Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

ZohoMail i Własna domena


matek7323

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie jak można ustawić Rekordy MX i SPF na stronie "domeny.pl"
3 Podpięte strony pod tą domenę działają bez problemu ale nie mogę podpiąć zoho maila 
Pocztę też mam podpiętą na chwilę pod tą domene ale z nazwy.pl 
 

Czy ktoś mógł by mi wytłumaczyć czy da radę to jakoś skonfigurować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź czy to co dodałeś (czyli wpisy MX i SPF) się propaguje. 

Użyj obu:

https://mxtoolbox.com

https://dnschecker.org

 

Ten pierwszy sprawdzi Ci wpisy, ten drugi Cię poinformuje czy się propagują i na jakim jest etapie.

 

Jeśli Ci nie zwraca odpowiednich wartości to rozkminiaj co nie tak zrobiłeś w domeny.pl.

 

Jeśli zwraca twoje wpisy, ale Zoho się dalej burzy to sprawdzaj czy wartości są poprawne. Powinieneś mieć 3 wpisy MX:

mx.zoho.eu

mx2.zoho.eu

mx3.zoho.eu

 

i jeden SPF

v=spf1 include:zoho.eu -all

 

(Aczkolwiek ja bym zmienił -all na ~all)

 

Jak w MXtoolbox i dnschecker ci zwraca już poprawne wartości to czekaj aż Zoho to załapie, albo pisz do nich.

 

PS. W Zoho masz też włączony  DKIM. Żeby działał musisz dodać też klucz publiczny DKIM do strefy DNS. W przeciwnym razie będziesz podpisywał emaile, ale nie będzie możliwości  weryfikacji podpisu.

PS 2. Dobrze też dodać rekord DMARC

Edytowane przez nnd.newbie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-all to hardfail, ~all to softfail

1) Wpis SPF podany wyżej autoryzuje tylko serwery Zoho do wysyłki poczty, pomija nawet adres z rekordu A który standardowo jest dodawany. Przed ostatecznym ustaleniem które serwery będą wysyłać pocztę i pełnego uzupełnienia wpisu SPF na prawidłowy, zostawiłbym softfail

2) Poczta forwardowana dalej przez odbiorcę zawsze nie będzie zgodna z SPF, a forward to dość popularny mechanizm stosowany przez wielu (sam mam parę forwardów na gmaila). I na razie nie ma na to dobrego rozwiązania, choć powoli wdrażany jest SRS (Sender Rewriting Scheme).  Więcej wytłumaczone dlaczego jest problem z forwardem i SPF tutaj: https://www.smarthost.pl/mechanizm-spf-dla-przekierowan-poczty-forward-czyli-srs-na-serwerach-smarthost-pl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc teraz ruszyło wszystko, nie mam pojęcia co go blokowało, możliwe jest to że 2 rekordy MX z innego dostawcy blokowały tą pocztę ? 
W sensie jeden był od nazwa.pl a drugi od yandex i trzecie był zoho. A jak zostawiłem tylko od zoho to wszystko zadziałało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w pełni zrozumiałem co zrobiłeś, ale jeśli miałeś kilka różnych wpisów MX to:

1) Ten z największym priorytetem (czyli najmniejszym numerkiem) będzie używany w pierwszej kolejności. Pozostałe tylko jeśli podstawowy serwer nie działa. Jeśli wpis z największym priorytetem nie był od ZOHO to był błąd.

2) Jeśli dwa lub więcej wpisów ma ten sam priorytet to poczta będzie dzielona pomiędzy nie.

 

Ogólnie kilka wpisów MX wskazujących na różnych dostawców to raczej błąd. Kilka wpisów jest stosowane przez dużych operatorów do rozkładania obciążenia, albo wskazywana serwerów zapasowych. Możliwe, że ZOHO od razu odrzucił taką konfigurację, jeśli zobaczył kilka innych wpisów MX poza jego.

Edytowane przez nnd.newbie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, spex napisał:

Co rozumiesz przez forward na gmail?

Przekierowania z innego adresu na skrzynkę w gmail. Prywatnie mam tak zrobiony np. adres uczelniany przekierowany na skrzynkę  w gmailu (teraz bardziej z sentymentu, bo już dawno po studiach, ale kiedyś dla wygody).

 

11 godzin temu, spex napisał:

I takie ogólne, czy priorytety MX muszą być wielokrotnością 10? Kiedyś z taką informacją się spotkałem MX 10, MX 20 itp. Czy to może być też MX 1, MX 2? 

 

Nic mi o tym nie wiadomo, ja właśnie spotykałem się z innymi opiniami, że to nie ma znaczenia. Możliwe, że tak się przyjęło bo zostawia się przestrzeń na ewentualnie dodanie innych? A może jest tego inna przyczyna. Spotkałem się w niektórych hostingach, że w ogóle nie da się ustawić priorytetu ręcznie (tylko podawało się main i secondary) lub można wybrać wartości w zakresie 1-9. Tak ustawiałem i też działało. Nawet Google w swoim helpie instruuje  jak mamy ustawiać priorytety jeśli się nie da standardowo: https://support.google.com/a/answer/174125?hl=pl

Edytowane przez nnd.newbie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.