Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Prezentacja produktów - jaka technologia?


Pawel_15

Rekomendowane odpowiedzi

Tworzę dla znajomego niewielki sklep z produktami wirtualnymi. Zdecydowałem się że stworzę to w technologii HTML + CSS + inne nowe dobrodziejstwa z racji tego że pod tak mała ilość produktów - 20 sztuk to już będzie wow - nie ma sensu stawiać presty, opencarta czy virtuemarta które w obecnej wersji całkiem mnie już odrzuciło. problem z jakim aktualnie się muszę zmierzyć to sposób prezentacji produktu - chcę to zrobić w ten sposób że po stronie mam miniaturkę do powiększenia a po prawej stronie opis składający się z dwóch czy trzech linijek tekstu pod którym będzie znajdował się przycisk PayPal. Jeszcze 10 lat temu bym to zrobił pewnie za pomocą znanego <table></table> ale dzisiaj to rozwiązanie jest nieco ... :) Macie jakieś propozycje? Strona będzie prosta, bez zbędnych wodotrysków i wzorowana na takie nieco starsze strony jakie były w modzie kiedyś ale z wykorzystaniem dzisiejszych technik (bootstrap, jquery etc). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro ostatni raz robiłeś takie rzeczy 10 lat temu, a to ma być sklep czyli z założenia system stabilny, bezpieczny i sprawny. To bym to proponował zlecić komuś kto to zrobi dobrze. Jeśli ma być prosty i mały sklep to WooCommerce, a jak większy to presta. Zabawa w html nie skończy się dobrze, tym bardziej że już masz 20 produktów, a pewnie dojdą kolejne. Gdybyś jednak chciał do tego dodać jakiś backend w php, to rzeźbienie czegoś własnego bez frameworka to też strasznie kiepski pomysł.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zlecenie komuś to jest pójście na łatwiznę. Największa frajda jest wtedy kiedy robisz coś samemu, trafiasz na jakiś problem i go rozwiązujesz czasami konsultując się z innymi ale nie po to żeby zrobili to za Ciebie tylko żeby doradzili, naprowadzili, zapodali pomysł. 

To ma być prosty sklep z nieco archaicznym - aczkolwiek celowo zamierzonym - systemem działania. prosta strona w oparciu o nieskomplikowane technologie, wzorowana na stronach sprzed 10 czy 15 lat, po lewej miniaturka, po prawej opis i przycisk do PayPal, klient kupuje za pomocą PayPala i na maila dostaje link albo plik w archiwum. 

Oczywiście mógłbym zrobić to za pomocą jednego z kilku gotowych rozwiązań gdzie tylko obserwuje się jak pojawia się na PP kasa a reszta robi się sama. Szybciej, łatwiej, mniej roboty. W tym konkretnym przypadku chodzi prostotę i wspominanie lat minionych :)

 

Odpowiadając na zaraz pojawiające się zarzuty - sklep nie ma być głównym źródłem dochodu a skromnym dodatkiem do niego. Ma być prosto, skromnie i "po staremu". Transakcja realizowana przez PP więc o bezpieczeństwo nie trzeba się martwić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Pawel_15 napisał:

klient kupuje za pomocą PayPala i na maila dostaje link albo plik w archiwum. 

I jak zamierzasz to robić w HTML? Jedyna opcja to ręcznie wysyłać maile do kupujących, ale skoro są to produkty online to mija się to z celem. Poza tym mentalność kupujących jest taka, że klikam kupuje i mam do tego dostęp, a nie czekam aż ktoś zaksięguje płatność i mi wyśle produkt.

 

24 minuty temu, Pawel_15 napisał:

W tym konkretnym przypadku chodzi prostotę i wspominanie lat minionych

No to trzeba się zdecydować czy chcesz powspominać stare czasy, czy robić sklep z produktami online.

 

Niestety mamy już XXI wiek i technologia strasznie szybko się zmienia. Nie sposób nadążyć za nowinkami jak się siedzi w tym na bieżąco, a nadrobienie 10 lat to jest kilka miesięcy na samą naukę. Nie chciałem tego pisać, ale 10 lat temu strony się pisało już na div'ach, tabelki to lata 90. W ostatnich 4 latach sam front-end tak przeżył co najmniej kilka rewolucji i wiele się działo, a dodatkowo jest jeszcze 6 trochę nudniejszych lat.

 

Dziś prosta strona, taka naprawdę prosta to jest HTML5, CSS3, JS w wersji co najmniej ES6 czyli razem z tym idzie np. transpiler babel.js, do tego CSS pisze się w SASS (SCSS). Żeby nad tym wszystkim zapanować to jeszcze przydaje się jakiś tusk runner (grunt, gulp) no i jakiś bundler typu browserify. Ewentualnie jeden kombajn typu webpack. No ale to są tylko narzędzia trzeba mieć też pojęcie o RWD i RESTfull. Potem możesz zacząć zastanawiać się jakie frameworki CSS lub JS potrzebujesz o ile oczywiście wiesz do czego i jak je wykorzystać.

No i trochę pominąłem i zapomniałem o AJAX czyli dynamicznym pobieraniu/wysyłaniu danych, ale to częściowo temat związany z rest api.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Matix8981 napisał:

Bootstrap/VueJS/PHP?

 

W zależności od wymagań i oczekiwań, PHP nie musi być wymagany. Sam ostatnio odkrywam ile rzeczy potrafi zrobić webpack z vue, i tak długo póki nie wchodzimy w tematykę baz danych i klasycznej wizji strony internetowej, tak długo można naprawdę sporo osiągnąć statycznym kodem generowanym dynamicznie w oparciu o bardzo skomplikowane czasem źródła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stworzenie tak prostego sklepu jest bardzo proste, prócz pętli z produktami wystarczy zrobić bramke płatności ktora generowała by rekord w bazie a potem drugi skrypt by go aktualizował (zwrotny request ze sklepu, często sam werfikuje takie pola jak cena, ilosc itp w crc) w momencie aktualizacji szedl by mail z zakupionym produktem i przestawiał by flage "wysłano" całośc mogla by się zamknąć w 1 classie bramki 1 modelu zamówienia

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.