Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Jak przetestować wydajność hostingu współdzielonego?


kazur

Rekomendowane odpowiedzi

I jest! Opublikowałem właśnie (oczywiście za free) obiecany w innym wątku poradnik. Tym razem: Jak przetestować hosting?

 

LINK: https://jakwybrachosting.pl/jak-przetestowac-hosting/

 

Zebrałem i krótko opisałem w nim 6 testów, które każdy może wykonać na hostingu, aby sprawdzić jego wydajność i szybkość działania:

  • Szybkość (przepustowość) łącza internetowego hostingu
  • Wydajność i szybkość dysków na serwerze 
  • Szybkość serwerów DNS 
  • Wydajność PHP i MySQL (oraz WordPressa) 
  • Wydajność hostingu w pracy pod obciążeniem 
  • Szybkość ładowania stron na hostingu  


Cel tego poradnika jest taki, aby każdy mógł gruntownie sprawdzić i przetestować hosting w ciągu 7 czy 14-dniowego okresu próbnego, który często oferowany przez różne firmy.

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie komentarze i uwagi (tu na forum, na priv, na maila). Może ktoś z Was ma pomysł na inny test hostingu, o którym mógłbym napisać?  Albo pomysł na prostsze/lepsze przetestowanie łącza czy dysku na hostingu współdzielonym?

 

Z góry dzięki za pomoc 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpytywać co minutę jakiś adres zasób (index, podstronę itp) i zapisywać czas odpowiedzi. Wtedy będzie widać czy np. w ciągu dnia strona wolniej odpowiada. Ewentualnie można przygotować jakiś uniwersalny plik php, który coś policzy, połączy się do bazy danych i wykona jakieś query bardziej lub mniej zaawansowane. Ważne, żeby schemat, baza danych i same skrypty były takie same, aby sam benchmark był miarodajny.

 

Może w ramach top100.rootnode.pl byśmy udostępnili badanie szybkości strony czy uptime poprzez takie odpytywanie co minutę @theqkash?

 

image.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kazur napisał:

Cel tego poradnika jest taki, aby każdy mógł gruntownie sprawdzić i przetestować hosting w ciągu 7 czy 14-dniowego okresu próbnego

Hosting współdzielony i VPS jak sama nazwa mówi jest "współdzielony" co za tym idzie nie ma gwarancji, że po jakimś czasie te paramenty się nie  zmienią.

IMHO patrząc od strony potencjalnego  klienta, który chce postawić jakaś stronę firmową warsztatu samochodowego  nie wiem czy będzie potrzebował i będzie miał czas na  aż takie głębokie analizy -  "strona ma działać".

Jeśli klient ma większe wymagania zainteresuje się serwerami VPS lub dedykowanymi  i jego dobór zleci firmie developerskiej, która serwis buduje... Może oni skorzystają z poradnika...  I tym samym dochodzimy do pytania do kogo kierowany jest poradnik.

 

Nasuwa mi się skojarzenie jak zwykle z mechanikiem samochodowym, którego potencjalny klient przychodzi z teczką z zestawem pytań i testów "Jak przetestować mechanika" .... ;)

 

Pozdrawiam Świątecznie

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, mrViperoo napisał:

Odpytywać co minutę jakiś adres zasób (index, podstronę itp) i zapisywać czas odpowiedzi. Wtedy będzie widać czy np. w ciągu dnia strona wolniej odpowiada. Ewentualnie można przygotować jakiś uniwersalny plik php, który coś policzy, połączy się do bazy danych i wykona jakieś query bardziej lub mniej zaawansowane. Ważne, żeby schemat, baza danych i same skrypty były takie same, aby sam benchmark był miarodajny.

 

 

Teoretycznie bardzo dobre rozwiązanie z tym odpytywaniem co jakiś czas serwera. Pytanie, jak może to wykonać zwykły zjadacz chleba? Przychodzi mi do głowy narzędzie takie jak np. updown.io. O benchmarku PHP i PHP+MySQL wspomniałem już w poradniku. Ideałem byłoby jakieś narzędzie, które odpytuje serwer (np. co 15 min) i robi taki benchmark, pobierając i zapisując gdzieś wynik, aby później zobaczyć historię 🙂 

 

22 godziny temu, mrViperoo napisał:

Może w ramach top100.rootnode.pl byśmy udostępnili badanie szybkości strony czy uptime poprzez takie odpytywanie co minutę @theqkash?

 

Pojawia się taki problem, o którym wspomniałem już w poradniku. Można sprawdzać uptime, czy czas odpowiedzi strony głównej hostingu, ale niewiele powie to kondycji samych serwerów, na których uruchamiane są później konta klientów hostingów. Tym bardziej w przypadku gdy hosting schowa swoją stronę za Cloudflare 🙂 

 

10 godzin temu, Mion napisał:

Hosting współdzielony i VPS jak sama nazwa mówi jest "współdzielony" co za tym idzie nie ma gwarancji, że po jakimś czasie te paramenty się nie  zmienią.

 

Jasna sprawa! To, że wykonamy przez 7 czy 14 dni testowych pełno testów o różnych porach, nie znaczy, że chwilę po wykupieniu hostingu na rok nie zaczną się problemy 🙂 

 

@Mion - jest też część klientów taka jak ja, która wymaga od hostingu trochę więcej, ale z drugiej strony odpalanie i administracja VPS to jest za dużo. Dla warsztatu samochodowego "strona ma działać", ale dla osób, które prowadzą biznes online (np. sklep internetowy) liczy się już nie tylko, aby całość działała, ale żeby działała wydajnie, szybko i niezawodnie. Taki niedziałający (albo działający wolno) sklep w black friday czy podczas kampanii reklamowej to realna strata. I chyba w sumie takie osoby będą najbardziej zainteresowane tym poradnikiem 🙂 

 

Wesołych!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kazur napisał:

Taki niedziałający (albo działający wolno) sklep w black friday czy podczas kampanii reklamowej to realna strata. I chyba w sumie takie osoby będą najbardziej zainteresowane tym poradnikiem

Tylko, że to rozwiązuje się / planuje w inny sposób ....  Hosting o określonym budżecie nawet sprawdzany na 100 sposobów nic tu nie zmieni. To pogrzebana jest tematyka chmurowa.

Twój poradnik nie zawiera słów kluczowych jak "autoskaling, skalowanie," itdd  ... A to są pojęcia właśnie związane z tym na co się Powołujesz - nagły wzrost ruchu.

 

Statyczne  testy naparzeniem np apachebench  na PHP >  bazy ni jak maja się do rzeczywistości gdyż baza o ile nie ustawiono inaczej cachuje wyniki zapytania. Co więcej ha hostingu mogą zadziałać mechanizmy anty DDOS blokujące rosnące żądania z danego IP .

 

Ponownie się Napracowałeś nad napisaniem poradnika i zapewne zawiera wiedzę, która przyda się osobą zainteresowanym hostingiem którzy posiadają  określony budżet i maja czas na testy.

 

Jednak całkowicie pomijasz zagadnienia "chmury".... Nie wiem dlaczego.... Ale to są zagadnienia , które IMHO powinny być w wartościowym poradniku ...

 

 

Edytowane przez Mion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.