Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

OVH i licencja Windows


Poziomecki

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Przemek Jagielski napisał:

A MSSQL Server nowy nie jest też na linuxa? 

 

To ma być produkcyjny serwer, nie chce mi się babrać z tym :)

 

Chcę ujednolicić koszty i po prostu mam serwer dedykowany pod VMki a po co płacić dwa razy za coś co może być na jednym serwerze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licencje dostarczane przez dostawcę usługi czy sam musisz zakupić ? 

Na serwerze będzie działać baza danych i jak uzytkownicy będą się do niej łączyli ? użytkownicy będą się łączyli po RDP aby mieć interakcję z GUI systemu operacyjnego MS Windows ?

 

Nie masz co się cykać z MS SQL Server na Linuxa, działa. Jeśli wybrałeś wersję express to nie będzie to coś super wymagającego więc spokojnie uruchamiaj. Pamiętaj aby zapoznać się dokładnie z dokumentem licencji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem lickę od OVH na sam system, tylko zastanawiałem się czy nie trzeba jakiejś specjalnej na wirtualną maszynę.

Bez RDP. Program zdalnie się łączy do serwera MSSQL Express po logowaniu użytkowników serwera MSSQL. RDP tylko dla mnie.

 

Będzie chwila to przetestuję na linuxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą. Generalnie wygląda to obecnie tak:

 

Jest serwer VPS z Windows Server 2008 R2. Dostęp mam przez RDP i jest postawiony MSSQL Express zdaje się 2014. Wystawiony jest on na niestandardowym porcie i dodane 2 bazy danych i 2 różnych użytkowników. Każdy do jednej z tych baz. W firmie X są dwa komputery które korzystają z jednej bazy i jednego usera mssql. W drugiej firmie Y jest chyba 5 komputerów i wszystkie są na drugiego usera i drugą bazę.

 

Producent oprogramowania sugerował im MSSQL Express i że będzie gites. Ja tylko wdrażałem :)

Chciałem ich teraz przenieść na coś co ma mniej awarii i nowszy system np. 2012 R2 + MSSQL Express.

 

Mam dedyka w OVH pod VPSy. Głównie pod linuxy. Chciałem postawić tam Windowsa tylko kwestia licencji na system. Licencje na SQL to druga sprawa :)

 

Za każdym razem gdy czytam licencje to dostaję ślinotoku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę komentował sytuacji którą opisałeś i obecnie istnieje, jednak powiadom zarządy obu firm żeby zapoznali się dokładnie z wykupioną licencją, ponieważ nie wygląda to ciekawe (robię kilka założeń jednak zapewne poprawnych).

 

Rozumiem że obecnie Ty chcesz obu firmą świadczyć usługę utrzymania bazy MS SQL Express na systemie MS Windows. Interesuje Cię kwestia licencji na system.

 

Zatem cytuję siebie samego: "W celu bycia zgodnym z licencją musisz sam podpisać umowę z MS aby świadczyć usługi na bazie ich oprogramowania. "

 

16 minut temu, Poziomecki napisał:

Za każdym razem gdy czytam licencje to dostaję ślinotoku :D

 

Nie wchodzi zatem w oprogramowanie MS ponieważ strzelisz sobie w stopę. Licencje OSS zwykle są krótsze i bardziej zrozumiałe, a ryzyko że ktoś przyjdzie na audyt jest małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chcę to doprowadzić do porządku. Niestety na starcie obie firmy wybrały (bo korzystają z tego samego programu) rozwiązanie "jak najtaniej".

 

Co do tego " "W celu bycia zgodnym z licencją musisz sam podpisać umowę z MS aby świadczyć usługi na bazie ich oprogramowania. " " to rozumiem że to będzie tylko dla płatnych wersji MSSQL i będzie trzeba zrezygnować z usług Express?

 

A co jeśli każdej z firm udostępnie samego VM wstępnie skonfigurowanego z bazą danych? Oni będą administratorami a ja umyję ręce. To oni będą mogli na swój użytek korzystać bez dodatkowych umów tak?

 

Wiesz ten serwer to mój wrzód na d... Szukam łagodnego rozwiązania jak się wymiksować :) Dając by im osobne VMki i mata, martwa się, działa? działa. To zapewne nie musiałbym nic więcej robić tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Poziomecki napisał:

Co do tego " "W celu bycia zgodnym z licencją musisz sam podpisać umowę z MS aby świadczyć usługi na bazie ich oprogramowania. " " to rozumiem że to będzie tylko dla płatnych wersji MSSQL i będzie trzeba zrezygnować z usług Express?

 

 

Nie. 

 

16 minut temu, Poziomecki napisał:

Wiesz ten serwer to mój wrzód na d... Szukam łagodnego rozwiązania jak się wymiksować :) Dając by im osobne VMki i mata, martwa się, działa? działa. To zapewne nie musiałbym nic więcej robić tak?

 

Sytuacje ma wiele zmiennych, trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć. Według mnie masz dwa wyjścia albo samemu zgłębić zagadnienie licencjonowania oprogramowania które planujesz użyć lub konsultanta do tego zatrudnić który przeanalizuje sytuację i podpowie rozwiązanie lub opisze skutki Twoich proponowanych rozwiązań.

 

Abyś się z tego mógł "wymiksować" nie możesz być stroną żadnej umowy licencyjnej, jeśli jednak fizyczny serwer jest na Twoją firmę to według mnie to mało możliwe.

 

Jeśli wartość zysku nie jest duża to według mnie nie pchaj się w świadczenie usługi na VM z oprogramowaniem MS, a jedynie ogranicz się do administrowania rozwiązaniem gdzie sprzęt i odpowiednie licencje dostarcza zleceniodawca i w umowie wyeliminuj swoją odpowiedzialność z tego tytułu.

Edytowane przez gb1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, poczytam jeszcze te licencje :)

O znalazłem coś ciekawego :) Sporo fajnych rozwiązań pytanie/odpowiedź:

 

http://www.wapro.pl/doc/Licencje_Microsoft_do_Asseco_WAPRO.pdf

Cytuj


Mam zainstalowane oprogramowanie Asseco WAPRO na SQL Express 2012, system operacyjny to Win
Srv 2008 R2. Czy potrzebuje CALi do SQLa?

 

Cytuj

Nie, SQL Express nie wymaga licencji dostępowych CAL, ale Windows Srv tak. Dlatego, żeby opisane
rozwiązanie było legalne z licencjonowaniem Microsoft należy zakupić licencje dostępowe do Windows
Srv 2008 R2 na nazwane urządzenie lub na nazwanego użytkownika.

 

Ciekawie opisane, ale teraz trzeba poczytać jak to jest w uruchomionym na linuxie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o Use Rights, cytowane przypadki dotyczą kiedy End User to jest podmiot który nabył licencję, uruchamia oprogramowanie na dedykowanym do własnych celów całym fizycznym sprzęcie oraz jako organizacja wykorzystuje oprogramowanie na własne cele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.