Skocz do zawartości

Arkadiusz Bednarczyk

Użytkownicy
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Odpowiedzi opublikowane przez Arkadiusz Bednarczyk

  1. Dzięki za uwagi i zaufanie :)

    Zapewniam, że nie spoczywamy na laurach i cały czas bardzo dużo się dzieje w naszym "backendzie". Po kolei zamykamy zadania, które były obiecane i kluczowe dla wygody klientów (jak np. nowy wspólny panel usług), do rozpoczęcia hurtowego upgrade sprzętu pozostał do zakończenia nam jeszcze jeden etap zmiany połączonej z migracją klientów jednego środowiska, które już porzuciliśmy na korzyść ujednolicenia usług.

    Nowe platformy, które wdrażamy od jakiegoś czasu są już wielokrotnie bardziej wydajne od tej, na którą Pan trafił 4 lata temu. Dodatkowo szykujemy proste i wygodne rozwiązanie dla sklepów i mocno wymagających aplikacji - będą umożliwiały skalowanie według potrzeb i dużo większą elastyczność w ustawianiu zasobów. Jednak raczej nie będzie to dostępne dla typowej usługi resellerskiej - bardziej jako uzupełnienie usługi dla wymagających klientów, żeby zapewnić im pełną separację zasobów. Mamy realny plan do końca roku zakończyć aktualizację infrastruktury, która tak naprawdę już się rozpoczęła.

    Cieszy mnie to, że zaufało nam już prawie 150 resellerów - zarówno mniejszych, jak i takich, którzy mają zasoby liczone w terabajtach :)

     

    Co do spamu z gmaila to możemy przejrzeć nagłówki wiadomości, może uda się coś złapać żeby to wycinać, chociaż ostatnio sporo jest prostego spamu z jednym zdaniem i linkiem na "skracacze" - ciężko to wyciąć skutecznie. Samego googla jako takiego nie whitelistujemy jakoś specjalnie, bo generalnie sam dba o swoją reputację. Bardziej to pewnie serwery rbl ostrożnie podchodzą do blokowania ich adresacji.

     

    pozdrawiam!

    • Super! 1
  2. 15 godzin temu, nnd.newbie napisał:

    Wyjaśnij mi to jeszcze raz, bo nie wiem czy w pełni rozumiem.

    Bo jeśli występuje 1) to reputacja IP komputera/dostawcy internetu z którego łączysz się do serwera pocztowego NIE ma żadnego znaczenia. Znaczenie ma jedynie reputacja IP serwera pocztowego czyli firmy hostingowej. Łącząc się programem pocztowym z serwerem tylko "zlecasz" mu wysyłkę, a całą wysyłką zajmuje się już serwer. Więc  reputacja adresu Twojego dostawcy internetu może wpływać co najwyżej na odmowę wykonania usługi przez hosting, a nie jakość poczty wysyłanej przez hosting.

     

    Wbrew pozorom ma znaczenie.

    Od jakiegoś czasu część serwerów poczty weryfikuje nie tylko reputację serwera smtp, ale również ip klienta - czyli sieci lokalnej, z której ta wiadomość wychodzi. W nagłówkach wiadomości są zawarte nie tylko informacje o serwerze, ale również kliencie - czyli miejsca i konfiguracji urządzenia, z którego wiadomość została wysłana.

    Rozwiązaniem na szybko może być wysłanie wiadomości bezpośrednio przez webmail na serwerze hostingu, a docelowo polecałbym skonfigurowanie jakiegoś vpna.

     

    • Lubię 1
  3. W katalogu użytkownika DA jest podkatalog .php, gdzie jest plik php-mail.log. Jeżeli cokolwiek wysyła pocztę przez jakiś skrypt php, to tam będzie konkretnie podana ścieżka do tego pliku i każda wysłana wiadomość.

    Jeżeli pusto to wysyła przez konto email - wtedy musi być w logach exima.

    Innych możliwości raczej nie ma :)

  4. Czemu nie sprawdzisz w logach? Najprawdopodobniej robi to jakiś skrypt php.

     

    Pole from można wstawić sobie dowolne, więc pewnie losowość adresów wynika z tego, że skrypt wrzuca nadawcę losowego np. pcdbggpr a domenę automatycznie uzupełnia serwer poczty na swoją. Logi poczty i apacza powinny pokazać konkretnie jaki skrypt jest za to odpowiedzialny.

    • Lubię 1
  5. 3 godziny temu, zajcev napisał:

    Ja niestety nie jestem w stanie nawet wejść na stronę linux.pl    - bez VPNu mogę zapomnieć o tym.

    Teraz ciekawi mnie czy podobnie jest z kontami klienckimi, czy również z automatu ruch jest blokowany?

    Coś podobnego spotkałem w hostinghouse - tam ich strona normalnie się otwiera,  jednak juz na zakupionym koncie ruch z mojej lokalizacji jest blokowany i kolejny raz zmuszony jestem do VPN bo zgłaszanie codziennie nowego IP mija się z celem.

    Czy podobnie jest z linux.pl?

     

    Trudno mi powiedzieć czemu ruch jest blokowany - prześlij mi adres ip, z którego nie możesz się połączyć to bez problemu dowiemy się w logach firewalla czemu jest on zablokowany.

    Firewall może blokować odgórnie ruch z sieci tor, pozostałe blokady pojawiają się w przypadku np. serii błędnych logowań do ftp/ssh. Niektóre usługi są zablokowane dla krajów podwyższonego niebezpieczeństwa - afrykańskich, południowoamerykańskich itp. Ale to porty typu ftp/ssh/imap, nie 80/443.

     

    pozdrawiam

     

    6 godzin temu, sempre napisał:

    minusy:

    - brak systemu anty-explotiowego który jest dosyć ważny przy hostingu z wordpressem, to chyba jedyna rzecz w jakiej smarthost góruje na tę chwilę nad linuxem

    już nieaktualne, dokładnie 7 dni po zgłoszeniu przeze mnie tego, że taki system antyexploitowy byłby bardzo mile widziany wśród klientów wdrożyli go, znajdźcie mi drugą firmę z tak szybkim czasem reakcji na prośby o wdrożenie dodatkowych funkcjonalności, a domyślam się że wdrożenie tego to nie jest godzina roboty - https://bok.linux.pl/client/plugin/announcements/client_main/view/22/

     

    Dziękujemy za tak miłą opinię :)

    Co do wprowadzonej ochrony to nie jest tak do końca, że wdrożyliśmy to na Twoje życzenie, tylko było to już od dłuższego czasu testowane i przygotowywane - szczęśliwie zbiegło się w czasie :)

     

    pozdrawiam

  6. 2 godziny temu, Poziomecki napisał:

    Udostępnię. Muszę jedynie poprawić kosmetykę i dokończyć kilka słówek :) Chce ją w całości udostępnić, ale spolszczenie blesty jest dosyć toporne bo jest wszystko podzielone na kilkanaście plików :D

     

    Pełne spolszczenie Blesty to ponad 300 plików, które znajdują się w wielu lokalizacjach - sam główny language zawiera ich koło setki. Do tego wypadałoby to przetestować jak frazy się układają w formularzach oraz dopasować je do polskiej specyfiki i zwyczajowych określeń.

     

    400 zł to jest pewnie jakieś 15% normalnej ceny za samo przetłumaczenie tylu fraz przez tłumacza. Potem dochodzi jeszcze umieszczenie tego w plikach, bo żaden tłumacz nie zrobi tego na gotowych plikach php. Na koniec sprawdzenie wszystkiego i naniesienie ewentualnych poprawek. Przydzielony do tego jeden bystry pracownik ogarnie to może w jakiś miesiąc-dwa, ale stawiałbym na dłużej jeżeli ma to mieć ręce i nogi. Koszt i czas jaki?

     

    Przetłumaczenie w jeden dzień kilkunastu plików do poprawki to nie spolszczenie :)

  7. Na bezpłatnym ISPConfig można mieć pod jednym panelem dowolną ilość kontrolowanych serwerów - z kompletnymi usługami, bądź tylko z poszczególnymi usługami. Zarządzanie kontami, klientami, usługami, monitorowanie - wszystko z jednego miejsca. Do tego wszystko można spiąć ze swoimi skryptami przez webapi.

    Przenoszenie kont i stron między serwerami nie jest jeszcze (czytałem, że pracują nad tym od dłuższego czasu) w pełni wbudowane, ale zdaje się że nowe narzędzie do migracji, które niedawno wypuścili pozwala na zautomatyzowanie tego.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.