Skocz do zawartości

Michchalek

Użytkownicy
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Michchalek

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Z nami od tygodnia
  • Z nami od miesiąca
  • Rok z rootnode

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Generalnie trzeba chyba opierać się na opisie usługi. Tutaj nie rozpoznasz, czy usługodawca próbuje coś przemycić nazywając to chmurą, czy faktycznie jest to chmura. Bez czytania opisu nie da rady. W różnych firmach też pojawiają się opisy usług jako "usługi cloud" (niby to samo co chmura a brzmi inaczej ) . Jeżeli nie chcesz wymieniać firm z nazwy kolejno w swoim artykule, to musisz nakreślić dokładnie jak rozpoznać cloud z opisu usługi a nie jej parametrów. Tak jeszcze odnośnie SSL - są obecnie 2 algorytmy generowania SSLi, dla zwykłego "kowalskiego" wystarczy RSA, przy czym jest też ECDSA (masz tu opis: https://www.ssl.com/article/comparing-ecdsa-vs-rsa/). Warto pomyśleć o wyróżnieniu tych 2 typów i sklasyfikowaniu dla kogo są bardziej optymalne i dlaczego. W zasadzie masz dużą dawkę wiedzy w tym artykule powyżej, warto się z nim zapoznać. Let's Encrypt masz tylko RSA, ale zakładając że poradnik może czytać ktoś prowadzący sklep i szukający np. właściwego SSLa - może warto dodać informacje o tym, jakie zalety niesie za sobą ECDSA i czemu kiedyś na pewno zastąpi RSA. W swoim poradniku SSL potraktowałeś trochę po macoszemu, pisząc tylko o Let's Encrypt. Zwykly "kowlaski" = ok, użytkownik wymagający = już nie tak do końca P)
  2. Pełna chmura ma pewną zaletę - odpowiem Ci na przykładzie. Jestem webmasterem osoby, która wystąpiła w Tańcu z Gwiazdami nie tak dawno. Aktor - nie bardzo rozpoznawalny. Jak tylko wyszedł na parkiet w TzG - "stanęła" jego strona WWW. Odebrałem wtedy telefon od mocno zdenerwowanego managera tego aktora. Jak to nie działa? co to jest? Stronka aktora notowała 1 GB ruchu miesięcznie, w czasie tego TzG wszystko padło, a firma hostingowa wypowiedziała mi umowę (nie wymienię która, nie korzystam już, niby mieli skalowane zasoby i takie pierdu pierdu). Stronę wrzuciłem na cloud. Na cloud 0 prblemów, przy następnym odcinku było co prawda mniejsze zainteresowanie, ale wtedy w ciągu 1 godziny strona wygenerowała 35 GB ruchu i cały czas działała. A przypominam że wcześniej w miesiącu generowała 1 GB. Tylko porównaj rodzaje cloudu - bo niektórzy nazywają cloudem to co w rzeczywistości jest shared hosting.
  3. Warto wspomnieć o mocy cpu dla jednego konta www, zabezpieczeniach (typu dnssec) czy rodzajach macierzy raid (0,1,5,6,10) na których są dane. Warto podzielić usługi na te działające w chmurze (przeważnie droższe ale lepsze) i te niechmurowe (tańsze ale bardziej zawodne). I jest coś takiego jak HTTP/2 - warto to ująć.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.