Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Monitor 144 Hz a karta graficzna


Pawel_15

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Wczoraj rozpakowałem karton z nowym monitorem (Samsung, 27 cali, WQHD), podłączyłem po HDMI (w końcu nie muszę wkręcać tego kabla :) ), uruchomiłem, działa ale... :) Ze względu na niewiedzę własną przeszarżowałem i wynika z tego że kupiłem zbyt dobry monitor w stosunku do posiadanego komputera. Posiadam kartę graficzną Asus nVidia GeForce 750 Ti 2GB DDR5 która posiada gniazda HDMi i DVI (chyba w dualu). Monitor posiada dwa gniazda HDMI i jedno DisplayPort. Monitor ma częstotliwość odświeżania 144 Hz, obecnie na HDMI ciągnie max 60 i rozumiem że więcej po prostu się nie da i potrzebny kabel DisplayPort. Cały elaborat zmierza do zasadniczego pytania - czy da się jakimiś przejściówkami osiągnąć te 144 Hz czy potrzebna jest nowa karta graficzna z obsługą DisplayPort?

Jeżeli da się jakoś ten temat ogarnąć to przyjmę wasze porady i propozycje, jeżeli nie da sie tego ogarnąć to pozostaje mi kupno nowego komputera (nowej grafiki nie uciągnie mi wymieniony zasilacz 450W a i procek i5 3750 szału nie robi...)

Podczas normalnej pracy monitor działa bardzo dobrze, w niezbyt wymagające gry jakie gram 144 Hz nie jest mi póki co potrzebne więc nie mam ciśnienia że muszę mieć to na już ale z czasem chciałbym móc wykorzystywać pełną moc nowego monitora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nr 1. Aby osiągnąć 144 Hz potrzebny jest dobry kabel w standardzie HDMI lub DP wspierającym odpowiednią przepustowość, która pozwoli przesłać te 144 Hz.

Sprawa nr 2. Aby 144 Hz miało sens karta musi uciągnąć stabilne 144 FPSy. Więc potrzebujesz dobrego sprzętu do tego.

 

Od siebie proponuję iść w stronę standardu DP bo jest mniej problematyczny i tutaj wszystko zależy tylko i wyłącznie od jakości kabla - coś co pozwoli Ci osiągnąć 144 Hz to koszt około 100zł. Nie szedłbym tutaj w nonamowe kable bo one raz mogą działać, a raz nie, brałbym jedynie te z certyfikatem DP - do sprawdzenia na oficjalnej stronie. Podnosi to koszt kabla ale masz pewność, że będzie działało.

 

Nie wiem jaki dokładnie model kupiłeś, ale prawdopodobnie to jest - LC27JG50QQUXEN, jeśli tak to dokonałeś kiepskiego wyboru. Monitor nie ma ani FreeSync ani G-Sync więc karta musi ogarniać więcej niż 144 FPS żeby z tego monitora wyciągnąć co się da, a tym samym będzie w większości przypadków pracowała pod pełnym obciążeniem.

 

Zależnie od tego w co chcesz grać, nie wiem czy GTX 1050Ti da sobie rade z tym monitorem. Tylko sprawa jest taka, że jeśli grasz w mało wymagające produkcje to nie ma sensu kupować takiego monitora. Ogólnie monitory z większą częstotliwością niż 60/75 Hz nie nadają się dla każdego bo nie każdy je wykorzysta. Wszystko zależy od tego w co grasz i na jakim poziomie (rozrywkowo po pracy i w niedzielę, czy to jednak coś więcej i lubisz dłużej pograć z ambicjami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Fizyda napisał:

Nie wiem jaki dokładnie model kupiłeś, ale prawdopodobnie to jest - LC27JG50QQUXEN, jeśli tak to dokonałeś kiepskiego wyboru. Monitor nie ma ani FreeSync ani G-Sync więc karta musi ogarniać więcej niż 144 FPS żeby z tego monitora wyciągnąć co się da, a tym samym będzie w większości przypadków pracowała pod pełnym obciążeniem. 

Dokładnie ten model, sporo cali, duża rozdzielczość, zakrzywiony ekran i w miarę tani... 1350 PLN...

 

24 minuty temu, Fizyda napisał:

Zależnie od tego w co chcesz grać, nie wiem czy GTX 1050Ti da sobie rade z tym monitorem. Tylko sprawa jest taka, że jeśli grasz w mało wymagające produkcje to nie ma sensu kupować takiego monitora. Ogólnie monitory z większą częstotliwością niż 60/75 Hz nie nadają się dla każdego bo nie każdy je wykorzysta. Wszystko zależy od tego w co grasz i na jakim poziomie (rozrywkowo po pracy i w niedzielę, czy to jednak coś więcej i lubisz dłużej pograć z ambicjami).

Ze strzelanek to w zasadzie tylko GTA V obecnie i tylko fabuła bez multi, inne produkcje mnie nie rajcują. Wyścigowe gry też raczej u mnie nie goszczą. Prędzej jakieś strategie, budowanie miast (czekam na ANNO 1800 na ten przykład). Dużo czasu spędzam na grach z serii Trainz ale one są upośledzone na poziomie silnika gry więc i najlepszy sprzęt potrafi wymmięknąć jak gra zrobi out do systemu.

 

Z tego co piszesz to rozumiem że do typowego użytkowania starczy to co jest i po prostu zbierać na nowy komp z wydajną kartą graficzną i wtedy kupić porządny kabel na DP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem spokojnie wystarczyłby Ci monitor z odświeżaniem 60/75 Hz. Lepiej było iść w IPSa który ma lepsze kolory i jest znacznie lepszy obraz, niż iść w odświeżanie. Nie sprawdzam już ale na 95% ten monitor nie jest IPS bo IPSy z dużym odświeżaniem to koszt ponad 4k.

 

Jak masz możliwość to może go zwróć, bo na serio można w tej cenie znaleźć coś lepszego do Twoich potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPSa w FHD można mieć od 600zł. Fakt to nie profesjonalny monitor do grafiki ze względu na gorsze, nierównomierne podświetlenie oraz brak sprzętowej kalibracji matrycy, ale jakość obrazu jest lepsza niż w przypadku matryc TN/VA. Kiedyś jak zestawiłem dwa laptopy, jeden ze zwykła matrycą a drugi z IPSem to nie wierzyłem własnym oczom. IPS miał znacznie ostrzejszy i lepszy obraz, a wiadomo jakie matryce są w laptopach... Poza tym IPS nie męczy wzroku.

 

Podkreślam do profesjonalnych zastosować związanych z grafiką i video lepsze będą IPSy za 4k ze względu na lepsze podświetlenie i kalibrację sprzętową monitora. Jednak nawet do zastosowań półprofesjonalnych, albo nawet do biura lepiej brać IPSa. Dla grafików których nie stać na profesjonalny sprzęt IPS oferuje znacznie lepsze kolory niż pozostałe matryce. Do biura IPS będzie oferował ostrzejszy obraz i mniej męczył wzrok.

Tylko aby to było prawdą, mimo wszystko trzeba dokonać kalibracji takiego monitora. Kalibracji softwarowej metodą na oko. W przeciwnym wypadku efekt będzie odwrotny. Sam to przerabiałem, kupiłem monitor i zapomniałem skalibrować. Przez 3 miesiące nie wiedziałem czemu mnie tak oczy szczypią i się męczą przy pracy z komputerem. Zwłaszcza, że nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem. Okazało się, że zapomniałem skalibrować monitor. Po kalibracji wszystkie problemy ustały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fizyda Bo nie chce mi się iść na np. PuryPC i zakładać tam tematu.  Dwa tematy:

1) Mam G3420, 16GB DDDR, MSI H87-G43 GAMING, MSI Radeon R9 270 Gaming 2G 

I tu pytanie, jak sensownie to jakoś podnieść do góry, tak bym mógł sobie spróbować zagrać w nowsze Assasiny czy BF (ale nie chce max detale itp). Tak odpalić, by po pracy się od relaksować. 

 

2) Drugie pytanie raczej do ogółu. Mam 23" I2369V, i powiem ciągnie mnie by sobie kupić drugi ekran. I teraz pytanie, czy kupić sobie coś innego (nowszego), tak by tylko wysokość ekranu się zgadzała, ale już z tymi freesensami i antymigaczami - oczywiście IPS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - nie wiem nie znam się na takich rzeczach. Generalnie sprzęt budżetowy jest mi obcy i nie wiem co się w tam bardziej opłaca.

2 - zależy do czego potrzebujesz, lepiej dokupić coś o tych samych calach i rozdzielczości. FreeSync/G-sync i tak nie wykorzystasz, inne magiczne technologie zależą od producenta - ja to traktuję bardziej jako marketing, dla mnie istotne są zupełnie inne parametry niż tego typu rzeczy. IPSa polecam zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AFAIK powinieneś spokojnie osiągnąć 144 Hz po HDMI (zarówno karta jak i monitor wspierają HDMI 1.4, czyli 144 Hz na 1080p powinno spokojnie śmigać), ale zostaje jeszcze kwestia wydajności w grach :]. 144 Hz przy natywnej rozdzielczości tego monitora (1440p) po HDMI na tej karcie nie uzyskasz  (potrzebowałbyś HDMI 2.0, a masz 1.4), za to po display port powinieneś dać radę.

 

Zobacz, czy w systemowych ustawieniach rozdzielczości masz w ogóle możliwość wybrania 144 Hz (dla przypomnienia - przy Twoim sprzęcie i po HDMI powinieneś móc to zrobić dla Full HD): https://www.bestusbpoweredmonitor.com/2018/04/20/how-to-set-monitor-144hz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy FHD będzie miał albo czarne paski u góry i dołu, albo rozmyty obraz. W takim przypadku bez sensu mieć monitor w takiej rozdzielczości. Co do uzyskania owszem, uzyska, ale tylko jeśli kabel na to pozwoli. Wystarczy trochę zgłębić temat kabli w internecie. Początkowo też w to nie wierzyłem - bo przecież sygnał cyfrowy. Ale okazuje się, że jak kabel jest kiepsko wykonany to nie pozwala osiągnąć górnych transferów, a w przypadku wyższych częstotliwości wykorzystuje się transfer w danym standardzie praktycznie maksymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.