Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Odświeżanie w 144hz


Adwe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem od jakiegoś czasu posiadam nową kartę graficzną  rtx 2070. Po wymianie nie mogę mieć 144hz. Mój monitor to zowie xl2411. Wcześniej z dużo gorszą grafiką: 750ti  144hz miałem ale wtedy karta była podłączona przez kabel dvi. Obecnie karta i monitor  są podpiętę kablem hdmi 1.4. Wymieniłem kabel na inny, patrzyłem w ustawieniach wyświetlania, na panelu kontrolnym nvidii oraz próbowałem zrobić własną rozdzielczość niestety nic nie pomogło. Proszę o pomoc. Nie mam pewności do kabla bo był kupowany z allegro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HDMI 1.4 Ci nie obsłuży 144 hz, zaledwie ~83 przy 1440p, i ~120 przy 1080p. Żeby osiągnąć 144 na 1080p potrzebujesz DVI lub displayporta, a przy wyższych rozdziałkach i 144 hz to już wyłącznie displayport.

 

Ewentualnie HDMI 2.0 ma wyższą przepustowość i pewnie też się sprawdzi, ale ja nigdy fanem HDMI nie byłem.

Edytowane przez Archi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynność, zwłaszcza w grach. Wyższe odświeżanie oznacza wyższą, zauważalną płynność animacji, o ile masz sprzęt który odpowiednio dużo ramek na sekundę renderuje. Obecnie pracuję na dwóch monitorach obok siebie, starszym 60Hz i nowszym 144Hz i nawet w systemie widać obok siebie różnicę w płynności.

 

A wysokie rozdzielczości to oczywiście ostrość obrazu w przypadku gier ;)

Edytowane przez samu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, theqkash napisał:

Może nieco odejdę od tematu, ale nigdy się tym nie interesowałem jakoś bardzo mocno - dlaczego tak forsowany w ostatnim czasie jest 144Hz i ogólnie wysokie częstotliwości ? Co to realnie daje?

 

Przeskok z 60 hz na 144 hz w moim przypadku uważam za większy nawet od 720p -> 1080p, i porównywalny z przejściem z TN na IPS. 144 Hz znacząco zwiększa płynność wyświetlanego obrazu, przede wszystkich w grach, ale nawet codzienne użytkowanie, w tym ruchy myszki są widocznie płynniejsze do tego stopnia, że po kilku dniach używania 144 hz jesteś w stanie bezproblemowo powiedzieć czy monitor wyświetla 60 czy 120+ po samej płynności kursora.

 

Oczywiście prym dalej wiodą gry, bo nikt normalny 144tki do desktopa czy filmów (które 60 i tak nie przekraczają) nie kupuje, ale jest to bardzo istotny upgrade, który daje masę radości z zauważalnie wyższej płynności rozgrywki. Ja osobiście jeśli mam ku temu możliwość jestem skory umyślnie sobie zmniejszyć jakość grafiki tylko po to, żeby gra trzymała stałe 100+ FPS, zamiast zwyczajnych 60.

 

Wrażenia będą subiektywne, bo dla każdego człowieka liczy się coś innego, ale ja osobiście głęboko polecam jeśli lubisz sobie w coś popykać w wolnym czasie, i nie masz problemów z osiągnięciem 60 FPS w obecnie w interesujących Cię tytułach. Pograj 15-30 minut w 30 FPS, przejdź na 60 i zobacz różnicę, przy 120+ będzie podobny efekt, ale jeszcze bardziej wyolbrzymiony bo dodajesz kolejne 60 solidnych klatek obrazu.

 

Wbrew powszechnej opinii, nie potrzebujesz mieć akurat 144 FPS żeby być zadowolonym, i nie jest to jakaś magiczna liczba, która jako ostatnia ma sens. Ludzkie oczy nie są perfekcyjne i każdy ma różną umiejętność postrzegania szczegółów i płynności, ale w moim przypadku gra przechodzi w tryb maksymalnej płynności między 105-120 FPS, i powyżej tej wartości nic już nie mogę zauważyć, dlatego właśnie na ogół celuję w 100+ FPS, a niekoniecznie w 144. To jednak i tak nic, bo już 90 w porównaniu do 60 daje ogromny, zauważalny, pozytywny efekt.

 

Osobiście bardzo polecam. Obecnie 1440p IPS 144 hz to wydatek od ok. 2100 zł, ale warto.

Edytowane przez Archi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Archi napisał:

Osobiście bardzo polecam. Obecnie 1440p IPS 144 hz to wydatek od ok. 2100 zł, ale warto.

 

Ja za swojego 27" IPS 1440p 144Hz dałem dokładnie 1799zł. Każdemu gorąco polecam, ale polecam też pierw sobie taki monitor  gdzieś sprawdzić, bo znam osoby które różnicy praktycznie nie odczuwają (szczególnie jeśli mają wadę wzroku).

Edytowane przez samu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.