Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

adminowanie serwerami, jak zaczac ( zapytanie)


Odkurzacz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

 

sledze forum od jakiegos czasu. Na protoplascie bylem zarejestrowany od okolo 2006 roku. 

 

Do tej pory moja przygoda z adminowaniem ograniczala sie zabawami na kompie w domu z ubuntu/gentoo/mandriva/, raz sobie postawilem solarisa z 10 CD czy tam plan9, byly tez

openBSD, freeBSD na starych kompach, z wypiekami na twarzy czytalem prezentacje z meet BSD( starego home), etc..Poniewaz  pracowalem w innych tematach i nie bylo chyba odwagi nigdy nie poszedlem w ten temat glebiej. Pozniej byly studia, jakies stypendia w USA i "kariera" w korpo. Teraz natomiast mam w miare stabilna/nudna robote ktora calkiem lubie ale jednak potrzebuje wyzwania a majac troche czasu postanowilem, ze moze zrobie switch w kierunku adminowania serwerami- idealnie daje sobie na to czas do konca 2022 roku- do tego czasu chcialym zaczac pracowac za pieniadze w tej dziedzinie i isc glebiej jesli sie da.  Wrocilem ostatnio do grania w FPS'y wiec moze dobrym startem byloby wziecie jakiegos VPS'a z KVM pod gre i adminowanie tego, natomiast nie jest to cos na co wylacznie bym sie zamykal. Docelowo nie mialbym nic przeciwko pracy w jakiejs data centre, jestem w miare mobilny i przeprowadzka np. do Holandii (jesli jeszcze istnieje;) ) nie przeraza. 

 

Moze ktos polecic od czego zaczac i w jakim kierunku isc. Mieszkam obecnie w UK, niedaleko Londynu.

Temat meeega ogolny, no ale od czegos trzeba zaczac. 

 

pzdr. 

o/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup serwer, postaw na nim np.: serwer gry (w sumie ja tak zaczynałem). Zabezpiecz sobie to, odfiltruj sieciowo, ustaw odpowiednio uprawnienia, jaile, itd.

Później jakaś orkiestracja tego. Fajnym też zestawem informacji jest https://roadmap.sh/devops

Całkiem sporo informacji, co warto poznać, nauczyć się.

 

Sposobów jest sporo, wszystko zależy co na starcie chciałbyś zrobić - reszta do nauki się znajdzie sama.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie @Odkurzacz, urzekł mnie Pan końcówką "o/" - sam stosuję dawno zapomniane, IRC'owe emotki, zatem zakładam że raczej bliżej Ci do mojej generacji ;)

Przejście z jednej branży na drugą wielu wyszło na dobre, zaś w obecnych, niepewnych czasach IT może trzymać się całkiem mocno.

Tak jak @otlet, zachęcam do dalszej nauki i praktyki w tym zakresie. Warto byłoby poszukać ofert pracy na support czy stanowiska na poziomie "junior" - z wymienioną przez Ciebie wiedzą, bez problemu dostaniesz taką pracę.

Pozdrawiam serdecznie, trzymam kciuki i powodzenia!

\o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci jak ja się wszystkiego uczę. Określam najpierw cel co chcę osiągnąć. Co musi być jak ma działać itp. Później powoli zbieram sobie co do tego potrzebuje i zaczynam z pomocą wujka google po kolei to robić. Np. Zacznij od instalacji podstawowych systemów Centos/Debian. Później zacznij poznawać ich strukturę gdzie co jest.

 

Następnie np. jak chcesz administrować coś pokroju usługami hostingowymi to sprawdzasz w firmach co tam mają. Później zaczynasz powoli instalować wszystko i konfigurować. Na koniec sprawdzasz czy działa i na jakiej zasadzie są zależne usługi między sobą.

 

Na początek ci wystarczy najtańszy VPS + jakaś domena (m.in. do obsługi dns / poczty). Po tym zacznij instalować przeróżne skrypty. Tylko nie jakimś Installatronem tylko normalnie z paczki ze strony producenta, wrzucasz na vps i sprawdzasz czy czegoś nie brakuje skryptom. Np. za niska wersja PHP, więc masz nowe zadanie do swojej listy. Sprawdzasz jak w danym systemie zainstalować inną wersję PHP. Instalujesz. Później pewnie okaże się że trzeba zmienić coś w php.ini, więc studiujesz ten plik. Moduły i inne usługi potrzebne do uruchomienia skryptu.

Masz już skrypt? Lecisz z pocztą czyli np. exim i postfix, najpierw każdy z nich warto sobie sprawdzić jak działa. Później wejdą ci certy na poczte na www itd.

 

I tak sobie lecisz takie małe zadania. Wszystkiego co się sam nauczyłem to w ten sposób a później dochodziło rozwiązywanie problemów moich czy znajomych, którzy trzymali jakieś usługi u mnie w zamian za przekazywanie takich rzeczy do zrobienia.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, spex napisał:

A takie podstawowa sprawa jak zabezpieczenie VPS?

 

Nie no nie róbmy z autora jakiegoś ćwierć inteligenta za przeproszeniem. Myślę że na niektóre rzeczy sam wpadnie lub wyczyta w internecie przy okazji czytania różnego rodzaju artykułów. Nikt mu nie powie tu na forum w jednym poście jak się nauczyć administracją serwerem bo sprawa jest tak złożona że taką widzę będzie przyswajał codziennie przez kilka lat.

Ja opisałem przykład jedynie i zarysowałem go kilkoma słowami. Nie musi być dokładnie w tej kolejności i tak jak ja napisałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, spex napisał:

A takie podstawowa sprawa jak zabezpieczenie VPS?

Uważam, że do administrowania potrzeba mieć pewne predyspozycje. Tak samo jak mechanik samochodowy, który nie ma branżowej smykałki & zamiłowania nie będzie dobrym mechanikiem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.