Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Karty SD na system


mcbarlo

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zainstalowaniem systemu z wykorzystaniem modułu na dwie karty SD. Dokładnie mam na myśli moduł IBM-a: 00ML706 . Czy można bezpiecznie na takich kartach zainstalować Linuxa, który jak wiadomo lubi rzeźbić po dysku? Czy tego typu rozwiązania będą równie trwałe jak dyski SSD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mcbarlo napisał:

Są karty przemysłowe SLC z MTBF 2 mln godzin. No, ale właśnie nie mam przekonania dlatego szukam podpowiedzi czy warto się w to pchać. Kombinacji z systemem plików nie chce robić typu wynoszenie logów na inny storage.

Bez tego, nie będzie to trafiony pomysł. Logi zajadą kartę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@otlet Moja malinka działa już ponad półtora roku na taniej 16GB karcie microSD od GOODRAM'a i jakoś nic się z nią nie dzieje.

 

@mcbarlo Czysto wydajnościowo karty SD nie zbliżają się do SSD więc jeśli zamierzasz choć trochę na nich mielić to pierwsze czego ci zabraknie to będzie to IOPS. A co do wytrzymałości to akurat zależy od samej karty - konsumenckie z reguły to TLC bez żadnych zabezpieczeń, a te do zastosowań przemysłowych to najczęściej MLC z całą gamą zabezpieczeń od S.M.A.R.T. po Wear Leveling.

Edytowane przez Vescer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność to sprawa drugorzędna, bo ma tylko wystartować hypervisor z tych kart. Przemysłowe widziałem SLC Goodrama. Producent serwera dostarcza w zestawie swoje karty, ale dedykuje jest pod vmware, więc nie czy one są wyczynowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że pod sam hypervisor powinny dać radę nawet i te które dostarczył producent. Swoją drogą mi się nigdy nie zdarzyło zabić karty SD samym jej użytkowaniem - wszystkie które mi padły to jakieś starocia które nieużywane przeleżały w pudełku nie wiadomo ile czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten moduł IBM'a to nie ma miejsca na dwie karty SD właśnie dla RAID 1? Myślę że mirror wystarczająco podniósłby niezawodność by nie trzeba było iść w drogie rozwiązania. A jeśli chcesz wykluczyć możliwość awarii i móc spać spokojnie to karty do zastosowania przemysłowego powinny ci to zapewnić.

Edytowane przez Vescer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vescer napisał:

@otlet Moja malinka działa już ponad półtora roku na taniej 16GB karcie microSD od GOODRAM'a i jakoś nic się z nią nie dzieje.

Zgadzam się, moja Pi3 też śmiga na 64GB też od Goodrama od 2-3 lat (przy czym nie chodzi ona 24h), ale wiem, że jest to częsty problem z kartami, ich krótka żywotność ze względu właśnie na zapisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.