Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

OVH Cloud Archive


KleineMau5

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie testów usługi OVH Cloud Archive. Zasadniczo wygląda to całkiem fajnie. Cena chyba najlepsza jeśli chodzi o tego typu rozwiązania do backupu.

 

Czy ktoś z Was korzystał z tego rozwiązania?

 

Zastanawiam się jak najlepiej posegregować pliki/katalogi, aby w przyszłości łatwo można było je przywrócić, w razie potrzeby. Z tego co wiem na chwilę obecną, to każdy folder czy plik należy pojedynczo odblokować, aby móc go pobrać. Dodatkowo też, wygląda na to, że pliki powyżej 256MB są dzielone na części (przy testach, plik 1GB został podzielony na kawałki po 256MB każdy). Więc gdy chcemy odblokować plik 1GB, wówczas musimy odblokować 4 części.

 

Teraz sytuacja hipotetyczna. Mamy kilka TB danych, co wygenerowało kilka tysięcy plików. Dodatkowo pliki większe niż 256MB zostały podzielone na części. Wówczas gdybyśmy chcieli np. odblokować wszystkie pliki, ponieważ zaszła taka potrzeby, musielibyśmy przeklikać kilkanaście tysięcy razy funkcję "Odblokuj". Wiadomo, że zajęłoby to sporo czasu. Z innej strony, gdybyśmy chcieli odblokować konkretne dane, brak wyszukiwarki spowodowałby to, że musielibyśmy się przekopać przez dość sporo stron.

 

Macie jakieś pomysły, jak zapisywać pliki, aby później łatwo było je odblokować?

 

Jak na razie jedyny pomysł jaki przychodzi mi do głowy, to spakowanie danych do ZIP'ów. Trochę by to ograniczyło ilość plików, choć nadal nie byłoby to idealne rozwiązanie.

 

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.

 

Oczywiście napisałem też w tej sprawie do OVH, ale ponieważ support niestety nie pracuje 24h, to trochę to potrwa. Dodam także, że nie zależy mi na odblokowywaniu danych co chwilę. One mają sobie spokojnie leżeć i zostać odblokowane jedynie w razie utraty danych na innych nośnikach. Niemniej, trochę mnie przeraża ewentualna ilość czynności do wykonania :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem sobie dokumentację API Swift w OVH. Z tego co widzę, to opiera się to o CLI. Ja do uploadu czy tworzenia katalogów używam Filezilla po protokole SFTP oczywiście. I to rozwiązanie w sumie mi odpowiada. Pobieranie danych tą drogą, też jest możliwe - po odblokowaniu oczywiście.

 

Tylko dalej widzę problem z ewentualnym odblokowaniem takiej ilości plików/katalogów :) Chyba, że OVH czegoś nie napisało o API Swift, w kwestii odblokowania? :)  Albo może zadam pytanie inaczej. Czy istnieje możliwość odblokowania plików/katalogów w inny sposób niż z poziomu panelu klienta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Operujesz na kontenerze głównym, a nie segments. Więc na całych plikach, a nie poszczególnych segmentach. Ale tam też się trudno ogarnąć bo to jedna długa lista plików ze ścieżką katalogu w nazwie.

2) Z tego co wiem to odblokowywanie plików następuje też podczas próby pobrania pliku przez SFTP. Czyli próbujesz skopiować plik (czy nawet cały katalog). Operacja oczywiście zakończy się błędem, ale jak zerkniesz do panelu (do podstawowego konteneru, nie segments) to zobaczysz że  dla wszystkich plików które próbowałeś pobrać zaczyna odliczać licznik i po odblokowaniu będziesz mógł pobrać wszystkie przez SFTP

 

Spróbuj też online.net C14. Ma kilka typów kontenerów (Standard, Enterprise, Intensive) więc musisz wrzucić do Excela przeliczenia ile wgrywasz, jak długo trzymasz, jak często operujesz na plikach, ale ogólnie w większości przypadków wyjdzie ci taniej niż Ovh. Jeśli chodzi o obsługę to uważam, że do ręcznego zarządzania jest lepszy. Zakłada się całe kontenery i one są otwarte do maks 7 dni. Dopóki kontener jest otwarty to wgrywasz co chcesz, a potem możesz go zamknąć ręcznie lub sam się zamknie po 7 dniach. Otwierasz i zamykasz całe kontenery więc nieważne czy masz kilka terabajtów w kilkuset tysięcach plików. Jeśli są w jednym kontenerze to otwarcie i zamknięcie to zawsze jedno kliknięcie.

 

EDIT. Z tą większością przypadków tańszych w online.net przesadziłem. OVH wychodzi taniej niż C14 Standard czy Enterprise. Ale C14 Intensive zaczyna wygrywać jeśli operacji odczytu/zapisu jest więcej.

Edytowane przez nnd.newbie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nnd.newbie dzięki serdeczne za cenne informacje. Rzeczywiście jest tak jak piszesz, że przy próbie pobrania pliku przez SFTP jest on oznaczany do odblokowania. W tym momencie chęć pobrania wybranych plików czy katalogów będzie znacznie prostsza niż przekopywanie się przez gąszcz stron. No ale tego nawet support OVH nie wiedział :)

 

Przeglądałem online.net C14, ale w moim przypadku OVH wychodzi taniej. Mnie głównie zależy na długoterminowym przechowywaniu danych. Pobieranie ma następować tylko w przypadku utraty danych na innym nośniku. Tak więc głównie ma to być archiwum, do którego będą tylko dorzucane nowe dane, aby móc je odzyskać w razie awarii innego nośnika.

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.