Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Usługa CDN


octob2021

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam domeny i hosting na OVH. Wykupiłem pakiet Perfomance z usługą CDN, aby przyśpieszyć ładowanie stron. Aktywowałem CDN dla każdej domeny w Multisite.

 

Robiłem tak jak jest napisane w instrukcji: https://docs.ovh.com/pl/hosting/przewodnik_dotyczacy_uslugi_geocache_na_hostingu_www/

 

Zastanawiam się, czy trzeba dokonać też zmian w DNS? Jeśli tak, to jak i na jaki rekord? W instrukcji dotyczącej CDN nie ma nic o DNS.

Czy ktoś z Was korzysta z usługi CDN na OVH i mógłby mi podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam CDN  nie przyśpieszy strony jeśli plik HTML = kodu strony będzie generowany wolno, bo przeglądarka musi zawsze go pobrać i odczytać kod by "wiedzieć" co dalej ma pobierać ....
Chyba, że będą cachowane również  strony HTML o "content-type =     text/html;"  , co jest możliwe np  w Amazon CloudFront od AWS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed rozpoczęciem korzystania z CDN, powinno się zdefiniować, do kogo głównie chcesz kierować swoją stronę WWW? Czy mają być to użytkownicy z Polski, z innych państw europejskich, czy może spoza Europy? Na tej podstawie możesz dopiero podejmować decyzje, czy warto w tym konkretnym przypadku korzystać z usługi CDN u danego operatora, czy też nie.

 

Pamiętaj o tym, że jeżeli operator nie posiada wystarczającej liczby węzłów CDN na obszarze, z którego będziesz w większości przyjmował ruch i nie wymienia bezpośrednio ruchu na tym obszarze z kluczowymi dostawcami Internetu, może się okazać, że źle dobrany w ten sposób CDN zamiast przyspieszyć działanie strony - spowolni ją. 

 

Dobrze dobrana usługa CDN (tj. posiadająca odpowiednią liczbę węzłów na obszarze, skąd pochodzą w większości użytkownicy odwiedzający Twoją stronę i zapewniająca lokalną wymianę ruchu z kluczowymi dostawcami Internetu) przyspieszy działanie Twojej strony. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że przy dzisiejszej objętości stron WWW statystycznie ok. 80% czasu jej wczytywania w przeglądarce zajmuje transfer danych. Mimo, że PHP działa jednowątkowo, serwery WWW generują kod strony w czasie liczonym w ułamku sekundy, a reszta to po prostu przesył danych. Dlatego węzły powinny być blisko lokalizacji Twoich użytkowników, a sam ich operator powinien lokalnie wymieniać ruch z dostawcami.

 

Sprawdź, jak jest to w ofercie, z której chcesz korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, octob2021 napisał:

Zastanawiam się, czy trzeba dokonać też zmian w DNS? Jeśli tak, to jak i na jaki rekord? W instrukcji dotyczącej CDN nie ma nic o DNS.

 

Nie przeczytałeś dokładnie zalinkowanej instrukcji. Jest tam napisane zarówno jak zmienić DNS, na jakie IP (co nie powinno być potrzebne w przypadku domeny utrzymywanej u nich) oraz jak sprawdzić, czy CDN działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.