Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Jakie podzespoły powinien mieć serwer...?


tomaszekzgor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jaką mniej więcej konfigurację powinien mieć serwer/minimalne łącze internetowe/bandwitch do odtwarzania plików wideo?

- 720p

- różna wielkość pliku, przeciętnie od 20 do 300MB/jeden plik

-  MPEG-4

- bitrate: około 3000kb/s

Zakładam, że będzie odtwarzanych jednocześnie 20 plików.

 

Może jakaś konkretna maszynka z OVH? Oczywiście budżet ograniczony ;)

 

Dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez tomaszekzgor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem, który przedstawiasz, jest dosyć trywialny jak na warunki AD 2024. Nie idź w serwer, po co się męczyć.

 

Zamiast tego rozważ dedykowany storage plikowy:

- Backblaze B2 - tani storage, ale odpłatny transfer powyżej darmowego limitu 3x ilość zapisanych danych

- Cloudflare R2 - trochę droższy storage, ale darmowy transfer

 

Alternatywnie, produkt dedykowany odtwarzaniu wideo:

- Cloudflare Stream - płaci się za storage i oglądanie per minuta, a nie rozmiar/rozdzielczość/bitrate plików wideo

 

Alternatywnie, opcja najprostsza:

- dowolny hosting współdzielony - ALE najpierw zapytaj firmę hostingową, czy dopuszczają serwowanie plików wideo

 

Jeśli faktycznie upierasz się przy serwerze, Wolfram Alpha odpowiada, że wymagane łącze dla 20 użytkowników per 3000 Kbit/s, daje minimalne łącze ~60 Mbit/s, co powinno bez problemu dać się obsłużyć nawet najbardziej budżetowym VPS-em (mają zazwyczaj łącza 100 Mbit/s).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, psz napisał(a):

Alternatywnie, produkt dedykowany odtwarzaniu wideo:

- Cloudflare Stream - płaci się za storage i oglądanie per minuta, a nie rozmiar/rozdzielczość/bitrate plików wideo

Pytanie - jak się tam wrzuca pliki  - np bezpośredni upload z strony www i formularza wgraj  / FTP etc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, psz napisał(a):

- Backblaze B2 - tani storage, ale odpłatny transfer powyżej darmowego limitu 3x ilość zapisanych danych

 

Tam jest 10GB pojemności bezpłatnie, czyli za darmo mogę przesłać do 30GB? I czy ten limit jest całkowity, czy obejmuje np. miesiąc i w następnym miesiącu jest liczony od nowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wideo na żądanie masz do wyboru API:

- wskazanie na publiczny URL z plikiem do uploadu

- bezpośredni upload dla plików do 200 MB

- upload przy pomocy protokołu tus dla plików powyżej 200 MB, np. YouTube tego używa

albo panel webowy.

 

Można także wygenerować "magiczny URL", który pozwoli uploadować wideo bezpośrednio przez Twoich użytkowników.

 

W przypadku wideo na żywo dostajesz URL do RTMPS. Cennik dla obu wariantów usługi jest identyczny: $5 per 1000 minut storage, $1 per 1000 minut odtwarzania.

 

8 minut temu, Krystek napisał(a):

Tam jest 10GB pojemności bezpłatnie, czyli za darmo mogę przesłać do 30GB? I czy ten limit jest całkowity, czy obejmuje np. miesiąc i w następnym miesiącu jest liczony od nowa?

 

Limit darmowego transferu jest liczony od ilości przechowywanych danych (uśrednione na miesiąc). Limit resetuje się miesięcznie. Czyli np. jeśli trzymasz 1 GB plików, darmowy transfer będzie 3 GB miesięcznie. Jeśli trzymasz 100 GB, Twój darmowy limit wyniesie 300 GB, etc.

Edytowane przez psz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, psz napisał(a):

Limit darmowego transferu jest liczony od ilości przechowywanych danych (uśrednione na miesiąc). Limit resetuje się miesięcznie. Czyli np. jeśli trzymasz 1 GB plików, darmowy transfer będzie 3 GB miesięcznie. Jeśli trzymasz 100 GB, Twój darmowy limit wyniesie 300 GB, etc.

 

Nooo, ja tam więcej, niż darmowe 10GB na razie nie planuję trzymać, bo powyżej 10GB trzeba płacić, a to ma być tylko do domowych zastosować i żadnych krytycznych usług. Nie chcę się wkopać jak ze Scalewayem, że było za darmo, a potem zaczęli mi faktury przysyłać za rzekome użycie transferu (bez powiadomienia, że coś się zmienia), a do instancji miałem dostęp tylko ja i z niej nie korzystałem po wgraniu danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 20 oglądających (przy bitrate 3000 kbit/s), limit 30 GB osiągniesz w godzinę. Potem już płacisz $0.01 + VAT per GB transferu.

 

PS: Cloudflare R2 również oferuje darmowe 10 GB miejsca.

Edytowane przez psz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

dziękuję za wypowiedzi.

Muszę przyznać, że po przeczytaniu mam mętlik w głowie i muszę wszystko dokładnie przeanalizować.

 

Pomyślałem o dedyku bo nie chciałbym być jakoś uzależniony od tego czy tamtego i jak jeden z kolegów wspomniał - nie chce żeby była sytuacja, że nagle pojawią się ekstra dopłaty bo rzekomo będzie zwiększone zużycie tego czy tamtego.

Wystarczą mi opowieści właścicieli firm którzy sprzedają na Allegro. Rzecz dotyczy firm kurierskich od ktorych dostają kilkutysięczne wezwania do doplaty/zaplaty za rzekome nadwymiarowe paczki. Pomimo posiadania dowodów (filmy, zdjęcia, pomierzone / zważone paczki) to reklamacje są regularnie i w 99% odrzucane.

Nie chcę się władować na minę.
 

Powiedzmy, że to będzie coś na kształt YT, plików będzie 500-1000;

- wyswietlanych klipów będzie jednocześnie około 20,

- klip 2:30min około 20MB,

- klip 20min około 250MB

 

Ile na dobę? ciężko powiedzieć; zakładam, że 8:00 - 00:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szedł w łączę >1Gbs, serwer z SSD oraz HDD, postawił tam minio i cachował te najczęściej oglądane treści na SSD. Jeśli twoja strona będzie posiadała to samo video w wielu formatach i rozdzielczościach to generowałbym je wszystkie na innym serwerze z kartą graficzną (lub przy wgrywaniu do serwisu) aby potem wgrać gotowe pliki na twój serwer storage. Oczywiście wtedy będzie zajmowało ci to więcej miejsca lecz transkodowanie po stronie CPU jest strasznie słabe a kilka osób wybierające jakieś nietypowe wartości może ci mocno obciąż serwer. W takim przypadku będziesz mógł wziąć serwer nawet z najgorszym cpu gdyż pliki będą po prostu streamowane w wersji 1:1 z dysku.

 

Czy to ma być jakiś VOD czy treści będą dostępne dla użytkowników bez żadnego DMR?

Jaka przestrzeń dyskowa cię interesuje? Jaki przyrost? Ile średnio transferu oczekujesz? Czy korzystasz z jakiś gotowych skryptów jak AVideo/PeerTube?

 

Jeśli chodzi o gotowe rozwiązania CDN to dochodzi jeszcze bunny.net. Też mają coś typu Cloudflare Stream lub po prostu storage jak Cloudflare R2. Plusem takiego rozwiązania jest to że transkodowanie jest w cenie. Nie musisz trzymać danego filmu w 10 wersjach tylko trzymasz w jednej najlepszej wersji a bunny.net ogarnia transkodowanie po swojej stronie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się jeszcze rozwiązaniami od AWS na 99% mają wszystko w postaci klocków do zbudowania tego co atm potrzebujesz:

https://aws.amazon.com/solutions/implementations/live-streaming-on-aws/

Cenowo - no cóż albo chce coś zrobić  albo ...

 

23 godziny temu, tomaszekzgor napisał(a):

Rzecz dotyczy firm kurierskich od ktorych dostają kilkutysięczne wezwania do doplaty/zaplaty za rzekome nadwymiarowe paczki.

Morze nie takie rzekome jak się wydaje 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem przez pewien dłuższy czas z Cloudflare Stream. Nie podobała mi się polityka youtube i nadal nie podoba mi się coraz większa cenzura jaka jest tam stosowana i rozważam opcję powrotu do Cloudflare Stream za te kilka dolarów miesięcznie. Treści które umieszczam nie są ani nielegalne ani nie balansują na granicy. Zwykłe gameplaye z gry.

Umieszczanie plików przez panel webowy jest bardzo proste i intuicyjne i idzie dość sprawnie na łączu światłowodowym. Nie miałem zbyt wiele wyświetleń więc nie było dodatkowych opłat. Jedyny minus to ograniczenie jakości do 1080p gdzie nagrywam i publikuję na youtube w 1440p. Ale nie boli to jakoś bardzo mocno :)

 

Przy wymaganiach opisanych w pierwszym poście Cloudflare Stream będzie chyba najlepszym rozwiązaniem - niskie koszta i bez potrzeby użerania się z kwestiami technicznymi serwera. Po prostu ładujesz plik, umieszczasz kod na stronie i to wszystko. Zabawa w serwer to trochę na wyrost ale oczywiście zawsze można dla sportu że się da i działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tweedlex: Dzieki za wypowiedź. Pliki będą w sumie 1080 lub 720p. Nie bedzie kilku wersji tego samego pliku. Storage z 500GB. Bandwitch - nie jestem w stanie wlasnie okreslic :( moge jako tako sprobowac przeliczyć sobie. Łącze pewnie minimum 250Mbs.

 

@Mion i @Pawel_15: zapomnialem dodac, ze platność tylko w PLN jak na razie.

 

Osobiście wolę coś w stylu: serwer A/250-500Mbs/4TB bandwitch. Doplata do nastepnych 4TB - xxx zł.

 

Tylko w sumie dalej nie wiem na jaki procesor zwrocic uwage/ilość RAM itp.

Edytowane przez tomaszekzgor
bold
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tomaszekzgor napisał(a):

@Mion i @Pawel_15: zapomnialem dodac, ze platność tylko w PLN jak na razie.

Amazon AWS pobiera opłaty z podpiętej karty płatniczej np w ING, więc można powiedzieć, że jest to płatność PL ...
I możesz ustawić budżet....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomaszekzgor napisał(a):

To Waszym zdaniem jakie parametry powinien miec serwer?

Ale męczysz temat ... To zależy od operacji JAKIE ma robić serwer. Czy ma na bieżąco przetwarzać dane filmów codeki, czy tylko będzie je wysyłał. Jeśli cały czas będą przybywać filmy do dekodowania , to procesor powinien być i tu masz dwa warianty. Więcej rdzeni i mniejszej prędkości lub na odwrót - konkretnie jaki wariant będzie wydajniejszy tego nie wiem. Do samego wysyłania już strumienia moc procesora możne być IMHO mniejsza. Ważne będą dyski i szybkość odczytu z nich.

 

Kieruj się zasadą "nie od razu Kraków zbudowano"  - postaw produkcje, którą później mając konkretne dane będziesz skalował zatrudniając do tego specjalistów.

--

Pamiętaj, że jak będzie dedyk, to musisz (powinieneś)  mieć admina, wiec dolicz koszt ~ miesięczny administracji 😗
W tym wypadku najprawdopodobniej korzystniej cenowo wyjdzie korzystanie z dedykowanych usług  j/w do strumieniowania danych video. Natomiast jako front-end dla strony odtwarzacza najprawdopodobniej wystarczy nawet hosting współdzielony .

 

Edytowane przez Mion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.