Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

PrestaShop czy woocomerce?


Juvenito

Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowuję się powoli do uruchomienia sklepu internetowego i szukam odpowiedniego oprogramowania.  Niestety nie wiem co wybrać. Zastanawiam się nad prestashop, a wordpressem i modułem woocomerce.  Szukam czegoś odpowiedniego dla niedużego sklepu internetowego. Z początkowych kalkulacji wnioskuję, że liczba produktów w sprzedaży nie przekroczy 200. Oczekuje integracji z płatnościami online, modułem wysyłki czy newsletter. Jak widać wymagań nie mam dużych i bardziej skłaniam się ku wordpress z woocomerce, jednak prosiłbym o opinie innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli otwierasz sklep internetowy to skorzystaj z oprogramowania od początku do tego stworzonego (prestashop albo opencart i inne tego typu).

Woocomerce jest dobry gdybyś sprzedawał dosłownie kilka produktów i chciałbyś wpiąć to szybko w swoją prosta stronę wizytówkową na WP.

 

Woocomerce jest stosunkowo słabo zoptymalizowany, problemy z wtyczkami płatności do woocomerce, problemy z importem większej ilości produktów, mniejsza dostępność integracji do programów magazynowych, hurtowni itp.  Jeśli otwierasz "pełnoprawny" sklep internetowy nie widzę żadnego powodu aby wybrać Woocomerce, no chyba ,że później chcesz mieć problemy z migracją danych i dużo dodatkowych kosztów :)

Edytowane przez Rafiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Juvenito napisał:

Przygotowuję się powoli do uruchomienia sklepu internetowego i szukam odpowiedniego oprogramowania.  Niestety nie wiem co wybrać. Zastanawiam się nad prestashop, a wordpressem i modułem woocomerce.  Szukam czegoś odpowiedniego dla niedużego sklepu internetowego. Z początkowych kalkulacji wnioskuję, że liczba produktów w sprzedaży nie przekroczy 200. Oczekuje integracji z płatnościami online, modułem wysyłki czy newsletter. Jak widać wymagań nie mam dużych i bardziej skłaniam się ku wordpress z woocomerce, jednak prosiłbym o opinie innych.

 

Od strony hostingodawcy powiem, że woocommerce naprawdę potrafi przymulić nawet na mocnym hostingu :-) To jest fajne na sklep z pięcioma produktami ;) Presta też jest wymagająca ale odpowiednio skonfigurowana działa szybko i stabilnie przy dużej liczbie produktów i gości online. Zdecydowanie idź w stronę Presty!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prestę polecam jeśli chcesz w miarę bezstresowo i "od ręki" zacząć działać.

WooCommerce bym jednak aż tak nie potępiał jak koledzy. Znam wielu developerów, którzy skarżą się na to, że w Preście są z kolei bardzo brzydko pisane skórki i moduły, że ciężko się w tym "grzebie". Do WP łatwiej namierzyć i szeroką gamę pluginów i dobrą dokumentację i mnóstwo porad. Natomiast wydajnościowo myślę, tak, jak koledzy, że Presta będzie lepsza.

Przy okazji: łap linka, na naszym blogu na pewno znajdziesz kilka porad dla stawiających pierwsze kroki z Prestą, może się przyda:

http://blog.hekko.pl/?s=presta

 

  • Lubię 2
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odkopuję temat :]

Mam podobne pytanie, dotychczas działałem na woocommercie, ale dla sklepów z maks. kilkuset produktami.

W tej chwili mam do obróbki sklep z liczbą ponad 7 tys. produktów. Z tego co rozumiem, dla takiego sklepu lepszym rozwiązaniem będzie presta? Jak jest z dostępnością modułów/wtyczek do presty? Czy wszystkie, nawet zupełnie podstawowe (przynajmniej takie odniosłem wrażenie) są płatne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzysiek napisał:

Odkopuję temat :]

Mam podobne pytanie, dotychczas działałem na woocommercie, ale dla sklepów z maks. kilkuset produktami.

W tej chwili mam do obróbki sklep z liczbą ponad 7 tys. produktów. Z tego co rozumiem, dla takiego sklepu lepszym rozwiązaniem będzie presta? Jak jest z dostępnością modułów/wtyczek do presty? Czy wszystkie, nawet zupełnie podstawowe (przynajmniej takie odniosłem wrażenie) są płatne?

Zależy co rozumiesz przez podstawowe moduły..... podstawowe moduły są zawarte od razu w Preście (gdzie w Woocomerce  do normalnego funkcjonowania sklepu musisz doinstalować co najmniej kilka nieoficjalnych pluginów :) )

Moduły do płatności oraz obsługi są w większości darmowe ale oczywiście jest bardzo dużo albo jeszcze więcej płatnych modułów.

Jak dla mnie dostępność darmowych modułów do PS jest dużo większa niż dla Woocomerce z którym od zawsze były problemy co z niektórymi wtyczkami do płatności (bodajże transferuj albo p24), nie mówiąc o tym ,że większość wtyczek do WooComerce jest pisana przez użytkowników (bo dodatkowe wtyczki do WooComerce wydawane oficjalnie przez Woo są w większości właśnie płatne :) a dla PS jednak większość standardowych modułów wydawana przez oficjalny team presty jest darmowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafiki Fakt, żeby sklep w ogóle zaczął działać, to woocommerce wymaga doinstalowania co najmniej kilku wtyczek. Z prestą miałem może raz czy dwa do czynienia. 

Rozumiem, że przy dużej ilości produktów lepiej już nie bawić się w żadne wordpressy lub joomle, tylko od razu zainstalować Prestę? Chodzi mi w tej chwili, jedynie o obciążenie serwera i szybkość działania serwisu. Nie jest problemem optymalizacja Woocommerca żeby dla kilkuset produktów działał sprawnie, wątpię jednak że wygląda to tak kolorowo przy kilku tys.

 

Edit: Hosting mam w jednej z największych firm w Polsce. Niestety ale z tego co wyczytałem na forach instalacja Presty na ich serwerach wiąże się z wieloma kombinacjami. Dzięki za podpowiedź ale w moim przypadku Prestę póki co muszę sobie odpuścić.

Edytowane przez Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krzysiek napisał:
Edit: Hosting mam w jednej z największych firm w Polsce. Niestety ale z tego co wyczytałem na forach instalacja Presty na ich serwerach wiąże się z wieloma kombinacjami. Dzięki za podpowiedź ale w moim przypadku Prestę póki co muszę sobie odpuścić.

 

Jeśli chodzi ci o home.pl to trzeba zmienić w kilku htaccess wpisy z FilesMatch na Files. I jeśli masz zamiar generować PDFy to trzeba wprowadzić poprawkę bo coś ze ścieżkami było nie tak. I nie działa szybka aktualizacja. Przynajmniej tak było z Prestashop 1.6.1.x rok temu. Poza tym przez 2-3 lata nie było problemu. Ale z ulgą przyjąłem porzucenie home.pl

Edytowane przez nnd.newbie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalowałem preste na home.pl u kilku klientów i nie było większych problemów.
Jak pisał nnd.newbie ważne jest dopasowanie pliku .htaccess (chociaż na samym początku presta będzie działać bez htaccess bo przyjazne linki domyślnie są wyłaczone - więc można spróbować htaccess usunąć wgl. jeśli nie mamy włączonych przyjaznych linków) i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - w panelu home.pl nie może być zaznaczona opcja separacja serwisu jeśli sklep znajduje się po za głównym folderem konta - "separacja serwisu" w home właśnie często wprowadza dużo problemów.

 

Edytowane przez Rafiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopdodobniej pomoże podmianka FilesMatch na Files. W Prestashop 1.6 było to w 3 plikach: module/.htaccess, pdf/.htaccess, themes/.htaccess:

<FilesMatch "\.tpl$">
Deny from all
</FilesMatch>

na 

<Files ~ "\.tpl$">
Deny from all
</Files>

i w classes/Tools.php jest linijka do generowania htaccess którą też trzeba poprawić, bo Ci będzie generowało błędne

<FilesMatch \"\.(ttf|ttc|otf|eot|woff|woff2|svg)$\">
	Header set Access-Control-Allow-Origin \"*\"
</FilesMatch>

 

IdeaWebSerwer nie obsługuje dyrektywy FilesMatch więc się wysypuje. Ja miałem z separacją i działało (chociaż trzeba było się bawić z poprawką ścieżek w niektórych miejscach np. w generowaniu PDF).

 

Nie wiem jak z Prestashop 1.7 - może musisz poszukać w innych miejscach, 

 

Witamy w home.pl :D

Edytowane przez nnd.newbie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Krzysiek napisał:

W moim przypadku na tym serwerze nie udało się przejść nawet instalacji. Po wrzuceniu skryptu na serwer i próbie przejścia na stronę instalacyjną wywala non stop błąd. Czy miałeś może podobny problem i zaznaczenie opcji bez separacji serwisu powinno pomóc?

Ciężko stwierdzić co pomoże a co nie jeśli nie znamy konkretnego błędu ani logów z błędów - wtedy można by dokładnie stwierdzić co jest przyczyną.
Tak jak pisałem wcześniej separacja serwisu na home.pl potrafi przystwarzać wiele problemów (i to nie tylko na preście) więc warto spróbować z wyłączoną opcją.

Usuń też wszystkie pliki .htaccess - po instalacji gdy włączysz przyjazne linki presta i tak sobie go wygeneruje.

Edytowane przez Rafiki
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, krzysiuus napisał:

Panowie nie zaleca się instalacji presty na home nawet na form wsparcia technicznego ps. 

Jeżeli podczas instalacji masz już problemy to nie wiem co będzie podczas dalszego korzystania...

sratytaty ... taką informację to ja też na forum mogę napisać jak nie będe czegoś potrafił :)

 

kilka linków:

www.bemax.pl

www.aida-online.pl

Wszystko to prestashop na home.pl - jak widać działa od kilku lat i klienci nie narzekają...import produktów, wszystkie moduły.... i czego tam sobie zapragną :)

 

Powtórzę się któryś raz i też to co pisał @nnd.newbie - trzeba dopasować pliki htaccess - a najlepiej je po prostu usunąc z wszystkich głównych folderów prestashop - i to wsio.

Po włączeniu przyjaznych linków presta wygeneruje sobie htaccess tylko w głownym folderze i wszystko śmiga jak należy.

 

Home.pl - oni nie mają jakiś kosmicznie innych serwerów :) z tego co kojarzę to po prostu zmodyfikowany apache.

Edytowane przez Rafiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, krzysiuus napisał:

Zainstaluj sobie bardziej zaawansowane rzeczy w sklepie i już całość leży i trzeba grzebać w kodzie szukać przyczyn.  Nie sztuka uruchomić czystą prestę. 

A nie pisałeś ,że nie jest to możliwe i ,że nie zalecają tego ?

 

Bardziej skomplikowany moduł tzn jaki?

Export CSV? import, moduły płatności, zaawansowane filtry wyszukiwania.....wszystko działa ... home korzysta z Ideaserver - który jest zmodyfikowanym apache...cudów nie ma... co tutaj ma nie działać?

 

Co więcej na home.pl z prestą bezproblemowo działa Multistore czy moduły korzystające z API z presty :)

Edytowane przez Rafiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co na to dane rynkowe?

 

Jako głos w dyskusji podpowiem, że od jakiegoś czasu robię duże badania stron internetowych w Polsce i mogę Wam wrzucić na razie takie info, jeszcze nieoficjalnie, że:

1. W Home jak najbardziej działają sklepy Presta.  Są to mniejsze sklepy niż średnia dla Presty -strony mają mniej słów i mniej obrazków. Czas wczytywania w okolicy średniej krajowej. Nie można jednak twierdzić, jakoby nie dało się tam pracować na Preście, bo kilkaset takich sklepów znam.

2. Średnia ogólnopolska dla Presty wynosi 57 obrazków i ponad 1200 słów na stronie głównej, przy średnim czasie otwierania sklepu 1,29 sekundy. (n=3717)

3. Dla porównania w Hekko mamy ok. 58 obrazków, więc minimalnie więcej niż średnia krajowa Presty. Strony otwierały mi się także szybciej, bo średnio ok. 0.8 sekundy.
4. WooCommerce statystycznie wydaje się mniej wydajnym mechanizmem. W skali całego kraju, u różnych operatorów, prześledziłem blisko 2 tysiące stron na WooCommerce.
    Średni czas wczytywania 1,67 sekundy, a więc wolniej niż Presta, mimo, że miały ok. 670 słów i 30 obrazków, a zatem były uboższe niż sklepy na Presta Shop.  (n=1832)
 

Disclaimer: Czasy zmierzone poprzez otwieranie stron na serwerze w jednym z data centers H88, w Poznaniu. Posługiwanie się miarą liczby słów i obrazków stanowi tylko przybliżenie tego, czy sklep jest "duży", czy "mały."  Średnia ma to do siebie, że niektórzy są ponad średnią, a inni poniżej średniej, zatem nie oznacza to, że konkretny sklep zachowa się dokładnie tak, jak napisałem. Wiele zależy od tego, jaka wersja PHP, ile produktów, jaki ruch, ile pluginów itp. Natomiast jest to obraz rynkowej statystyki. Gdyby więc kryterium była wydajność, stawiałbym na Prestę, gdyby wygoda - chyba jednak na WooCommerce.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

https://canonicalized.com/prestashop-vs-woocommerce/

 

Po instalacji presty i pierwszym kontakcie z tym skryptem twierdzę że pod względem wygody woocommerce jest zdecydowanie lepsze. 

 

Dostęp do wtyczki takiej jak "cooming soon" w prescie to koszt ponad 150 zł, a w woocommerce jest to darmowe. Kolejna ważna kwestia to optymalizacja SEO, gdzie w przypadku Wordpress wystarczy instalacja darmowej wtyczki. W presta to koszt ponad 500 zł. Wtyczka cache w wordpress jest zupełnie za darmo. W presta plugin cache to koszt od 100 do 500 zł. 

 

Co do wydajności, jest kilka trików które pozwalają zwiększyć prędkość ładowania woocommerce. Dlatego zanim wybiorę, postawie po prostu dwa środowiska oparte o te dwa skrypty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Juvenito napisał:

https://canonicalized.com/prestashop-vs-woocommerce/

 

Po instalacji presty i pierwszym kontakcie z tym skryptem twierdzę że pod względem wygody woocommerce jest zdecydowanie lepsze. 

 

Dostęp do wtyczki takiej jak "cooming soon" w prescie to koszt ponad 150 zł, a w woocommerce jest to darmowe. Kolejna ważna kwestia to optymalizacja SEO, gdzie w przypadku Wordpress wystarczy instalacja darmowej wtyczki. W presta to koszt ponad 500 zł. Wtyczka cache w wordpress jest zupełnie za darmo. W presta plugin cache to koszt od 100 do 500 zł. 

 

Co do wydajności, jest kilka trików które pozwalają zwiększyć prędkość ładowania woocommerce. Dlatego zanim wybiorę, postawie po prostu dwa środowiska oparte o te dwa skrypty. 

O gustach sie nie dyskutuje ale mi osobiście ciężko stwierdzić ,że Woocomerce jest bardziej intuicyjny skoro to tylko dodatek do CMS...a presta to cały system e-commerce (dwie zakładki w CMS w których upchane są wszystkie opcje kontra osobny pełnoprawny system do ecommerce).

A co do wtyczek.... wszystko co wymieniłeś jest standardowo w preście. Ten system nie potrzebuje wtyczek do SEO bo wszystkie parametry SEO można ustawić w standardzie, to samo tyczy się cache czy stanów magazynów lub tekstów które mają się pokazywać w przypadku niedostępności towaru. Fakt istnieją płatne wtyczki również do tych opcji ale one są tylko udoskonaleniami i tak na prawdę niewiele wprowadzają w tych kwestiach, tym samym to co pisałeś jest po prostu nieprawdą  :)  to właśnie do woocmerce trzeba dokupować wtyczki aby miało to sensowną funkcjonalność (wystawienie faktur, zakupy na firmę, rozdzielenie płatności od dostawy itp) - natomiast w prescie to wszystko masz już na starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie opierałbym decyzji o uruchomieniu sklepu na Presta /Woo na cenie startowej. Z prostego powodu - oba rozwiązania potrzebują jednak kilku inwestycji (szablony/motywy, integracje), każda apka ma swój model biznesowy. W przypadku Woo część modułów jest oczywiście bezpłatna, ale w momencie wzmożonego ruchu Wordpress zacznie mulić i wtedy środki teoretycznie zaoszczędzone na takich modułach musimy zainwestować w infrastrukturę (droższy hosting, VPS, dedyk). Presta może i ma płatne dodatki, ale upraszczając - "starczy" nam na dłużej ze względu na lepszą optymalizację silnika.

 

Tak naprawdę wybór powinien paść na to, co nam najlepiej pasuje jeśli chodzi o obsługę panelu, bezpieczeństwo, wsparcie społeczności. Dla jednego użytkownika ważniejszy będzie Woo (bo zna środowisko), drugi pójdzie w SaaS bo chce mieć wszystko w jednym miejscu.

 

I już dobijając do brzegu - pracujemy intensywnie nad rozwiązaniem wszelkich (ale to już naprawdę wszelkich:)) utrudnień w obsłudze CMS na naszej platformie. Dla WP rozwiązaliśmy praktycznie 99,9% błędów, z jakimi mieliśmy do czynienia w poprzednich latach. Prestę czeka podobna przyszłość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.