

     

    Co to znaczy, tak konkretniej?

     

    36 minut temu, frn napisał(a):

    Wiem ,że kiedyś jak nie potrzebowałem tego typu rozwiązań było dostępnych bardzo dużo skryptów a dziś jakoś nie mogę nic znaleźć. Fajnie jak skrypt byłby pod PHP ale nie jest to konieczny wymóg.

     

    Może jednak znajdzie się jakikolwiek przykład żebyśmy zrozumieli o co chodzi?

     

    • Lubię 1
  14. Okej, czyli realnie po prostu krótszy czas reakcji, tylko przyjęliście imo trochę kiepską drogę komunikacji, bo przeciętny użytkownik nie rozumie że może mieć (chyba) prawie to samo tylko z "niepriorytetowym" czasem reakcji za darmo? Zakładam że dużo spółek/firm pewnie bez kiwnięcia palcem przekaże księgowej bojąc się, że stracą coś ważnego co w rzeczywistości może okazać się jedynie krótszym czekaniem na infolinii o jakieś kilka sekund, no ale zgaduje czysto hipotetycznie, co do bloga to mimo wszystko dobrze że  wrzuciłeś wyniki tych testów, bo teraz będzie można porównać support premium i support "standardowy 24/7", przynajmniej w kwestii szybkości reakcji.

     

    Co do stopki i spamowania  pismami z kancelarii/ straszakami to nazwa zaprzestrzała z tego co mi wiadomo już takiego procederu.

  15. Tutaj link do regulaminu, z tego co widzę został wrzucony/zaktualizowany wczoraj: https://static.nazwa.pl/rotator/wortal/regulaminy/uslugi/Regulamin_Uslugi_Pomoc_Premium.pdf

    Czyli z tego co mogę rozumieć, klient, aby korzystać z tej usługi wedle tego regulaminu ma się posługiwać numerem wskazanym w panelu klienta nazwy, dzięki temu pomoc telefoniczna będzie traktowała połączenie priorytetowo, podobnie z mailem,  natomiast nigdzie nie ma informacji co to znaczy priorytetowo i definicji tego słowa w regulaminie. Czy to się zgadza? Polega to tylko wyłącznie na tym, że czas oczekiwania jest krótszy niż w przypadku standardowego zapytania supportowego przez klienta mailowo/telefonicznie?

    Gdzie zatem znajdziemy dla porządku regulamin "standardowego supportu 24/7? Zmierzam do tego, że macie od groma regulaminów OWU, cennik,  specyfikację usług, do którego w/w regulamin się odnosi, dlatego strasznie ciężko zrozumieć jaką wartość niesie ze sobą ta dodatkowa usługa i co równie ważne, na jakiej zasadzie będzie działała dotychczasowa - bezpłatna, wprowadzając taką usługę jako płatną przydałoby się jakiekolwiek porównanie średniego czasu reakcji usługi pomoc premium a średniego czasu reakcji na "standardowy support 24/7", klienci mogą być dosyć zdezorientowani . Gdybyś mógł Tomek to rozjaśnić w sposób bardziej klarowny niż wyżej, bo nie widzi mi się 2-godzinnego czytania wszystkich regulaminów i ich opiniowania, na pewno inni użytkownicy oraz klienci też będą wdzięczni, bo lektury jest trochę za dużo.

     

    • Lubię 1
  16. A szkoda, trzymałem kciuki za retop w momencie kiedy tam Miłosz ogłaszał że szuka kogoś od strony hostingowej i to wyciągnie w góre, marka jakościowo długo niosła za sobą "zapleczowy" imidz, ale podnosząc jakość supportu, wdrożenie wspólnika który by to rozbudował o hosting, baza dotychczasowych klientów domenowych + jakieś promki na hosting, marketing i mielibyśmy fajny case, jak z biznesu odnoszącego straty i utrzymującego się wyłącznie z reflinków do hostingu LH odnieść możliwy sukces. A tak to mamy kolejnego wciągniętego do dużej marki.  

    • Lubię 1
  17. 1. Jeżeli wszystko jest pod jednym brandem i tematyką to autorytet domeny nie powinien ucierpieć, tylko wszystkie odnośniki muszą być poprawnie skonfigurowane. Jeżeli zawartość pozostałych 3 katalogów nie jest spójna z tematyką WP w tym głównym katalogu to odradzałbym z punktu widzenia SEO.

    2. Jak to głównie zdjęcia, sugerowałbym wgrywać już skompresowane zdjęcia od razu w webp, nie wrzucać nic jpeg/png. 500 GB jeżeli to nie woocommerce a zwykły wordpress wydaje się jakąś kosmiczną liczbą, ciężko mi sobie wyobrazić przyrost roczny 60GB z samych zdjęć jeżeli są już kompresowane, no chyba że masz tam jakąś wtyczkę, która kompresuje zdjęcia ale i zachowuje oryginały. Z hostingów które mają taką dużą powierzchnię to nie znam, może ktoś inny się wypowie, tu by chyba pasował bardziej jakiś budżetowy storage vps jak ma być tanio.

  18. 14 minut temu, visera napisał(a):

    Ooo to bardzo cenna opinia, bardzo dziękuje. A powiedz mi kojarzysz, czy po zakupie otrzymujesz gotową usługę konfigurowalną przez ich panel hostingowy? Czy to wszystko należy sobie samemu pokonfigurować. Tak jak wspominałem nie znam się na tematach hostingowych a widzę, że należy zdeklarować jaki OS wybrać. Napisałem do Użytkownika webh na tym forum, być może jak odczyta odpisze i temat się rozwiąże. 

     

    W standardzie możesz zainstalować sobie wszystkie najpopularniejsze linuxowe dystrybucje, czyli pusto (musisz sobie sam wszystko konfigurować i zainstalować) jest tam też do wyboru gotowiec z ispmanagerem, ale nigdy nie testowałem tej opcji, zawsze sobie reinstalowałem czyste ubuntu/debiany i sam konfigurowałem.  Ciebie to akurat nie będzie obchodzić bo jak weźmiesz lickę na ispmanager + wykupisz w webh administrację vpsem to cię takie rzeczy raczej nie będą obchodzić, sysadmin będzie za ciebie wszystko aktualizował i zabezpieczał na bieżąco w kwestii systemu, zmigruje Ci wszystkie stronki, a jak będziesz chciał jakieś nowe możesz zwrócić się do webh lub samemu sobie wyklikać w ispmanagerze, nie jest to jakiś trudny panel do obsługi.

    • Lubię 1
  19. W kontekście hostingów współdzielonych należy także patrzeć na limity bezpieczeństwa a nie tylko ilość vCPU, RAMu, dysku, czyli np. ilość jednoczesnych procesów php, ilość jednoczesnych zapytań do bazy danych, ogólna ilość plików itd., z hostingów poleciłbym najwyższy pakiet w hostido, support i wydajność mają pierwsza klasa ale nie wiem czy to dobra droga pod tyle CMS'ów. W tym przypadku bardziej chyba by pasował dedyk/vps z opieką admina, w takim przypadku polecałbym poprosić o ofertę @Arkadiusz Bednarczyk, masz tam do wyboru do koloru, dedyki, vpsy z administracją i konfiguracją softu jaką tylko zapragniesz:)

    Przytoczone webh też ma spoko vpsy, testowałem ten KVM PRO przez wiele miesięcy i jestem zadowolony z osiągów maszynki jak i supportu.

     

    • Lubię 1
  20. 5 godzin temu, Sponsi napisał(a):

    Może w końcu panel jakiś bardziej ludzki i wielojęzyczność w pakiecie ; ) bo ostatnio instalowałem 5tkę to jak bym się w czasie przeniósł - masakra...

     

    Wielojęzyczność frontu jest w roadmapce od dłuższego czasu i finalnie zostanie wprowadzona, myślę, że core dev team WP, nie za bardzo ma pomysł jak go sensownie i optymalnie wprowadzić na tę chwilę, zapewne głównie czeka aż gutenberg zdobędzie realną większość rynku nad pagebuilderami.

     

  21. Okej, umknęło mi że w pierwszej odpowiedzi mailowej już napisali że jest karencja na ten komunikat, jeżeli minie odpowiedni okres czasu a firma zacznie się zachowywać zgodnie z regulaminem to plakietka jest usuwana.

     

    Cytat

    We keep Consumer Warnings in place for a fixed time, and review them to see if the business is still misusing our platform. We don’t remove Consumer Warnings until all misbehavior has stopped, and a reasonable amount of time has passed..

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.