Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Aktualizacja z win 7 do win 10 - pytanie o licencje


matek7323

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie posiadamy w pracy kilkanaście komputerów z windows 7 pro i czy można zaktualizować je do win 10 tym kluczem jak to z legalnością będzie. Czy trzeba kupić nowe licencje czy mogą być te od win 7. Klucz z Win7 dalej przejdzie do Win 10 ale nie wiem jak to z legalnością w firmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nadal jest możliwy bezpłatny upgrade z 7 do 10? To nie było czasem ograniczone czasowo?

 

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/12435/windows-10-upgrade-faq

"Czy oferta bezpłatnego uaktualnienia systemu do wersji Windows 10 jest nadal dostępna? Oferta bezpłatnego uaktualnienia systemu do wersji Windows 10 dostępna przez aplikację Uzyskaj system Windows 10 (GWX) zakończyła się 29 lipca 2016 r."

 

 

Edytowane przez zajcev
dodane info z Microsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoc techniczna Microsoftu, szczególnie w wersji polskiej to niezbyt wiarygodne źródło informacji, szczególnie na tematy wykraczające poza podstawową pomoc techniczną. A oficjalnego stanowiska od nich nie dostaniesz.

 

Darmowy upgrade zakończył się w 2016 roku, potem jeszcze była furtka dla użytkowników ułatwień dostępu, ale to też już się skończyło.

 

Praktycznie wciąż działa i upgrade (wykonany z ISO, nie przez appkę) na działającej maszynie Windows 7 skończy się aktywnym Windows 10 i trwałym przypisaniu licencji do maszyny. Jak napisałeś z kluczem z Windowsa 7 i czysta instalacja,  też pójdzie.

 

Z punktu widzenia polskiego prawa nie wiem jak wygląda legalność takiego rozwiązania.

 

Z punktu widzenia "Polaka-cwaniaka"  bardzo trudno ustalić kiedy nastąpił upgrade licencji. Trzeba prosić o pomoc Microsoft.  Sama data instalacji nie wystarczy, bo licencja mogła być aktywowana w czasie trwania akcji. Sam tak zrobiłem, a potem na długi czas wróciłem do Windowsa 7. Więc obstawiam, że w przypadku jakiejkolwiek kontroli  wystarczy nalepka licencyjna z Windowsa 7 i/lub info z systemu o aktywnej licencji.

Edytowane przez nnd.newbie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż działa upgrade za pośrednictwem małej aplikacji ściąganej bezpośrednio z serwerów Microsoftu (Microsoft pousuwał linki do niej w swoich bazach wiedzy, ale apka wciąż jest i działa). Na początku wykonywany jest test zgodności, po jego pomyślnym zakończeniu przeprowadzany jest upgrade. Nie wyświetlają się żadne monity w stylu "aktualizujesz system po okresie darmowej aktualizacji" itp. Fizycznie to działa, ale formalno-prawnie umowa darmowej aktualizacji wygasła  29 lipca 2016. Spotkałem się z opisem na jakimś forum - ktoś pisał, że miał kontrolę w trochę większej firmie i tak poaktualizowane systemy uznali za nielegalne, bo był ślad daty aktualizacji po 29 lipca 2016. Skończyło się przywróceniem oryginalnych Win7. Do domu bym się nie obawiał, ale w większej firmie to ryzyko.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tom X napisał:

Spotkałem się z opisem na jakimś forum - ktoś pisał, że miał kontrolę w trochę większej firmie i tak poaktualizowane systemy uznali za nielegalne, bo był ślad daty aktualizacji po 29 lipca 2016. Skończyło się przywróceniem oryginalnych Win7.

Z czystej ciekawości zapytam. Jakie instytucje są uprawnione do kontroli oprogramowania w firmie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1991 roku, a dokładnie ustawy z dnia 28 września 1991 r. 

 

W ramach art. 2 tej ustawy kontrola może obejmować również rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej, w szczególności sprawdzają legalność programów komputerowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tom X @nnd.newbie dzięki za informacje. Wikipedia podaje, że UKS już nie istnieje:

Cytat

Urząd kontroli skarbowej – jednostka kontroli skarbowej w Polsce działająca w okresie od 9 lutego 1992 r. do dnia 1 marca 2017 r. Jej zadania przejęły urzędy skarbowe, izby administracji skarbowej i urzędy celno-skarbowe[1].

Więc dziś to będzie Urząd Skarbowy?

Edytowane przez rafii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Gdzieś wyczytałem ciekawą informację odnośnie tych aktualizacji. Microsoft dał czas na legalny upgrade do 2016 roku. Potem legalnie nie można już było zrobić upgrade'u.

Co nie znaczy, że Microsoft sie przejmował, gdy ktoś upgrade zrobił - bez problemu się taki system aktywuje i działa. Więc od strony serwerów Microsoftu wszystko jest ok, jedynie legalność działania od strony użytkownika (który dokładnie wiedział do kiedy ma czas) jest wątpliwa.

 

Tak więc jeżeli chodzi o system - będzie działał, nie ma nawet możliwości, żeby jakaś instytucja czy urząd mógł sprawdzić datę pierwszej aktywacji (użytkownik mógł przecież x lat wcześniej dokonać tzw. rezerwacji, czyli upgrade'u i powrotu do poprzedniego systemu). Natomiast prywatnie, gdyby ktoś trzymał się ustaleń Microsoftu - system nie został aktywowany w sposób legalny (tj. według oficjalnej informacji producenta). Karą za taki stan rzeczy jest posiadanie aktywowanego systemu i lekki dyskomfort psychiczny pt. "strasznie się wstydzę, że sie nie wyrobiłem w czasie". :) Ewentualnie w przyszłości MOŻE Microsoft zrobić jakąś niespodziankę (np. rabat dla tych, którzy sie legalnie wyrobili albo inne bonusy).

 

Myślę, że deadline był ustalony po to, żeby bardziej wymusić na ludziach szybszą decyzję, a potem nastąpił normalny czas, w którym ludzie powoli i tak przechodzą na nowy system - i nadal jest to korzystne dla Microsoftu.

Edytowane przez homeap5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.