Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Intel NUC - czy warto?


theqkash

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, może to będzie trochę odskocznia od tematów typowo hostingowych, ale zastanawiam sie nad zastosowaniem rozwiązań Intel NUC do domowych zastosowań - chodzi mi przede wszystkim o transkoding filmów przechowywanych w domowej macierzy i udostępnianie ich za pomocą plexa do urządzeń a/v, a także o streaming na zewnątrz z dwóch kamer IP ulokowanych w mieszkaniu przez www.

 

Myślałem o NUC7i5BNH lub o czymś w podobnej półce cenowej. Warto czy raczej szlibyście w innym kierunku?
Czy tego typu urządzenia w ogóle nadają się do pełnienia funkcji serwera dla usług wideo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam dwie sztuki ale słabsze modele z i3,  https://ark.intel.com/products/71275/Intel-NUC-Kit-DC3217IYE  jeden traktuje jako normalne PC z windows 10 a drugi ma zainstalowany proxmox i służy mi jako mały lab. Pomimo że to tylko i3 działa naprawdę szybko w obu przypadkach. Minusem tych moich pc jest cena dysku mSATA  ale zależało mi naprawdę na miniaturyzacji i by taki zestaw był cichy. Jak ustawisz w pozycji poziomej praktycznie go nie słychach jak przyjdzie ci do głowy umieszczenie go za monitorem (mocowanie jest w zestawie) to niestety ale wiatrak chodzi odrobine głośniej. Znam osobę co ma zestaw z i5 ale nie podam tobie konkretnego modelu i potrafi hałasować zwłaszcza w upalny dzień lub gdy operacje jakie wykonuje wymagają trochę więcej od CPU jak normalnie. Ogólnie jestem bardzo zadowolony i osobiście mogę polecić każdemu kto chce rozsądnie wydać pieniądze na dobry produkt. Dobrze wykonana konstrukcja, bios odrobine dziwny zresztą pierwszy nuc z celeronem miał jeszcze dziwniejszy bios ale mimo wszystko można się przyzwyczaić. Moje zestawy posiadają tylko 3 USB na obudowie ale nie jest mi potrzebne więcej.  Minusem w moim przypadku był natomiast fakt ( wina złej informacji w sklepu) że dobierając pamięć i dyski  nikt mnie nie poinformował że coś będzie brakowało ,okazało się i to zobaczyłem w domu że katę WiFi dokupuje się oddzielnie ;) W przypadku jednej sztuki którą wykorzystałem jako lab nie miało to znaczenia ale do drugiego włożyłem kartę ze starego laptopa HP bo potrzebowałem się wpiąć do drugiej sieci przez WIFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SiXwishlist w moim przypadku prawdopodobnie nie będzie tam nawet dysku, wszystko pójdzie z flashy, a całość będzie wpięta w sieć domową kablowo. Pytanie tylko czy podoła to dla wspomnianych potrzeb i tego się w zasadzie tutaj głównie obawiam :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że i5 nie jest słabym procesorem więc powinno to działać jak należy. W przypadku jednego z PC (i3) testowałem na nim telewizor puszczając film w 4k i poszedł bez zająknięcia. Nie wydaje mi się by nie obsłużył tego co planujesz na nim postawić - https://iswtc.wordpress.com/2017/03/20/running-a-plex-server-on-intel-nuc/ . To są dość mocne komputery pomimo gabarytów. Wszystko zależy o jakich rozdzielczościach rozmawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, SiXwishlist napisał:

Myślę że i5 nie jest słabym procesorem więc powinno to działać jak należy. W przypadku jednego z PC (i3) testowałem na nim telewizor puszczając film w 4k i poszedł bez zająknięcia. Nie wydaje mi się by nie obsłużył tego co planujesz na nim postawić - https://iswtc.wordpress.com/2017/03/20/running-a-plex-server-on-intel-nuc/ . To są dość mocne komputery pomimo gabarytów. Wszystko zależy o jakich rozdzielczościach rozmawiamy.


Z 1080p w hevc chcę zrobić 720p w x264 i dorzucić np. napisy.

W przypadku kamer w grę wchodziła będzie wyłącznie retransmisja, bez transkodingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, SiXwishlist napisał:

720 ,nie widzę problemu, ja zrezygnowałem z rozwiązania typu plex ponieważ wszystkie urządzenia jakie posiadam obsługują DLNA i pobierają zarówno audio jak i video z synology.


Odtwarzam między innymi na Playstation, gdzie niestety DLNA nie słyszało o czymś takim jak napisy, więc pozostają mi hardsuby albo wspomniane tutaj napisy nakładane na film przy transcodingu... :(

Chyba kupię i przetestuję, chyba że ktoś mi zaproponuje coś ciekawszego w zamian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.