Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

domena pierwsze kroki, porady


eltlew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam trochę pytań z racji tego, że nigdy jeszcze nie kupowałem domeny, natomiast próbowałem się jak najwięcej dowiedzieć na ten temat.

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedzi na moje pytanie, dodatkowe porady są mile widziane.

 

1. Pytanie odnośnie baz Whois. Czy w przypadku domen .com jak też i innych domen moje dane adresowe będą ukryte, czy też muszę dokupić dodatkową usługę? Domena .pl ma na pewno automatycznie wszystko ukryte, kiedyś przynajmniej czytałem tak na ten temat.  Domeny inne np .com nie miały ukrytych danych, przynajmniej kiedyś i trzeba było wykupywać dodatkowe opcje. Potem weszło RODO, więc jestem ciekawy jak to wygląda. Jak to ma się do firm a jak do osób prywatnych?

 

2. Ceny. Jeżeli nie mam otwartej działalności gospodarczej, to do ceny każdej domeny będzie doliczony VAT tak? To jest 23%? 

 

3. Kupno domeny i opcje przedłużenia. Każda domena ma cenę, teraz i za rok (przedłużenie). A co jeśli za rok nie będę chciał przedłużyć. np. kupno domeny dla testów, nauka podpięcia, jakieś tam podstawy itd., testy.

 

4. Generalnie chciałbym domenę podpiąć pod wix.com, wordpress.com (pochodne) albo blogera. Nie chciałbym kupować hostingu. Są do tego typu działań poradniki i na razie nie chcę o to pytać. Moje pytanie będzie dotyczyć teraz mniej więcej tego jak to wygląda po kupnie domeny. Ja dostaje na maila w formie pliku wszystkie te rekordy, numery służące do podpięcia domeny pod stronę, tak? Czy też to wszystko jest dodatkowo jakoś zapisane w panelu obsługi firmy, u której kupiłem domenę?

 

5. Kolejne pytanie dotyczy adresu zamieszkania. Co jeśli się gdzieś przeprowadzę? Czy mogę w każdej chwili bezproblemowo zmienić adres zamieszkania w danych domeny?

 

 

Edytowane przez eltlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Dane prywatne w domenach .pl są ukryte, firmowe jawne. W innych domenach różnie. Musisz czytać jak to wygląda u konkretnego regulatora.

2) Jak cena na stronie jest podana brutto to płacisz tyle ile podane, jak netto to doliczasz 23% VAT. 

3) Czytaj regulaminy promocji. Ogólnie prawie zawsze jest tak, że jak nie przedłużysz to nie przedłużysz i nikt cię do tego nie zmusi. Mogą ci zablokować transfer, to najczęstsze ograniczenie stosowane w promocjach, więc masz do wyboru albo zapłacić za przedłużenie po cenie jakiej sobie życzą albo porzucić domenę.

4) Ogólnie jeśli serwis oferuje podpinanie domen to po swojej stronie musisz skonfigurować strefę DNS tam gdzie trzymasz domenę lub parkujesz domeny na serwerach DNS tego serwisu (to głównie w przypadku hostingów). Jeśli serwis nie oferuje podpinania domeny to pozostaje ci zrobienie przekierowania z twojej domeny na docelową domenę (np. twojadomena.pl -> login.wix.com), a do tego już potrzebujesz jakiś mini hosting. OVH robi to automatycznie: pozwala ci skonfigurować przekierowanie domeny i sam zajmuje się technikaliami tak żeby to działało, tak, że ty nie musisz wchodzić w szczegóły techniczne. Ogólnie nie dostaniesz w emailu żadnych zaawasowanych poradników, co najwyżej garść porad, co firma to inny obyczaj. Jak jesteś zielony to w tym temacie będziesz potrzebował pomocy. Ale żeby napisać coś więcej to trzeba wiedzieć w jakiej firmie kupiłeś domenę i w jakim serwisie masz usługę.

5) Raczej nie ma żadnego problemu. W większości firm jak zmieniasz adres przez panel internetowy to automatycznie idzie zlecenie aktualizacyjne do NASKu. Ale nie zdziwię się jak znajdziesz firmę gdzie będą wymagali od Ciebie skanu dowodu i listu poleconego. Kupuj w normalnych firmach np. OVH, unikaj nieznanej egzotyki, to nie będzie z niczym problemu.

Edytowane przez nnd.newbie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Domeny .PL mają niemal we wszystkich firmach domyślnie ukryte dane. Wszystkie inne mają taką opcję, u jednych domyślnie za free, gdzie indziej trzeba zapłacić.

2. Interesuje Ciebie tylko i wyłącznie cena brutto.

3. Nie opłacasz na kolejny rok, domena idzie w kwarantanne i po jakimś czasie wraca do wolnej puli. Chyba że kupisz za kilka groszy i później regulaminowo musisz przedłużyć. Normalnie nie przedłużasz i się nie przejmujesz.

4. Wszystkie rekordy i pozostałe ustawienia DNS ustawiasz w panelu w firmie gdzie kupiłeś domenę. Na maila przyjdzie ci najwyżej faktura za domenę, przypomnienie o terminie płatności albo potwierdzenie logowania do panelu :)
5. W danych domeny nie ma takich rzeczy. Jak już to w danych klienta a te możesz bez problemów zmieniać. W jednej firmie zrobisz to od ręki, w drugiej chwile się zastanowią zanim zatwierdzą a w trzeciej będziesz musiał pisać wniosek plus dwa ksera od miejscowego proboszcza że na pewno zmieniłeś adres. Każda firma ma inne procedury ale wracając do meritum - możesz zmieniać dane jak każde inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.