Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Kupno domeny i strony internetowej - dylemat


kacperq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Kupiłem pewien portal - domenę i sam serwis. Domena ma ponad 7 lat, tak samo portal - przez te 7 lat był codziennie aktualizowany, po kilka postów (bardzo krótkie, linki do czegoś tam). Serwis zostanie całkowicie przebudowany - nowa szata graficzna i tak dalej.

 

Mam teraz dylemat: widzę, że strona nie jest zbyt dobrze wypozycjonowana - wszystko jest pogmatwane we wtyczce od SEO, która nie była aktualizowana od 9 (!!!) lat, przez co w wyszukiwarce wszystko wygląda tragicznie - zaindeksowane są strony wpisów (page 1, page 2, page 3 i tak dalej), a same wpisy pojawiają się w wyszukiwarce tylko od święta. Jest tam naprawdę dużo do zrobienia... Zastanawiam się, co zrobić - czy wyczyścić stronę ze wszystkich wpisów i zacząć wszystko od nowa (to nie są teksty, do których ktoś kiedykolwiek będzie wracał - każdy jest aktualny góra przez 2-3 dni), czy może spróbować naprawić jakoś ten bajzel.

 

Portal jest cały czas odwiedzany - miesięcznie wchodzi na niego ok. 20 tys osób. Co Waszym zdaniem będzie lepszym rozwiązaniem pod względem SEO? Chciałbym się w końcu zabrać za poważne pozycjonowanie tej strony i nie wiem, czy nie lepiej byłoby usunąć te 20 tys wpisów zupełnie nieprzystosowanych do wyszukiwarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kacperq napisał:

Postów jest nieco ponad 20000 więc zastanawiam się jak ugryźć przekierowania... 

Jedno dobre przekierowanie powinno wystarczyć, jak to ugryźć zależy od struktury starych i nowych linków.

 

Grunt to przy zmianie silnika zachować ID tych stron. Jak dokładnie potem zrobić przekierowania, zależy od nowego CMS (może w nim można to skonfigurować) oraz od serwera (nieco inaczej będzie to zrobione na nginx i inaczej na apache).

 

Warto też skonsultować się z kimś od SEO, a nie pytać się na forach bo takich pseudospecjalistów nie brakuje. Ja sam ekspertem nie jestem i mogę podpowiedzieć tylko tyle co sam gdzieś wyczytałem czy zaobserwowałem. W żadnym razie nie traktowałbym moich rad w temacie SEO jako rad ostatecznych, raczej wskazówki.

Edytowane przez Fizyda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starych wpisów nie ma sensu usuwać - to dobrze zbudowana historia Twojej witryny, nieważne jaką jakość sobą prezentują. Zacząłbym jednak od przebudowania strony głównej i optymalizacji treści jaka się tam wyświetla, jakie są nagłówki, ile ważą zdjęcia, jakie są skonfigurowane opisy SEO itd. Zakładam po haśle "wtyczka SEO", że masz Wordpressa - w nim można wiele rzeczy wyprostować. Pytanie jeszcze brzmi - jeżeli portal jest odwiedzany przez 20k userów w miesiącu to warto zbadać ile z tego ruchu jest powracającego a ile nowego. A jeżeli nowy - jak organicznie trafiają na tą stronę (wypadałoby chociaż na miesiąc puścić domenę w Google Search Console i to zbadać). Niewykluczone, że pod względem SEO nie musi być tak źle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona jest i będzie na WP.

 

Obecnie linki wyglądają tak: example.com/nazwaposta

 

a mają wyglądać tak: example.com/kategoria/nazwaposta

 

Jakbym zmienił tą strukturę w ustawieniach WP, to wszystkie wpisy by się zaktualizowały przez co w wyszukiwarce byłyby same błędy. 

 

Do tego dochodzi jeszcze problem samych kategorii, które są złe i muszą zostać przebudowane... 

 

Nawet gdybym zmienił strukturę w wp i wpisy by wyglądały tak: example.com/kategoria1/nazwawpisu

 

To i tak musiałbym zmienić jeszcze nazwę kategorii1, przez co musiałbym ustawiać kolejne przekierowanie...

 

 

Przychodzi mi teraz do głowy jedynie stworzenie nowych kategorii i do nich dodawać nowe wpisy, a stare zostawić w tych kategoriach co są. Tutaj znowu dochodzi problem zmiany struktury linków,  bo jeśli zmienię je w ustawieniach to zmiany obejmą wszystkie wpisy.  Może ktoś kojarzy jakiś plugin, który pozwoli zmienić strukturę URL tylko dla nowych postów, zostawiając stare tak jak są?

 

 

@home_pl

 

Ruch z Google jest symboliczny, a prawie 80% userów to powracający :) Wtyczka SEO, która jest obecnie zainstalowana prędzej czy później pójdzie do śmieci, bo od 9 lat nie było dla niej aktualizacji.

 

Edytowane przez kacperq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kacperq w wordpressie domyślnie działa to tak, że jeśli nie ma example.com/test to szuka powiązanych treści w kategoriach oraz w innych wpisach. Będzie więc szukało najbardziej zbliżonych wpisów zawierających coś co jest podobne do słowa "test" w adresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, theqkash napisał:

@kacperq w wordpressie domyślnie działa to tak, że jeśli nie ma example.com/test to szuka powiązanych treści w kategoriach oraz w innych wpisach. Będzie więc szukało najbardziej zbliżonych wpisów zawierających coś co jest podobne do słowa "test" w adresie.

Nie bardzo rozumiem do czego się odnosisz - możesz sprecyzować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, theqkash napisał:

Piszesz że chcesz zmienić permalinki - jeśli będzies miał permalink do kategorii i dodasz np. przedrostek to wordpress powinien sam przekierować na nowy adres.

Hmm, a jak to będzie wyglądało wtedy w Google? W sensie linki się zaktualizują na stronie, a co z wyszukiwarką? Z czasem też się podmienią?

 

W sumie teraz wpadłem na pomysł jak rozwiązać sprawę ze złymi kategoriami.

 

Najpierw ustawie strukturę linku na strona.pl/kategoria/nazwawpisu, a następnie zmienię nazwę, slug i opis błędnych kategorii na właściwe. Co myślisz o takim rozwiązaniu? Wtedy też wszystko powinno się z automatu zaktualizować i linki powinny zacząć dobrze wyglądać. Czy może lepiej nie modyfikować już istniejących kategorii i stworzyć nowe i do nich ładować nowe wpisy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2019 o 21:19, kacperq napisał:

Hmm, a jak to będzie wyglądało wtedy w Google? W sensie linki się zaktualizują na stronie, a co z wyszukiwarką? Z czasem też się podmienią?


Jak udostępnisz zaktualizowany sitemap to na pewno przyspieszy to procedurę, choc generalnie samo przekierowanie które z automatu się w zasadzie wykona powinno po pewnym czasie zaktualizować linki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, theqkash napisał:


Jak udostępnisz zaktualizowany sitemap to na pewno przyspieszy to procedurę, choc generalnie samo przekierowanie które z automatu się w zasadzie wykona powinno po pewnym czasie zaktualizować linki.

 

Dzięki!

 

A co myślisz o moim pomyśle na aktualizację kategorii? Nie ukrywam, że to teraz martwi mnie najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można po prostu zrobić przekierowań w htaccess? Jeżeli zmieniasz kategorię (dodajesz lub usuwasz z permalinku) i WordPress sam sobie nie poradzi to jedno przekierowanie z wyrażeniem regularnym w htaccess powinno załatwić sprawę. Z czasem linki w Google zaktualizują się tak jak pisze theqkash.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, theqkash napisał:


To jak masz 10 to przekierowanie po htaccessie w ostateczności i nie widzę problemu.

Tylko w jaki sposób przekierować wszystkie wpisy? W sensie, w internecie widzę poradniki tylko jak to zrobić w przypadku pojedynczych postów. Jak przekierować od razu 22 tysięcy postów z strona.pl/nazwa-wpisu na strona.pl/kategoria/nazwa-wpisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kacperq napisał:

Jak przekierować od razu 22 tysięcy postów z strona.pl/nazwa-wpisu na strona.pl/kategoria/nazwa-wpisu?


Tak jak Ci pisałem wyżej - wordpress ma taki mechanizm, że jak dana strona  nie istnieje to szuka podobnej ulokowanej np. pod innym permalinkiem, ale zbliżonym do aktualnego.

Zatem jeśli będziesz miał link typu:
domena.pl/testowy-artykul

i zrobisz nagle zmianę permalinków z której wyjdzie:
domena.pl/testowa-kategoria/testowy-artykul

to przekierowanie powinno się w WordPressie uruchomić z automatu i przekierowywać takie linki.

Problemem mogą być jedynie same linki do kategorii, które jak rozumiem też chcesz zmieniać i tu raczej będziesz się musiał posiłkować ręcznym przekierowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, theqkash napisał:


Tak jak Ci pisałem wyżej - wordpress ma taki mechanizm, że jak dana strona  nie istnieje to szuka podobnej ulokowanej np. pod innym permalinkiem, ale zbliżonym do aktualnego.

Zatem jeśli będziesz miał link typu:
domena.pl/testowy-artykul

i zrobisz nagle zmianę permalinków z której wyjdzie:
domena.pl/testowa-kategoria/testowy-artykul

to przekierowanie powinno się w WordPressie uruchomić z automatu i przekierowywać takie linki.

Problemem mogą być jedynie same linki do kategorii, które jak rozumiem też chcesz zmieniać i tu raczej będziesz się musiał posiłkować ręcznym przekierowaniem.

Niestety tak to nie działa - właśnie sprawdzałem. Na testowej stronie po zmianie z domena.pl/testowy-artykul na domena.pl/testowa-kategoria/testowy-artykul wywala błąd 404 i to jeszcze z nakładką dhosting (a nie zwykły 404 z szablonu) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kacperq napisał:

Niestety tak to nie działa - właśnie sprawdzałem. Na testowej stronie po zmianie z domena.pl/testowy-artykul na domena.pl/testowa-kategoria/testowy-artykul wywala błąd 404 i to jeszcze z nakładką dhosting (a nie zwykły 404 z szablonu) :(


Masz zatem skopany htaccess. Wejdź do Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki i zapisz zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.