Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Firmy świadczące swoje usługi 'hostingowo-serwerowo-domenowe' oferują różne panele administracyjne [PA], począwszy od tych związanych z bilingami, aż po narzędzia do zarządzania usługami serwerowymi. 

 

Część z tych rozwiązań to 'gotowce' które można zakupić i wdrożyć (najczęściej zmienia się  jedynie templatkę), inne firmy stosują autorskie rozwiązania. 

 

Jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie, macie swoje ulubione rozwiązania, czy możecie za nie pochwalić jakąś firmę... a może są rozwiązania których nie znosicie... opiszcie swoje doświadczenia.

 

 

---

 

HOME.PL

Osobiście nie trawię rozwiązań stosowanych przez home.pl - często muszę w pomocy na ich stronie szukać, gdzie daną opcję odnaleźć...

...a to co znajduje się pod adresem cp.market.home.pl - mam na myśli rozwiązanie oparte o  http://www.odin.com/  przeczy moim nabytym nawykom... 

...zresztą to jeden z dwóch PA użytkowanych w moim życiu, które miały awarię (pierwszy dotyczył DIRECT ADMIN w zenbox.pl - ale to inna historia) na tyle poważną, że ich powodem mogła być blokada usług, gdybym to ja nie zareagował. 

 

 

MYDEVIL.NET

Tu z kolei doceniam przejrzystość i ascetyczność  interfejsu, który posiada wszystkie potrzebne funkcje w tym miejscu gdzie powinny się znaleźć. Wykonanie poszczególnych czynności 'administracyjnych' jest sprowadzone do minimalnej ilości kroków. 

 

LyPb4SS.png

Edytowane przez szarik
Opublikowano

Odin Automation wykorzystywany przez home jest ich wyborem by ogarnąć usługi a tym samym powiązać je ze sobą. Oddzielnym tematem jest panel Plesk jako niezależne środowisko. Nie wiem co tobie w nim przeszkadza ponieważ klienci sobie go bardzo chwalą ze względu na szybkość działania i podział zarządzania usługami oddzielnie dla każdej domeny czy subdomeny. 

Opublikowano (edytowane)

Przykładowo zmiana DNS - ilość kliknięć, by dotrzeć do podstrony z formularzem jest większa niż 3 (dokładnie 4 lub 5 począwszy od 'PULPITU')... ale najpierw trzeba znaleźć w panelu gdzie to można zrealizować.

 

Na poniższym obrazku pod pozycją oznaczoną (1) znajduje sie nazwa domeny, a po prawej pod pozycją nr (2) znajduje się blok informacyjny z tytułem 'KONFIGURACJA DOMENY' ...  punkt nr (1) jest nieklikalny więc uznałem go po prostu za belkę tytułową i tak potraktowałem element nr (2)...  jak się okazuje błędnie, bo to był link do miejsca gdzie można zmienić delegacje domeny... takich drobnych kwiatków jest znacznie więcej...

 

...zakładam, że nazwanie tej opcji KONFIGURACJA DOMENY dla zwykłego użytkownika jest idealne, mnie osobiście myli i oczekiwał bym coś pokroju np. STREFA DNS...  przypuszczam, więc że po prostu organizacja opcji i nazewnictwo w tym panelu jest dostosowane do zwykłych niedzielnych użytkowników Internetu (z drugiej strony 90% moich Klientów prosi, by za nich przeprowadzić operacje w panelu home.pl bo nie wiedzą jak daną czynność zrealizować).

 

sJ7lRlm.png

 

 

Dla przykładu ta sama operacja w panelu 'DevilWEB 2.0'   to 2 (słownie dwa) kliknięcia i już na stronie startowej panelu administracyjnego masz tą opcję podlinkowaną i opisaną tak, ze wiadomo o co chodzi.

 

pCVGLk9.png


Podobnie jest dla przykładu w Direct Admin - dwa kliknięcia i jasno opisana opcja.

Edytowane przez szarik
Opublikowano

Odin Automation na pierwszym obrazku centralizuje wiele serwerów powiązanych ze sobą i jest zupełnie innym typem panelu jaki reprezentuje wspomniany DevilWEB. Powinieneś raczej porównywać DevilWEB do DA , cPanel czy Plesk.

Opublikowano

To wątek o panelach administracyjnych różnych usług dla użytkownika końcowego... to czy nad tym panuje jakiś większy system software-owy pomijam...  chodzi mi o skupienie się na interfejsie, dostępnych opcjach, wyglądzie -> po prostu na doświadczeniu z użytkowania (UX - user experience) udostępnionego użytkownikowi usługi  interfejsu (UI - user interface). 

 

Oczywiście @SiXwishlist masz rację, od strony backendu, wykorzystanego środowiska itd.  to jak porównywanie łodzi podwodnej do malucha... ale nie o to mi w tym przypadku chodziło... :) ... mam nadzieje, że udało mi się rozwiać wątpliwości dotyczące tego wątku... 

Opublikowano
4 minuty temu, SomeGuy napisał:

Co do Home, to muszę tutaj przyznać rację @szarikowi. Klientka poprosiła o pomoc samej zmiany DNS, chciałem telefonicznie pokierować, ale musiałem powiedzieć, że do niej oddzwonię :) 

 

Dokładnie o to mi chodzi... mam takie przypadki kilka razy w roku i jeszcze się do tego panelu i układu opcji nie przyzwyczaiłem... dla mnie nie jest intuicyjny, a co za tym idzie wygodny... 

Opublikowano (edytowane)

Na wstępie, nie żebym faworyzował firmę, ale miałem okazje testować nowe rozwiązanie home.pl pod adresem beta.home.pl.
Opierają zarządzanie usługami o panel Odin - wydaje mi się, że idzie to w bardzo dobrym kierunku; da im to na pewno wie nowych możliwości, jak np. udostępnienie klientom darmowych certyfikatów Let's Encrypt etc. Zarządzanie samymi usługami wydaje się dla mnie bardziej intuicyjne, niż obecny ,,klikacz" pod adresem panel.home.pl. 

 

ps. Tylko czekać, aż rozpoczną się migracje, czego trochę współczuję :P

Edytowane przez Sebastian
  • Lubię 1
Opublikowano

Home.pl

 

O ile oferta Home.pl w kilku miejscach jest interesująca to zastosowane rozwiązania osobiście uważam za duży niewypał. Rozwiązania Odina i Acronisa zastosowane w Home.pl są nieintuicyjne i dość mocno upierdliwe w obsłudze. Mając testową usługę HomeBackup musiałem sporo kombinować co i jak, skąd co jest i po co. Idea dobra ale wykonanie do poprawy - najlepiej by to działało na autorskim rozwiązaniu.

 

MyDevil.net

 

Testowałem dość krótko głównie po to żeby rozeznać się jak działa ich autorski panel. Wrażenia były zdecydowanie pozytywne. Dobry odbiór wizualny całości, intuicyjne poruszanie się po panelu, zmiana tej czy innej opcji nie jest skomplikowana, nie trzeba siedzieć i kombinować

 

dHosting.pl

 

Autorski panel nieco podobny do tego który ma MyDevil.net. Są pewne różnice w wyglądzie czy funkcjonalności niemniej obydwa PA są do siebie podobne. W ofercie EWH mają skalowanie którego jest proste do opanowania i zarządzania. Chodzą słuchy o planowanych zmianach w wyglądzie i funkcjonalności dPanel.

 

PLESK

 

Przez niektórych zachwalany, mi osobiście nie przypadł do gustu. Mało intuicyjny, ogólnie toporny w korzystaniu.

 

DirectAdmin

 

Stosowany przez wiele firm dość prosty w obsłudze PA. Kiedyś byłem jego zwolennikiem, dziś zaliczam się do osób raczej niechętnych temu rozwiązaniu. Brakuje w nim kilku funkcji które moim zdaniem są dość istotne.

Opublikowano

Ok poniekąd rozumiem do czego sprowadzacie porównanie. Jednak warto rozgraniczyć duże autorskie rozwiązania lub implementacje zautomatyzowanych gotowych systemów. Nie znam panelu home za mocno bo jedyne działania jakie wykonujemy to zmiana rekordu A na nasze adresy IP lub zmiana DNS na nasze i tyle. Jednak wielu usługodawców ma te opcje fajnie zorganizowane czy to w oparciu o whmsc czy inne podobne. Panel końcowy jak cpanel itp tak naprawdę zazwyczaj posiada API i dzięki niemu użytkownik nie widzi samego panelu a jedynie pewnego rodzaju "nakładkę" sterującą wieloma serwerami co przekłada się na konkretne funkcje. home ma rozwiązane to tak na ile byli wstanie powiązać kilkuletnie rozwiązania z nowymi i nie jest to łatwy proces.

Często można zauważyć u usługodawców panel1 , panel 2 itd podobnie jak z systemami webmail 2, 3, .... Lub działa to na zasadzie przekierowania po nazwie domeny użytkownika. Brak centralnego zarządzania nie jest wadą pomimo że ja osobiście nie lubię jak go nie ma i np nie wyobrażam sobie mieć 50 czy 100 serwerów i tyle samo paneli do logowania dla klientów lub bawić się w przekierowania. 

Pomijając rozwiązanie home każdy panel bilingowy posiada moduły i wiele firm w oparciu o panele bilingowe tworzy właśnie centralne środowisko zarządzania usługami. W dużej mierze od usługodawcy zależy na ile jest wstanie rozwiązać własne pomysły i je wdrożyć by to było przede wszystkim proste i przejrzyste.

Nie mówię w tej chwili tylko o panelu hostingowym jakim jest DA, cPanel, Plesk i autorskie chodzi o szersze połączenie tych funkcji.

Bardzo często również się widzi odrębny panel do obsługi DNS , czy panel tylko dla domen co jest dla mnie nieporozumieniem gdy trzeba się zalogować w kilka miejsc by wykonać podstawowe funkcje. 

Specjalnie nie podaje negatywnych przykładów bo każdy robi to co robi i na ile potrafi jednak naprawdę brakuje w wielu firmach smaku. Dla mnie osobiście jeżeli mówimy o autorskich rozwiązaniach to nr 1 jest digitalocean. Mam również i innych faworytów ale pozostanę przy nr jeden.   

  • Lubię 1
Opublikowano

Progreso.pl - ma swój własny panel. Przede wszystkim bardzo czytelny i przyjazny, większość funkcji na wierzchu. No i z tego co pamiętam chodziło na prawde elegancko (szybko i bez błędów)

 
Screeny pod linkami:
https://progreso.pl/img/slide-1.png
https://progreso.pl/img/slide-2.png
https://progreso.pl/img/slide-3.png
https://progreso.pl/img/slide-4.png
https://progreso.pl/img/slide-5.png
https://progreso.pl/img/slide-6.png
https://progreso.pl/img/slide-7.png
 

 

 

  • Lubię 1
Opublikowano

Cześć,

 

na wstępie dziękujemy za szczegółowy opis co się nie podoba w naszym obecnym panelu jak i dziękujemy userowi @Sebastian, że wspomniał o naszej nowej platformie. Do testów nowego panelu na https://beta.home.pl jak najbardziej zachęcam bo to przyszłościowe rozwiązanie i szykujemy tam wiele ciekawych niespodzianek dla klientów. Od siebie tylko dodam, że obecny panel ma swoje duże zalety, ale jesteśmy również świadomi wad. Cóż, nikt nie jest doskonały, ale zawsze staramy się iść za głosem klientów i wprowadzać poprawki tam, gdzie jest to możliwe. Nowy panel to dla nas trochę nowe rozdanie i nowa filozofia. Sama konfiguracja domen wydaje się (po głosach testerów) bardziej dostosowana do współczesnych standardów i potrzeb. Oczywiście prace nad optymalizacją i wyglądem narzędzi wciąż trwają, ale już teraz na beta.home.pl można uruchomić w pełni funkcjonalny hosting z domeną, postawić serwis i ogólnie administrować nim na poziomie, który osiągnęliśmy w obecnym panelu.

 

Co do migracji - mamy w rękawie odpowiednie rozwiązanie, które testujemy :) Na pewno chcemy przeprowadzić ten proces w sposób bezbolesny dla klientów. Innego wyjścia po prostu nie mamy.

  • Lubię 1
Opublikowano

Brzmi ciekawie i liczę, że nas - użytkowników - pozytywnie zaskoczycie tymi zmianami.

 

Dodam po rozmowie z @home_pl że nowy panel w wersji BETA można testować za darmo  pod adresem https://beta.home.pl/hosting/ - cytat: 

 

Cytat

Możesz testować za 0 zł hosting Start - https://beta.home.pl/hosting/ . Nic nie trzeba płacić, wystarczy dodać do koszyka wspomniany start i dokończyć proces. Usługa aktywuje się w minutę i jest dostępna w nowym panelu.

 

Nie pozostaje nic jak tylko skorzystać z możliwości jaką dają. 
 

  • Lubię 1
Opublikowano
20 godzin temu, Pawel_15 napisał:

 

 

DirectAdmin

 

Stosowany przez wiele firm dość prosty w obsłudze PA. Kiedyś byłem jego zwolennikiem, dziś zaliczam się do osób raczej niechętnych temu rozwiązaniu. Brakuje w nim kilku funkcji które moim zdaniem są dość istotne.

 

Z czystej ciekawości, co brakuje Ci w DA? :)

Opublikowano

@Mateusz choćby sposób nawigowania - dodaje konto pocztowe, otrzymuję podsumowanie przeprowadzonego procesu, możesz z tego poziomu powrócić do dodawania kolejnego konta (formularz), ale nie do listy kont pocztowych co jest naturalne... przedstawiłem jeden z drobniejszych przykładów związany tylko z interfejsem...

Opublikowano (edytowane)

Ogólnie Direct Admin  przypadł mi do gustu, jak mam brać hosting to tylko Direct Admin, może temu, że od paru lat tylko na nim pracuje i nie miałem przyjemności na czymś innym (cPanel) lub inne autorskie panele administracyjne.

Z tego co wiem, może już jest trochę przestarzały, ale czytałem, że najstabilniejszy.

Edytowane przez Mateusz
Opublikowano

DA jest ok, tylko ma oldskulowy UI. Cały czas czekamy na redesign, ale jest już rok po pierwszym deadline, który sobie chłopaki wynaczyli i cały czas do produkcji daleko.

 

Poza tym to panel jest raczej ok, nic w nim nie brakuje.

Opublikowano
17 minut temu, nrm napisał:

^^^Ale to jest kwestia słabego UI, a nie tego, że panel jest (technicznie) kiepski.

 

Potwierdzam,  dokładnie tak jest (jak pisałem wyżej miałem na myśli 'interfejs')...   tak uściślając moja wypowiedź...

Opublikowano

Podobno zespół DA pracuje nad nowym interfejsem i zamiast wydać w czerwcu wersję publiczną (pre-Alpha ? ) to zdecydowali się przepisać od nowa. Biorąc pod uwagę fakt, że to DA powinni przepisać to imo dobry krok, nie jestem zwolennikiem ASAP'owych releasów. 

Opublikowano
20 minut temu, Mateusz napisał:

Z tego co wiem, może już jest trochę przestarzały

 

To jest dosyć ogólne stwierdzenie i na ogół uproszczenie oznaczające: ma kiepskie defautowe UI. Fakt, ma. Ale sam panel jest całkiem dobry, można w nim zrobić bardzo wiele, dodać modyfikacje. Jest też w ciągłej developerce, na bieżąco są poprawiane bugi (sam zglosiłem i do 24h był fix (!)) i dodawane nowe ficzery. Wiezie za sobą niestety bagaż wieloletniej dveloperki, starej achitektury, ale nad wyraz dobrze to znosi.

 

14 minut temu, spox napisał:

ale jest już rok po pierwszym deadline, który sobie chłopaki wynaczyli i cały czas do produkcji daleko.

 

Niestety zaczęli go pisać jeszcze raz od nowa ;( stąd opóźnienie. Utkneli na architekturze tego, a przed nimi niestety pewnie jeszcze z milion poprawek UI ;(

Opublikowano

Nie jestem zwolennikiem DA. Nawet mogę śmiało powiedzieć ,że go nie lubię. Mimo wszystko prawdą jest że pomimo stażu kodu i słabego wyglądu panel działa i potrafi wykonać prawidłowo funkcje do jakich został stworzony. Co do wyglądu i faktu że pracują nad nowym można się jedynie cieszyć ponieważ taka zmiana jest już potrzebna. 

Od dłuższego czasu sami wspieramy kilka projektów i jest to raczej w formie hobbystycznej. Od tłumaczeń po wygląd czasem kilka zmian / moduł do danego przedsięwzięcia. Pewnie jak zostaną ukończone będzie super ale niestety czas jest przekładnią ,która ma wpływ na sam wynik. Podobnie jest z DA. Przeniesienie tego by było bezpieczne i ciekawe dla oka wymaga masakrycznie dużo pracy. 

Są fajne nakładki dla DA do whmcs np ta: https://www.modulesgarden.com/products/whmcs/directadmin-extended ,która diametralnie zmienia sposób zarządzania i centralizuje wszystko. Dla chcącego na bazie akurat tego rozwiązania co podałem wyżej można uzyskać naprawdę świetny efekt.

Opublikowano (edytowane)
15 godzin temu, Rafiki napisał:

Progreso.pl - ma swój własny panel. Przede wszystkim bardzo czytelny i przyjazny, większość funkcji na wierzchu. No i z tego co pamiętam chodziło na prawde elegancko (szybko i bez błędów)

 

Nasz panel to Extranet -> jego "kernel" obsługujący całe API śmiga w perlu (pierwszą wersję sam napisałem - do dzisiaj programiści, którzy go rozwijają, mimo, że z pierwszą wersją nie ma już nic wspólnego - dalej mnie za to przeklinają :D

 

Rozpisaliście się o szczegółach domen / DNS w panelach, a my mamy dość ciekawy (jak uważam) edytor DNS, demo (nie wymaga logowania):

 

https://progreso.pl/demo/

 

I dalej -> edytuj na domenie i zakładka "Edytor DNS". Wszystkie pola są edytowalne, można dodawać / usuwać rekordy i dopiero na koniec zaakceptować. Co o nim myślicie? Serio pytam, bo to mój pomysł (wykonanie już nie - za cienki w uszach już jestem na dzisiejsze czasy ;)  w który nikt inny nie maczał palców, stąd jestem ciekaw opinii :-) W demówce nie działa chyba zapis ze sprawdzaniem błędów ale chodzi o sam edytor i możliwości jakie daje (szybkie "wyklikanie" nowych wpisów, edycja innych etc).

Edytowane przez Adam Szendzielorz
  • Lubię 2

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.