Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Serwer w oparciu o MiniPC z trybem graficznym.


Pawel_15

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pomysł żeby na domowym światłowodzie postawić pełnoprawny - o ile można to tak nazwać bo nie jest to rack 1u z klimą etc - serwer w oparciu o MiniPC od Della czy od HP. Funkcjonalność to typowy webhost jednej strony i jako FTP dla kilku plików. Wiem że jest to przerost formy nad treścią i można porównać to do lotu z Warszawy do Krakowa przez Nowy Jork :) - sensu w tym nie za wiele, ale dla sportu i nazwijmy to idei można. Chodzi mi o coś niewielkiego co można będzie postawić na biurku, przeglądałem na Allegro różne serwery na wyprzedaży i poleasingowe - nowe kosztują tyle co pół mojego komputera, nie zwróci mi się to nigdy więc też nie chcę aż tak bardzo bardzo przepłacać. Cenowo widziałem że jest dość spory rozstrzał, od powiedzmy 350 do 1300 złotych w zależności od jakości i mocy podzespołów. Funkcja która "must to have" to tryb graficzny tak jak w NAS gdzie wszystko mogę sobie wyklikać i ustawić. Wiem że prawdziwi admini działają na konsolach, próbowałem wiele razy i nigdy nie wychodziło. Poza tym jak już wspomniałem - jedna strona oparta na WordPressie i FTP dla kilku plików. Dziennych odwiedzin może 20 nie więcej. Początkowo rozważałem instalację konsoli graficznej albo skorzystanie z AnyDesk ale płacenie 60 złotych miesięcznie to już trochę mocna przeginka. Gdyby to jeszcze na siebie miało zarabiać to dlaczego nie. Mam dwa monitory, jeden robi za główny, drugi za pomocniczy. Podłączę do drugiego i będę mógł przełączać w zależności od potrzeb bez bawienia się w zdalne konsole czy przepłacanie.

Wstępnie wybrałem kilka modeli, oczywiście Windows leci z miejsca na rzecz Debiana czy innego systemu (Ubuntu, openSuSE etc).

 

https://allegro.pl/oferta/komputer-dell-micro-i5-8500-6x3-5ghz-win11-ssd-pc-13816382406

 

https://allegro.pl/produkt/micro-pc-hp-800-g2-tiny-i5-32-gb-512-ssd-win10pro-d7cd8667-19c3-49cb-97d6-b7ee56be3655

 

https://allegro.pl/oferta/maly-mini-komputer-pc-dell-optiplex-3050-micro-i5-7500t-16gb-512ssd-win10-13725012626

 

Nie ma to być demon wydajności i szybkości który będzie trzymał nie wiadomo co ale też chciałbym żeby działało to po prostu normalnie bez zwiech czy czekania aż coś przemieli i zatrybi.

 

Zdaję sobie sprawę że każdy który doczyta do tego miejsca zada sobie elementarne pytanie - "ale po co?". Jak już wspomniałem - dla sportu ale bez zbędnego bardzo przepłacania. Ewentualnie drugi argument - częściowe spełnienie pradawnego marzenia sprzed 19 lat kiedy miało się łącze 128/64 o własnej małej "serwerowni".

 

Wszystkiego dobrego dla wszystkich w 2024 roku :)

A, no i uptime 100% w Waszych firmach i serwerach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pawel_15 napisał(a):

Funkcja która "must to have" to tryb graficzny tak jak w NAS gdzie wszystko mogę sobie wyklikać i ustawić.

 

Trochę mylisz pojęcia. Tryb graficzny to zupełnie coś innego niż graficzny konfigurator usług które ci się akurat wymarzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawel_15 napisał(a):

Funkcjonalność to typowy webhost jednej strony i jako FTP dla kilku plików. [...] Okej, ale docelowa zasada chyba jest podobna jeżeli chodzi o efekt końcowy jakim jest brak konieczności grzebania w konsoli..

Sugeruje na serwerze zainstalować panel hostingowy do wyboru:
https://hestiacp.com/
https://www.ispconfig.org/
https://cyberpanel.net/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Pawel_15 napisał(a):

Okej, ale docelowa zasada chyba jest podobna jeżeli chodzi o efekt końcowy jakim jest brak konieczności grzebania w konsoli.. Jak dalej źle brnę to proszę popraw :)

 

No... totalnie podobna nie jest. To, że zainstalujesz sobie z graficznego kreatorka serwer www Apache czy serwer bazodanowy MySQL nie spowoduje, że nagle pojawi się do niego graficzne narzędzie administracyjne do zarządzania nim; dalej będziesz musiał sobie albo edytować pliki z konfiguracją (tylko no nie w edytorze tekstowym w konsoli a jakimś graficznym "notatniku"), albo znaleźć dodatkowy program który będzie to ułatwiał. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam rozumieć tę różnicę. W NAS mam wszystko w czytelnej nazwijmy to desktopowej wersji gdzie idzie wszystkim zarządzać. Tutaj będę miał środowisko graficzne bez konieczności klepania wszystkiego w konsoli (albo minimalną ilość komend) z edycją w graficznym "notatniku". Taki jest zamysł i tego jestem świadomy. Panel do zarządzania już samymi usługami to osobna kwestia, pewnie wejdzie DA na najtańszej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pawel_15 napisał(a):

Tutaj będę miał środowisko graficzne bez konieczności klepania wszystkiego w konsoli (albo minimalną ilość komend) z edycją w graficznym "notatniku".


Wg mnie zaskoczysz się dość negatywnie ileż to tych komend w konsoli będziesz musiał jednak wydać aby te usługi skonfigurować ;) na pewno nie będzie to działało tak jak w synology że chcesz wordpressa - pyk - się instaluje czy chcesz dodać użytkownika ftp z dostępem do konkretnego katalogu - pyk, samosięzrobi. 
 

Przed inwestycjami w zakup minipc uruchom sobie na swoim dotychczasowym kompie np. ubuntu live - ono będzie z graficznym środowiskiem - i tam spróbuj to skonfigurować i zobacz, czy taka zabawa jest dla ciebie frajdą. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Pawel_15 napisał(a):

Tutaj będę miał środowisko graficzne bez konieczności klepania wszystkiego w konsoli (albo minimalną ilość komend) z edycją w graficznym "notatniku"

Panele hostingowe jakie linkowałem mają instalator oprogramowania LAMP z konsoli SSH. W praktyce potrzeba wkleić jedną komendę i instalator zrobi resztę roboty na serwerze w OS.
Resztą Zarządzasz z poziomu interfejsu "graficznego" z poziomu przeglądarki www jak w DA z tym, że za free: Demo: https://demo.hestiacp.com:8083/login/

 

Opis instalacji: https://hestiacp.com/install.html

Nagrania na Youtube:

https://www.youtube.com/results?search_query=hestia+cp+Install

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W biznesplanie trzeba doliczyć roczny koszt energii elektrycznej serwerka pracującego 24h (pewnie wyjdzie ze dwie stówki). Z grubsza to samo, co chcesz, można postawić na budżetowym/darmowym VPS, tutoriale są w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tom X napisał(a):

W biznesplanie trzeba doliczyć roczny koszt energii elektrycznej serwerka pracującego 24h

Tu Masz super tanie VPS o dobrych parametrach: https://contabo.com/en/vps-b/


Jak Chcesz coś na rok za free to EC2 ale parametry ma słabe >   750 hours per month for 12 months with the AWS Free Tier

https://aws.amazon.com/ec2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że mi chodzi o to żeby mieć go fizycznie na biurku a nie kupić w jakiejś firmie.

Póki co poważnie rozważam to co napisał @kafi bo się nakręciłem żeby sobie taki bajer sprawić a szkoda by było wydać jednak te parę stów na coś co albo pójdzie w kąt albo wyląduje na Allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raspberry Pi 5? Mało miejsca na biurku, mało prądu ciągnie. Linux, można sobie panele z listy powyżej doinstalować. Wydajność wystarczająca dla okazjonalnie odwiedzanej strony, no i można sobie podpiąć dysk SSD w obudowie USB 3.0.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RPi? Spoko.

 

Ale jeśli chcesz miniPC aby hostować jedną stronę to też nie trzeba szukać sprzętu ponad 1000zł. Sam szukałem serwera do HomeAssistanta i na olx kupiłem intel NUC z i5 3gen ze niecałe 300 zł. Około 10-15W bierze prądu i spokojnie wystarcza do takich podstawowych rzeczy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dołożę swoje 5 groszy. Mam w domu taki mały komputer który uzbroiłem pod swoje potrzeby. Mówię tu o HP Elite Desk 800 G4 mini który w oryginalnej konfiguracji posiadał procesor i3 /4 GB RAM i 256GB HDD.  Jest cichy co jest ważne i nie kosztuje kokosów biorąc pod uwagę możliwości rozbudowy. W moim przypadku wymieniłem procesor na i7 8700T / 32GB RAM /  2 x 2TB nvme + 4TB SSD. Obecnie ten mały komputer robi za serwer na bazie proxmox. Był moment że nie restartowałem go ponad rok i śmiga aż miło. Dlatego polecam! Jeżeli nie masz zamiaru rozbudowywać to możesz kupić sobie wersję G3 w której głównymi różnicami jest fakt że masz tylko jedno gniazdo NVME na dysk zamiast dwóch. 

Odnoście panelu do zarządzania jeżeli już ogarniesz komputer proponuję zastosować keyhelp. Prosty i lubi  systemie debian i również jest po polsku. Łatwość instalacji  i bezawaryjność klasyfikuje go nieźle względem pozostałych paneli które są na rynku. Jest wersja płatna tego panelu ale według mojej skromnej opinii zbędna inwestycja ponieważ darmowy spokojnie wystarcza do konfiguracji wszystkich niezbędnych elementów jakie wykorzystuje się na usługach hostingowych. Miłej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.