Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Jaki panel hostingowy i panel bilingowy


juno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Mam gdzieś w głowie plan na utworzenie kilku usług hostingowych o czym wspomnę odrobinę na końcu. Jednym z ważnych elementów jest odpowiedni wybór panelu hostingowego jak i panelu rozliczeniowego, aczkolwiek ten ostatni może nie być aż taki konieczny przez pewien okres. Nie będę wprowadzał w błąd że nie robiłem rozeznania samodzielnie jednak wychodzę z założenia ,że kto pyta nie błądzi ponieważ mogłem coś przeoczyć. Z mojej strony jeżeli chodzi o panele hostingowe obecnie korzystam z kilku rozwiązań ,które w mniejszym lub większym stopniu jakoś tam działają dla klientów końcowych ,którym utrzymuje blogi , sklepy czy fora internetowe. Jak wspomniałem na początku sytuacja powoli mnie zmusza do określenia konkretnego kierunku rozwoju usług ponieważ wielorakość/różnorodność  stosowanych technologii - paneli hostingowych zaczyna być kłopotliwa w przypadku ewentualnych migracji czy wspólnego DNS. Oczywiście rozmyślałem czy nie uderzyć w jakąś usługę reseller jednak obawiam się ograniczeń i wymuszania rozliczenia dla takiego profilu usług ze względu na obciążenia jakie mogą generować strony.  Czyli brak jasnej kontroli którą obecnie mam na serwerach dedykowanych. Dodatkowo dochodzi utrzymanie czystych adresów IP co w przypadku usług typu reseller jest trudne. Mam nadzieję że określiłem jasno jaki mam problem, od razu uprzedzam że zarówno panel hostingowy jak i bilingowy nie muszą być darmowe . Z przyjemnością przeczytam wszelkie za i przeciw dotyczące propozycji z waszej strony.  Z góry dziekuję        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

1 godzinę temu, juno napisał:

Mam gdzieś w głowie plan na utworzenie kilku usług hostingowych o czym wspomnę odrobinę na końcu. Jednym z ważnych elementów jest odpowiedni wybór panelu hostingowego jak i panelu rozliczeniowego, aczkolwiek ten ostatni może nie być aż taki konieczny przez pewien okres.


Przy tworzeniu usług hostingowych, bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiednich składników, takich jak własnie kwestia oprogramowania. W przypadku paneli hostingowych czy billingowych masz całą masę gotowców i integracji do nich.
 

1 godzinę temu, juno napisał:

Jak wspomniałem na początku sytuacja powoli mnie zmusza do określenia konkretnego kierunku rozwoju usług ponieważ wielorakość/różnorodność  stosowanych technologii - paneli hostingowych zaczyna być kłopotliwa w przypadku ewentualnych migracji czy wspólnego DNS.

Nie bardzo rozumiem - czy utrzymujesz kilkanaście hostów z różnymi panelami i masz problem z DNS? Czy nie prościej byłoby użyć np. CloudFlare'a?

 

1 godzinę temu, juno napisał:

Oczywiście rozmyślałem czy nie uderzyć w jakąś usługę reseller jednak obawiam się ograniczeń i wymuszania rozliczenia dla takiego profilu usług ze względu na obciążenia jakie mogą generować strony.  Czyli brak jasnej kontroli którą obecnie mam na serwerach dedykowanych. Dodatkowo dochodzi utrzymanie czystych adresów IP co w przypadku usług typu reseller jest trudne.

Usługi reseller są odpowiednie dla kogoś, kto własnie nie potrzebuje kłopotać się z pełnym utrzymywaniem całego środowiska. De facto płacisz za dane zasoby, więc wystarczy nakreślić jakich konkretnie potrzebujesz. Jeżeli chodzi o adresy IP, to o ile są indywidualne, to nie powinno być najmniejszego problemu z ich reputacją i to raczej jest standardem.

 

1 godzinę temu, juno napisał:

Mam nadzieję że określiłem jasno jaki mam problem, od razu uprzedzam że zarówno panel hostingowy jak i bilingowy nie muszą być darmowe . Z przyjemnością przeczytam wszelkie za i przeciw dotyczące propozycji z waszej strony. 

Wybierz to, co znasz najlepiej, w przeciwnym wypadku, będziesz mógł się "wyłożyć" przy najprostszych czynnościach. Tak na prawdę nie określiłeś kompletnie żadnych technicznych wymogów czy preferencji (jaki web serwer? Jakieś konkretne usługi, prócz poczty? Obsługa PHP, redis, node.js? Kompilacja czy paczki? etc.), które pozwoliłby doradzenie czegokolwiek innego, zatem pozostają tylko takie "złote rady". W przypadku usług tego typu, warto poświęcić trochę czasu i samemu przetestować jak najwięcej rozwiązań i wybrać najdogodniejsze - te płatne też oferują darmowy trial.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Spoofy napisał:

Nie bardzo rozumiem - czy utrzymujesz kilkanaście hostów z różnymi panelami i masz problem z DNS? Czy nie prościej byłoby użyć np. CloudFlare'a?

DNS to główny problem ponieważ nie mogę zmuszać użytkowników do CF a jednocześnie przy dużej ilości domen logowanie się do wielu profili jest męczące. Na obecna chwilę utrzymuję 8 prywatnych zestawów DNS co właśnie zamierzam zmienić - centralizacja + jeden zestaw.

 

59 minut temu, Spoofy napisał:

Usługi reseller są odpowiednie dla kogoś, kto własnie nie potrzebuje kłopotać się z pełnym utrzymywaniem całego środowiska. De facto płacisz za dane zasoby, więc wystarczy nakreślić jakich konkretnie potrzebujesz. Jeżeli chodzi o adresy IP, to o ile są indywidualne, to nie powinno być najmniejszego problemu z ich reputacją i to raczej jest standardem.

Reseller to opcja i wiąże się to z podpięciem użytkowników pod zasoby których kontrolowanie jest ograniczone. Z adresami IP jest tak że czasem można trafić na czarną listę bo ktoś poleci po całej klasie. Dodatkowo jest problem z rozwiązaniem nazwy hosta dla poczty wychodzącej. Różne konfiguracje - usługodawcy często  wprowadzają w błąd i nagle się okazuje że revDNS jest prawidłowy ale nagłówek jest z adresu IP całego serwera lub prawidłowa konfiguracja po dwóch miesiącach nagle przestała działać. Nie twierdzę że nie biorę takiego rozwiązania jak reseller pod uwagę ale jest to ostateczność i ciężko mi zaufać takiemu rozwiązaniu.

 

1 godzinę temu, Spoofy napisał:

Wybierz to, co znasz najlepiej, w przeciwnym wypadku, będziesz mógł się "wyłożyć" przy najprostszych czynnościach. Tak na prawdę nie określiłeś kompletnie żadnych technicznych wymogów czy preferencji (jaki web serwer? Jakieś konkretne usługi, prócz poczty? Obsługa PHP, redis, node.js? Kompilacja czy paczki? etc.), które pozwoliłby doradzenie czegokolwiek innego, zatem pozostają tylko takie "złote rady". W przypadku usług tego typu, warto poświęcić trochę czasu i samemu przetestować jak najwięcej rozwiązań i wybrać najdogodniejsze - te płatne też oferują darmowy trial.

Strony to głównie PHP, wszystkie inne wypycham na VPS-y by łatwiej ogarniać temat indywidualnie. Serwery web to głównie apache nie licząc środowisk indywidualnych o których wspomniałem. Zarządzanie serwerami nie stanowi dla mnie jakiegoś problemu ponieważ praktycznie ogarniam każdy system linux i sprawnie poruszam się po dokumentacjach technicznych jednak przyszedł czas na centralizacje tych usług zwłaszcza że chce wykorzystać moment migracji na kilka nowych serwerów. Niestety zasoby - zwłaszcza powierzchnia się kończy a i sama technologia to wymusza. 

Specjalnie nie podaje obecnie wykorzystanych paneli ponieważ nie chciałem otrzymać efektu lustra czyli skupienia opinii na mojej liście. Głównie potrzebuje sprawdzonego panelu pod usługi współdzielone.  Wspomniana centralizacja to dodanie wspólnego DNS i uruchomienie DNSSEC o który mam sporo zapytań + panel bilingowy w którym bym powiązał obsługę usług typu VPS. Zdaję sobie sprawę że temat zaczyna być skomplikowany i ostatnie dwa lata były dla mnie przejściem przez mękę. Na obecną chwilę pewien problem poniekąd mi się rozwiązuje ponieważ pozbierałem kilka domen internetowych ,które mają wspólny człon. Kilka z nich jeszcze nie jest moich ponieważ negocjuje cenę odkupienia/przejęcia a domeny + nowe środowisko znacznie ułatwią mi przeniesienie klientów i przyzwyczajenie ich do konkretnych nazw związanych z pocztą , DNS itd i pozwoli może w przyszłości zbudować ciekawą ofertę dla konkretnej grupy docelowej. Nie wydaje mi się bym miał konkurencję ponieważ bardzo mocno się staram by wszystko działało wręcz idealnie ale wspomniana centralizacja i użycie konkretnych nazw domen do ich przeznaczenia pozwoli mi również zbudować jednolity system pomocy. Mam na myśli typowy FAQ. Na dziś patrząc tylko na sam DNS jest to niemożliwe a o serwerach poczty już nie wspomnę.  Co serwer to inna konfiguracja i to jest bardzo mylące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o panel administracyjny to jestem zwolennikiem Pleska. Fajnie się rozwija, obsługuje wiele techonologii tylko jest dość drogi. Panel billingowy to już większy problem. Do naszych rodzimych warunków księgowych żaden nie jest w pełni dostosowany. Zresztą przy tej dynamice zmian w przepisach zdziwiłbym się gdyby był. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja też sporo zastanawiałem się nad wyborem panelu hostingowego, który był mi potrzebny bardziej do ułatwienia pracy z serwerem. Przetestowałem kilka paneli zarówno darmowych jak i płatnych. Mój wybór padł na DirectAdmin i naprawdę polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mcbarlo napisał:

Jeśli chodzi o panel administracyjny to jestem zwolennikiem Pleska. Fajnie się rozwija, obsługuje wiele techonologii tylko jest dość drogi. Panel billingowy to już większy problem. Do naszych rodzimych warunków księgowych żaden nie jest w pełni dostosowany. Zresztą przy tej dynamice zmian w przepisach zdziwiłbym się gdyby był.

Panel Plesk stosuje na serwerach typu VPS pod usługi indywidualne. Robiłem również kilka testów z różnymi konfiguracjami. Podchodzę do niego bardzo ostrożnie ponieważ cPanel i Plesk to tak naprawdę "jedna firma" więc mam obawy czy czasem nie zastosują polityki cenowej dla panelu Plesk podobnej jak jest obecnie stosowana dla cPanel. Technicznie jest to ciekawe rozwiązanie i posiada sporo dodatków i podobnie sporo się dzieje w przypadku aktualizacji ,która potrafi wyłożyć serwer. Wiem z doświadczenia że wszystko jest oczywiście do naprawienia jednak kolejna sprawa  to żałuję że Plesk przestał rozwijać opcję multi serwer. Bardzo mie to interesowało ale jednak chyba odpuścili.

Bardzo długo używałem cPanel i nadal biorę go pod uwagę na nowym środowisku pomimo że na dziś zastąpiłem ten panel innymi rozwiązaniami zarówno darmowymi jak i płatnymi.

8 godzin temu, Matix8981 napisał:

Zazwyczaj hostingi które nie mają własnych paneli billingowych lub hostingowych używają WHMCS/Blesta/HostBill(Polski) oraz DirectAdmin/CPanel(bardzo rzadko).

  WHMCS jest dla mnie praktycznie numerem jeden ze względu na ilość dostępnych dodatków, natomiast HostBill jest bardzo drogi i mam wrażenie że armata typu WHMCS zupełnie spełni moje oczekiwania ponieważ taka bomba w postaci HostBill to już jest za duża. Na pewno fajnie by było posiadać HostBill ale niestety wspomniana cena boli i to bardzo. Instalowałem również panel Blesta lecz on jest biedny taki ponieważ brakuje mu bardzo ważnych podstawowych dodatków które mnie interesują. Mianowicie moduł do obsługi DNS a w przyszłości również moduł do obsługi domen. Ta obawa powoduje że raczej nie zaryzykuje wykorzystania panelu Blesta aczkolwiek cena kusi. Tyle że jak znam życie może to być niezły kanał!

30 minut temu, Kaziu napisał:

Ja też sporo zastanawiałem się nad wyborem panelu hostingowego, który był mi potrzebny bardziej do ułatwienia pracy z serwerem. Przetestowałem kilka paneli zarówno darmowych jak i płatnych. Mój wybór padł na DirectAdmin i naprawdę polecam.

Na dwóch serwerach posiadam DA i nie widzę żadnych rewelacji. Większość użytkowników pamięta jak używany był cPanel więc tęsknią za tymi czasami. Jednak zmiana na DAb była podyktowana jedynie ceną jaką zaproponował cPanel wprowadzając nową politykę rozliczeń. Był to spory szok co spowodowało sporo zmian żeby uciec od kosztów. Czy pójdę w DA? nie wiem jeszcze jednak na korzyć przemawia dedykowane rozwiązanie dla DA w WHMCS. Podobnie jest cos takiego do kupienia dla panelu cPanel i Plesk.

34 minuty temu, Pawel_15 napisał:

Szczerze? Z masówek wolę cPanel, DA osobiście dla mnie to zło. Najbardziej cenię autorskie rozwiązania. Niewiele firm je posiada.

Jak wspomniałem ja tez wolę cPanel natomiast DA niekoniecznie jest lubiany przez użytkowników moich usług. Fakt, DA działa i nie sprawia mi kłopotu ale nie mam zamiaru podejmować decyzji pochopnie , podobnie nie mam zamiaru tracić użytkowników usług bo komuś nie odpowiada panel hostingowy. A tak właśnie się dzieje z DA,jedynie co by mnie ratowało to nakładka w WHMCS wykonana/zmodyfikowana w taki sposób że panel DA byłby wspomnieniem. Korzystam również ispmanager który posiada dostępny panel rozliczeniowy billmanager i panel do obsługi DNS. Wszystko niby świetnie ale co jakiś czas wspomniany panel mi się wykłada i najczęściej dotyczy to prozaicznej funkcji jaką jest dodanie nowej domeny przez klienta. Dzieje się tak zawsze w chwili kiedy naprawdę mam mało czasu by czymś takim się zajmować. 

Ciekawym rozwiązaniem jest ispconfig ponieważ posiada opcję multi serwer jednak dał mi kilka razy w kość ale jeszcze go używam na jednym serwerze. Podsumowując wszystko się kręci wokół kilku graczy i obawiam się że albo wrócę do cPanel + WHMCS albo skorzystam z DA + WHMCS. Plesk może i jest fajny ale mam obawy co będzie za rok, jakie będą ceny tego panelu?

Co do Blesta to chętnie bym przeczytał jak się sprawuje na co dzień, to że ma wiele braków to już sam wiem bo  lista modułów jest dostępna ale realne spostrzeżenia by były pomocne. Ewentualnie może ktoś posiada jakieś indywidualne moduły np na sprzedaż. Widziałem nawet temat o spolszczeniu ,że ktoś takie sprzedaje. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to dajcie znać. Naprawdę chętnie przeczytam każdą opinię lub poradę na temat panelu hostingowego lub ciekawego rozwiązania  dla panelu rozliczeniowego. Na dedykowany/autorski panel to mnie nie stać nawet jak by to była tylko nakładka na samo API dlatego jeżeli już to myślę o wykorzystaniu WHMCS +jakiś gotowy moduł rozszerzający ale pomarzyć zawsze można. Ze swojej strony jeszcze dodam że nie czuję się nawet na siłach by coś takiego stworzyć dla siebie pomimo że co jakiś czas coś tam grzebie ale takie dzieło to już inna liga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, juno napisał:

DNS to główny problem ponieważ nie mogę zmuszać użytkowników do CF a jednocześnie przy dużej ilości domen logowanie się do wielu profili jest męczące. Na obecna chwilę utrzymuję 8 prywatnych zestawów DNS co właśnie zamierzam zmienić - centralizacja + jeden zestaw.

 

W takim układzie pomyśl nad własnymi DNS'ami i zarządzaniem nimi, lub użyć CF'a bez zmuszania użytkowników (np. domeny z jednego konta + integracja).
 

 

21 godzin temu, juno napisał:

Reseller to opcja i wiąże się to z podpięciem użytkowników pod zasoby których kontrolowanie jest ograniczone. Z adresami IP jest tak że czasem można trafić na czarną listę bo ktoś poleci po całej klasie. Dodatkowo jest problem z rozwiązaniem nazwy hosta dla poczty wychodzącej. Różne konfiguracje - usługodawcy często  wprowadzają w błąd i nagle się okazuje że revDNS jest prawidłowy ale nagłówek jest z adresu IP całego serwera lub prawidłowa konfiguracja po dwóch miesiącach nagle przestała działać. Nie twierdzę że nie biorę takiego rozwiązania jak reseller pod uwagę ale jest to ostateczność i ciężko mi zaufać takiemu rozwiązaniu.

 

Dziwne i raczej przeze mnie nie spotykane, żeby usługodawca, który daje możliwość indywidualnego adresu IP dla usługi hostingu www/poczty, nie mógł ustawić helo czy ptr. Reseller może być dobrą opcją, gdy nie chcesz mieć na głowie tak dużo.

Oczywiście możemy tutaj dyskutować o wyższości Blesty nad WHMCS'em, preferencji odnośnie kotów czy psów, ale dalej twierdzę, że lepiej jest wybrać rozwiązanie, które najlepiej znamy w pierwszej kolejności - jeżeli nie, to takie, które oferuje wsparcie na odpowiednim, wymaganym przez nas poziomie lub jest dobrze udokumentowane.

Niestety, dalej nie widzę absolutnie żadnych wymogów technicznych, które pozwoliłby określić czego konkretnie potrzebujesz oraz skalę w jakiej się poruszamy, co pozwoliłoby pomóc w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Nieskromnie powiem, że troszkę tych paneli i rozwiązań przerobiłem i tutaj chciałbym zaprezentować kolejne, ostatnio obserwowane przeze mnie rozwiązanie: https://apiscp.com/ - serdecznie zachęcam do wypróbowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PLESK. Idea może i słuszna ale wykonanie... Nie, PLESKa nie. Działałem na tym krótki czas, widziałem demo. Osobiście wolę już DA i kozła ofiarnego z supportu danej firmy na którego mógłbym zwalać winę za działanie tegoż. Próbowałem się przekonać ale nie ma rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest w wykonaniu Pleska takiego złego? Stare wersje były do bani, ale od co najmniej kliku lat to dla mnie numer jeden. DA też lubie za elastyczność dla administratora, ale niestety zarówno stary jak i nowy interface odrzuca. Szczególnie w nowym nie mogę się odnaleźć, szare czcionki na białym tle są mało czytelne. Niby nowocześnie, ale niezbyt ergonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie obstawiam za własnym serwerem DNS i to jest już prawie pewne o ile nie będę sobie chciał sobie ułatwić życia i nie wybiorę opcji Reseller. Co do WHMCS czy Blesta to jednak ten pierwszy ma solidne wsparcie zwłaszcza patrząc na ilość dodatkowych modułów jak również skalę wykorzystania go na rynku. Nie korzystałem z Blesta na co dzień, jedynie testowo go instalowałem sobie.  Nie bardzo rozumiem czego oczekujesz pytając o warunki techniczne. Wspominałem że usługi współdzielone to apache + PHP , usługa VPS to najprawdopodobniej proxmox. Całość chce spiąć panelem rozliczeniowym + obsługa DNS. Parametry  i lokalizacje serwerów wolę zostawić tylko dla siebie. Jedyne co to chce się poradzić odnośnie panelu hostingowego i ewentualnie poznać wszelkie za i przeciw również w odniesieniu do paneli rozliczeniowych. apiscp widziałem ale traktuje to jako wynalazek ponieważ nie miałem okazji podyskutować na jego temat. Przeglądałem samą ofertę i jego możliwości jak również czytałem  forum. Posiada kilka błędów ale jakie panele ich nie posiadają? ważne jest wsparcie techniczne i w przypadku wymienionym przez ciebie nie jestem wstanie sprawdzić na ile ono działa.

25 minut temu, mcbarlo napisał:

Co jest w wykonaniu Pleska takiego złego? Stare wersje były do bani, ale od co najmniej kliku lat to dla mnie numer jeden. DA też lubie za elastyczność dla administratora, ale niestety zarówno stary jak i nowy interface odrzuca. Szczególnie w nowym nie mogę się odnaleźć, szare czcionki na białym tle są mało czytelne. Niby nowocześnie, ale niezbyt ergonomicznie.

Masz rację że Plesk jest ładny ale na pytanie czy zmiana na panel Plesk jest dobrym posunięciem każdy mi pisze że lepiej już wybrać cPanel. Co do DA jest niechęć od strony użytkowników jednak ten panel działa dość stabilnie dlatego myślę o wykorzystaniu go. Licencja to nie jest straszny koszt dla DA , przy Plesk boli ale przy cPanel boli dość mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo małe doświadczenie z cPanelem, więc tu Ci niestety nie podpowiem. Za to bardzo duże z Pleskiem i DA. Myślę, że warto postawić na Pleska szczególnie jeśli sporo używasz Wordpressa. Generalnie wszystko dziala out of the box, a i jak poszukasz to znajdziesz licencje w lepszej cenie. Obadaj Openprovidera.

 

Co do multiserwera to też nad tym kiedyś rozpaczałem, ale to rozwiązanie zabiło chyba licencjonowanie. Jeśli za node z www muszę zapłacić tyle co za autonomiczny serwer to wole mieć autonomiczny. Zarządzanie bardziej upierdliwe, ale jak coś padnie to tylko część klientów cierpi i łatwiej się migruje/aktualizuje. Bazy danych można dopinać bez problemu i w obecnej wersji z zewnętrznych maszyn - zarówno MySQL, PostgreSQL i MSSQL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że używasz panelu Plesk, ten panel ma implementacje zapasowego serwera DNS + DNSEC, jak rozwiązałeś sprawę DNS dla kilku serwerów o ile masz taki zestaw? Widziałem gdzieś opcje transferu strefy do zewnętrznego serwera DNS wykorzystując skrypt bash , żeby używać centralny serwer DNS np opart o powerdns + MySQL ten natomiast ma fajny moduł dla WHMCS. Pytam z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, juno napisał:

apiscp widziałem ale traktuje to jako wynalazek ponieważ nie miałem okazji podyskutować na jego temat. Przeglądałem samą ofertę i jego możliwości jak również czytałem  forum.

 

I'm not a native Polish speaker, but am the author of ApisCP. If you run into any bugs feel free to get in touch with me at [email protected]😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, juno napisał:

Rozumiem że używasz panelu Plesk, ten panel ma implementacje zapasowego serwera DNS + DNSEC, jak rozwiązałeś sprawę DNS dla kilku serwerów o ile masz taki zestaw? Widziałem gdzieś opcje transferu strefy do zewnętrznego serwera DNS wykorzystując skrypt bash , żeby używać centralny serwer DNS np opart o powerdns + MySQL ten natomiast ma fajny moduł dla WHMCS. Pytam z ciekawości.

 

Jest darmowa wtyczka Slave DNS, która za pomocą rndc aktualizuje strefy w locie. Używam jej do transferu na dwa centralne DNS-y. Kiedyś faktycznie miałem to oskryptowane, ale teraz konfiguracja to kilka kliknięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrypt do DNS znalazłem na github i myślałem że właśnie w tym kierunku powinienem iść ponieważ oryginalne rozwiązanie o którym wspominasz nie jestem pewien czy się sprawdzi w przypadku kilku serwerów. Tym bardziej że mam zamiar użyć WHMCS + moduł do obsługi DNS (powerdns + MySQL) Ciągle myślę o centralizacji tego elementu jakim jest DNS ponieważ w przypadku sprzedaży domen internetowych bez usługi hostingowej DNS byłby dostępny bezpośrednio z WHMCS. Nie miałem wolnej chwili by to sprawdzić ale przymierzam się do tego. Sprawdziłem natomiast polecany przez ciebie panel Plesk + moduł do synchronizacji. Wygląda to nieźle i nawet sam Plesk ma opcje wybrania serwera głównego. Jednak przy konfiguracji Plesk + dwa zewnętrzne serwery DNS nie nadpisuje mi konfiguracji a jedynie tworzy plik DNS cache. Pewnie ma to związek z konfiguracja samego DNS. Dalej nie jestem przekonany czy mam iść w kierunku tego panelu. Może to sprawa przyzwyczajenia do cPanel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralizacja DNS-ów to nie problem z pluginem Slave DNS. Na każdym serwerze dodajesz te same DNS-y. Jak chcesz używać tylko zewnętrznych to dodajesz oba, a z lokalnego po prostu nie korzystasz - w sensie nie ustawiasz go w domenach klientów. Lokalny ma tylko wygenerować strefę i przekazać ją do zewnętrznych serwerów.

 

Przy czym tutaj obsługiwany jest Bind za pomocą rndc. Nie mam pojęcia czy można to za pomocą PowerDNS zrobić. Jak wspiera rndc to pewnie można, ale nie interesowałem się tym nigdy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2020 o 22:47, juno napisał:

Co do DA jest niechęć od strony użytkowników

Śledzę wątek od samego początku jednak nie do końca rozumiem powyższe. Jak często taki użytkownik loguje się do panelu i dokonuje w nim zmian? Wg. mnie jeśli jest to hosting pod tzw. produkcję to jest to sporadycznie. Do celów testowych/deweloperskich wykorzystuje się raczej "inne" rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie to bywa. Są firmy gdzie jest np. duża rotacja ludzi i trzeba pozakładać nowe konta pocztowe, stare pousuwać. Myślę, że znalazłoby się więcej przykładów kiedy często zagląda się do panelu. DA jest specyficzny i niektórym ciężko się odnaleźć. Choć przyznaje, że to jaki jest panel administracjyny zazwyczaj nie jest kluczowe podczas wyboru serwera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mariaczi napisał:

Śledzę wątek od samego początku jednak nie do końca rozumiem powyższe. Jak często taki użytkownik loguje się do panelu i dokonuje w nim zmian? Wg. mnie jeśli jest to hosting pod tzw. produkcję to jest to sporadycznie. Do celów testowych/deweloperskich wykorzystuje się raczej "inne" rozwiązania.

Trudno mi powiedzieć jak często użytkownicy się logują do paneli hostingowych bo szczerze mówiąc tego nie sprawdzam.  Tz niechętnych sygnałów było sporo co mnie trochę zmartwiło, gdzieś kiedyś informowałem o fakcie że mam zamiar ujednolicić  panele hostingowe i tu własnie myślałem o DA jako zamiennik dla tego mojego bałaganu. Nie brałem pod uwagę innego rozwiązania z uwagi na cenę ponieważ DA jest stosunkowo tanie a cPanel niestety drogi i wykonał pewnego rodzaju manewr który mnie zniechęcił.  Pojawił się Plesk na horyzoncie z którym mam do czynienia sporadycznie bo instalacja jest magicznie prosta dlatego przygotowanie małego środowiska na serwerze typu VPS nie wymagała poświęcenia sporego czasu. Nie brałem go pod uwagę ze względów powiązań z cPanel ale z drugiej strony wszystkie indywidualne konfiguracje jakie utworzyłem z wykorzystaniem panelu Plesk działają bez problemów. Głównie te konfiguracje stanowią środowiska inne jak podstawowa obsługa PHP. Nie bawiłem się samym DNS w Plesk do wczoraj gdy stwierdziłem że wygląda to nawet rozsądnie lecz jeszcze testów nie skończyłem na tyle by być pewnym pewnych niezapowiedzianych sytuacji . Oczywiście tęsknie za cPanel i bez dwóch zdań bym dalej polegał na tym rozwiązaniu lecz powiedzmy sobie szczerze zrobili klientów w konia proponując politykę cenową daleką od rozsądku. Obecnie mam dalej dylemat ale postaram się dogłębnie wszystko przeanalizować by ponosić jak najmniejsze koszta związane ze wszelkimi dodatkami  - panele hostingowe, rozliczeniowe itp by skupić się na bezpiecznej obsłudze usług i przede wszystkim dobrać jak najlepsze zasoby serwerowe. Tak by mieć przynajmniej kolejne dwa trzy lata odrobinę spokoju. Usługi hostingowe to wielkie słowo w moim przypadku ponieważ robię to bardziej hobbystycznie ale chyba czas to zmienić. Przynajmniej taki mam plan. Za wszelkie uwagi i propozycję serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.