Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

SuperMicro Serwer - prośba o opinię


Mattpl

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam do koszyka serwer ale pierw chciałem zaczerpnąć informacji o producencie SuperMicro, wcześniej używałem Fujitsu i HP a SuperMicro aktualnie cenowo wychodzi b.dobrze. Poczytałem i jakościowo jest ok, produkują chyba nawet płyty dla Della? Jakieś opinie z praktyki?
Konfiguracja, którą sobie stworzyłem:
Xenon E-2226G 3.4G 12M
64Gb Ddr4
Kontroler pod Raid AOC-S3008L-L8I
WS2019 E
2x ssd 960gb
Zasilanie redundantne 

 

Docelowo obsługa softu z bazą pgsql. SSD spięte w raid 1. Pytanie dodatkowe czy baza przy raid 1 to spoko rozwiązanie bo zastanawiam się czy nie zabrać 4x ssd 480 i spiąć to w raid 10 na jednej partycji systemu a druga pod bazę. 

Aktualnie stara maszyna spięta jest w sprzetowy raid1 na dyskach satach i od ok 5 lat nie było z nimi problemów, ilość operacji IO raczej w stronę odczytu.

 

//Edit Tzn. ja jestem za raid10, ale budżetowo przy powyższej konfiguracji jestem już na styku a wrzucenie zamiast 4x 480 to wystrzeli cenę o ok 1k

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Supermicro działa, sprzętowo raczej jest ok, ale jeśli chodzi o oprogramowanie to tragedia. KVM/IMPI potrafi zniknąć z sieci, upgrade biosu, lub BMC potrafi uwalić zarządzanie. Zarządzanie muli i KVM nie działa stabilnie. Ale jeśli wstawisz i nie będziesz ruszał, to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.11.2021 o 00:09, sebak napisał:

Supermicro działa, sprzętowo raczej jest ok, ale jeśli chodzi o oprogramowanie to tragedia. KVM/IMPI potrafi zniknąć z sieci, upgrade biosu, lub BMC potrafi uwalić zarządzanie. Zarządzanie muli i KVM nie działa stabilnie. Ale jeśli wstawisz i nie będziesz ruszał, to działa.

Nie zgodzę się, zarządzam sporą ilością SuperMicro w tym momencie i działają bardzo dobrze - a zwłaszcza Twoja bolączka z KVM / IPMI. 
I chyba na dobrą sprawę wszystko zależy od tego jaki masz osprzęt, zwłaszcza jeśli chodzi o mobo. 

Tym bardziej, że aktualizuję na bieżąco w miarę BIOS i soft IPMI :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, l3szcz napisał:

Tym bardziej, że aktualizuję na bieżąco w miarę BIOS i soft IPMI :)

Ja ostatnio miałem pierwszy raz kontakt z ich IMPI i wszystko spoko, choć trochę mnie z tropu zbiło, iż potrzebujesz exstra licencje, by robić zdalny update biosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że rzeczywiście ogromny nacisk jest na wsparcie - zwłaszcza w firmach/urzędach gdzie nie ma dedykowanego personelu do serwerów.

Nie zgodzę się, że Supermicro jest tańsze. Zrób sobie jakikolwiek build i zobaczysz, że cena jest lekko kilkadziesiąt procent wyższa od konkurencji - pomijając koszt wsparcia.

Również nieprawdą jest, że Supermicro nie jest popularne. Owszem mniejsze firmy nie kupią tego ze względu na powyższe powody. Jednak jeśli mówimy o dużej skali to ogromna część dostawców jedzie na Supermicro, OVH, Online, ATM. Rzuć sobie okiem na jakiekolwiek zdjęcie z DC tych firm a sam zobaczysz.

Obecnie można zauważyć, że sporo firmy idzie w OCP, lub całkiem customowe rozwiązania(Hetzner).

Co do zarzutu o tym, że jest tego mało na rynku. Jasne, że jest! Widziałeś, żeby duzi dostawcy sprzedawali sprzęt? Oni go tak wyeksploatują, że to się potem nawet na złom nie nadaje(linie kimsufi czy SoS).

 

Edytowane przez davee
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, davee napisał:

Z mojego doświadczenia wynika, że rzeczywiście ogromny nacisk jest na wsparcie - zwłaszcza w firmach/urzędach gdzie nie ma dedykowanego personelu do serwerów.

Nie zgodzę się, że Supermicro jest tańsze. Zrób sobie jakikolwiek build i zobaczysz, że cena jest lekko kilkadziesiąt procent wyższa od konkurencji - pomijając koszt wsparcia.

Również nieprawdą jest, że Supermicro nie jest popularne. Owszem mniejsze firmy nie kupią tego ze względu na powyższe powody. Jednak jeśli mówimy o dużej skali to ogromna część dostawców jedzie na Supermicro, OVH, Online, ATM. Rzuć sobie okiem na jakiekolwiek zdjęcie z DC tych firm a sam zobaczysz.

Obecnie można zauważyć, że sporo firmy idzie w OCP, lub całkiem customowe rozwiązania(Hetzner).

Co do zarzutu o tym, że jest tego mało na rynku. Jasne, że jest! Widziałeś, żeby duzi dostawcy sprzedawali sprzęt? Oni go tak wyeksploatują, że to się potem nawet na złom nie nadaje(linie kimsufi czy SoS).

 


Dopowiem troszkę #offtop: OVH generalnie oprócz Supermicro używa płyt Asrocka i Asusa - również ze względu na IPMI i customizację.
Oczywiście leasing i warunki u resellerów przy Supermicro na różnych rynkach, w różnych warunkach są mniej lub bardziej korzystne, no ale kto ma jaki deal to jego sprawa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.