Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

AMD Ryzen i Epyc 2 generacji


Matix8981

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo niestabilne, ciągle łatane, nawet z 4.17 ciągłe problemy z microcode. Trzeba wiele funkcjonalności/performance poświęcić na stabilność.

Dodatkowo sama architektura nie powala, rtt w cache na poziomie 3 generacji w intelu, brak możliwości partycjonowania zasobów, w porównaniu do nowego skylake z mesh to klasyczna cegła.

Do mocno budżetowych rozwiązań i jako kombajny fajne (ale po stabilizacji),  obiecujący microcache i bardzo budżetowa alternatywa dla nvlink.

Wracając do meritum, stabilność tragedia na tym etapie.

 

Edytowane przez servizza
add
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, servizza napisał:

Bardzo niestabilne, ciągle łatane, nawet z 4.17 ciągłe problemy z microcode. Trzeba wiele funkcjonalności/performance poświęcić na stabilność.

Dodatkowo sama architektura nie powala, rtt w cache na poziomie 3 generacji w intelu, brak możliwości partycjonowania zasobów, w porównaniu do nowego skylake z mesh to klasyczna cegła.

Do mocno budżetowych rozwiązań i jako kombajny fajne (ale po stabilizacji),  obiecujący microcache i bardzo budżetowa alternatywa dla nvlink.

Wracając do meritum, stabilność tragedia na tym etapie.

 

Mówisz o 1 gen? czy o drugiej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że nie na temat ale jak już jest podobny wątek to pozwolę sobie się wtrącić :)

Od jakiegoś czasu coraz mocniej chodzi mi po głowie pomysł kupienia nowego komputera. Dotąd byłem betonowym wyznawcą rozwiązań Intel + nVidia a moja przygoda z AMD to był pierwszy komputer na Duronie kupiony równe 17 lat wstecz :) O ile z kart zielonych nie zrezygnuję to zaczynam poważnie zastanawiać się czy nowego komputera nie oprzeć na procesorze AMD Ryzen. Procesory z serii AMD Threadripper cenowo są poza moim zasięgiem i pewnie długo jeszcze będą :) 16 rdzeni wygląda naprawdę ładnie, starczy na kilka kolejnych lat, GTA VI powinno śmigać na ultra ale 3600 PLN za sam procesor... :) AMD Ryzen 7 z ośmioma rdzeniami (4,1 GHz per rdzeń) kosztuje 1250 PLN podczas gdy rozwiązanie niebieskiego brata kosztuje tysiąc złotych więcej i dzieją się cuda z chipsetami i podstawkami.

Parę dni temu podczas jałowej dyskusji o wyższości jednych świąt nad drugimi rzuciłem jednej osobie wyzwanie - przekonaj mnie MERYTORYCZNIE do tego żebym nowy zestaw oparł na AMD a nie na Intelu. Niestety poza standardowym że jest taniej i "u mnie wszystko działa" nie dowiedziałem się niczego co by mogło mnie zainteresować :) Potrzebuję kogoś kto w sposób rzeczowy, uargumentowany, składny i obszerny przekonał mnie dlaczego warto wydać tysiąc złotych mniej na AMD a nie tysiąc więcej na Intela który ma opinię że jest droższy ale lepszy, stabilniejszy i ogólnie zawsze był pierwszy a AMD ciągle goni i nie może dogonić :) Zaznaczam że nie interesuje mnie podkręcanie procka więc interesuje mnie tylko wyciągnięcie max tego co dany proc ma w podstawie - jak pisze 4,1 GHz per core to takiego wyniku oczekuję. Co zyskam na AMD poza ceną?  Staram się patrzeć na takie sprawy bardziej przestrzennie/globalnie i ważnymi czynnikami są takie jak pełna symbioza z W10 o ile ten system z czymkolwiek jest w stanie osiągnąć symbiozę :), wydajność przy wyższych temperaturach (katowanie przez kilka godzin w GTA VI które pewnie za kilka lat wyjdzie), współpraca z dyskami SSD z gniazdem M.2/NVMe czy co tam teraz jest na topie, brak zgrzytów z kartami graficznymi zielonych - wzajemne wykorzystanie 100% mocy jednego i drugiego.

Całość można podsumować mniej więcej tak - dlaczego nie warto mi przepłacać za rozwiązania Intela który ma opinie tego naj, tego lepszego, szybszego i bardziej wydajnego w pierdylionie testów. Czy ja w warunkach domowych kupując tańszego AMD odczuję zmianę in minus w porównaniu do droższego Intela?

Niech mnie ktoś przekona do zmiany, oczekuję rzeczowych argumentów i ciekawej dyskusji :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz masę testów w necie. Ja sam zastanawiam się nad ryzenem bo jest to procesor kompletny i najbardziej opłacalny na rynku. W moim przypadku zastanawiam się nad ryzen 5 2600 który ma 6 rdzeni i 12 wątków oraz taktuje na poziomie 3.4 GHz i 3.9 GHz w trybie turbo.  Dobra wydajność w grach + doskonała w aplikacjach gdzie wydajność duża wyższa od droższych odpowiedników Intela. Mnie to przekonuje. 

 

Poczytaj tutaj 

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_5_2600_review,30.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-a, z drugą na ten moment jest jeszcze gorzej.  W domu mam też na jednej maszynie 5 2400g (narazie embeda nie używam, jest nieużywalny w pingwinie), jako taka stabilność na F28 mozna uzyskać przy gitowym kernelu (nie polecam).

 

@Pawel_15 róźnić w architekturze jest sporo i można cały regres zrobić w temacie architektury i tego jakie są choćby ograniczenia itd... wszystko to policzane jest i to dość proste. Twoim pytaniem powinno być,  jaki os będe miał  do czego komputer ma ci służyć. Z tą ceną AMD uważaj, amd nie kocha już słabych mobo (jeszcze gorsza stabilność), więc z tą różnicą cenową już tak pięknie nie jest (jak złożysz po taniości to będzie dramat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, servizza napisał:

Twoim pytaniem powinno być,  jaki os będe miał  do czego komputer ma ci służyć.

W10 Pro. Niestety W7 nie  będzie wieczny. Komputer w zasadzie pod wszystko ale z naciskiem na kilka wymagających gier.

2 godziny temu, servizza napisał:

Z tą ceną AMD uważaj, amd nie kocha już słabych mobo (jeszcze gorsza stabilność), więc z tą różnicą cenową już tak pięknie nie jest (jak złożysz po taniości to będzie dramat).

Możesz rozwinąć myśl bo nie do końca rozumiem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do płyt to czytałem o problemach w tanich egzemplarzach  z ryzenem wyposażonym w zintegrowany układ graficzny. Nie każda płyta sobie z tym radzi. Nie słyszałem o jakiś większych problemach stabilności na tańszych płytach w przypadku zwykłych procesorów. A temat wertuje od samej premiery nowych wersji ryzenow. Możesz więc nakreślić bardziej temat? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podstawowa rzecz wydajności IPC ryzena i to zarówno wersji cywilnej jak i serwerowej ti IF, do gier twoj IF+szerokość szyny (a i tu będzie miał znaczenie chipset). Trzeba powiedzieć sobie jasno, dla IF ryzena w architekturze l3 i braku rozwiązań typu rdma, tyle wyciśniesz z maszyny ile twoje najwęższe gardło (tutaj kłania się wiedza w temacie przerwania, payload, przetarzanie równoległe, opóźnienie vs przepustowość. Zsumujmy sobie tutaj kilka czynników, płyta (szczególnie sekcje zasilania, wytłumienie, podatność na szum(indukcja)), zasilacz do tego, jakość ścieżek na samej płycie (jaki materiał) potem mamy już komponenty. Czym "szybszy" ram i czym szybsze podbicie IF będziesz chciał tym więcej elementów zacznie grać z detalami role. Tutaj choćby odchył 0.1v może mieć spore znaczenie dla stabilności. Temat rzeka, może na następnym spotkaniu forum można przy piwie pogadać :)

 

Trochę linków, które powinny zachęcić do zgłębiania swojej wiedzy w temacie architektury sprzętowej , jest tego sporo, mega ciekawy temat, szczególnie dla fanów HFT, ale oni już pewnie dawno siedzą w power+nvlink i przetwarzaniu hybrydowej siatki. PCIE  nawet w wersji 5 to zółw.

 

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-5-1600x-cpu-review,5014-2.html

http://eu.crucial.com/eur/en/memory-performance-speed-latency

http://www.guru3d.com/articles-pages/amd-ryzen-5-1400-review,4.html

https://pcmod.pl/wykaz-chipsetow-dla-procesorow-amd-ryzen/

https://pclab.pl/art75202-5.html

https://pclab.pl/art72996-10.html

https://www.techarp.com/bios-guide/pci-e-maximum-payload-size/

http://xillybus.com/tutorials/pci-express-tlp-pcie-primer-tutorial-guide-1

https://en.wikichip.org/wiki/amd/infinity_fabric

 

 

A jak komuś nie chce się czytać tego wszystkiego i uczyć, to odpalacie jutuba wpisujecie swój desired konf i patrzycie ile "fspów" wyciąga i gol :)

Odpowiadając na to czy amd/intel, pod win10  większego znaczenia nie ma, ktoś tam coś też chyba wspominał że igpu z ryzen w cross z amd kartami, o ile pamiętam w zen nie będzie to możliwe i i nie jest ale CS:GO na full hd w full detalach śmiga na ryzenie 5 2400g z pamięciami 3333.

 

 

Krótko pisząc, nie chcesz się bawić w tjunowanie, łuskanie itd... przy tej różnicy cenowej, jeśli więcej grasz a mniej pracujesz - intel, więcej pracujesz (potrzebujesz wincyj rdzyniów) pomyśleć o amd (ale nie spartol go kiepskim mobo i słabymi pamięciami, a tu znowu pytanie czy warto). Nie czarujmy się, kiedyś byłem fanem czerwonych, ale  ileż można wierzyć w obietnice a później wychodzi jak zawsze (prawie jak z naszą reprezentacją :) ).

 

 

 

 

Edytowane przez servizza
skrot zeby nie zanudzac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam to co @servizza napisał i prawdę mówiąc niewiele z tego rozumiem :( 

Nie znam się na prądach, napięciach, natężeniach etc., niemniej jeżeli mam pakować się czy to w AMD czy w Intela to wiadomo że nie będę kupował super-wypas procka pod tanią i kiepską płytę główną albo pod słabej jakości RAM z niskim taktowaniem :) Jak już brać to porządnie, wiem że wychodzi drogo no ale za jakość niestety trzeba czasem zapłacić...

Póki co nieco się zmartwiłem bo odnoszę wrażenie że jednak będzie trzeba jednak wydać więcej hajsu dla większej stabilności i świętego spokoju :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, nie każdy musi być hw-ym "zboczeńcem" :)

W takim przypadku najlepiej posiłkować się benchmarkami (z konkretnych gier) + bardzo pomocne najzwyczajniej w świecie będzie googlowanie, na zasadzie, upatrzyłeś sobie już jakieś mobo/ram/cpu, zobacz w necie pod hasłami problem, stability i tym podobne, to ci pozwoli zerknąć czy ktoś się już na coś nie naciął, sprawdzaj kompatybilność ram<->mobo (powinno być na stronie producenta) itd...  generalnie to co wyżej napisałem to już zagłebianie się w budowanie mid/top platform i wyciskanie z nich ostatnich potów. Jeśli nie szukasz platformy do grania w 4K z setkami fpsów, nawet jeśli nieświadomie gdzieś se zwolnisz maszyne, to będą to różnice niewielkie. Stabilna sekcja zasilania, dobre kości do AMD i będzie ok. Czym szybsze kości jednocześnie jak najniższe czasy w nich (niestety nie idzie to w parze), tym szybszy twój AMD będzie,  czasami nie warto dopłacać do np. 3333 czy więcej, bo różnica w fps będzie na poziomie 5-6 klatek, za to niższy ram z niższymi cyklami będzie lepiej się w aplikacjach zachowywał (oczywiście nie tych bazujących na paśmie) noi stabilność systemu nie ucierpi, nie mówiąc o żywotności kontrolera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.